Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Крим -2015. НАШ?!

 Так-с,цікавіші фотозвіти з власне поїздок по самому півострові залишимо на пізніше(ще й фотки не розібрав),а тут розглянемо питання,які можуть цікавити тих,хто таки наважився вирушити до АРК,та й трішки про саму ситуацію,настрої і мої суб*єктивні роздуми,так сказати,вголос...
100_6376
Відправляємось з славетного міста Львів потягом "Львів-Новоолексіївка".Вартість квитка 177грн/чол.Перше що неприємно вразило,-котитись до Новоолексіївки ми будемо 24 год.,-ще рік тому ми за цей час вже були у Джанкої.Та це нічого,-годину-дві туди-сюди..якось потерпимо.
Насторожила інформація та різноманітні відгуки яких начитались в інтернеті щодо тривалості проходження так званих "границь",-пишуть що прийдеться годин 6-7 витратити на цю процедуру.Налаштовуємо себе довго на таку екзекуцію (в результаті,забігаючи наперед скажу,-від сходження з потягу в Новоолексіївці і до посадки на маршрутку на Джанкой ми витратили 2год.).
"Прикордонка"
100_6066
 Особливих цікавостей у потязі, вартих опису,  помічено не було:спиш,їсиш,п*єш чай-каву,поглядаєш на годину.Новоолексіївка.
Добратись від вокзалу до "границі" з боку материкової України  можна без проблем- пасажирів активно агітують здебільшого підприємливі татари(!) на поїздку з ними "по цене автобуса",пропонуючи послугу таксі за 70 грн.При торгах ціна падає поступово до 65-60грн. Виявляється що автобус 50грн.,але він всього один і після його відправлення(за словами водія) ціна перевізників одразу "злітає". Платимо 100грн.за двох і котимось.
Задрімати не вдасться,-дорога займає якихось 20-25хв. "Границя".
100_6067
 Рекомендація:при собі мати якусь 1000-1500 руб.,для початку,щоб оплатити проїзд,купити води чи ще чогось.Курс рубля щодо гривні на півострові (на час нашого візиту-вересень 2015р.) становив 25руб /10 грн купівля і 31(32) руб / 10грн.продаж,при цьому на території материкової України курс був 31(купівля)/34(продаж).Тобто,купляти рублі вигідніше на півострові.Правда з обмінниками не густо,а з гривнею в обмінниках ще тугіше...
Сторона "границі" з сторони материкової України обладнана, мяко кажучи,не на найвищому рівні-мобільні спецавтомобілі заміняють приміщення пунктів пропуску,облаштованих коридорів немає,-при потребі це все згортається за 1-1,5год.Інша справа з сторони АРК. Тут,як кажуть,засіли надовго-металеві огорожі розділяють потік людей,паспортний контроль проходить у спец приміщеннях,встановлені туалети(більшість правда-закриті).
100_6068
 Проходимо контрольно-пропускний у "наших",йдемо далі,- метрів за 350-400 ще один "наш" пост від якого за 70-100м.-"їхні"... А далі відстань у 2-2,5 км. до "їхнього" контрольно-пропускного пункту можна протопати пішком,насолоджуючись видами Сивашу,або їхати на маршрутці,яка курсує від пункту до пункту за 10руб.
Проходимо "їхній".Автівки затримують надовше-обшук ретельніший,людська черга рухається достатньо швидко.Попереду декілька бабуль. Діалог :
-Наделали взяли,стой,жди,проходи ето все..
- А не надо било на референдуми ходить и кричать "Путин,Путин!"
- А я не ходила и не кричала!
- Не ходила она..теперь вот получили!
Переглядаємось і давлячись від сміху відвертаємось..
Маршрутка на Джанкой вже чекає,вартість проїзду-70 руб( 23-24грн.). Їдемо. "Границю" пройшли без проблем.
100_6071
 На автовокзалі у Джанкої квитки взяти набагато легше ніж було колись,-черги не такі глобальні(можливо тому що вже осінь,а може й не тільки).Найпопулярніший маршрут,який час від часу викрикують "бомбила": "На Чонгар! До граніци! Граніца!". Беремо квитки у касі-до Керчі.Вартість -381руб/чол.(у 2014р.,якщо не помиляюсь,було 500руб.за двох).
Їдемо..
Згідно наших спостережень на півострові значно поменшало російсько-георгіївської символіки-бігбордів,прапорців,стрічок...Ні-ні,на мою думку це не означає,що кримчани вже "наїлись" , просто старі прапори вже потріпались-вицвіли,як і стрічки,їх частково познімали,а замінити...Пам*ятаєте патріотичний бум після Революції Гідності? Кожен третій міст фарбували у синьо-жовтий колір,кожна п*ята автівка їздила з державною символікою...Зараз це явище затихло,але це ж не означає що люди втратили почуття патріотизму,просто..просто всім потрібно ще й на роботу ходити,сім*ю годувати,-життя увійшло в своє русло.Так і тут,- основна частина людей просто звиклась з тим фактом,що вони(принаймі на даний час)-частина РФ і сприймає це як буденну звичайну річ..
100_6159
 Давній вираз "кому на Русі жить хорошо",перефразований на теперішній лад-"Кому у Криму жити добре" цікавить багатьох. Я вам відкрию секрет-пенсіонерам і б*юджетникам у Криму на даний час досить непогано.Особливо пенсіонерам,-підняття пенсій у 2-2,5 рази (умовно-з тисячі до 2,5-3тис.грн.,або 7-9тис.руб) вагомий фактор щоб полюбити теперішню владу АРК.
 Решті не так солодко.Зі слів кримчан багато людей виїхало до Росії(материкової,чи як це назвати) на заробітки.
Їдемо трасою в сторону Феодосії.По полях валяються високовольтні вежі..десятки,деякі вже стоять. Цікавимось-відповідають: " А це будуть нову електролінію тягнути з Росії,щоб Крим повністю забезпечити електроенергією.А тоді ми відключимось і Україна нам нах..ер не потрібна.Вже й кабель по дні моря проклали через Керченську протоку.." .
Хтось зібрався блокувати поставки електроенергії з материкової України до АРК? Не поспішайте,скоро вони самі "відключаться нах..ер"...
Наші спостереження №2: хто мав бізнес при вокзалах-зараз в плачевній ситуації,на даний час такого бізнесу у більшості випадків просто немає..Хтось бував на сімферопольському вокзалі? Таксисти,крики,поїзди,кімнати відпочинку,кафешки,і маса просто таки маса людей..Фото нижче покаже вам теперішній "завантажений" графік вокзалу:
100_6262
 "СІмферополь-Москва",через паромну переправу..Буду чесним,-ще здається якихось 3-4 рейси приміських...На джанкойському вокзалі вперше не вийшло поїсти смачненьких чебуреків в улюбленій чебуречній- вона просто не працює,як і решта привокзальних кафешок..
Чи їздять по вулицях АРК танки і БТР-и? Це слухи,типу тих,що у Львові кожен другий має автомата.Чи побільшало військових баз на півострові?Так,побільшало,це факт,ми їх бачили там,де колись і близько не було воєнних(не кажу вже про місця,де вони були завжди). За час перебування бачив всього трьох "ряжених" представників чи то "народної поліції" чи то "а-ля казаки".Пафосно і смішно,реально.
Керч.На автовокзалі маса людей,-тут паромна переправа,тут рукою подати до материкової Росії,тут..тут борщ 150 руб!
 Випадок: У Місхорі запитали дорогу до санаторію Дюльбер.Взнавши що ми зі Львова чоловік відвів нас в сторону і просив посприяти у виїзді йому у Львів,та чи можемо допомогти з житлом,бо тут таке... "Ви только не держите себе в голове что Крим росийский! Со временем всьо исправитса,все наладится.." Побажали взаємних успіхів один одному.Розійшлися.
 Випадок.Севастополь,їдемо у маршрутці,хлопчина років 30-ти пропонує мені вільне місце біля себе,розговорились.В цьому випадку я спілкувався російською.."А нет,всьо таки молодец Вовка,-взял и отнял Крим,да? Молодец!".. Взнає що я зі Львова.."Да всюда есть люди,-и среди поляков и белорусов и немцов,ти нормальний парень.." Українців у переліку "нормальних людей" немає..Севастополь..
100_6137
 Ще торік в обігу можна було бачити і рублі і гривні,-чеки у деяких магазинах видавали вартість товару у гривнях а оплачувалось рублями,автівок з українським номерами на вулиці була більшість,зараз ситуація змінилась,-співвідношення автомобілів з українськими номерними знаками до російських(кримських) приблизно 1 до 25 ( у різних регіонах по різному),а гривні в обігу і близько не побачиш. Санкції не заважають працювати в АРК таким магазинам як "Сільпо" ,"Фокстрот", "Фуршет" мережу АТБ перейменували у ПУБ (продукти у дома)... З банками ситуація наступна: приміщення українських банків зайняли російські,причому на фасадах окремих ще й досі проявляються "промінвести" і "приватбанки".З банкоматами взагалі "пєсня"-знайшов потрібну наліпку і от у тебе вже не Приватбанк а РНКБ (Российский Национальний Коммерческий Банк).
На вулицях можна зустріти вказівники типу "Банкомат Промінвестбанк 300 м",або "Ощадкаса".Виглядає кумедно)! А взагалі українських вказівників залишилось небагато...
Через вікно маршрутки помічаємо поганенько зафарбований напис на бляшаних воротах "Слава Україні!"...
100_6153
 Дефіциту продуктових товарів у магазинах немає.Можливо я когось і розчарую,але Крим не голодає.Тут вам і українське молочко і сухарики "Флінт" та "Грінки" з Дніпропетровська і "украинский картофель" і "Первачок" із столиці і ...ні,товарів російських виробників на полицях більшість,але (з слів кримчан)-"они не такие вкусние как украинские", а "конфети(з слів однієї татарської жіночки) росийские-вообще гав..о!".Не знаю щодо цукерок,-масло не сподобалось..
Можливо зараз ситуація з українськими товарами і дещо змінилась-блокада все ж таки(виїжджали з АРК через пости ,на яких чергують татари і "Правий Сектор",представники якого ,зі слів однієї жіночки із Севастополя "при проверке забрал у знакомого все сало".. ох вже ці українці,-без сала ну ніяк!)).
 Вартість окремих продуктів на порядок вища,аніж на материковій Україні,а інші-дорожчі на 2-3 грн.. Півлітрова бутилка пива в середньому починається від 50-60 руб і вище,1,5 л "газіровки"- 45-60 руб.,молоко є й по 35 руб пакет,а є й по 75 руб..Бензин дешевший -вартість 92-го в середньому 37-39 руб/л.,( 12,5-13 грн/л) великої різниці між вартістю на різних заправках(як це є у нас: по одній стороні вулиці по 19.70грн/л,а по іншій-по 21,60грн/л) немає.
100_6703
 З розповідей однієї жіночки(з Луцька),яка гостювала у дочки в Севастополі,-зараз у місті люди чекають якоїсь глобальної халяви,яка от-от настане,може після побудови керченського мосту,а може й швидше,а зараз треба потерпіти,нічого що зарплати не такі високі як хотілось,та й ціни кусаються..
Щодо мосту: зі сторони півострова масштабних робіт дійсно не проводять,зате(зі слів керчан) зі сторони Росії робота йде повним ходом,-насипають дамби,звели тимчасовий міст,який сполучив о.Тузлу і Тамань. Іронія щодо "однієї забитої сваї,яку до наступного ранку вкрали" (таку інфу подавали свого часу нашу ЗМІ) тут недоречна.
Ремонтні роботи на дорогах(капітальні ремонтні роботи-з розширенням,укріпленням та прокладкою тротуарів) також були побачені у декількох місцях. Правда недолугість виконання на окремих ділянках вражала..
100_6268
 В Старому Криму сподобалось знову(вперше сподобалось у 2013-му)..Тут чомусь легше дихається...
Випадок: Прогулюємось містом,побачили у парку пам*ятник Леніна."От аж куди втік і заховався"-зауважую я. "Да пора его зносить нах..ер"- промовляє хлочина -татарин років 26-28,який проходив мимо і чув нашу розмову...
 А ще,в одному із музеїв пропонували перекладача -з російської на українську(так як я розмовляв українською),а після відмови екскурсовод намагалась мені проводити екскурс українською.Запевнив її що я розумію й російську,але вона сказала що їй приємно чути й спілкуватись українською(у її випадку-суржиком),за що я їй щиро вдячний. Доречі,жіночка знавець і любитель своєї справи.
 Між собою спілкувались українською,а з людьми по-різному,іноді переходили на російську,іноді звертались українською.Явної агресії помічено не було...
100_6139
 Погода сприяла відпочинку,море -супер! Хтось можливо (беззаперечно такі будуть) і засудять факт поїздки на "окуповану територію" ,дорікаючи "годуванням окупантів" та "потуранням їхній політиці",але для таких у мене зустрічне запитання: "Для вас Крим-це Україна?То чому б не поїхати на цю територію,коли це Україна?".
А моя думка залишиться незмінною: http://neo7777vitaha.livejournal.com/52693.html
Tags: Крим, мандрівки
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment