Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Збараж. Ч.2: Замок

  Поки я доплентався до замку у Збаражі вже сутеніло,а туман і мряка взагалі унеможливлювали не те щоб якісно щось сфотографувати,а й навіть докладно роздивитись усі деталі твердині.
 А на листях засіла осінь-типово замкова пора...

Одна з бічних веж захисного муру

Частокіл

 Система захисту(рови,вали,захисний мур з вежами) пригадала мені по типу оборонну комплектацію замку у Нясвіжі(Білорусь) .Правда стан білоруського комплексу на даний час значно кращий,ніж нашого.Хоча і там замок переживав важкі часи вже в період сьогодення.
Замковий мур

Комплекс

 Туман створював особливу атмосферу,надаючи якоїсь загадковості з містичним відтінком.У повітрі ніби витали невидимі свідки подій минулого,пробираючись вологою мрякою за комір,до теплого тіла,залишаючи на шкірі шліди у вигляді "мурошок",чи то від прохолоди чи від таємничо-трепетного відчуття....
Поряд гуляли молодята..
Туманним вечером

МІст і в*їздна вежа

 Стандартний обхід периметру і оглядання з різних боків зайняв небагато часу,але все ж таки треба було пришвидшитись,так як взимку замок був відкритим до 18год...
Бастіон

Фото-2

 Протягом трьох століть древній Збараж не один раз гинув і відроджувався , змінюючи зовнішній вигляд у дусі часу (у 1393 р. на підмогу земляним валам і ровам Новгород-Сіверський князь Дмитро Корибут побудував замок, а сорока роками пізніше Федір Несвіцький – кам’яні фортечні стіни), поки у 1598 р., після взяття ордами татаро-монгол, місто остаточно не перетворилося на руїну.
"Вас вітає Збараж-історичний"

Замкове подвір*я,надбрамна вежа та приміщення каземат

 Наступник зруйнованого форпосту виріс не на порожньому місці – у 1583 р.на місці нинішнього Збаража було поселення, що одержало привілеї від князів, що вже іменувалися Збаразькими (нащадки Федька Несвіцького), куди і була перенесена офіційна резиденція Янушем Збаразьким після руйнування колишньої столиці князівства.
Палац

Після смерті Януша його справу продовжили сини Єжи та Кшиштоф, які завзято беруться за облаштування фамільного гнізда: було подано прохання на ім’я короля про розбирання старого Збаразького замку, а  архітектору Вінченцо Скаморці замовлено проект нового форпосту.
Але  плани братів почали здійснюватися лише в 1620 р., коли в основу цитаделі було закладено перший камінь під керівництвом архітектора Генріха ван Пеена.
1).

2).

3).

 Остаточні риси цитадель набуває лише в сер. 30-х рр. XVII ст. під патронатом князів Вишнівецьких, що отримали Збараж після кончини Єжи – останнього з роду Збаразьких.
4).

5).

6).

 Знаменним для міста і фортеці стає 1649р., коли під його стінами укладається Зборівський мир між Б. Хмельницьким, війська якого через зраду союзників – татар на чолі з Іслам-Гіреєм III так і не змогли захопити форпост взятий роком раніше, і польським королем Яном II Казимиром, якого представляли захисники замку на чолі з Є. Вишневецьким. За умовами мирної угоди Польща визнала існування козацької України, в замін збереження кріпацтва на землях польської корони (у тому числі Волинського та Подільського воєводств).
7).

8).

9).

 А через чверть століття (1675 р.) яничари турецького паші Ібрагіма Шейтана узяли фортецю штурмом, повністю спаливши її і підірвавши оборонні стіни, в наслідок чого місто було звільнене Сеймом від сплати податків на дванадцять років.
10).

11).

12).

 Своїм відновленням замок зобов’язаний Дмитр-Єжи Вишнівецькому, що отримав титул князя у 1673 р., спадкоємцями якого стає рід Потоцьких. Цьому роду належить честь перетворення фортеці в магнатську резиденцію з пишним зеленим садом і отримання містом Магдебурзького права.
13).

14).

15).

 Набіги татар припинилися лише в 1699 р.,коли відповідно до умов Карловицького миру Збараж, як і багато інших фортеці Поділля та Волині, повернувся до складу Речі Посполитої.
16).

17).

18).

 Але крихкий мир тривав не довго – у ході Північної війни (1700–1721рр.) місто спустошують шведські війська, потім їх справу продовжили гайдамаки, що захопили Збараж в 1734 р.
І хоча після цих подій замок залишається у володінні Потоцьких, сім’я не поспішає з його відновленням, внаслідок чого будівлі комплексу  приходять у занепад.
19).

20).

21).

 Така ситуація зберігається аж до продажу Збаража, який тоді вже належав вже Австрійской імперії, в 1893 р. Тадеушу-Владиславу Нементовскому – останньому приватному власнику Збаразького замку, що зробив спробу його реконструкції,якій, проте, не судилося увінчатися успіхом – завадила Перша Світова війна . Російські війська, ступивши на Збаразьку землю незабаром після початку військових дій, значно пошкодили замковий комплекс: стіни частково розібрані на камінь, палац спустошений, каземати підірвані.
22).

23).

24).

 Повторна спроба реконструкції в ХХ ст. була зроблена з 1935р. по 1939 р. на момент знаходження комплексу в руках Союзу офіцерів запасу Польщі, у володінні якої місто перебувало з 1920 р. Але знову завадила війна.
25).

26).

27).

Друга світова війна і німецька окупація не завдали значної шкоди Збаразькому палацово-замковому комплексу. Так що вже у 1959 р. після реконструкції в його стінах активно починає діяти музей, який протягом свого існування активно поповнюється археологічними місцевими знахідками.
28).

29).

30).

 Музей у стінах Збаразької фортеці діє і понині, переживши ще одну масштабну реконструкцію в 1985 р., тільки вже зі статусом Державного історико-архітектурного заповідника (8 лютого 1994 р.). Його база, як в центрі заповідника “Замки Тернопільщини”, використовується для проводення міжнародних конференцій та симпозіумів.
31).

32).

33).

 Замок, будівництво якого почали Єжи та Кшиштоф Збаразькі, являв собою ренесансну споруду за типом “палац у фортеці". Причому палац був захищений потужною фортифікаційною системою укріплень: зовнішні та внутрішні оборонні стіни, між якими пролягав водний рів глибиною 10 м і шириною 40 м, з’єднувалися чотирма бастіонами; в’їзна вежа перегороджувала шлях до замку підйомним мостом; система підземних ходів з’єднувала фортецю з іншими оборонними об’єктами Збаража, що лежать далеко за його стінами. Крім того сама місцевість навколо міста представляла природну систему укріплень: з Півдня підступи захищала р.Гнізна, з заходу і сходу - Збаразький і Базарінецкій ставки, а з півночі простягався “Чорний ліс”.
34).

35).

36).

 До наших днів Збаразький замок дійшов у практично первозданному вигляді з незначними добудовами більш пізнього періоду (два бічних флігелі палацу, каземати). Серед зелені парку височить квадратна в плані твердиня з облицюванням з тесаного каменю, площею більше 16 га, із вже стаціонарним бетонним мостом. П’ятикутні бастіони замикають кути її ескарпів протяжністю більше 90 м (північно-східний пошкоджений внаслідок обвалу). А внутрішнє фортечне оздоблення складається з палацу в стилі пізнього ренесансу і казематів, що оперізують стіни з внутрішньої сторони.
37).

38).

39).

 Історична експозиція у відновлених інтер’єрах залів палацу і казематів нараховує більше одинадцяти тисяч експонатів, велика частина з яких відкрита для огляду.
40).

41).

42).

 У холі палацу розташована картинна галерея портретів історичних особистостей, з якими тісно переплелася доля фортеці, і документальні дані, пов’язані з найбільш значущою подією в історії Збаразького замку – облогою 1649 р.
43).

44).

45).

 Другий поверх палацу відкриває багату колекцію сакрального мистецтва, представлену у двох суміжних залах, де є  культові предмети східного і західного обрядів, стародруки і рукописні книги, предмети інтер’єрів релігійних споруд XVII – XIX ст. А  через хол, де під скляним куполом Збаразький замок в мініатюрі, яскраві українські народні костюми і рушники  поруч з церковною вишивкою одягу священиків.
46).

47).

48).

 У казематах, що оперізують палацову площу, розташовані археологічна колекція предметів, знайдених при розкопках, що проводилися в різні часи на території Тернопільщини, і етнографічна експозиція предметів побуту та ремесел.
49).

50).

51).

 Страхітливий холод похмурих навіть у спекотні літні дні темниць в підземеллях Збаразького замку лише підсилюють знаряддя середньовічних тортур.
Інфоджерело http://zabytki.in.ua/uk .
52).

53).

54).

 А ще ж є і лицарські обладунки і різьблені деревяні скульптури і культові скульптури і ...
55).

Підземелля

  Час відвідин підходив до кінця і я знову стояв перед в*їздною замковою брамою,оповитою туманом,під жовтолистими кленами і насолоджувався вечірньою тишею цього прекрасного місця...
Збаразький замковий комплекс

Осіння туманна

Замковий палац
Tags: Збараж, Тернопілля, замок, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments