Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Скалат: замок і не тільки

 Територія замків та замкових споруд-Тернопілля.Тут знаходиться 34 оборонні споруди із близько 100, що залишились загалом по Україні.
Одним із населених пунктів,в якому можна побачити відновлену оборону споруду -замок,-містечко Скалат, перша згадка про яке( як село) зустрічається в письмових джерелах, датованих 1512 р., коли він входив до Теребовлянського повіту Руського воєводства. Назва міста походить від слова «скеля».

Пам'ятник Б. Хмельницькому (1956р.)

Територія старої ринкової площі

Пам*ятник Т.Г.Шевченку

 Давні скалатські поселенці знайшли притулок на березі р. Гнила (правої притоки Збруча) поблизу трьох скель, які відносяться до Подільських Товтрів.Скалатчина входила до складу Галицько-Волинського князівства Київської Русі, а з сер. XIV ст. до майже сер. другої пол. ХVIII ст. перебувала під польською владою.
На межі XVI- XVII ст. від короля Сигізмунда ІІІ Вази містечко Скалат одержало магдебурзьке право і у 1600 р. і вже почало вважатися самоврядним містом. Міське управління самостійно встановлювало початок виборів і функції самоврядування, суду.Історичні нариси свідчать, що Скалат був не дуже багатим населеним пунктом, хоча Магдебурзьке право дуже високо цінувалося в ті часи і надавалося відносно великим містам і обмежувало, таким чином, втручання з боку королів чи княжих чиновників. З часом це зробило Скалат вельми заможним містом. 1602 р. в місті діяв магістрат, існувала ратуша.
Собор Усіх Святих Землі Української з дзвіницею (УПЦ)

Храм-новобуд

 Власниками Скалата за часів Речі Посполитої були шляхтичі Калиновські гербу калинова, згодом - Тарли, а напр. XVIII ст.- Понятовські. У 1766 р. права міста на магдебурію були підтверджені грамотою короля Польщі Станіслава-Августа Понятовського.
Великого лиха жителям Скалата завдавали часті напади турецько-татарських орд. 1675 р. війська паші Ібрагіма Шишмана вщент зруйнували місто. Тоді фортецю міста намагалися взяти також, але безуспішно, коронні війська під командуванням короля Яна ІІІ Собеського.
1772 р. з Першим поділом Речі Посполитої, Скалат, як і Галичина, підпав під владу монархії Габсбургів, і його було зараховано до Тернопільської округи.
Преображенська церква (1872р.), УГКЦ

Дзвіниця

Храм Преображення.Профіль

Парафія Римської католицької церкви з’явилася в Скалаті лише в 1632 р. Ця подія була тісно пов’язано з новим господарем земель в особі галицького мечника ротмістера Кшиштофа Віхровського.
У 1632-1642рр. було споруджено перший мурований костел,якому на жаль призначено буде існувати всього шістдесят років…
Спочатку місто не один раз будуть штурмувати під час української національно-визвольної війни 1648 – 1657 рр. на чолі з Б. Хмельницьким. Не встигне вщухнути буря після її закінчення, а багатостраждальні галицькі землі піддатися новому випробуванню – в 1672-му почнеться новий виток польсько-турецького протистояння, в ході якого місто з усіма спорудами буде захоплене і спустошене османськими військами Мустафи II (1664 – 1703рр.). Костел після всіх цих подій фактично перетворився на руїну.
Костел Св.Анни (1995-2002рр.)

Новий храм на місці попередників..

Підписаний в 1699 р. Карловицький мирний договір між ворогуючими сторонами дарував тендітну надію на мир, чим одразу скористався новий Скалатський власник – дочка Кшиштофа Вероніка Віхровская (в заміжжі Фірлей), за два роки відбудувавши святиню практично заново. У 1703 р. було урочисто відсвятковано закінчення його будівництва.
Однак, і цьому костелу в Скалаті не судилося довго існувати – уже в 1816 р. після чергового катаклізму його довелося частково розібрати і почати з використанням старих основних несучих конструкцій зведення нового храму. Роботи тривали десятиліття, і лише в 1827р. храм освятили на честь Пречистої Діви Марії.
Вівтар

Костел.Тил

 У 1898р. храм знову зник з лиця землі в полум’ї всеруйнуючої пожежі. На допомогу католицькій святині на поч. ХХ ст. прийде господар Скалатського маєтку, яким на той момент історії був граф Ростоцький. Саме за його фінансової підтримки на ряду з реконструкцією замку архітектор Т.-М.Талевський  звів новий храм в неоготичному стилі, який був консекрований єпископом Й. Вебером.
У 1944р. храмові куполи були обрані для пристрілу радянськими військами в цілях коригування артилерійського вогню..
У післявоєнний період в 1946р. парафія була закрита, а в 1959 р. разом з 38-ма католицькими костелами Скалатського деканату святиню підірвали.
26 липня 1990 р. освячено каплицю на честь святої Анни, а  26 липня 2002 р.-  новозбудований костел Скалата в ім’я святої Анни.
Реставровані вежі та замковий мур

Вежі

Роботи тривають

 Замок в Скалаті розташований в південно-західній частині міста в заплаві р. Гнилка. З півночі та південного сходу замок оточував рів заповнений річковою водою глибиною 2 метри. З двох інших боків доступ до фортеці перекривали болота. Мечник галицький К. Віхровський розбудував та укріпив старе укріплення-замок бл. 1630 р. На той час замок охороняв під‘їзди до міста.
Найдовшою була північна сторона форпосту (92 м), південна і західна мали по 72 м., найкоротша східна стіна була 63 м. завдовжки. На рогах стояли  п'ятикутні в плані вежі. Можна припускати, що й ставок коло замку відігравав певну рольу обороні замку: принаймні, свідчення про нього є в костельних книгах ще від 1728 р.
Мур

Біля твердині - гуси,кури,кози та інша живність

 Замок постраждав у 1648р. та 1651 р. від Хмельниччини: озброєні загони бідноти захопили і зруйнували фортецю.
Під час воєн з турками (1672р.) фортеця була сильно зруйнована та втратила свої оборонні функції. В кін. XVII ст. новий власник замку Ян Фірлей перебудував його та використовував як своє житло. На замковому дворі, поблизу східної стіни, виростає палац, у північно-східній фортечній стіні з'являється кам'яна в'їздна брама з двома воротами по боках, пишно декорована кам'яним рицарем, вазами і меморіальною дошкою з описом історії замку. Старі вежі теж оновили: два верхніх яруси вимуровали з цегли і обличкували тесаними регулярними блоками вапняку. Стіни замку з усіх боків сягали 6-метрової висоти та двометрової товщини.
Внутрішнє замкове подвір*я + вежа + костел

Панорама

 Напр.XVIII ст. нова господиня маєтку Марія Сципіон з графського роду Водзіцькіх починає масштабну реконструкцію комплексу, в ході якої він не тільки перетворюється в стилі бароко центральний в’їзд, але і стародавній житловий корпус стає двоповерховим палацем з мініатюрним регулярним парком перед ним. Закінчення робіт з благоустрою датують 1795 р.
Одна із відбудованих стін

На замковому дворі

З подачі нових власників фортеці з роду Ростоцьких після руйнівної пожежі 1898 р. починається перетворення колись грізного стража миру і спокою Скалатської землі під керівництвом адепта готичної архітектури Т.-М. Талевського на архітектурну перлину в романтичному стилі, що приносить домінанті комплексу (кутовим баштам) корони-машикулі.
Однак, перебування в новому романтичному образі тривало недовго – незабаром почалася Перша світова війна 1914 – 1918 рр., яка залишила незабутні відмітини на фортечних мурах, після яких твердиня вже ніколи не оговталася – адже в диму бойових дій назавжди зникли і бароковий палац, і парадна арка брами, і французький парк.
На замковому дворі-2

В 1939 р. на території замку комуністи тримали арештованих  польських офіцерів з прикордонного загону,а в баштах проводили екзекуції.  Руйнації замок зазнав і під час Другої світової війни. Після війни палац та господарські приміщення, за наказом комуністів, розібрали на будівельні матеріали, а територію замку використовували для господарських потреб міста. В ті часи на подвір’ї замку розмістився танцювальний майданчик.
Фото

 В 60-х рр. ХХ ст. була проведена консервація будівлі. Ще не так давно,замок був оточений з усіх боків глибоким ровом з водою. Залишки вхідної брами ще можна побачити у північно-східній частині фортечних мурів. До цієї  брами вів колись дерев‘яний міст. План замку наближений до квадрату, чотири наріжні башти орієнтовані точно за сторонами світу. У вежах розташовувались стрільниці, що мали чотири яруси. Вежі п‘ятикутні, з високими шатровими покрівлями з червоної  черепиці. В 2004 р. під час сильної  бурі з веж позривало дахівку. В 2007 р. почалася реконструкція - упорядкували територія навколо фортеці, замінено покрівлю на трьох вежах. Зараз в замку проводять облаштувальні роботи, результатом яких буде відтворення середньовічної  твердині.
Підвал-підземелля (?)

Замковий міст

 Перші письмові джерела із згадкою католицької парафії на Скалатських землях відносяться до 1632 р. у зв’язку із закінченням будівництва поруч із замковими оборонними стінами першого храму в підпорядкуванні папи Римського. При цьому уніатська церква в самому адміністративному та територіальному центрі Скалата на перетині головних транспортних артерій з’явилася лише в 1701 р. і споруджена була з дерева. Після більше півтора століття негод і війн  храм поступово втратив свою пишність і в друг. пол. XIX ст. радою громади було прийнято рішення про його перетворення в камені.
Панорама замку з костелом

 В 1872 р. нова церква Преображення Господнього побачила світ, відчинивши свої двері перед вдячними вірянами.
З проголошенням  Україною незалежності та зняттям всіх атеїстичних обмежень у липні 1991 р. святиня отримала офіційний статус самостійної релігійної одиниці в якості Скалатського парафії УГКЦ храму Преображення Господнього, в якості якої вона виступає досі. В 2012 -2014 рр. була проведена комплексна реставрація зовнішніх фасадів.
Фото
Tags: Скалат, Тернопілля, замок, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments