Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тільки у Львові...Ч.16

 Га? Кажете давно по Львові не гуляли?Та то ніц,аби тіко час і бажання,та й здоровля трохи і всьо буде- і Львів і гулянки і трохи того-сього чогось нового!
Ой що ж я по Львові находився,ой що ж я  у Львові надивився...Фест звучит,нє? Шо,плагіят ? А спробуй докажи,як то єси світа правдонька-істина,а істина то величина таки стала,"константа" так сказать,туво же я процитував слова ж чужой співанки то так само,якби*м я гімна співав спозаранку,а мені сусідоньки мої кричали :"Фатить туво плагіятити чужі тексти на свій лад!"..Ая,так би*м і послухав-закривам в такім разі вуха долоньми,та й горлаю сибі далі,ней знают шо за стінов істинний патрійот жиє!
Але ми гет чисто відступилисі від первої теми,то мусимо ся повертати таки до Львова,покинувши іншим фільозофам і лігвістам тему плагіяту і патрійотизму..То вйо!

Десь неподалік від станції Підзамче ..

"Чому шукаєте живого між мертвими.."

 Буває так -човгаєш собі вулицями-провулочками-дворами немов неприкаяний,шукаючи чогось..ні,не шукаючи конкретно абсолютно НІЧОГО,воно саме потрапляє на очі,ніби просячи щоб його побачили. Іноді "попсові" райони дивують якимось цікавим дріб*язком,якого не помічав проходячи поряд десяток разів.А буває й так,що певний об*єкт спочатку тобе абсолютно не цікавив,а вже наступного разу дивуєшся-і що ж йому бракує,чому б не зазнимкувати?
Пожежна частина на Підвальній (1899-1901рр.) / головне управління МНС Львівської обл.

Костел і монастир кармеліток босих початково  були дерев'яні.Проект кам'яного костелу розроблений  архітектором Джованні Баттистою Джизлені у 1642 р. За зразок послужив фасад храму Санта Сусанна в Римі. Будівництво почато 1644 р.(1642р.?) і тривало з перервами до 1692 р. Завершено завдяки фундації короля Яна III Собеського. Початково храм освячений як Костел Матері Божої з Лоретто.
Костел Стрітення Господнього. Вул.Винниченка,30

Храм Стрітення (Св.Духа).Фасад

 Напр. XVIII ст. австрійська влада закрила костел і розмістила у ньому склад.
Повернули будівлю Римо-Католицькій церкві у 1842 р. Костел було наново посвячено Матері Божій Громничій (Стрітенню Господньому).
 У XIX ст. в криптах поховано трьох львівських архієпископів РКЦ - Ф. Піштека, Л. Баранецького і Ф.- К. Вешхлейського.
Костел і монастир продовжували діяти до 1946 р., коли увесь комплекс був переданий військовим,а пізніше-у 1976 р. храм передано для влаштування експозиції обласному управлінню якості, метрології та стандартизації (нині це НДІ «Система»). В часи незалежності храм передано в користування УГКЦ.
 2009 р. каплицю при храмі, передано в користування Римо-католицькій церкві. Нині в храмі проводяться богослужіння східного і західного обрядів.
Декор фасаду з скульптурами Йосифа і Терези

Палац римо-католицьких архиєпископів (1842-1844рр.)Фасад. Вул.Винниченка,32

 Мальонько далі від паляцу архиєпископів заховавшись частково за брудно-рожевими мурами знаходиться єще одна святиня,- костел Св.Казимира,а тепер-ка храм Священномученика Климентія Шептицького.
Ще давно тому,в 17ст.,тутечки було засновано дерев'яний костел і монастир,які згоріли під час штурму загонами М.Кривоноса  Високого замку (1648 р.).
Костел Св.Казимира(17т.).Фасад. Вул.Кривоноса,1

Храм.Профіль

 Після того ділянка стояла в запустінні і допіру в 1656р., коли каштелян кам’янецький М. Бігановський зобачив,же має трошечки зайвих грошенят,-розпочали спорудження нового мурованого костелу. До північно-західної стіни споруди добудували монастирські корпуси, які, замикаючись по периметру, утворювали внутрішнє подвір’я.
Костел посвятили у 1664р. під іменем Св.Казимира.
Хрести у дворі храму

Хрести у дворі храму-2

 Сто двайціть літ служили собі у храмі та й горя відносно не знали,але тутай  у 1783 р. явилисі австріяки та й заборонила діяльність монастиря, а їх споруди разом із землями передали сестрам милосердя для утримання дитячого притулку-сиротинця, шпиталь яких був розташований на сусідній ділянці. Реформатів же перевели до Костелу Св. Михайла монастиря кармелітів босих.
Розп*яття

Один із експонатів всередині храму-музею

Шпиталь сестер милосердя під назвою св. Вінцента був закладений аби допомагати бідним хворим. До комплексу входили: 2 корпуси з приміщеннями самого шпиталю та каплиця “Святого таїнства”, яка їх з’єднувала, 3 господарських будинки і притулок для малозабезпечених. У 1879 р. відбулася  реставрація головної споруди шпиталю, здійснена за проектом А.Каменобродського.Сиротинець та шпиталь св. Вінцента, ведені сестрами милосердя, функціонували до 1939 р.
У радянський час у приміщеннях сиротинця діяла трудова колонія для неповнолітніх дівчат, а у шпиталі св. Вінцента – школа міліції. Від 1980-х рр. весь комплекс Милосердя використовувався МВС СРСР, а відтак і цим же міністерством України.
Тильна сторона храму будівлі

Внутрішній двір

  У 2007 р. костел передали УГКЦ під посвятою св. Климентія Шептицького. В корпусах монастиря реформатів і шпиталю милосердя розташований навчальний корпус Львівського державного університету внутрішніх справ,а храм виконує роль церкви-музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, скарбниці перлин народного мистецтва – колекції “Студіону”, яка нараховує понад 5 тис. витворів сакрального мистецтва. Тут почергово експонують предмети цієї колекції – старовинні ікони, хрести..
Фото

Порохова вежа / будинок архітектора (1554-1556рр.;1973р.).Фасад.Вул.Підвальна,4

  А ми собі спускаємося у сквер "На Валах",відки файнютко видно і пляц з Федоровим і Успенську з вежею Корнякта і книжну торговицю,а в самому сквері притаїлась одна-єдина, збережена з кількох десятків потужних захисних веж-брам-бастіонів,- Порохова вежа.
То була найпотужніша вежа, бо з цього боку під мурами міста часто зʼявлялися зайди зі Сходу - товщина мурів становить 2,5-3 м.,а зведена вона з каміння старого Міського арсеналу. Вежа стоїть на  земляних валах, які залишилися із давніх часів, а у XIX ст. на них облаштували парк, який назвали Губернаторськими валами(тепер -сквер "На Валах"), бо неподалік розмітилася резиденція австрійського намісника Галичини.
Фортифікаційна споруда.Профіль

Вид на Домініканський собор та Королівський арсенал
1. Львів (24)
Порохова вежа входила в зовнішню систему оборони середньовічного міста, що складалася з валів і розташованих на них веж. В мирний час служила для зберігання зерна. Вежа зведена з неотесаного каменю, чотириповерхова, напівкругла («підковоподібна») в плані,стіни прорізані бійницями. Накрита черепичним гостроверхим дахом.
Порохова вежа.Тил

Після проведеної впродовж 1954 – 1956 рр.реконструкції, у приміщенні Порохової вежі розміщується Будинок Архітектора.При вході встановлено дві скульптури левів з білого мармуру XIX ст.,привезені медичною службою військової частини радянської армії з Австрії як трофей. Початково знаходились у подвір'ї військового шпиталю на вул. Лисенка.
Також  у споруді Порохової вежі відкрито однойменний тематичний ресторан.
Будиночок у гаю

Дзвіниця

 Далі тримаємо курс на скансен.Вельми файний парк із купою дерев*яних архітектурних цікавинок,-гайда до Шевченківського гаю!
Ніц такого нового вам не повім,так як вже якось давно-давно тому писав про той музей архітектури та побуту(отуво можна подивитисі на тотой опис),то напишу тілько про їден відносно новий гекспонат-деревляний костелик зо села Язлівчик Бродівського району.
Михайлівська церква (1863р.) з с.Тисовець

Каплиця-костел (1936-1937рр.;1933р.?).Фасад

 Як видимо,-доля буває милосердна,в даному випадку такий собі "фартовий білет" у вигляді перевезення та реставрації вона подарила римо-католицькій каплиці-костелику з с.Язлівчик.Бо був би тому храму,тій унікальній пам*ятці,тому модерновому диву,якому нема анальогів в Україні,був би йому як то кажут "гаплик"..
Інтер*єр каплиці

Дерев*яний вівтар(1936р.)

Після Другої світової війни костелик не використовувався за призначенням – тут був склад, потім архів, що призвело до часткової руйнації споруди.В роки незалежності він стояв пусткою, а у 2002 р. був пошкоджений – трактор, що працював поблизу, випадково зачепив нижню частину громовідводу, потягнув його разом з вежею і звалив її на землю. В подальші роки споруда дійшла до стану повного занепаду. Знайти кошти на реставрацію не вдавалося, тим більше, що офіційно костел не мав статусу пам'ятки архітектури ..
Храм із вікнами-ілюмінаторами

Фото

 Але таки одна грунтовна спроба відновити храм таки була,- у 2009р.в рамках соціальної акції, започаткованої торговою маркою Pinotex (Akzo Nobel) спільно з громадським партнером, проектом "Дерев'яні храми України", було виконано консерваційні роботи на зимовий період, а навесні 2010 р. повинен був розпочатись перший етап реставрації.Та не розпочався..
Відреставрований храм купається в променях сонця

Храм Св.Параскеви (1822р.) з с.Стоянів

 У 2010 р. було складено кошторис на архітектурну та інженерно-технологічну частини реставраціїкаплиці у Язлівчику, але виявилося що деревина костелу сильно уражена грибком, що значно здорожчувало реставрацію, тому компанія відмовилась від робіт.
А навесні 2012 р. з’явилась інформація про наміри професорки «Гданської політехніки» Р. Цєльонтковської перенести костел до Львівського музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай», про що ніби то й сам директор музею навіть не був поінформований,- це підняли галас представники Українського товариства охорони пам'яток історії і культури та члени ICOMOS та активісти..
Церква Параскеви з дзвіницею

"Кривавий" інтер*єр - ефект проникнення сонячних променів через червоні вікна

 Та все закінчилось так,як зрештою закінчилось,- в лютому 2013 р. стало відомо, що "Шевченківський гай"  уклав угоду з польською стороною про співпрацю, і костел розмістять у музеї.Польський уряд виділив 500 тис. злотих, і фахівці Гданської політехніки у 2012р. взялися розбирати і перевозити пам’ятку до львівського скансена.
Протягом літа  2013-го р.костел збирали на території Шевченківського гаю. За літо встигли відбудувати майже всю конструкцію. Половину дерева довелося замінити на нове. Потім поклали гонт...
 Костелик встановили на кордоні етнозон «Львівщина» і «Волинь».
Фото
Tags: Львів, вежа, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments