Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Маловідомі,але не забуті. Ч.5

Село Новий Витків розташоване при шляху з Радехова до Червонограда. До Другої світової війни це було два населенні пункти: Старий Витків(Витків) і Новий Витків.
Як  Витків село згадане у 1469 р. Назва поселення може походити від прізвища якогось Витківського, який його заклав.
Спочатку Старий і Новий Витків, як села перебували у власності різних магнатських родин. Пізніше обома населеними пунктами володіли Лянцкоронські, далі – Потоцькі. В 1752 р. згідно люстрації Витків вже був містечком. На ринковій площі було 57 будинків, тут регулярно відбувалися ярмарки і торги.
1. Новий Витків (4)2. Витків (4)
3. Сушно (4)3. Сушно (9)
Монумент пам*яті односельчанам

Храм Вознесіння Господнього з дзвіницею

Мурований храм

  З Новим Витковом пов’язана трагічна історія Гертруди Коморовської. Щасний Потоцький в 1770 р. проти волі своїх батьків взяв з нею таємний шлюб. Батько Щасного, Францішек Сілезій Потоцький хотів домогтися, аби цей шлюб був визнаний недійсним, бо Коморовські за статками йому були не рівня. На час влагодження цієї справи Францішек Потоцький надумав сховати Гертруду в Кристинопільському монастирі. Слуги викрали дівчину, вкинули до воза і накривши кожухами повезли до монастиря. Бідолашна дівчина задихнулася. Аби приховати сліди злочину, слуги Потоцького скинули тіло в ополонку. Лише навесні у водах Бугу знайшли понівечене тіло загиблої. В 1777 р. Гертруду Коморовську було перепоховано в підземеллях костелу о. августинів у Новому Виткові.
Костел

Такий-от інтер*єр

За злочин свого батька Щасний Потоцький згідно вироку суду віддав величезні маєтності включно із Новим Витковом Коморовським. Коли друга дочка Коморовських, Кордуля виходила заміж за кузена Щасного Потоцького, вже ніхто не був проти такого шлюбу. Трагічна історія Гертруди Коморовської стала темою численних прозових творів в польській літературі.
Закинута споруда храму

Дерево настінне

 В ХІХ ст. у Виткові вже діяла школа. Тоді ж у містечку з’явилися перші промислові підприємства. Наявність тут покладів глини дали можливість закласти дві цегельні.
Занепад Старого і Нового Виткова розпочався вже в радянський час. Колишнє містечко Новий Витків було об’єднано із селом Старим Витковом і перетворено в один населений пункт.
Руїни каплиці Гертруди Коморовської

Каплиця (1913р.).Тил

Фото

 Не кожне село може гордитися стількома видатними уродженцями, як Новий Витків. В першу чергу - це світової слави оперний співак Олександр Мишуга. Він народився 20 травня 1853 р. в родині шевця. Ніхто тоді не знав, що співом Сашка колись будуть захоплюватися сотні слухачів в Варшаві, Кракові, Львові, Турині, Мілані, Берліні, Києві… Попри світову славу і визнання, О. Мишуга ніколи не забував про рідний Новий Витків. За заповітом співака було поховано у рідному містечку. Тут діє музей Олександра Мишуги.
Видатними літераторами, журналістами, видавцями, громадсько-політичними діячами були брати Теодор та Михайло Білоуси.
Поляк німецького походження, уродженець Старого Виткова, Рудольф Вацек зробив великий вклад в розвиток спортивного життя Львова і Галичини.
Храм Преображення (1738р.) Фасад

Церква Преображення Господнього.Тил

 Ще з XVII ст. у Новому Виткові існував дерев’яний кляштор і костел отців августинів. Пізніше комплекс було перетворено на мурований, в 1786-1788 рр., а пізніше в радянський час споруди постраждали від непродуманих перебудов. Зараз споруди колишнього кляштору і костелу стоять в руїні. Поруч з костелом напівзруйнована капличка Гертруди Коморовської.
Дерев’яна Преображенська церква в Новому Виткові – типовий триверхий храм в галицькому стилі. Відомо, що 1859 р. церкву було ґрунтовно перебудовано, вже в наші часи храм зовні обшито дошками.
Інфоджерело http://mistaua.com .
Дерев*яний храм з дзвіницею

 Наступний пункт-село Сушно (до 1989 р.- Сушне),яке свого часу належало роду Коморовських.Тут власне й народилась Гертруда(?).
Цікаве село насамперед однією з найстаріших дерев'яних церков Радехівщини (разом з церквою в с. Радванці) збудованою далекого 1700 р. В Сушному в сер. ХІХ ст. мав парафію о. М.Кордуба - батько видатного українського вченого Мирона Кордуби. До 1939 р. покровителем церкви був місцевий землевласник Іван Ростворовський.
Церква Св.Симеона Стовпника (1700р.)

Синьо-жовтий храм

Церква.Тил

Церква знаходиться в центрі Сушного. Це тризрубна триверха будівля, підвалини якої поставлені на бетонний фундамент. На захід від церкви стоїть цегляна, стінового типу дзвінниця на три дзвони. Також на церковному подвір'ї збережений пам'ятник: "Во Славу Всесвятыа Тройци и въ честь пренепорочныя Богородицю Приснодъвы Марій. Жертва Евдокій Юзвакъ жительки въ Сушнъ 1905 р.".
Фото

  У північно-східній частині села, поблизу дерев`яної церкви, біля житлової забудови стоїть закинута каплиця. Після другої світової війни покинуту будівлю ніяк не використовували - за понад шістдесят років обвалився дах, немає вікон, у стінах вибиті діри.. Збереглися вхідні двері та хрести на верхівках стін. Перед входом до каплиці стоїть пам`ятний хрест, під яким напис: "Коли хтось зруйнує храм Божий, Бог зруйнує того, бо храм Божий святий, а ним є ви. ( 1 Кр. 3:16 )". .
Закинута каплиця (1906р.)

Каплиця.Профіль

 Власне якоїсь докладної інформації про історію села,чи каплиці я не знайшов,тому,-добавляйте хто що знає).
Каплиця.Фасад

Фото

Рів
Tags: Львівщина, Новий Витків, Сушно, каплиця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments