Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Один зимовий день : Комарно

  Писав я якось про Тулиголове і Переможне,так от,хороші такі населені пункти,цікаві досить,-і палацик можна оглянути там і костел шикарний,але основною атракцією під час цієї поїздочки був зовсім інший об*єкт,а саме-костел у Комарному,який я побачив якось мимоволі декілька років тому,із вікна маршрутки,прямуючи,якщо не помиляюсь,у Дрогобич.Заінтригував,зацікавив...

Цвинтарна капличка та головний вхід на кладовище

 Щодо історії містечка,-перша письмова згадка відноситься  до 1471 р.,а  магдебурзьке право Комарному король Польщі Казимир IV Ягеллончик дарує в 1473 р.
Цього року польські магнати побудували в Комарно замок і дерев'яний костел, який став осередком поширення католицизму в місті і навколишніх селах.
Скульптура біля каплиці з похованням о.В.Фриделя

Цвинтарна каплиця (1910-их рр.) використовується римо-католиками для відправ

 В XVII ст. промисли у містечку почали бурхливо розвиватися: з'явились млини, броварні, пасіки, хмелярні,щороку в місті проводилися великі ярмарки, що свідчить про його розташування на важливих торговельних шляхах.
Оригінальний надгробок

Фото

 Відомо ім'я одного з перших власників Комарна - боярина Митка Друцького. Пізніше власниками «Комарнівського ключа» (куди в різні часи входило від 8 до 28 сіл в околиці) були Станіслав та Оттон (Отто) з Ходча, з 1578 р.- Ян Мелецький, з 1590р.- Ян Остроруг. Цей список також містить імена магнатів Вишневецьких, Оґінських та Лянцкоронських.
Ангел

Кладовище

На фоні неба..

1648 р. Хмельницький став під мурами Львова, розіславши при цьому свої полки на здобуття менших міст. Верещиця зі своїми болотами та ставами міцно обороняла деякі з них. Так, не вдалося козацькому полковникові Головацькому через оті болота та комарі взяти містечко Комарно.
Залишки палацу Кароліни Лянцкоронської у старому парку

Комарно було одним з чотирьох міст, що не впали перед натиском козацьких військ в сер. XVII ст. 1672 р.коли половина Західної України потрапила у турецьку неволю, біля Комарна польська армія розгромила 10-тисячне військо Нуреддин-султана.
Руїни палацу

Те,що колись було палацом...

В австрійські часи в Комарні розвивається виробництво полотна, працює суконна фабрика, чиї вироби експортуються навіть до Відня.  Із середовища комарнянських ткачів вийшов провідник ОУН Євген Коновалець, предки якого походять з цього міста.
В 1908 р. зведено цегельний завод ,діяли дві п'ятикласні школи, бурса.
Будинок культури / Уряд праці

Синьо-жовтий паркан біля будинку культури

 Найбільшою окрасою Комарного є бароковий костел, освячений 1658 р. Храм споруджено за проектом В. Капиноса (1577-1655), званого Зичливим(?).Нині костел відомий через задавнений конфлікт із сучасною польською меншиною, яка марно намагається повернути його собі.
Ясла-садочок

"Казочка"

 З інших джерел дізнаємось,що храм був побудований у 1656 р. Будівничим і можливим автором проекту був Ян Покорович.
Храм мав оборонний характер (нагорі є бійниці). Головний фасад костелу рясно прикрашений ліпниною та скульптурами.
Фото

 У 1774р. будівля потерпіла від пожежі.після чого її відбудували у камені.
Храм Св.Петра і Павла(1848р.) з дзвіницею

 Фасади розчленовані пілястрами. Привертає увагу західний фасад, рясно прикрашений білокам'яним різьбленням і скульптурою. З обох сторін головного входу розміщені ніші із скульптурами святих. Такі ж ніші є у фронтоні. Типово ренесансними елементами є обрамлення головного входу і ніш із скульптурами, а також  також пілястри з голівками херувимів. В той же час фронтон фасаду і обрамлення центрального вікна характерні для стилю бароко.
Храм

Одна з святинь містечка

 У сер. XVIII ст. поряд з храмом була споруджена дзвіниця у формі тріумфальної арки. У 1946 р. костел був закритий, частина церковного майна  вивезена до Польщі. У 1992 р. костел Різдва Богородиці  передали греко-католицькій общині Комарно.
Школа (?)

Ведмеді у парку

А всього в Комарному є чотири храми.
Площа

 Ще одна святиня містечка,-мурована церква Св.Петра і Павла, збудована в 1848 р. на місці давнішої дерев’яної триверхої, яка згадується у візитаційному описі 1764-1765 pp.
Костел Різдва Богородиці + дзвіниця

Декорований фасад споруди

Початково церква Св.Петра і Павла  була однонавовою спорудою. У 1915 р. під час боєвих дій вона згоріла. Проекти відбудови виконали у 1923 р. архітекти О. Аушпинський та Я. Рудницький.
Святий у ніші

Багата ліпнина фасадної частини

Відбудову проведено у 1927-1929 pp. за проектом Є. Нагірного. До північної і південної стін нави прибудовано півциркульні бокові рамена, над навою на восьмерику утвореного середхрестя здійнялась дзвоняста баня з ліхтарем і маківкою. Західний фасад оформлено пілястрами тосканського ордеру і завершено барокізуючим фронтоном з написом у верхній частині про час перебудови: «Р. Б. АЦКЗ (1927)». Над порталом також рік «1927». У 1957-1989 pp. була закритою, використовувалася як склад промислових товарів.
Фронтон

Бічна сторона костелу

  Наступним мурованим храмом є Михайлівський собор,зведений у 1910р. за проектом В.Нагірного.
Костел Різдва Богородиці.Тил

Вечірнє

 Четвертим і останнім храмом Комарного є дерев*яна церква Архістратига Михаїла,зведена у 1754р. Знаходиться у східній частині Комарна.
Фасад костелу

Дзвіниця

 При реставрації 1891 р. розбудовано в західному напрямку бабинець, реставровано баню, дах, направлено підлогу. В цьому ж році відреставрована дзвінниця. В 1920-х рр. розібрано північну ризницю. Поряд розташована триярусна дзвіниця стовпової конструкції розміром 5,2×6,0 м. Колись у дзвіниці були три великі дзвони, але за австрійської влади австрійці переплавили їх на гармати.
Михайлівський собор

Фасад

 Стара дерев'яна церква до 1810 р. була в основному для людей які жили в передмісті Комарна та з боку Щирця. Коли стався велика пожежа у Комарно і згоріло багато будинків над р. Верещицею, також згоріла і парафіяльна церква св. апостолів Петра і Павла, яка стояла у центрі міста. Після пожежі у 1810 р. стара дерев'яна церква святого Архістратига Михаїла стає головною парафіяльною церквою.
Дзвіниця

Фото

 З 1924 р. в церкві не проводяться богослужіння - для цього служить мурований в 1910 р. храм Св. Арх. Михайла. Реставрація 1965-1967 рр. повернула старій церкві первісний вигляд. В ній розмістили краєзнавчий музей. З того часу церкву грунтовно не ремонтували, тому вона почала занепадати. В 2005-2007 рр. греко-католицька і православна громади з власної ініціативи організували повний зовнішній ремонт церкви.
Пам*ятний хрест

Церква Св.Арх.Михаїла з дзвіницею

  Щодо палацу,а точніше залишків руїн,то їх можна побачити на західній околиці Комарно при виїзді в сторону Переможного посеред сильно зарослого старого парку.Тут в міжвоєнні часи була польська школа. Але раніше в цих стінах мешкала Кароліна Лянцкоронська, улюблена та найталановитіша дочка графа Кароля.
Дерев*яна церква Св.Арх.Михаїла (1754р.)

Храм.Фасад

 Побудував палац  граф Кароль Лянцкоронський напр. ХІХ ст. Двоповерхова класична будівля,зовні без особливого декору,проте всередині розміщувалась велика кількість цінних речей, зокрема дорогих старовинних меблів.
Дзвіниця

Храм.Профіль

 У  1939 р. німецькі війська пограбували палац. З того часу споруда втратила свою велич і почався її занепад.
Зараз там реально нема на що дивитись,-залишились лише якісь нещасні "огризки" стін,які в ближньому часі (а можі і вже) "спустять дух"..
Храм.Профіль-2

Фото

Хрест біля храму

 На знайомство з містечком я витратив бл.80 хв.часу(правда не побачив меморіальної колони,про яку дізнався пізніше),декілька гривень на "попити-перекусити".Назад прямував маршруткою до Львова.
Зимове сонячне...
Tags: Комарно, Львівщина, дзвіниця, кладовище, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments