Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Закарпаття осіннє: Мужієво та Бене.

Берегівський район - адміністративно-територіальна одиниця у пд.-зх. частині Закарпатської обл.На півночі він межує з Мукачівським районом, на сході - з Іршавським та Виноградівським, на заході - з Ужгородським районом, на півдні і південному заході проходить кордон України з Угорською Республікою...
..."проходить кордон України з Угорською Республікою.." Стоп!
2. Бене (7)3. Мужієве (1)
3. Мужієве (8)3. Мужієве (10)
Логічно буде навести наступні дані:
Національний склад населення за переписом 2001 р. : угорці -бл.41тис.чол.( 76,2%); українці -бл.10тис.чол.(18,8%);
Етномовний склад (рідні мови) населення: угорська-80,2%; українська- 18,8%.
Історична динаміка національного складу Берегівського району за даними переписів населення:
українці: 1959р.-16,6%; 1989р.- 19,5% ; 2001р.- 18,8%.
угорці :   1959р.-  80,3% ;1989р.- 75,6%; 2001р.- 76,2%.
Ні,візи не потрібно,-ви поки ще в Україні.
Будинок села. Над входом-два прапори...

Старовинне село Бене (колишня назва-Добросілля) було засновано угорцями на правому березі р. Боржави. Головним культовою спорудою міста і, можливо, його головним оборонним пунктом, був костел. Храм зведений в 50 метрах від річкового русла, поблизу головної дороги, що перетинає село і ведучою в східні райони Закарпаття.
"Сім Вождів" у центрі села

Перша письмова згадка про село датується 1269 р. в дарчому листі короля Бели IV, на володіння. З 1333-го р. село перейшло у володінні католицької церкви. Пізніше, священик під ім'ям Келемен, здійснив повний викуп земель селища. Судячи з усього, корінне населення села були кріпосні-селяни, що займалися лісництвом. За часів середньовіччя частина населення Бені було у володінні панів замку Квасово.
Римо-католицька церква

У 15 ст. в селі було споруджено храм у романському стилі. Припускають, що церква свого часу носила оборонний характер.
У 1567 р. Бене постраждало від нападу татар. Будівлю церкви було також пошкоджено.В 1593 р. громада прийняла реформатську віру, а храм було перебудовано.
В 1657 р. величезна пожежа знищила село,-такою була помста польського князь Любомирського воєводі Дьордю(Георгію) ІІ Ракоці за його посягання на польський трон.
Храм та центральна вулиця села

Костел Серця Ісуса

 В селі також діє римо-католицька церква. З 1940 р. богослужіння католиків і греко-католиків відбувається в одній будівлі за домовленістю.
Готичний шпиль храму

 Тутешня округа одна з найтепліших місцевостей Закарпаття. Село славиться виноробством і своїми столітніми винними підвалами, які прорубали в білому туфі навколишніх горбів в 1916 р. полонені вояки ...
Трансильванська готика

 У 1916 р. бл. двохсот італійських вояк привезли в Берегово. Але на їхнє утримання в місцевої влади грошей не виявилось, тому солдатів "роздали" сільським жителям для господарських робіт при умові, що ті будуть хоч би раз на день годувати військовополонених. Незабаром з'ясувалося, що в мирний час ці люди мали корисні для цих місцевостей професії - вони були каменярями. Полонені вояки погодилися видовбати в скелях винні льохи  для місцевих господарів. Підвали були "європейського класу",- температура трималась постійною (12-13 град.) і не мінялася ні за яких погодних умов. Таких льохів в селі і понині шість.
Костел Серця Ісуса.Тил

 А головна архітектурна "родзинка" села,-готичний костел Серця Ісуса,зведений бл.15ст.
У 1999 р. за матеріальної та фахової допомоги з Угорщини проведено реставраційні роботи. Дахам повернуто оригінальну форму і ґонтове покриття, над вежею здійнявся стрункий готичний шпиль.
Храм-красень

Центральна вулиця в с.Бене

Центральна вулиця в с.Мужієво

 Від Бене до Мужієво (і навпаки,-з Мужієво до Бене)),-бл.5км. Їх можна пройти пішком(при наявності часу і бажання),заодно завітавши на винний завод "Котнар" та помилувавшись виноградниками,а можна і проїхати проходячим автобусом(маршруткою),чи такими собі приватними маршрутками,-місцеві на бусах возять пасажирів до Берегово..
 Вартість проїзду(осінь 2015р.) від автостанції у м.Берегово-до с.Бене становила 6 грн(стільки у мене взяв водій,без квитка,звичайно ж). Дорога з Бене у Берегово( з висадкою/посадкою у с.Мужієво) вартувала вдвічі більше(12грн.).Бізнес,во!?
Панорама села від реформатського храму в центрі

Ще один костел

 Перша письмова згадка про Мужієво сягає 1114 р. Поселення належало Угорському королівству і неодноразово змінювало власника- феодала та закладалося за борги.
Меморіал

 У 1566 р.(1567р.?) село піддалося спустошливому нападу кримських орд; в 1657 р. його розорили війська польської шляхти під керівництвом князя Любомирського(аналогія із сусіднім с.Бене).
Костел / реформатський храм 15ст. (18?)ст. з дзвіницею 17ст.(18-19?)ст.

Дерев*яна дзвіниця

Храм з елементами неоготики

 Станом на поч. 1970-х рр. в селі була розміщена центральна садиба садово-виноградарського радгоспу «Мужіївській».Виробничим напрямком було виноградарство і садівництво. Вирощували також зернові та овочеві культури.
Фасад та бічні контрфорси храму

Фото

 Історичні дані свідчать, що в Мужієво добували золото ще кельти, римляни та турки. Турки у середньовіччі вивезли бл. 20 тонн за 200 років. Добували на той час примітивно, - кайло, світильник, грабарка. Золотошукачі слідували за жилами, що знаходились в м'якому каоліні. Вони занурювались углиб не більше, як на 200 м. З цього ж каоліну за часів Австро-Угорщини виготовляли знамениту на увесь світ віденську порцеляну.
Руїни костелу Івана Хрестителя (1117р.)

Залишки домініканського храму серед поля..

 З 1999 р. в Мужієво діяв рудник. Рудник був одним з найперспективніших в Україні, але постійно зростаючий показник смертності місцевих жителів від онкологічних, серцево-судинних та захворювань шлунково-кишкового тракту пов'язували з роботою рудника. Аналізи питної води показали, що вміст свинцю перевищував норму у 23 рази, кадмію у 8,2, до того ж був присутній надлишок марганцю, заліза, цинку та інших важких металів. Аналогічні результати показали аналізи грунту.
 В квітні 2010 р. підприємство оголосили банкрутом.
Фасад з дверним порталом. А ще,-хмара мошкари!

"Інтер*єр"

Костел Івана Хрестителя

 Біля в'їзду в село з правого боку,бл.300м. від шосе,в полі, знаходяться руїни костелу Івана Хрестителя (1117 р.). На поч. 1920-х рр. на стінах костелу були сліди фресок, над аркою можна було розрізнити лик Спасителя, а по боках - лики святих. Зараз слідів фресок вже немає.
А у центрі села, на схилі гори стоїть костел XIV–XV(18?) ст. Стіни костелу укріплені контрфорсами. Привертає увагу витончений декор стрілчастих вікон на південній стороні. Поруч із костелом стоїть двоярусна дерев'яна дзвіниця каркасної конструкції, перекрита шатровим верхом зі шпилем.
Фото

 А по дорозі в Берегово милуємось виноградниками,виноградниками,виноградниками...
Там де росте чортополох...
Tags: Бене, Закарпаття, Мужієво, архітектура, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments