Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Перемишляни

 Райцентр на сході Львівщини, в верхів‘ях р. Гнила Липа, за 46 км. від обласного центру. Вперше згадується під 1437 р., в зв"язку з розмежуванням земель сусідніх сіл. В документах друг. пол. XV - XVI ст. поселення вже згадується як велике село, власність магнатів. Це Перемишляни.

Костел Святих Апостолів Петра і Павла (1645р.;1730р.)

Відреставрований храм

Костельна дзвіниця

 Римо-католицьку парафію в місті було закладено в 1642 р., хоча метричні парафіяльні книги велись з 1633 р. Записи за 1623р. свідчать, що первісний костел разом з містом спалили татари, а в протоколі візитації від 1774р. зазначено, що місцевий храм на поч. XVIII ст. був знищений під час військових дій. Монастир домініканців-обсервантів був заснований  у сер. XVII ст. за фінансової підтримки родини Потоцьких. Ймовірно, що саме тоді ж ченці збудували потужний оборонний костел, який 1730 р. освятив архієпископ Ян Скарбек під титулом Свв. апостолів Петра і Павла. 1792 р. після закриття монастиря домініканський костел перейшов у розпорядження дієцезіального духовенства.
Декорований портал головного входу

Інтер*єр храму

Інтер*єр-2

  У 1945 р. частина парафіян виїхали до Польщі, костел закрили (став зерносховищем), у 1950-1972рр. будівля храму належала будівельній організації “Міжколгоспбуд”, потім - заводу “Модуль”. 13 грудня 1991 р. була зареєстрована громада вірних, яка спочатку послуговувалась цвинтарною каплицею. Костел повернули лише 6 вересня 1996 р. У 1997 р. римо-католикам передали чотири будівлі, що прилягають до костелу.
Головний вівтар

Богородиця & Со

Тильна сторона комплексу

 У 1515 р. татари істотно поруйнували Перемишляни з усіма його укріпленнями. В 1620 та 1626 рр., відбувались також спустошливі напади татар. В ті часи воно належало шляхтичам Уляницьким, Поляновським, Куропатницьким та ін. польським землевласникам.
В 1623 р. Перемишляни отримали Магдебурзьке право й починається активне заселення міста ремісниками й дрібними торговцями.
Петропавлівський костел.Фасад

"Казкова стіна" позаду храму

  В кін. XVII ст. Перемишляни вже були укріпленим містом з земляними валами й ровами, про що свідчить Ульріх Вердум в 1671 р.: “місто з двома церквами, обведене земляними валами, на яких стоять деревяні стіни, складені з колод...”. На той час Перемишляни належали коронному хорунжому Сенявському.
Плебанія(?) / школа телеграфістів

Будівля з червоної цегли

Патріотичний місток

  В 1675 р. місто було в черговий раз зруйноване , настільки сильно, що польський уряд звільнив мешканців від сплати податків на 4 роки. В 1728 р. був виданий новий магдебурзький привілей, який надавав право жителям Перемишлян виготовляти горілку та пиво для власних потреб, а місцевим купцям торгувати будь-яким товаром.
В 1772 р., після входження цих земель до складу Австрійської імперії, Перемишляни продовжують залишатись невеличким провінційним галицьким містечком. В сер. ХІХ ст.основним власником Перемишлян був Альфред Потоцький, якому належало 647 гектарів землі. Перемишляни  після 1860 р. стають повітовим центром.
Вулиця

Вулиця-2

Вулиця-3

 В 1909 р.через місто була прокладена залізниця Львів – Потутори (Підгайці) що позитивно позначилось на економіці міста. Перемишляни стають одним з центрів лісозаготівлі.
Після Першої світової війни Перемишляни ввійшли до складу Польщі. Протягом серпня-вересня 1920 р. місто займала Червона армія, але після розгрому червоних  під Варшавою, Польща закріплює ці землі за собою до 1939 р. Потім Друга світова, німецька окупація та боротьба УПА...
Архітектура містечка

Архітектура містечка-2

Архітектура містечка-3

Архітектура містечка-4

 Перемишлянський історико-краєзнавчий музей розташований в старовинному будинку, колишній відділ повітового лікаря (пам'ятка архітектури поч. ХХ ст.). Загальна площа експозиційних залів - 436 м2.
Вперше двері історико-краєзнавчого музею у м. Перемишляни відкрилися 9 травня 1988р.
Завітавши до музею можна побачити експозиції про всі періоди історії, зокрема у хронологічному порядку розташовані виставки, які розповідають про історію нашої держави: у підвальних приміщеннях знаходяться чотири зали, що висвітлюють епоху первісно-общинного ладу, княжої доби, Козаччини та історію Перемишлянщини.
Архітектура містечка-5

Архітектура містечка-6

Архітектура містечка-7

Архітектура містечка-8

 У невеликому  містечку Перемишляни народилося і жило чимало відомих особистостей. Місто славиться жертовним служінням світлої пам’яті блаженномученика отця Омеляна Ковча, відомим на весь світ клезмером Леопольдом Козловським, видатним пасічником Юліаном Любінецьким.. Великою гордістю  перемишлянської землі  є  академік та публіцист Веніамін Дмитрович Сікора, який підкреслював вирішальне значення національної ідеї для створення економічно сильної України.
Народився майбутній академік 1 січня 1940 р. в с. Посадові Томашівського району Люблінської області. У 1944 р.сім’ю Сікорів, у ході операції «Вісла», депортують із Холмщини до Перемишлян Львівської області, отже, другою батьківщиною вченого стає місто Перемишляни.
Перемишляни монументальні:
 1) Робітничо-селянські


2) Оберего-лікувальні

3) Релігійно-мученицькі (монумент на честь блаженного О.Ковча)

 У 1857 р. в Перемишлянах було засновано школу бджільництва - один із перших навчальних закладів пасічників у Галичині та Європі. Бджолярство було поширене на території Перемишлянщини з давніх часів. Це відобразилося і на гербі міста: солом’яний вулик (сапетка), а навколо нього - декілька бджіл.
4) Історично-визвольні (Пам*ятник Б.Хмельницькому (1954р.)

5) Патріотично-митецькі (Пам*ятник Т.Г Шевченку(1991р.)

6) Трагічно-незабутні

 Найдавніша збережена згадка про греко-католицьку парафію в місті Перемишляни походить з поч. XVIII ст.  22 березня 1722 р. великий гетьман коронний, граф Адам Микола Сенявський, власник Перемишлян підписав акт презенти на парафію о. С. Гологірчику і висловив бажання, щоб тільки його затвердив на парафії єпископ Атанасій Шептицький.
На той момент церковне майно греко-католицької парафії складалося з будівлі церкви святого Миколая, невеликого подвір’я священика, школи, ставка, земельних наділів (луки, поля і ліс) і кладовища. До того ж з волевиявлення господаря маєтку до земельних наділів церкви була додана земельна ділянка в півгектара, рішення про передачу якої пізніше було оскаржене спадкоємцями Адама Миколая.
Архітектура приватного сектора

Архітектура приватного сектора-2

Архітектура приватного сектора-3

Архітектура приватного сектора-4

Парафія у Перемишлянах з кожним роком розширювала свої кордони, і колишня будівля храму на поча. XIX ст. вже була не здатна вміщати всіх прихожан, що послужило однією з причин початку будівництва нової кам’яної церкви святого Миколая в 1803 р., офіційну дату закінчення якого прийнято вважати двома роками пізніше.
Районна державна адміністрація

В прикарпатському стилі

Історико-краєзнавчий музей

 Атеїстична політика СРСР змусила храм святого Миколая припинити свою активну діяльність, на чотири десятиліття (з 1944р. по 1990р.) перевівши його в неофіційне русло, коли храм було зачинено, а церковні обряди здійснювалися в приватних будинках.
Однак,  відразу після офіційного зняття заборони на релігійну діяльність в 1990р. була зареєстрована греко-католицька громада. Отримавши настільки потужний поштовх, парафія в лічені роки значно примножила ряди своїх прихожан, що стало першопричиною спочатку розширення церкви святого Миколая (1990 р.), а потім і закладки нового храму при в’їзді в місто (1993 р.).
Будинок товариства "Сокіл" (1930-1939рр.)

Один з кращих будинків містечка (суб*єктивно)

"Сокіл"

Фото

 Отець Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 р. в с. Космач на Косівщині. Теологічну освіту здобував у Колегії святих Сергія і Вакха в Римі в 1905-1911 рр. На священика його висвятли у 1911 р.
У 1912 р.зголосився на місійну працю до Югославії. У 1916 р. повернувся до Галичини. У 1919 р. вступив до УГА і став польовим духівником Бережанського Коша. Від 1922 р. став довголітнім парохом м. Перемишляни на Львівщині. У червні 1941 р.НКВС арештували отця і його двох доньок, але їм пощастило врятуватися.
30 грудня 1942 р. отця Омеляна заарештували німецькі окупанти через те, що охрестив тисячі євреїв у м. Перемишляни та відправили до в’язниці на вул. Лонського у Львові. Незабаром його вивезли до концтабору «Майданек», де він дістав номер 2399.
Церква Св.Миколая (1805р.)

Комплекс

  Храм Миколая з дзвіницею

 У концтаборі отець і надалі сповняв свої священичі обов’язки та допомагав людям гідно прийняти смерть, яка їх неминуче чекала. Після Різдва 1944 р. о. Омелян важко захворів. 25 березня 1944 р. через важку хворобу помер.
У червні 2001 р. під час пастирського візиту в Україну Святішого Отця Івана Павла ІІ о. Омеляна Ковча було проголошено блаженним Католицької Церкви. 24 квітня 2009р. блаженний Омелян Ковч був проголошений покровителем священиків УГКЦ.
Вічний вогонь

Храм Святого Володимира та блаж.муч. Омеляна Ковча(2002р.)
Tags: Львівщина, Перемишляни, архітектура, дзвіниця, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments