Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Маловідомі,але не забуті. Ч.4

 "Машина їхала,колеса терлися,ми вас не кликали а ви приперлися!")  В моєму випадку крутились колеса не автівки,а велосипеда і мені було власне якось байдуже-кликав мене хтось сюди чи ні-я вже був тут)... Чергові села,чергові цікавинки,чергові маловідомі об*єкти. Поїхали!
10. Волсвин (6)11. Городище (1)
12. Сілець (5)13. Межиріччя (3)
Перша згадка в історичних документах про Волсвин датується 1426 р.
На поч. XVII ст., Волсвин став монастирським селом (до того часу належав магнатам Межеєвським). По першому поділу Польщі (1772 р.) село відійшло до Австрії.
Храм Воздвиження Чесного хреста(1864р.) з дзвіницею

Церква

У 1796 р. монастир ліквідували, а його церква стала парафіяльною. У 1864 р. замість старої збудована існуюча дерев'яна церква.У 1898 р. збудовано муровану дзвіницю.
Волсвинська парафія була самостійною до 1910 р. Згодом доїзджали священники з с. Яструбичі і з м. Кристинополя.
Після 1939р. церкву зачинили і у 1947р. перетворили на колгоспний склад.Задяки таким "перевтіленням" будівля до 1989р. дойшла із значними пошкодженнями.
Фото

Дзвіниця (1898р.)

Волсвин залишається у складі австрійської імперії до 1918 р. Революція 1848 р.- скасування панщини, дала селянам свободу. У селі на честь цієї події було побудовано 4 фігури, з пам'ятним написом «На честь скасування панщини 3 мая 1848 року», кожна обсаджена 4 липами.
Храм з хрестом

 Церква Воздвиження Чесного Хреста стоїть на околиці південної частини села. Будівля за конструкцією тризрубна, на цегляному підмурівку. З часом отримала численні прибудови: до вівтаря дві ризниці, до бабинця від заходу рівноширокий присінок, з півночі на всю довжину, очевидно, господарське приміщення.Вище опасання-все оббито бляхою,поряд-дзвіниця з 4-ма дзвонами.
Борцям за волю України

 За два кілометри від села є прадавнє село Городище, тепер невеличке сільце в складі сільської ради с. Волсвин. В Городищі Василиянськім (стара назва села), колись існував монастир. Він виник, ймовірно, в XIV ст., а може й дещо скоріше.В XVII ст. згадується в селі жіночий василиянський монастир. У 1767 р. монастир прилучено до Кристинопільського і монахів переведено туди.
Річка Зх.Буг

Старий залізничний міст через річку

У 1869 р. за ігумена І.Кучинського в селі збудували нову тризрубну одноверху дерев'яну церкву з невеликим іконостасом. Під час першої світової війни вона згоріла ( у 1915 р.). На її місці у 1924 р. споруджено існуючу дерев'яну церкву-каплицю, яка стояла зачиненою протягом 1972-1989 рр.
Церква Успіння Прсв.Богородиці(1924р.)

Церква.Профіль

Церква-каплиця знаходиться посередині села. Відразу впадає у вічі незвичний вигляд будівлі. Вона дводільна, підвалини опираються на цегляний підмурівок, вівтар гранчастої форми з обидвох сторін має прибудовані маленькі ризниці.
Церква-каплиця

 Наступна зупинка-село Сілець (стара назва Сілець Белзький) засноване у 1465 р. удільними князями Белзькими як село Siedlec (Сідлець, Сіделець).
Існуюча церква зведена тут у 1762 р. на місці каплиці. Згодом відновлювалася у 1924 р. У 1861 р. коло церкви збудували муровану каплицю Воскресення Господнього,а у 1991 р. поряд  звели муровану дзвіницю.
Церква Собору Прсв.Богородиці (1762р.)

Іоанн

 В друг. пол.і 19 ст. в селі була побудована цегельня для випалювання цегли. Священник В.Чернецький хотів побудувати цегляну церкву, але згідно з австрійськими законами, дідич, який мав на території села землі при будівництві церкви повинен був виділити 1/3 коштів. Він цього робити не хотів. Змовився з іншими впливовими особами вони викликали інженерів для перевірки цегли. Ті визнали про її непригодність і будівництво заборонили, а цегельня закрилась. З привезеної цегли побудували паркан і дзвіницю, які стоять і досі. В 1893р. Чернецький побудував дерев’яний міст через р. Рату.
Золотокупольна

Храм Собору Прсв.Богородиці.Фасад

30 червня 1941р. було проголошено самостійну Україну і Іван Климів "Легенда" був обраний членом Державного правління. Він проводив велику роботу в Сільці,за що 11 липня 1993 р. у селі йому було відкрито пам’ятник,- борцеві за волю України,членному проводу ОУН .
В грудні 1941р. була побудована в с.Сілець читальня «Просвіта».
На території сільської ради знаходиться цвинтар, де поховані вояки австро-угорської армії, що загинули в околицях села під час боїв в Першій світовій війні 1914 р.
Пам*ятник І.Климіву "Легенді"

 Наступне (і останнє у цій частині) село- Межиріччя.За часів Австро-Угорщини село називалось Пархач,а у 1940 р.носило назву Шевченкове.
Перші згадки про місцеву церкву походять з 1564-1565 рр. У візитації 1749 р. описується невелика дерев'яна будівля. На її місці протягом 1886-1887рр. було споруджено нову дерев'яну церкву на мурованому фундаменті. В 1972-1989 рр. святиня стояла зачиненою і використовувалася на колгоспний склад.
Церква Св.Василя Великого (1887р.)

Храм.Профіль

 Святиня розташована у північній частині Межиріччя, поблизу соснового лісу, на просторій ділянці. Будівля велика за розмірами, тризрубна, триверха. Вівтар гранчастої форми має з обидвох сторін прибудовані ризниці, дахи яких суміщені з піддяшшям, що оточує церкву. До бабинця від заходу прибудований рівноширокий присінок на три входи, над центральними дверима є образ покровителя церкви.
 Інфоджерело http://decerkva.org.ua.
Церква Св.Василя Великого
Tags: Волсвин, Городище, Львівщина, Межиріччя, Сілець, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments