Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Коростишів: містечко + затоплений кар*єр

 Одне з найдавніших міст України, засноване бл. VI-VII ст. Вперше Коростишів згадується в грамоті великого князя литовсько-руського Олександра, яку він писав у Вільно 26 березня 1499 р. На прохання місцевого українського феодала боярина Кмити князь Олександр у 1499 р. дарував йому с. Коростишів та кілька дрібних бояр в якості васалів.
Кмити володіли Коростишевом з 1499 по 1565 р. Як і належить лицарству, вони служили своїм князям, захищали свої села від нападів, ходили в походи проти турків, татар..
13. Коростишів (40)Фонтан,площа,будинок культури
13. Коростишів (1)
Пам*ятник Матері
13. Коростишів (2)
Від маєтку Олізарів залишилось небагато..
13. Коростишів (4)
 Після  Христофора Кмити ним володів його брат Семен, а після нього – син Філон (1530-1587), воєвода Смоленський, староста Чорнобильський. 15 грудня 1565 р. Філон Кмита за 400 литовських кіп продає Коростишів з прилеглими до нього селами своєму родичеві Івану Олізару-Вовчкевичу (1520-1577). Іван Олізар обирається делегатом на люблінський сейм 1569 р., на якому була створена нова держава – Річ Посполита, в межах якої були об’єднані усі українські землі. Саме Іван Олізар будує в Коростишеві перший замок і церкву.
Купальня садиба графа Олізара
13. Коростишів (6)
Фартух каменяра і голова лева-символи
13. Коростишів (7)
Дівчина в фонтані-дарунок місту від скульптора В.Рожика
13. Коростишів (5)
У 1577 р. І.Олізар гине в битві з татарами. Усі володіння  успадковує його син Адам . В той час Адаму було лише три роки, і володіннями Олізарів займались опікуни – головним чином міські війти.Коли Адам Олізар сягає повноліття та бере в свої руки керування батьківським спадком, він змушений був довго боротись з опікунами та сусідами, котрі встигли за десять з гаком років захопити та привласнити багато з його володінь. Боротись доводилося і цивільними методами (в суді), і шляхом збройного наїзду та захоплення своїх володінь. Своїм нащадкам він залишив 7 містечок і 33 села, а перлиною міні-держави Олізарів став Коростишів.
В своїй столиці 20-річний Адам Олізар з дружиною Анною будують новий замок, а у 1602р.- костел.
Парк
13. Коростишів (8)
Одна із багатьох паркових скульптур-голова козака
13. Коростишів (9)
Гранітна(?) рибка-губань
13. Коростишів (10)
 У 1624 р. Адам Олізар помирає, і Коростишів отримує в спадок його син Людвік,який дослужився до королівського ротмістру. Власним коштом він утримує 150 кінних воїнів з котрими зжився настільки що їх в народі називали «олізарчуками». «Олізарчуки» не відрізнялись добрим нравом і частенько доходили справи до грабунків. Не наслідував батьківським чеснотам і сам Людвіг Олізар – він любив встрявати в різні авантюри та пригоди, вліз в великі борги, і через це змушений закладати та передавати орендарям своє маєтки – в тому числі і Коростишів.
За часи Л.Олізара в місті було зведено міст через Тетерів. Тепер купцям та мандрівникам не треба було шукати броду чи переправи. Перехід був платним-купець з возом за проїзд через міст мав сплатити 2 гроша, подорожуючий – 1 гріш, а місцевий перехожий – пів гроша.
А ця панна чомусь мені схожа на Пушкіна )
13. Коростишів (11)
Ісус на камені.Проповідь без слухачів..
13. Коростишів (16)
Місток через р.Тетерів
13. Коростишів (12)
  У 1648 р. починається Хмельниччина. Немає страшнішої війни, ніж громадянська – і Коростишів в повній мірі відчув на собі цю давню істину. Більшість селян долучаються до козаків,приєднуються до запорожців і коростишівські земляни. Спочатку запорожці грабують і руйнують костел і замок, будинки заможних міщан, потім татари руйнують те, що залишилось,згодом королівське військо, наздоганяючи відступаючих козаків, винищують села покозачених землян, потім приходять турки... За п’ятдесят років постійних війн Коростишів і навколишні села спустіли і знов заселятись почали лише з поч. 18 ст. Саме тоді вертаються до спустілого маєтку і Олізари.
Відроджувати замок вони вже не мали ані можливості, ані потреби: після перемог над турками Яна Собеського, Петра Першого і Івана Мазепи татарські набіги припинились, а проти регулярної армії з гарматами невеличка мурована фортеця не простояла б і дня. Отже, власники Коростишева перебираються до міста і будують новий палац на новому місті. Тоді ж, у 1702 р., був відновлений костел – знов з дерева і лише у 1779 р. на місці дерев’яної святині постає нова – мурована.
Тетерів
13. Коростишів (14)
Тетерів-2
13. Коростишів (13)
Монументальний комплекс з обеліском
13. Коростишів (3)
 Новий костел будували в стилі пізнього бароко. До просторої головної нави притулилися дві невеличкі дзвіниці. Фасад прикрашений вікнами з декоративною колонадою. Стіни були укріплені контрфорсами – і не з міркувань оборони, а з метою укріплення стін. В костьолі знаходилась чудотворна ікона Божої Матері, а з 1794 р. – орган. Біля костелу розташувалась плебанія, дещо схожа на російські дворянські маєтки – портик з колонами, в один поверх.
У 1802 р. Філіп Олізар (вже граф) добудовує до костелу каплицю. Тут розташувалась родинна усипальня і пам’ятник коханій дружині графа. Напис над входом до каплиці зберігся донині. Кожної середи, п'ятниці та суботи відправлялась Меса за душі померлих Олізарів. Власники Коростишева не забували дбати про місцеве населення: в кін.XVIII ст. вони відкрили в місті лікарню та школу і виділяли непогані кошти на їхнє утримання. За рахунок графських пожертв аж до революції утримувались і дві православні церкви в місті, і лютеранська кірха зі школою.
Захоронення воїнів
13. Коростишів (18)
Алея Героїв
13. Коростишів (17)
Алея Героїв-2
13. Коростишів (19)
 Найбільш відомим з Олізарів був Густав Олізар – поет, масон, близький друг генерала Раєвського і О.С. Пушкіна. Великий російський поет присвятив Олізарові кілька поезій на тему дружби народів. Під час повстання декабристів він допомагає повстанцям – за що майже рік відсидів у Петропавлівській фортеці. Зазнав він арешту і за співчуття польським повстанцям 1831 р.
Повернувшись з заслання, Густав Олізар починає активно дбати про Коростишів – зводить тут кілька нових будинків, прикрашає свій палац полотнами старовинних і сучасних художників, збирає бібліотеку, пише спогади і ліричні поезії. Саме його старанням в місті з’являється розкішний парк – один з найкращих для свого часу, і пансіонат „на водах”. Тоді ж був знайдений і поставлений на одній з скель біля міста давньословянський ідол, відомий як кам’яна жаба. Помер Густав Олізар в Дрездені, куди поїхав на лікування.
Костел.Фасад
13. Коростишів (20)
Храм (кін.18ст.). Профіль
13. Коростишів (25)
Плебанія
13. Коростишів (26)
Володіли Олізари Коростишевом до самої радянської окупації. Після приходу більшовиків останній з них втік до Польщі. Костел простояв аж до 1936 р., коли був закритий радянською владою. Комуністи розібрали дзвіницю, дах, вивезли орган та ікони. В храм було зерносховище, а в плебанії – відділ НКВС. За німців тут було відкрито православну церкву, а після повернення червоних "визволителів" – кінотеатр, котрий з часом занепав. В колишньому маєтку Олізарів влаштували архів. В інших палацових спорудах розмістились інші громадські будівлі. На жаль, через безграмотне користування палацом, будівля перетворилася у руїни. Зберігся лише портик з колонами.
В кін. 1980-х почалася боротьба за повернення храму – точніше, спотворених руїн. У 1989 р. вдалося зареєструвати парафію, а у 1991 р. почалась реконструкція костелу. На відновлення храму жертвував і Ян Олізар, останній з роду, котрий зараз живе в Польщі. Верхня частина будівлі була втрачена назавжди, але за старими фотографіями вдалося з точністю відтворити і фасад, і дзвіниці. Не вдалося лише відновити інтер’єр – адже фотографій не збереглось,тому всередині храм прикрасили ліпниною в дусі класицизму. 9 листопада 1997 р. храм урочисто переосвятили.
Плебанія / відділ НКВС
13. Коростишів (24)
Фото
13. Коростишів (28)
Інтер*єр
13. Коростишів (23)
 В друг. пол.і XIX ст. в місті поступово відбувається розширення промислового виробництва. Так поряд з невеликими суконними мануфактурами появляється суконна фабрика. У Коростишеві в той час зна­ходились телеграфна і пошто­ва станції, 2 православні церк­ви, римсько-католицький кос­тьол, каплиця, 6 єврейських синагог, лютеранська кірха, учительська семінарія і при ній – двокласне зразкове училище, 2 церковно-приходські школи, і лікарня, де працювали один лікар і два фельдшери, аптека, трактир і погріб для продажу вина, 4 постоялих двори, вино­курний завод.
Такий от вівтар
13. Коростишів (22)
Бароковий красень
13. Коростишів (21)
Густав Олізар біля костелу
13. Коростишів (27)
 Та крім міських цікавинок таких як костел,парк з скульптурами чи залишки садиби у Коростишеві є дещо,що беззаперечно також варто оглянути,-це гранітний кар*єр поблизу містечка. Власне кар*єрів тут є два(?)-один діючий а інший затоплений.Ми подались на той,що вже не діє,на фотках в інеті він виглядав ефектніше.Висота скель тут досягає близько 10 метрів, а глибина штучного озера до 20 м.
Адмінбудівля(?)
13. Коростишів (30)
Затоплений гранітний кар*єр
13. Коростишів (38)
Тут неймовірно красиво!
13. Коростишів (43)
 Коростишівський кар`єр є частиною так званого каньйону. Пейзаж навколо незвичайний,- береги покриті соснами та березами. Озеро утворилося в результаті затоплення кар`єру, де добувався граніт, переробне підприємство знаходиться недалеко від Коростишева. Вода в озері прозора смарагдового кольору, тому що тут немає піску і мулу. Тут люблять відпочивати місцеві жителі і гості. Хтось приїжджає, щоб скупатися, інші - заради пікніка або гарною фотографії,а хтось і на скелю видертися.Сюди часто приїжджають весільні кортежі і влаштовують фотосесії біля озера і розташованих поруч дерев`яного містка і "будиночка лісника".
Перший пішов!
13. Коростишів (32)
Фото
13. Коростишів (33)
Дзеркальне відображення скелі у воді
13. Коростишів (40)
 Купатися тут напевне одне задоволення,якого ми на жаль не спробували-жовтень все таки. Хтось смажитьь щось на вогні,а дехто просто сидить звісивши ноги з масивних каменюк і мріє собі про щось своє..
Панорама
13. Коростишів (42)
Сосни
13. Коростишів (44)
Берег
13. Коростишів (31)
І ще раз про Коростишів: забув написати,але той хто приїде у містечко одразу ж зверне увагу на величезну кількість пропозицій з виготовлення надмогильних пам*ятників,різноманіття похоронних бюро,крамниць,магазинів з відповідним товаром.Не дивно,адже тут з 50-их років XIX ст. видобувають знамениті граніти,з яких роблять пам’ятники ,монументи,вказівники,меморіали і звичайно ж- надмогильні витвори.Тому не дивуйтеся,якщо вам видасться що навколо одні гробовщики,частково так воно і є))!
Фотосесія на площадці
13. Коростишів (46)
Затоплений кар*єр
13. Коростишів (45)
Tags: Житомирщина, Коростишів, мандрівки, озеро, памятники, парк, природа, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments