Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Надвірна- містечко на межі Гуцульщини й Покуття

  Надвірна-один із районних центрів Франківщини.Вперше місто згадується 1589 р. в протестації, яку подав до суду М. Куропатва. В документі йдеться про напад татар на Галичину, внаслідок якого було знищено право власності автора протестації на села Пнів, Битків, містечко Надвірна. На думку більшості істориків  назва містечка пов’язана з існуванням якогось укріпленого двору. Саме його руїни досі знаходяться в міському парку. Поруч з цим через місто тече річка Ворона, в такому випадку назву міста можна прочитати як «місто над Вороною».
У 1591 р. Надвірній було надане Магдебурзьке право і вона отримала статус міста.
Вулиця

 Ще з часів Галицько-Волинського князівства через Надвірну пролягав торговий шлях. Тут була створена митниця, а регулярні проїзди купців сприяли розвитку торгівлі.
В серпні 1589 р. татарські орди несподівано напали на Прикарпаття. В згадуваній протестації М. Куропатви не сказано чи було зруйновано м. Надвірну, однак в проміжку між 1589–1595 рр. місто в архівних документах не згадується. Можливо воно було спалене. В 1596 р. місто було відбудоване. Очевидно руйнувань зазнає і надвірнянська оборонна споруда. Вона була зведена з великих нетесаних брил річкового каменю та вапняку.Однак, цитадель була споруджена на невеликому підвищенні. Можливо, після 1589 р. Куропатви вирішили побудувати надійнішу оборонну споруду - Пнівський замок.
Ратуша

Будівля магістрату

 Надвірна розташована на правому березі річки Бистриця Надвірнянська, в яку впадає Ворона, у яку, в свою чергу, впадає Стримба, а та вже ділить місто на дві частини. Між Стримбою і Бистрицею, на південно-західній околиці Надвірної, у передмісті Пнів, яке колись було окремим містечком (можливо великим селом), розташований замок – найвідоміша пам’ятка міста.
І от мені не пощастило,будучи вже тут не відвідав наймогутнішу в минулому оборонну споруду Прикарпаття.А все той дощ..
Універмаг

Шевченко в центрі

  У 1601 р. в місті побудували першу ратушу, яка донині не збереглась. Відбудована напр. XVIII ст. Під час великої пожежі у серпні 1914 р. згоріла верхня частина будівлі, яка відновлена у пер. пол. XIX ст. При реконструкції в 70-х рр. XX ст. був добудований мансардний дах і ратуша стала триповерховою.
Споруда прямокутна в плані. Вона не відзначається великою кількістю елементів декору, проте її строгість пом'якшують неширокий ризаліт головного фасаду і ламані лінії даху, а також оригінальна вежа з дашком-шатром, зробленим в українському (гуцульському) стилі.Ратушна вежа кілька разів змінювала свій вигляд.
За радянських часів у ратуші містився районний Будинок культури. Нині в ній розмістились різні державні та приватні установи.
Надвірнянщина туристична

Надвірна туристична

 У 1843 р. в Надвірній було споруджено одну з найбільших в Галичині фабрик хліборобських машин. Вже в 1844 р. вони експонувалися на Другій міжнародній виставці у Відні.
В 1870 р. вступили в дію сірникова фабрика С. Губнера і броварня В. Бухміллера, а в 1877 р. - лісопильний завод. У 1886 р. держава почала експлуатацію нафтових родовищ у Пасічній, а пізніше - в інших селах, неподалік від Надвірної. Сировину до Надвірної перевозили підводами в дерев'яних бочках. Для її переробки в місті побудовано кустарну дистилярню, в якій з нафти одержували гас. Пізніше головну увагу спрямували на виробництво бензину. Тому дистилярню перебудували, і на поч. ХХ ст. тут почав діяти нафтопереробний завод. З відкриттям залізничної колії із Станиславова до Вороненки розвиток міста ще більше пожвавився.
Мистецтво епохи

Фото

Оригінальні лавочки

 У 1599 р. у Надвірній було споруджено сучасний мурований костел коштом родини Куропатвів, його освятив архієпископ Ян Соліковський. Облаштування храму тривало кілька років, і лише 1609 р. була створена парафія. У 1649 р. єпископ А. Щедзинський освятив головний вівтар костелу та помістив у ньому реліквії свв. Лаврентія і Антонія. 1713 р. святиню перебудовано за кошти Г. Белжецької та її брата О. Куропатви. Було освячено вівтарі храму - св. Анни у 1739 р.- єпископом А. Оранським та св. Юрія у 1741 р.- єпископом Я. Августиновичем.
Костел Успіння Богородиці

Бароково-готично-модерністичний храм

У 1823 р. в Надвірній сталася страшна пожежа, яка дуже пошкодила костьол. Відновлювальні роботи розпочали у 1837-му р., при цьому храм дещо розширили – прибудували до західної частини ризницю.
Наступна добудова костелу почалася після Першої Світової війни за ініціативи місцевого ксьондза Ю. Смачняка. Проект добудови розробив львівський архітектор В. Дайчак. Офіційним роком закінчення будівництва вважається 1937-ий, але насправді закінчили його лише у 90-ті.
Під час німецької окупації  храм закрили й перетворили його на склад Райспоживспілки, хоча спочатку мали намір зробити тут районний будинок культури. Вірянам його повернули лише у 1991 р.
Костел

Храм.Тил

 Ще однією значною пам’яткою Надвірної є дерев’яний храм Воздвиження Чесного Хреста, який хтозна коли звели у с. Манява – вона була Благовіщенською церквою, частиною монастиря. У 1793 р.(1785р.?), коли монастир закрили, церкву перенесли у Надвірну. Там вона стала Воздвиженською. У 1840 р. її перебудували, а у 1914-му, під час війни, вона згоріла. Відновили храм у первісному вигляді.
Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії

Церква Благовіщення

 Надвірна колись мала велику єврейську громаду, описана історія якої почалася з 1765 р. З Надвірної походить відома хасидська община.
Церква Св.Володимира

Храм-новобуд

 Ще в 1908 р. в Надвірній було відкрито філію "Просвіти". Поступово вона виросла до 80 осіб. Звичайно, було відкрито читальню, при ній існував хор і драмгурток. Однак, з 1909 р. філія почала занепадати через хворобу її керівника О. Чубатого. Відновила вона свою роботу в 1922 р. Очолили "Просвіту" І.Саноцький і Я.Скаліш.
Після встановлення радянської влади філія "Просвіти" була ліквідована. Вона відіграла велику роль в історії міста, розбудила зі сну надвірнянців, виступала й освітнім осередком, адже в школах навчання проводилося польською мовою.
Церква Воздвиження Чесного Хреста з дзвіницею

Дерев*яний храм.Профіль

В пер. пол. XIX ст. в місті існувало декілька культурно-просвітницьких організацій: товариство "Відродження" (займалося антиалкогольною пропагандою), "Союз українок" (заснований в 1932 р., який займався просвітницькою діяльністю серед українок, відкривав різноманітні курси), товариства "Луг", "Сокіл" та ін. Існували й неукраїнські організації: польська "Сокул", єврейські "Тітахдуі-Поалей Сіон", "Мізарахі".
Під час першої світової війни місто декілька разів переходило із рук в руки, а після війни надвірнянці взяли активну участь в боротьбі ЗУНР з поляками.  До 1952 року в околицях міста діяли боївки УПА.
Церква

Дзвіниця

І тут пішов дощ...
Tags: Івано-Франківська обл, Надвірна, Прикарпаття, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments