Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Жванець.Історія одного замку...

 Ще о восьмій годині ніжились у тепленьких ліжках в затишній дерев*яній кімнатці готелю в Кам*янці-Подільському,а о 9.20 вже човгали до костелу Діви Марії у селі Жванець..
Цього дня ми прокинулись у Хмельницькій області,вдень гуляли Тернопільською,ближче до вечора-Чернівецькою,а вночі(ну,це вже виходит наступний день) прибули на Львівщину..
Отож,про Жванець,у якому крім костелу можна оглянути ще й залишки замку,піде далі мова.

Добратись сюди з Кам*янця-Подільського немає ніяких проблем-автобуси та маршрутні таксі їздять частенько,вартість більш ніж доступна(на 2014р-бл.7,5грн),блукати в пошуках цікавинок не потрібно,-при дорозі костел,по другу сторону(повертаємо перед придорожнім кафе,-доречі тут досить смачно готують) на відстані бл.300м.від траси-залишки замку.Все зрозуміло,все просто.
Вірменський костел / костел Непорочного Зачаття Діви Марії (1782-1786рр.)

 Жванець вперше згадується в 1431 р.,коли лицар Свичко з Ленчина отримав від короля Владислава-Ягайла це поселення.В архівних матеріалах воно зустрічається під назвами Званеч, Званча..
 Згодом тут володарюють кам''янецький староста Ф. Бучацький та брати Язловецькі. У XVI - на поч. XVII ст. в Жванці сформувався потужний стратегічний оборонний та торгівельний вузол. Тоді ж, за наказом Калиновського, кам''янецького старости, що володів тоді Жванцем, споруджено нову п''ятикутну кам`яну фортецю з досить потужними вежами.
Фасад костелу

Костельні захисні мури

 Власне,перші муровані укріплення замку з’явилися в кін. XIV - поч. XV ст. Північна (збережена) вежа замку побудована на фундаменті тристінної вежі.Кам'яні мури сполучали між собою п’ять веж,шостою була надбрамна.Замок оточував по периметру глибокий рів (крім пн.сторони,-там було урвище).
В’їзд був облаштований через надбрамну вежу з південно – західної сторони. Дві нові вежі (з пд. боку) - бастіонного типу, дві інші -тристінні,відкриті з середини. Північна вежа перебудована у чотиристінну. Таким був замок до кін. XV ст. Наступну перебудову замку здійснили Срочиські,-вони перебудували та укріпили всі вежі замку, обладнавши їх новими ярусами та стрільницями.
Костел Непорочного Зачаття після реставрації.Профіль

Храм оборонного типу.Тил

 Жванецький замок під час польсько-турецької війни 1621р. був серйозно пошкоджений,як і саме місто.Після битви під Хотином тут певний час стояв королевич Владислав разом із гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним та 40-тисячним козацьким військом. Перебування тут поляків та козаків, теж не кращим чином позначилось на стані фортеці. Відбудував її С.Лянцкоронський, власник Жванця з 1626 р. Він же домігся того, щоб 1646 р. король Владiслав IV надав Жванцю магдебурське право та дозвіл проведення чотирьох ярмарків i базарів по понедiлках. Жванець отримав герб.
На межі..

На межі-2..

Далі був 1653 р. Молдавський господар В.Лупул, в обмін на козацьку допомогу у війні проти татар та турків, пообіцяв Тимошу Хмельницькому свою дочку,але потім передумав й звернувся за допомогою до ляхів. Хмельницькі обурились і з козаками та татарами рушили на Молдавію. Тоді коронний гетьман Калиновський перегородив їм дорогу коло Ладижина. Б. Хмельницький стає поруч, а Тиміш зі своїм загоном перейшов Буг, вище польського табору. 29 травня 1653 р. козаки та татари напали на поляків й відійшли. Ляхи кинулись за ними навздогін, а козаки тікали все далі, заманюючи їх. Тим часом Тиміш кинувся на табір ззаду...Майже все польське військо було побите або потоплене в річці,самого Калиновського вбили.. Далі Тиміш пішов з козаками в Молдавію.
Північна замкова вежа

Залишки ще однієї вежі виконують функції комори

Польський уряд тим часом зібрав нове військо,король сам очолив його й пішов походом на Україну. Табір розбили під Жванцем, щоб не дати з`єднатись козацьким загонам. Слід зазначити, що Тиміш, в битві під Сучавою був тяжко поранено в ногу, й невдовзі помер.
Хмельницький же почав стягувати свої війська до Кам`янця й скрізь розпустив загони, щоб не давали підвозити провіант до польського табору. Були покликані також татари. Польське військо опинилось в пастці. З настанням осені поляки почали гинути від холоду і голоду. Король побачивши такі тяжкі для себе обставини, послав до Хана своїх послів і підкупив його..Хмельницький же, побоюючись, що татари об`єднаються з ляхами й нападуть на нього ззаду відступив від Жванця.
Залишки замкових мурів

Вежа на березі р.Жванчик

Фото

Населені пункти Придністров'я раз у раз спустошувались татарами. У липні 1672 р. турецькі війська приступили до спорудження моста через Дністер біля Хотина. Поділля на 27 років опинилось під пануванням султана Магомета IV. Хоча в 1673р. та 1684р. Ян Собеський бере замок, втримати його Польщі все ж не вдається.
Після Карловицького миру 1699 р. до містечка таки повернулась польська шляхта.
1768 р. черговий напад турків,а наступного року тут знову розгорнулись активні воєнні дії,- Жванець захопили барські конфедерати, що підняли повстання проти королівського уряду.Звідки їх вибили російські війська під командуванням князя Прозоровського.
Панорама

Багатостраждальна вежа

Після ІІ поділу Польщі у 1793 р. Жванець відходить до Російської імперії, але вже на початку наступного століття  замок втрачає оборонне значення і занепадає.
 В пер. пол.ХІХ ст. замком володіли Скоповські, Йордани та Комари. 1845 р. царський уряд викупив Жванець у поміщика Комара.Планувалось будувати сучасну для того часу, фортецю. Але ті плани, залишились тільки планами..
 Нині ніщо не нагадує про минулу велич фортеці. Збереглася лише північна частина укріплення з північною вежею, а також рештками надбрамної та південно-східної веж. У найкращому стані п'ятикутна чотириярусна північна вежа. ЇЇ перший ярус напівпідвальний, з потужними склепіннями.
Погляд на протилежну сторону

Всередині вежі

На поч. серпня 1914 р. австро-угорськi вiйська захопили мiстечко, але пiд натиском росiйської армiї вiдступили за Збруч. У лютому 1918 р. Жванець знов захоплено австро-угорцями. Напр. 1918 р.приходять вiйська Деректорiї, а в листопадi 1920 р. Червона Армiя.
В 30-х рр. ХХ ст.вздовж кордонів СРСР з Румунією була побудована систета залізобетонних укріплень. Один з таких ДОТів зберігся, якраз коло залишків замку.
П'ятикутна чотириярусна північна вежа
Ріка Дністер.Вид з мосту

У Жванці є ще один цікавий об`єкт,також оборонного типу,- колишній вірмено-католицький костел,зараз- костел на честь Непорочного Зачаття,побудований у 1782-86 рр. на місці давнішого храму.Храм мав риси оборонної архітектури-на східній і західній сторонах костельної огорожі  можна ще побачити бійниці,з південно-західної сторони знаходяться дві брами.
Після “візиту” турків у 1768р., а потім і конфедератів,костел довелося відбудовувати. У 1791 р. відновлений храм повторно освятили. На той час у Жванці залишалися лише 25 вірмен. Остаточно ж вірменська громада зникла 1800р.

За радянських часів костел закрили й облаштували там майстерню місцевої “Сільгосптехніки”. Лише у 1992 р. споруду повернули римо-католицьким парафіянам.
У першу чергу впадає у в вічі різблений декор фасаду, виконананий у барочно-ренесансних традиціях і прикрашений гербами:просто над дверима бачимо ягнятко з хоругвою,
над ним в овальному картуші вирізьблено герб “Задора” – лев,з пащеки якого виривається полум'я ( у Жванці лев подібний до собаки). Цей герб належав Лянцкоронським- фундаторам храму.Ще вище знаходяться одразу два герби під спільною графською короною: “Корчак”,-належав останньому власнику Жванця О.Комару, та “Доленґа” (герб його дружини Пелагії з Мостовських.
Під час останньої реконструкції у пам'ять про вірменське минуле костелу з внутрішнього боку огорожі вмурували фрагменти вірменських надгробків, знайдених на подвір’ї храму, де був давній цвинтар.
Tags: Жванець, Хмельниччина, вежа, замок, мандрівки, природа
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments