Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тополівка: Свято-Троїцький монастир Св.Параскеви

  Тополівка (до 1948 р.Топли) - село в Білогірському р-ні АР Крим, відоме тим,що поблизу села знаходиться Топловський жіночий монастир.
Місце розташування Топловського монастиря в радянські роки отримало назву «село Учебное», але, незважаючи ні на що, монастир носить колишню назву - Топловський Свято-Троїцький монастир Св.Параскеви.

Свято-Троїцький собор

Корпус матінки-настоятельки

Монастир розташований біля джерела, що носить ім'я Святої Параскеви Римської. За місцевими переказами саме тут вона померла мученицькою смертю, після чого на місці страти забило чудодійне джерело.Ще одна назва цілющого джерела - Чокрак-Саглик-су (з татар.- "джерело живої, здорової води").Джерело вважали святим і християни і мусульмани. Біля нього була знайдена ікона із зображенням Св.Параскеви. За переказами, ця ікона врятувала м.Маріуполь від холери. Де ця ікона в даний час-невідомо.
У дворі

  Під хрестом-золоті рибки

 Відкриттю монастиря передували події, пов'язані з ім'ям болгарки Костянтини,- дівчини з с.Кішлав (нині с. Курське Білогірського р-ну).Одного разу вона почула голос, що кликав її. Кинувши все пішла вона в глухе урочище Кизилташ, де жила близько 8 років в самоті у одній із печер. Після того як в Кизилташ прибули монахи, заснувавши кіновію св. Стефана Сурозького, Костянтина переселилася в урочище Топлу. Згодом тут оселилися кілька жінок, які побудували біля джерела невелику каплицю, де читали псалтир за померлими.
Зимній храм Богородиці (Всіх Скорботних Радість)

Дзвони монастиря

Земля на якій заснували монастир була подарована Катериною II своєму фавориту Захару Зотову. У сер. XIX ст. землею володіли його нащадки сестри Феодора і Ангеліна.Згодом Ангеліна викупила землю у сестри і передала її для заснування монастиря,відкриттю якого передувало будівництво невеликого храму Св.Параскеви біля джерела.Церкву освятили 26 липня 1863 р.Першими жителями тут стали 9 жінок,які вже тут жили.Болгарка Костянтина була пізніше пострижена в черниці під ім'ям Параскеви.
 Померла Костянтина-Параскева в 1874 р. і була похована в лісі біля монастиря, на могилці встановили скромний пам'ятник.
Церква Св.Параскеви

Рожевий храм

 У 1875р. сюди з московського Страсного монастиря,вже будучи черницею В'ячеславою, прибула міщанка Ольга Родимцева.Згодом владика Мартиніан постриг її в чернецтво з нареченням імені Параскеви, в грудні того ж року вона була призначена настоятелькою монастиря, а 26 липня 1890 р. була возведена в сан ігумені.
При матінці Параскеві Топловський монастир пережив свій найбільший розквіт: тут цвіли 200 сортів троянд і 150 сортів бузку, був насаджений парк з рідкісними рослинами,була бібліотека, живописна майстерня.Господарство включало 35 га фруктового саду, пасіку, город, ставок з рибою, два млини. Яблука з Топловського монастиря вивозили на міжнародні виставки в Париж. Тут були свій готель, кухня з трапезною, адміністративний корпус, стайні та хліви.
 За свою працю в 1894 р. ігуменя Параскева була нагороджена найвищою відзнакою,- наперсним хрестом.
Інтер*єр церкви Св.Параскеви

Святиня.Тил

 Однією з головних справ ігумені Параскеви було будівництво Свято-Троїцького собору.Проектував храм арх-тор В. А.Фельдман.Споруду планували побудувати в російському стилі XVII ст.,на два поверхи: на нижньому повинна була розташовуватися церква Св.Параскеви, усипальниці і опалювальні паровики; верхній поверх - трипрестольний: головний престол - в ім'я Св.Трійці, північний - Арх.Михаїла і південний - Успіння Божої Матері. Будівництво не закінчили через війну- революцію- закриття монастиря.
 У 1928 р. собор підірвали, і серце матінки Параскеви не витримало - вона померла 3 грудня 1928 р. на 80-му році життя і була похована на території монастирського кладовища.
Церква Св.Параскеви.Фасад

Перед храмом

 Топловський монастир закрила радянська влада в 1928 р.,вилучивши предмети з золота і срібла,викравши святині - Казанську ікону Богородиці і скриньку з частками мощів. На території створили радгосп із символічною назвою "Безбожник",працівники якого в короткий термін розвалили монастирське господарство. У роки ВВВ у будівлях станції влаштували штаб гітлерівці. У радянські роки на території монастиря було с.Учебное, в якому проживали близько 65 сімей. Останнім «господарем» монастирських будівель був піонерський табір «Тополівка».
Каплиця біля джерела Св.Великомучениці Параскеви Римської

  Джерело Св.Великомучениці Параскеви Римської

Відродження єдиного в Криму жіночого монастиря почалося в 1992 р.коли віруючі із с.Учебное і Тополівка вирішили створити православну громаду храму "Всіх скорботних Радість".
Ковчег-скринька зі святими мощами (частка Чесного і Животворящого Хреста, частки мощів Св.Пантелеймона і Св.Параскеви) перебував в Топловській обителі в дореволюційні роки, потім довго вважався втраченим. 24 січня 2006р. мощі, вивезені під час війни за кордон було повернено.
Ікона Казанської Богородиці знаходиться у вівтарі храму на честь ікони Богородиці «Всіх скорботних Радість»-її подарував монастирю граф М.Гейден.
На території Топловського монастиря три храми - два діючих (св. Параскеви та в ім'я ікони Богородиці «Всіх скорботних Радість») і один в стадії відновлення (Свято-Троїцький).
Купіль при джерелі Св.Георгія

 Сотні людей приваблює в Топловський монастир в першу чергу слава про святі джерела, зцілення в яких продовжують відбуватися і в наші дні. На території обителі є три цілющих джерела: святої Параскеви, святого Георгія Побідоносця(бл.2 км.від монастиря) і Трьох Святителів (бл.5 км.від монастиря).Біля кожного з них існує купіль та каплиця.
Купель та каплиця біля джерела Св.Георгія
Tags: Крим, Тополівка, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments