Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тільки у Львові...Ч.17

  Переглянув архів своїх записів у жж-спільноті і аж вжахнувся,-виявляється я вже одинадцять місяців нічого не писав про Львів! Та це ж просто неприпустимо,тим паче що і матеріалу достатньо і симпатія до цього міста не пропала.Щиро розкаявшись та відшмагавши себе в думках швиденько взявся виправляти ситуацію.
 Цього разу невеличкий фотоогляд присвячений будівлі львівського магістрату, криницям-фонтанам з богами, які охороняють її з чотирьох боків та декілька видів на місто з оглядового майданчика на даху ратуші.
  Ратуша.Фасад з головним входом
Львів.Площа Ринок (35)
Будівля львівської міської ради з вежею

Магістрат. На фронтоні-герб,при вході-леви

 Львівська ратуша  з 1939 р. є адміністративною будівлею, у центральній частині Львова, в якій розміщується центральна міська влада Львова. Сьогодні є резиденцією Львівської міської ради. Пам'ятка архітектури національного значення, що належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Сучасна вежа львівської ратуші має висоту 65 м. і є найвищою в Україні. А оглядовий майданчик, обладнаний у вежі ратуші, дозволяє насолоджуватися краєвидами красивого історичного Львова.
Майоріє прапор на шпилі

Сурмач виконує  мелодію

 Будівництво першої, ймовірно дерев'яної, ратуші завершив В. Опольський. Першу згадку про ратушу подав Б. Зиморович в описі пожежі 1381 р., коли та дощенту згоріла. Але 1382 р.ратуша знову згадується як така, що вже існує. Ранні згадки про неї дуже скупі. За укладом ратуша була близька до таких, що будувались у німецьких містах, заснованих на магдебурзькому праві,складалася з торговельної зали та зали засідань. Від 1404 р. походить перша згадка про годинник.Протягом століть змінювалися і розширювалися всі частини ратуші. Під кін. XV ст. прийнято рішення розширити ратушу. Було розібрано західну частину будівлі з вежею, а 10 серпня 1489 р. відбулось урочисте закладення наріжного каменя за участі королевича Яна Ольбрахта. Спорудженням вежі займався будівничий Ганс Штехер. Більшість робіт завершено до 1491 р., але остаточно будівлю викінчено лише у 1504 р., коли було встановлено новий годинник.
Криниця з фігурою Діани

Фонтан "Діана"

 У 1527 р. під час великої пожежі Львова ратуша сильно постраждала. Відновлювальні роботи розпочали у 1532р. У 1557 р. встановлено циферблат, який виконав і розписав львівський живописець Августин. 1571 р.ратуша пережила ще одну пожежу.
Третя, ренесансна, львівська ратуша була побудована за проектом вроцлавського архітектора Андрія Бемера на кошти тодішнього олігарха, львівського бургомістра Мартіна Кампіана протягом 1617- 1619рр. Оскільки з робочою силою було сутужно то до будівництва залучали різного роду асоціальні елементи - п'яниць, волоцюг. Далеко ходити не треба було - у підземеллях ратуші розташувалися в'язниці. У 1619 р. будівництво нової 8-кутної вежі було завершено, оздоблено скульптурою Андреаса Бемера та Бернарда Дікембоша. Вцілілі після падіння у 1826 р. фрагменти скульптур знаходились в музеї Любомирських у Львові.
Криниця з фігурою Амфітріти

Фонтан "Амфітріта"

Протягом XVIII ст. до цоколя ратуші прилаштовували різні споруди. Згодом їх почали розбирати, і з таким азартом, що пошкодили сам цоколь. В результаті 14 липня 1826 р. ратуша дала тріщину. Цікаво, що, попри явний аварійний стан, спеціальна комісія у складі бургомістра і будівельників, оглянувши будівлю, постановила, що ніякої небезпеки немає. В результаті вежа впала і поховала під собою вісім осіб: двох жандармів, п’ятьох робітників-будівельників і сурмача. Останній мав обов’язки сурмити з чотирьох кутів ратуші після кожного удару годинника, а також сурмити тривогу у разі пожежі або якогось іншого нещастя. Свою сурму при цьому він вкладав у пащу кам’яного лева.
Криниця з фігурою Адоніса

Фонтан "Адоніс"

 Закладання нової ратуші відбулося 21 жовтня 1827 р. з великою урочистістю, в присутності губернатора та архієпископа. Пролунав навіть артилерійський салют.
Ратушу звели в 1830(1828?)-1835 рр. у стилі віденського класицизму. Автори проекту архітектори Ю. Маркль, Ф. Трешер ( Третер), А. Вондрашек. Над ратушею підноситься вежа з годинниками, виконаними на фабриці В. Штилю під Віднем.
Криниця з фігурою Нептуна(Посейдона)
2. Березень (24)
Фонтан "Нептун" ("Посейдон")

Механізм головного годинника міста

 Зранку 2 листопада 1848 р. під час революційних подій у Львові центр міста був обстріляний австрійською артилерією й ратуша була сильно ушкоджена пожежею. Провалився купол вежі і тим самим знищив годинник і дзвони. Втрачено 25 барельєфів-арабесок Йоана Шімзера, які від 1847 р. тимчасово зберігались на стриху і призначались для південного фасаду. У 1851 р. будинок був відремонтовано за проектом Й. Зальцмана. Купольне завершення замінили на зубчасте. 1852 р. на вежі встановили нові годинники,а 1883 р. тут було встановлено перший у Львові телефон, який з'єднав магістрат з деякими установами і пожежною командою.
Вид на внутрішній дворик ратуші

Вид на Домініканський собор та Успенську церкву з вежею Корнякта

Вид на Латинський кафедральний собор

 Напр.і XIX - поч. XX ст. було створено низку проектів перебудови ратуші. Але жоден з них не був реалізований. У 1928–1929 рр. архітектори В. Равський та Р. Мартуля реконструювали інтер'єри у стилі конструктивізму. Перекриття головної зали було замінене на нове залізобетонне.
З 1939 р. в будинку міститься Львівська міська рада. Вхід у ратушу вільний, на її вежі розташований платний оглядовий майданчик, з якого відкривається вигляд на місто.
Вид на гарнізонний храм Св.апостолів Петра і Павла

Вид на храм Преображення Господа Ісуса Христа

Вид на собор Св.Юра та храм Св.Ольги та Єлизавети

 Холодну "казенщину" (класицизм австрійського типу) ратуші злегка відтіняють ліричні форми скульптур - богів античної міфології Нептуна, Амфітрити, Адоніса та Діани, якими прикрашені колодязі-фонтани на площі. Скульптури були встановлені в пер. пол. XIX ст. скульптором Г. Вітвером.
Площа Ринок.Кам*яниці №15-№22

Площа Ринок.Кам*яниці №33-№42

Фото з висоти

 Для забезпечення міста водою на східному боці площі Ринок у 1407 р. збудували водорозподільний пункт, куди збігалася вода з водогонів. У XVIII ст. цих водогонів було вже 16. Вони стікалися у водойму «Мелюзина» - назва походить від величезної бронзової статуї німфи Мелюзини, котра прикрашала водойму. Але місто росло, однієї водойми було замало і у 1697 р. на південно-західному розі площі спорудили ще одну. Її назвали «Нептун» - від дерев’яної статуї бога морів, якою вона була прикрашена. Третя водойма була споруджена в 1744 р. на південно-східному розі площі (нині фонтан «Діана»).
А у 1793 р. на Ринку було споруджено чотири фонтани - по одному на кожному розі площі. При будівництві двох з них (тепер «Нептун» і «Діана») використали вже згадані водойми. Кожен фонтан має восьмигранну чашу, у центрі якої - статуя персонажа античної міфології: бог морів Нептун, біля ніг якого розмістився дельфін, його дружина Амфітрида, також з дельфіном, богиня полювання Діана з двома собаками і герой Адоніс з собакою і вбитим ним кабаном.
Перехрестя

Перехрестя-2

Перехрестя-3

 Фонтани на Площі Ринок не є фонтанами в прямому значенні цього слова - це криниці. Вода з них не б’є, а витікає двома струменями. Чаші фонтанів наповнювалися водою, а перекупки, що торгували на ринку, мили тут зелень і відсвіжували фрукти.
Гарнізонний храм Св.апостолів Петра і Павла

Домініканський собор та Успенська церква з вежею Корнякта

Храм Преображення Господа Ісуса Христа

Tags: Львів, архітектура, мандрівки, ратуша, фонтани, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments