Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Один зимовий день: Переможне + Тулиголове

 Виходжу на залізничній станції Комарно,куди прибув електричкою Львів-Сянки(о 9.30 виїхав і вже о 10.25 був на станції).Чудовий сонячний зимовий ранок.Шикарна погода для невеликої пішої прогулянки.

Спочатку проходимо через с.Бучали,в якому увагу привертає величезна новозбудована церква Св.Гавриїла.
Церква Св.Архангела Гавриїла та дзвіниця

 Власне,у селі є ще храм Прсв.Трійці,старіший за Гавриїлову церкву,але до нього потрібно було йти у зовсім протилежну сторону,а в мене на меті була зовсім інша програма.Прямую в сторону Комарного.
Церква у с.Бучали

 Не заходячи у саме містечко повертаю на дорогу,яка відходить праворуч  і веде у село Переможне.Зараз мені туди,до колишнього польськогокостелу, котрий зараз є греко-католицькою церквою Покрову Пресвятої Богородиці.
Костел

 Перша згадка про село датується 1427р. Раніше Переможне носило назву Хлопи. У 1946 р., коли на території села було створено колгосп "Більшовик", за перше місце по збору урожаю, село було перейменовано с. Переможне.
Храм у стилі конструктивізму.Профіль

 Протяжність села, бл. 7 км. Воно розташоване двома паралельними рядами. Права сторона і ліва розділяється невеликою р. Благ, вона протікає через усе село і впадає у Верещицю, притоку Дністра.
Костел Найсвятішої Діви Марії Королеви Ангелів і св. Станіслава

Колись у селі був невеликий парк, пам'ятка садово-паркової культури,у якому розташований колишній маєток графині Лянцкоронської, яка й засадила цей парк. Після виїзду пані  до Німеччини, її маєток перетворили у школу. Зараз дана будівля зруйнована, а сам парк на даний час адміністративно та територіально належить місту Комарну, з котрим межує с. Переможне.
Костельна вежа

Вівтар

 Будівництво костелу розпочали у 1936р.,а завершили будівництво імовірно у 1940р.
Спочатку храм мали намір будувати в іншому місці.
Храм-красень

 У 1939р. будівництво споруди припинили.На заваді робіт стала війна,а також на той момент бракувало 60 тис.злотих.
Всередині костел не встигли розписати,власне без розписів він і на теперішній час,розписана лише вівтарна частина храму.
На поч.90-их рр.будівлю передали греко-католицькій громаді.
На кінець 2014-го р.бачимо,що закінчено роботи по зведенню дзвіничної вежі храму(порівняйте з світлинами попередніх років).
Нетиповий храм Галицької землі

 Намилувавшись вдосталь костелом,а також поспілкувавшись із місцевим служителем храму(який обіцяв на наступний раз поділитись зі мною планом спорудження храму а також повною інформацією щодо нього) направляюсь далі,-у село Тулиголове.
Родинна каплиця Балів на старому цвинтарі

На фронтоні зберігся родинний герб Балів

 Тулиголове розкинулось у декількох кілометрах від містечка Комарно.Маршрутки у село їздять,але досить рідко(за час поки я крокував до села не проїхала жодна),мабуть тому сюди навідується не так вже й багато мандрівників..Та ні,не так,-їх напевне тут взагалі мало,а дарма,подивитись є на що..
Костел Св.Дороти / церква Покрови Прсв.Богородиці (1600р.)

 Перша пам*ятка,яка зустрічає нас на в*їзді в село(з сторони Комарного),-старезний(поч.17ст.) камяний однонавний костел Св.Дороти,початок будівництва якого датують 1600р.Правда виглядає він знааачно молодшим,але це вже його заслуги,а точніше- заслуги подальших перебудов,перша з яких відбулась у 1794р.
 Під час перебудови 1920-их рр. було зведено прибудову західної частини нави і притвору.
Костел.Профіль

 У 1878 р. був позолочений новий дах на костелі, побудована огорожа, а Ян Слівінський зі Львова виконав орган. Він був десятиголосний, виконаний у стилі нео-рококо, трьохдільний. Десь з 1930 по 1936 рр. інструмент був перебудований майстрами львівської фірми Рудольфа Хаасе.
Гробівець(?)

  Сьогодні колишній костел Св. Дороти є греко-католицькою церквою Покрову Пресвятої Богородиці.
Храм.Тил

Народний дім "Просвіта"

 Вважається, що поселення з назвою Тулиголове на р. Лукача утворилося на поч. XVI ст. (перша згадка 1524 р.). За легендою, назва походить від того, що тут  "притулили свої голови біженці з берегів Збруча" за часів татарських набігів на Поділля. До XVIII ст. Тулиголове належало родинам Фредрів і Гумецьким, потім - Оссолінським,а з поч.19ст.-родині Балів,які розмістили тут свою резиденцію.
Фото

 Основною пам*яткою села,про яку правда навіть і не згадується в енциклопедії пам*яток,являється гарненький компактний палацик-резиденція,зведена для сім*ї Балів протягом 1898-1899рр.
Резиденція

 Існує версія,що спроектували дану споруду видатні архітектори Австро-Угорської імперії Фердинанд Фельнер та Герман Гельмер(Одеська і Чернівецька опери-їхніх рук діло),але згідно певних польських джерел,палац у Тулиголовому зведений за проектом Львівського архітектора Владислава Галицького.
Головний вхід до...диспансеру(!)

 Багате екстер*єрне оздоблення резиденції виконав скульптор П.Герасимович.Елементи ліпнини збереглися до нашого часу(чому би й ні,-будівля не настільки давня,щоб втратити свій декор).
На заміну черепиці-металочерепиця

Палац Балів

 З настанням влади рад,власники палацу (Станіслав і Марія Баль) виїхали за кордон,звідки вже й не повернулись.Будівлю націоналізували та розмістили тут туберкульозний санаторій,який функціонує тут і сьогодні (обережно при відвідинах,-у пацієнтів відкрита форма туберкульозу!).
Залишки старих лавочок у палацовому парку

Фото

 Як у більшості випадків (з будівлями подібного призначення),мені спробували заборонити знімати палацик навіть зовні (заходити всередину я не надто й хотів),але,як ви вже зрозуміли...)
Резиденція-диспансер

 Крім самої резиденції на території знаходяться ще дві будівлі флігелів,одна з яких також вже перекрита новою металочерепицею,та ще якась споруда "а-ля стайня".
Місцевісць атмосферна-ніякого шуму,ніяких людей(крім персоналу і пацієнтів),нічого зайвого.Сподобалось.
Флігель(?) оновлений

Флігель(?) під черепицею-шифером

 Прийшовши на сільську зупинку з радістю дізнався що через 20-25 хв.буде автобус.Пішком йти чомусь вже не надто хотілось.Попереду був ще один пункт-містечко Комарно..
П.С. На все про все (від прибуття на ст.Комарно і до від*їзду з с.Тулиголове) витратив бл. 3 год.
Фото
Tags: Львівщина, Переможне, Тулиголове, каплиця, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…