Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Мостиська

 "Приїдь до мене у Мостиська,кучеряве дівчисько.."  Незле вміли свого часу рекламувати українські міста хлопці із відомого рок-гурту. Приїхав.Не так швидко як хотілось,але таки приїхав.Сподобалось.Всього що цікавило побачити на жаль не встиг,але це лише на плюс,-буде причина завітати сюди ще разочок,або й два!
2. Мостиська (10)2. Мостиська (13)
2. Мостиська (19)2. Мостиська (28)
Вулиця Шевченка

Одна із вулиць

  Перша письмова згадка про Мостиська відноситься до 1392 р.,а назва містечка походить від слова «мости», які досі є з усіх чотирьох сторін міста. Виникнувши на давньому важливому шляху із Західної Європи на Русь, у середні віки місто було значним торговим і ремісничим центром на західноукраїнських землях.
У 1404р. місто отримало Магдебурзьке право, а у 1434 р. стало центром староства.
Парк Т.Г.Шевченка

Монумент Кобзарю (1994р.) у парку

  Як і кожне місто, яке користувалося Магдебурзьким правом, Мостиська мали типову забудову: в центрі - ринок з ратушею, а від нього у всі чотири сторони прямі вулички. В середні віки місто було добре укріплене, мало довкола рови, мури, вали, які захищали населення від ворожих нападів.
"Сюрприз"

Адмінбуд

 Упродовж XV-XVII ст. місто не раз руйнували турки, татари, волохи, шведи. Жителі міста зазнавали гніту. Міська біднота восени 1648 р. допомогла військам Б. Хмельницького зруйнувати міські укріплення, розгромити шляхетні двори.
Санктуарій Матері Божої Неустанної Помочі

Фасад храму

  Санктуарій Матері Божої Неустанної Помочі споруджений у XVI ст. на місті монастиря домініканів. Відомо, що у 1603 р. мурований костел існував і вже тоді вважався дуже старим.Реконструкція храму відбулася у 1705 р., а напр.1788 р. австрійський уряд закрив святиню. Храм продали і невдовзі перетворили на сіносховище.
Лише майже через 100 років храм знову викупила релігійна громада і провела в ньому ремонт. У 1879-1881 рр. весь комплекс колишнього домініканського монастиря передали в ордену редемптористів, які прибули до Мостиськ з Англії. У 1880 р. відбулося повторне освячення костелу і з того часу він працював, як філіальний. У 1883 р. освятили вівтар Матері Божої Неустанної Допомоги, розмістивши в ньому чудотворну ікону з Риму. У 1902 р. при переосвяченні храму надано новий титул «Св. Катерини та Матері Божої Неустанної Допомоги».
Вежа Санктурію

Головний вівтар

Після Другої світової війни костел закрила радянська влада, а отці-редемптористи у 1946 -1948 рр. виїхали до Польщі, вивізши із собою до монастиря в Тухові чудотворний образ. Храм було повернено редемптористам і повторно освячено у 1991 р. У 1996 р. закінчили ремонт святині і повернули до неї з Польщі частину костельного майна, у тому числі і чудотворну ікону. У 2001 р. її короновано папою Іваном Павлом ІІ. Наступного року костел оголошено Санктурарієм Матері Божої Неустанної Допомоги.
Напр. 2014 р. силами міської громади було відновлено годинник на вежі Санктуарію.
Костел

Панорама

 У 1636 р. в містечку було збудовано філіальну каплицю Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією. В період правління австрійського імператора Йосифа II святиню було передано греко-католицькій громаді, яка у 1804 р. провела ремонт будівлі. Після Другої світової війни в храмі знаходилася парафія РПЦ, а в період незалежності церкву передано КП УПЦ.Храм освячений на честь Св.Покрови.
Храм Св.Покрови.Тил

Головний вівтар храму

 1772 р. під час першого поділу Речі Посполитої Галичину захопила Австрія. В цей період було створено відносно сприятливі умови для розвитку освіти і шкільництва. У кін. XIX -  поч. ХХ ст. шириться діяльність Української Національно-Демократичної Партії, завдяки якій в Мостиськах було утворено ряд українських організацій: кредитна спілка «Народний дім в Мостиськах», філії товариств: «Просвіта», «Сільський Господар».
Інтер*єр

Храм Покрови

 Згідно з пактом Ріббентропа - Молотова,Мостиська стали польським містом, а з грудня 1939 р. Мостиський район набув статусу адміністративно-територіальної одиниці Польщі.
Храм Вознесіння Господнього з дзвіницею

 На вул. Міцкевича, починаючи з 1994р., проводились роботи по спорудженню нового храму,який став домінантою середмістя.Церква Вознесіння Господнього пофарбована у темно-голубий колір, має п'ять бань,поряд зведена котельня і господарська будівля, добудовано дзвіницю.На території ще розкидані будматеріали,значить роботи ще тривають.
  Історичної цінності споруда ще не набула,а от скандалом вже підзавелася.
Церква Вознесіння Господнього

Церква.Профіль

 Будівля належить до УАПЦ.
Дзвіниця-свіча

Фото

 Однією із основних пам*яток Мостиськ являється костел івана Хрестителя,збудований на поч. XVII ст. і освячений 8 січня 1604 р. Храм мав 5 вівтарів,головним з яких був вівтар з образом Божої Матері зі Св. Іваном Хрестителем і Станіславом. Крім того, було 2 каплиці - Св. Анни і Христа Розп'ятого.
Храм дуже постраждав під час Визвольної війни у 1648 р. Підтримані місцевими селянами війська Б. Хмельницького пограбували і підпалили костел. Після проведення ремонтних робіт напр. 50-их рр. XVII ст. святиню повторно освятили. У 1722 р. в костелі з'явилися два нових вівтарі. У  1913 - 1919 рр.відбувалося відновлення храму.
Фото

Храм з дзвіницею та брамою

За радянських часів храм залишався діючим,правда, в кін. 70-их рр. з святині забрали неоготичний головний вівтар, а натомість встановили вівтар з костелу у Старому Самборі,а його,вже в роки незалежності,замінили вівтарем ХІХ ст. з костелу с. Мильчиці. У вівтарі знаходиться фігура Івана Хрестителя з його батьками по боках.
На сьогодні  костел  як і раніше обнесено муром.
Костел Івана Хрестителя.Профіль

На внутрішньому дворі

 Близькість Мостиськ до Перемиської фортеці позначилась на побуті його мешканців. Під час першої облоги Перемишля (1914 р.) місто опустіло, так як мешканці покинули свої домівки. До міста було стягнуто шестидюймові гармати, їх розмістили на головній вулиці. Як наслідок цієї війни, в Мостиськах знаходився цвинтар російських солдатів, який було знищено у 70-их рр. місцевою владою в господарських цілях.
"13.VI.1915"

Храм

 У 1604 р. власник містечка Гербурт видав дозвіл на будівництво церкви, яку звели у 1611 р. і освятили під титулом Св. Юрія. При церкві існувало братство, яким опікувалася А. Могилянка - донька молдавського господаря Є. Могили. Наданий нею у 1631 р. привілей підтвердив у 1691 р. польський король Ян ІІІ Собєський. Нову дерев'яну церкву на тому ж місці спорудили у 1735 р. Вона була безверхою, складалася з трьох зрубів та мала невеликі бокові апсиди при вівтарній частині.
Церква Св.Юрія

Фото

  Значно ушкоджений у роки Першої світової війни, храм був відреставрований у 1920-их рр.,але Другу світову пережити храму не вдалося. У 1991 р. на її місці зведено нову муровану греко-католицьку церкву Св. Юрія.
Храм-новобуд

Каса залічкова

 В листопаді 1918 р. українці Мостиськ і прилеглих місцевостей захопили у тоді польсько-жидівському місті владу в свої руки. Однак ненадовго: в Мостиськах було утворено польське староство, а в Крукеничах - Мостиський повітовий комісаріат.
Фото

Будиночок

 У 1995р. в Мостиськах відкрито Народний історико-краєзнавчий музей «Мостищина» відкрито у 1995 році. Музей займає п'ять кімнат у колишньому будинку О.Лебедовича, лікаря, громадського діяча, видатного просвітянина, який 1944 р. емігрував до Німеччини. В експозиції першої кімнати - пам'ятки археології;у другій - експозиція про діячів легіону УСС Галичини, національно-визвольні змагання у краї. У центральній кімнаті представлено старовинні меблі, речі, картини, 300 книжок рідкісних видань, зброя та ін.
"1941-1945"

Монумент

 А ще ж у місті є й палац...
Богдан Хмельницький (1954р.)
Tags: Львівщина, Мостиська, архітектура, дзвіниця, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments