Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Судова Вишня

  Перші згадки про Судову Вишню відноситься до 981 р. Неподалік міста знаходилась могила, яку в народі називали Татарським Копцем.
Назва Судової Вишні походить від староруського прикметника "вишній", "вишня", оскільки дане старослов'янське поселення знаходилось на возвишенні - на Комаровій горі. Прикметник "судова" додається до назви після того, як у містечку від 1545 р. почали відбуватися сесії шляхетського суду Перемиської землі. І лише у 1741 р. вперше у документах з'являється назва "Судова Вишня" (Sąndowa Wisznia), щоб відрізнити її від інших подібних поселень: Бенькова Вишня біля Рудок, Годовишня біля Городка, Вишенька біля Крукеничів. Через це невірними є спроби пояснення походження назви міста від однойменної назви садового дерева чи тлумачення про те, що тут "судили і вішали" людей.
7. Судова Вишня (20)
Першу письмову згадку про Вишню (так місто називалося до 1545 р.) знаходимо у Галицько-Волинському літописі у 1230 р. У 1368р. місто отримало магдебурське право, разом з правом від короля на купівлю цієї землі шляхтичем П.Кміта .
Народний дім (1895р.)
7. Судова Вишня (17)
Міська ратуша
7. Судова Вишня (11)
 Одразу після першого поділу Речі Посполитої (1772 р.) Галичина, а з нею парафія Судової Вишні опинилась під владою монархії Габсбургів.
У XIX ст. власником Судової Вишні була Г. Коморовська, графиня Антоніна з Коморовських Банковська. Про цю родину сьогодні нагадують залишки родової каплиці Банковських у парковій зоні неподалік палацу Марсів. На поч. XX ст. місто перейшло у власність Яна Марса з роду Нога , а після 1924 р. - його племіннику Кшиштофу Марсу(1897–1974).
Костел Матері Божої Помічниці Вірних
7. Судова Вишня (6)
Костел.Фасад
7. Судова Вишня (4)
Інтер*єр храму
7. Судова Вишня (8)
З 1 листопада 1918 до травня 1919 р. Судова Вишня знаходиться у складі ЗУНР, а від травня 1919 до 15 травня 1923 р.- у підпорядкування тимчасової адміністрації Польщі, яка була ухвалена за підсумками Паризької мирної конференції 26 червня 1919 р. Від 15 травня 1923 до 16 вересня 1939 р. місто входило до складу Львівського воєводства Другої Речі Посполитої.
24 липня 1944 р. Судова Вишня була окупована радянськими військами. За підсумками Ялтинської конференції Судова Вишня увійшла до складу УРСР, де залишалась до 1991 р.
Храм.Вечірнє
7. Судова Вишня (3)
Церква Св.Трійці (1910р.)
7. Судова Вишня (13)
Троїцька церква з дзвіницею
7. Судова Вишня (15)
Обіч вузької дороги, що веде в центр міста, розташований православний мурований храм Святої Трійці 1910 р.Перша письмова згадка про церкву відома з 1510 р., але православна парафія, очевидно, почала функціонувати значно раніше.
У 1890 р. громада міста Судова Вишня замовила в архітектора В.Нагірного план мурованої п'ятибанної церкви Святої Трійці, однак через брак коштів лише у 1910 р. була споруджена однобанна будівля.
Під час Другої світової війни церква Святої Трійці була пошкоджена - повністю було знищено вівтар Матері Божої. У 1959–1989 рр. церква не функціонувала та була у занедбаному стані. У 1991 р. храм відреставровано: прикрашено золотим куполом, вітражними вікнами, укороченими боковими раменами. Із проголошенням незалежності України парохія церкви Святої Трійці перейшла до УАПЦ.
Церква Преображення Господнього з дзвіницею
7. Судова Вишня (14)
Меморіальні таблиці на честь І.Франка та Т.Дмитрасевича
7. Судова Вишня (19)
 Відразу ж за храмом Святої Трійці знаходяться кілька старих сецесійних кам'яничок, серед яких Судововишнянська ратуша в еклектичному стилі. Будівля невелика, прямокутна у плані, двоповерхова, з невисокою, квадратною у плані ратушною вежею.Фасад ратуші виглядає елегантно,цьому сприяє хвилястий парапет даху, прикрашений оригінальною ліпниною, а також напівкруглий балкончик над головним входом. Елегантності будівлі додають також ліпнина на вежі та фігурна сиґнатурка з флюгером у формі стріли. На вежі вмонтовано годинник з трьома невеликими циферблатами. Цим судововишнянці завдячують єврейській громаді, яка зробила такий подарунок за врятовані життя у 1942 р. Про це свідчить меморіальна таблиця, яку встановлено на одному з будинків центральної площі міста.
З тильної сторони ратуші збереглася прибудова, яка до ДСВ служила приміщенням для синагоги.
Пам'ятник Вишенському І., українському поету-полемісту (1979р.)
7. Судова Вишня (1)
Братська могила радянських воїнів (1953р.)
7. Судова Вишня (12)
Меморіальна таблиця на трьох мовах
7. Судова Вишня (21)
 Окрасою центральної площі міста є Народний дім (1895р.) - найгарніша споруда міста. Будинок є пам'яткою історії ХІХ ст. Раніше це була мадярська фронтова частина, яку викупили міщани, взявши кредит на 40 років. У 1912 р. будинок був посвячений як Народний дім, в якому функціонували козачкові каси, організація «Січ», а на подвір'ї була молочарня та пекарня. 1897 р. тут виступав І. Франко, балотуючись до австрійського парламенту. Про це нагадує меморіальна таблиця, встановлена на фасаді Народного дому. Сьогодні у приміщенні Народного дому знаходиться історико-краєзнавчий музей Судової Вишні, засновником і директором якого був місцевий вчитель Т. Дмитрасевич.
У музеї налічується бл. 350 експонатів, багато цікавих матеріалів про історію міста кінця мідно-кам'яного - початку бронзової доби.
Вечірня вулиця
7. Судова Вишня (16)
Вечірня вулиця-2
7. Судова Вишня (5)
 Донедавна цікавою пам'яткою архітектури був палац магнатського роду Марсів пер. пол. XIX ст. Останнім власником маєтку був Ян Марс, він же був господарем місцевого цегельного заводу. У радянські часи палац був переобладнаний в гуртожиток Судововишнянського зооветеринарного технікуму (до 1994р.).
Зараз,внаслідок пожежі,споруда перебуває у стані цілковитої руїни.
Монастир оо. францисканців-реформатів
7. Судова Вишня (28)
Монастирські мури та сад
7. Судова Вишня (22)
 При в'їзді в Судову Вишню з півдня, високо на пагорбі, ліворуч від траси, обведений оборонним муром, височіє колишній монастир оо. францисканців-реформатів, який має давню історію.
Дідичі Судової Вишні Я. Семінський та Ф. Завадський  заклали 1730 р. монастир Братів Менших (оо. францисканів-реформатів) на місці колишнього середньовічного замочку. При монастирі стояв костел Успіння Пречистої Діви Марії, зведений відомим італійським архітектором Паоло Фонтана.Вівтар фундувала дружина каштеляна Дорота Сємінська. Образ вважався чудотворним. У місто потяглись великі юрби людей - всі, хто мріяв про видужання чи вирішення своїх проблем.
7. Судова Вишня (27)
Брати Менші покинули Судову Вишню у вересні 1945 р. У приміщеннях монастиря розташувався заклад для психічно хворих та неповносправних, а після Другої світової війни, коли прийшла комуністична влада, костел було замкнено, і з 1947 р. тут містився склад солі, пізніше склад меблів та льону. Згодом храм був перебудований на будинок. На сьогодні про величний монастирський комплекс нагадують лише оборонні мури з контрфорсами та риси колишнього костелу, що виявляються в будинку. Тепер колишній монастир можна оглянути лише ззовні,-тут діє психоневрологічний інтернат.
Поза межами муру із західної сторони знаходиться старий цвинтар, на якому збереглося близько сотні,переважно польських,поховань.
Панорама містечка
7. Судова Вишня (23)
Tags: Львівщина, Судова Вишня, мандрівки, монастир, памятники, ратуша, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments