Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Музей "Нагуєвичі" і не тільки: на батьківщині Івана Франка

 Нагуєвичі (1952- 2009 рр. - Івана Франка) - село на Дрогобиччині, де народився великий письменник України Іван Франко. У цьому селі проминуло його дитинство, тут він часто бував, коли навчався у Дрогобичі та у Львові, сюди приїжджав згодом зі сім'єю на відпочинок і працю.
 Погода шикарна,дороги-паскудні,місце-нове.Поїхали!

Вхід на територію музею І.Франка

 Село раніше називалося Сольне, а потім – Башево.Люди тут займались рільництвом, солеварінням (звідси перша назва ), а в ХІХ ст. і добуванням нафти. За документами, які датуються 1686 р., тут колись була солеварня. Окрім цього, в ХІІІ ст. в Нагуєвичах була фортеця та Василіанський монастир.
Будинок літератора

Скульптурна композиція "І.Франко і світова література"

 З переходом Галичини під австрійське панування, солеваріння на Прикарпатті занепало через введення соляної монополії і конкуренції з виробництвом солі в інших частинах Австрійської держави. 1788 р. у Нагуєвичах припинили варити сіль.
Скульптура І.Франка як частина композиції

Фото

 У 1952 р. без згоди селян Президія ВР УРСР прийняла рішення про перейменування Нагуєвичів на село Івана Франка. Чимало тодішніх українських письменників виступали за повернення попередньої, історичної назви, але цього добилися тільки в 2009 р.
Будівля,в якій розміщена літературна еспозиція музею І.Франка.Фасад

Тильна сторона будівлі

 Нагуєвичі сповнені пам’яті про свого славетного земляка. Видатний український письменник Іван Франко народився у цьому мальовничому селі 1856 р. і доклав чимало зусиль до збереження його історії. У Нагуєвичах він написав чимало своїх творів, перекладав. Рідному селу письменник присвятив декілька наукових праць – «Коляда в Нагуєвичах», «Неолітичні знахідки в околицях Нагуєвич і їх сучасні уживання», «Спалення Упирів в селі Нагуєвичі в 1831 р.», «Лісові шкоди, кари в Нагуєвичах»..
Стежка і вказівник до садиби батьків письменника

Криниця та шпихлір з возовнею як частина експозиції "Батьківська садиба"

 10 березня 1994 р. в селі відкрили Державний історико-культурний музей «Нагуєвичі», до якого входить:садиба батьків письменника, музей І. Франка, скульптурна композиція "І. Франко і світова література", художньо-меморіальний комплекс "Стежка Івана Франка".
Нова хата на старий лад

Інтер*єр

  Батьківська хата письменника не збереглася (згоріла), але в музеї інтер’єр відтворили згідно зі спогадами Франка.
 В основу відтворення "Садиба Івана Франка" покладено етнографічний нарис-спогад митця "Моя вітцівська хата"(1913 р.), де письменник описав садибу батьків, подано зовнішний та внутрішній вигляд кожної будівлі - хати, шопи, шпихліру, кузні з ковальським міхом, який належав батькові, стодоли та стайні. В садибі батьків письменника зібрані речі побуту, посуд, одяг часів І. Франка. Зберігаються цінні реліквіїї родини Франків: дитяча колиска, дзеркало в дерев’яній оправі, мисник та ін.
Інтер*єр-2

Інтер*єр-3

 Через дорогу, навпроти музею-садиби, знаходиться двоповерхова будівля, в якій розміщена літературна експозиція музею Івана Франка. В музеї зібрані матеріали про життя і творчість письменника в Нагуєвичах і на Дрогобиччині. Найціннішими експонатами музею є "золота книга" Дрогобицької нормальної школи, в якій записано прізвище І. Франка, і прижиттєві видання його творів.
Інтер*єр-4

У кузні...

 На території музею знаходиться і Будинок літераторів - прекрасне місце для творчих зустрічей та конференцій. На першому поверсі розташований конференц-зал на 20 місць, а на другому - дві кімнати для відпочинку.
Фото

Вулики

 Недалеко від літературного музею, у Франковому гаю, створено у 1981 р. "Стежку Івана Франка". Художньо-меморіальний комплекс "Стежка Івана Франка" включає лісову алею, вздовж якої розміщено дерев'яні скульптури персонажів творів письменника, "Поляну казок" з дерев'яними скульптурами героїв казок І.Франка, каплицю Різдва Богородиці та Літній театр.
Пасіка

Камінь та яблука

 У Нагуєвичах донедавна стояла церква, в якій хрестили І. Франка. Руками його батька зроблено хрест, який прикрашав купол церкви. Зберігалося Євангеліє у срібній оправі, яке Яків Франко купив для Нагуєвицької церкви, про що свідчив запис на сторінках Євангелія. Це Євангеліє довго зберігалося у фондах Львівського музею Івана Франка, а у 1992 р. було повернене церкві. На жаль, у 1996 р. церква згоріла. Зараз на її місці - новий храм,поруч- стара дзвіниця і цвинтар, на якому поховані батьки письменника.
Інфоджерело http://www.karpaty.info/ua.
За тином-хата під соломяною стріхою..

Фото

 У 2012 р. в Нагуєвичах проводили фестиваль «ФранкоФест», а в 2013р. – фестиваль «ФранкоМісія».
Церква Перенесення Мощів Св. Миколи з дзвіницею (Нагуєвичі Вижні)

Церква Перенесення Мощів Св. Миколи (1801р.)

 Дерев`яну церкву видно здалеку, якщо рухатися зі сторони Борислава. Церква видовжена у плані, тризрубна, одноверха, зовні повністю відремонтована. Цікаво, що ризницю прибудували до вівтаря зі сходу, зробили її однакової ширини з вівтарем, накрили двосхилим дахом, який переходить у піддашшя, що оточує церкву. Головний вхід від заходу виразно акцентований: над дверима велике зображення Св. Миколая - покровителя храму, ліворуч і праворуч дверей встановлені дерев`яні розп`яття,низ піддашшя покрили пластиковою вагонкою.
Церква.Фасад

Дзвіниця

Новобуд на місці згорівшого храму + стара дзвіниця
Tags: Львівщина, Нагуєвичі, архітектура та побут, дзвіниця, мандрівки, музей, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments