Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Гримайлів: батьківщина фізика світового масштабу

 Гучна назва-Гримайлів.Ніби гримають там частенько чимось або на когось.Насправді ж,-ні,досить таки спокійне,тихе і непримітне селище Гусятинського району на Тернопіллі. Хоча,можливо колись...колись таки точно тут було зовсім інакше..
Паркова брама

Парк (пер.пол.19ст.). Площа 13 га

Містечко було засновано в кін.XIV ст., шляхтичем Грималаєм. Перша письмова згадка відноситься до 1600 р. і повязана з описом мурованого замку  який побудував Лудзіцький. З 1720 р. поселення отримало право самоврядування, статус міста і герб.
Кобзар у засніженому парку

Пам*ятник І.Пулюю ніби загубився поміж дерев..

Замок, що лежав на так званому «татарському шляху», багато разів витримував облогу козаків й татар.
Твердиня,закладена Лудзіцькими,знаходилась з
північної сторони, на невисокому підвищенні над ставом.Споруда була спочатку чотирикутною, квадратної форми, з чотирма вежами на кутах. При перебудові було знесено три крила будинку і дві вежі, а залишено лише південне крило, таким чином створено невеликий прямокутний будинок висотою у два поверхи, розвернутий фронтом на північ, з двома шестикутними, дещо вищими, вежами по кутах.
Пивниця та залишки фундаменту,-все що залишилось від замку

Будівля біля парку

Лудзіцькі  володіли твердинею до кін. XVII ст. Відомо, що в часи воєн козацьких і турецьких особливо в роках 1651 і 1675, замок кілька разів був знищений. Відреставрований утримувався в цілості до XIX ст., як резиденція наступних власників: Синявських, Любомирських , Ржевуцьких...
 Біля 1840 р. А. Нікоровіч, власник Гримайлова перебудував замок на палац.
Резиденцію звели за проектом арх-ра Я. Гемпеля у стилі романтичної готики. Ії прикрашала висока годинникова вежа.
Богородиця з янголами

Монумент пам*яті

 В сер. XIX ст. донька А. Нікоровіча вийшла заміж за Л. Пінінського, який після одруження заклав навкруги палацу великий парк в англійському стилі. Було висаджено дерева та кущі більше сорока видів. Алеї симетрично розтинали парк в усіх напрямках. Перед входом в палац було розбито велику квіткову клумбу. В замку було зібрано велику бібліотеку з 5000 томів. Кімнати прикрашали картини знаних польських художників та полотна італійських майстрів.
Останніми власниками палацу були Воланські.
І знову І.Пулюй.Тепер в центрі..

Монумент на честь 100-літнього ювілею А.Міцкевича (1898р.)
2. Гримайлів (4)
 Під час Першої світової війни палац було пограбовано і частково зруйновано, але у міжвоєнний період його відбудували.
Палац простояв пусткою до 1944 р. В 1944-1945 рр. за наказом комуністів замок розібрали повністю і виклали дорогу з Гримайлова до Теребовлі.Зараз про споруду нагадує лише частинка фундаменту та залишки пивниці.
Мури -не мури..Залишки "чогось"

 У Гримайлові був збудований перший у Сх.Галичині паровий млин(його звів граф Л.Пінінський).
Церква Покрови Прсв.Богородиці з дзвіницею

 Вам цікаво,чому у селищі аж два пам*ятники Пулюю?Так от..
Іван Павлович Пулюй - український та австро-угорський фізик і електротехнік, винахідник, організатор науки, публіцист, перекладач Біблії українською мовою, громадський діяч,а також професор і ректор Німецької вищої технічної школи в Празі, Державний радник з електротехніки Чехії і Моравії,член Наукового товариства ім. Шевченка, почесний член Віденського електротехнічного товариства -народився 2 лютого 1845 р. в Гримайлові,в сім'ї бургомістра.
У 1892р. саме І. П.Пулюй опублікував схему-опис трубки, що випромінює Х-промені, які згодом були названі "рентгенівськими". Він першим у світі зробив "рентгенівський" знімок скелета.
Храмовий комплекс

Богородиця (?) на фасаді

 У 1752 р. напроти замку Сенявські звели костел тринітаріїв у стилі бароко. Храм висадили в повітря у 70-ті (80-ті ?)рр. ХХ ст.
Кам'яна церква Покрови Прсв. Богородиці побудована в 1806 р. і знаходиться в центрі містечка, неподалік  дороги на Сатанів. Храм був споруджений в стилі пізнього українського бароко і входив до захисних укріплень містечка, куди також відносились синагога, костел та замок.
Фото

Синагога (17ст.)

  В стороні від головної дороги, на березі р. Гнилка, стоїть напівзруйнована синагога, зведена в XVII ст.
Фасад

Інтер*єр

Стіни синагоги потужні та сягають одного метра в товщину. В середині будівлі ще зберігся арон-кодеш (ніша для Тори). На деяких вікнах вціліли решітки з зірками Давида. В 2008 р.решітки з зірками Давида були і на круглих вікнах, та в 2010 р. їх вже і слід простиг (інфа з http://templesua.jimdo.com ).
Споруда виглядає досить монументально,не дивлячись на відсутність перекриття,дверей та вікон..Фактично це велика цегляно-кам*яна коробка.
Храм в занепаді

Фото

 У селищі діють загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня, школа-інтернат, музична школа, Будинок культури, дві бібліотеки, дошкільний заклад та дільнична лікарня.
В 1956 р. Гримайлів став селищем міського типу.
Залишки будівлі з контрфорсами

Панорама із ставком
Tags: Гримайлів, Тернопілля, дзвіниця, замок, мандрівки, памятники, парк, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments