Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Літній виїзд. День 2.Ч.4: Струсів

 У Струсів варто заїхати прямуючи з Теребовлі в сторону Тернополя(чи навпаки).Зайвих п*ять кілометрів в сторону вам компенсуються побаченими пам*ятками цього цікавого села(в минулому містечка),перша згадка про яке датується 1434р.(правда тоді місто називалось Підгородищем чи Підбогородищем).

Костел Св.Антонія (1903р.)

Від поч. 16 ст. місто отримало назву від прізвища нових власників - Струсів, на честь  давнього роду Струсів – шляхтичів українського походження.
Костел-велетень

 На поч. XVI ст. брати Струси збудували на лівому високому березі Серета, в урочищі Чортова Дебра кам’яний оборонний замок,який у 1648 р. був здобутий українським військом Б. Хмельницького під час Визвольної війни. Повністю зруйнували замок татарські орди в XVII ст. ,а вже у XIX ст. залишки замкових споруд були розібрані і використані при будівництві палацу в місті.
Церква Св.Миколая (1930р.)

З прадавніх часів на схилі гори існував жертовник язичників. На його місці заклали монастир з каплицею.За однією з легенд двоє ченців ховались від татарських набігів в урочищі Чортова Дебра і напр. XVI ст. витесали печерну церкву і монастир. Такі печерні монастирі були характерними для районів біля Дністра з скелями понад долинами рік.
Церква.Тил

Про монастир і церкву майже відсутні згадки до кін. XVI ст.Після козацьких війн, Руїни, панування турків XVIІ ст. монастир занепав.Відновлення монастиря настало 1767р. завдяки фундації київського воєводи графа Франциска Салезія Потоцького. Проект барокової церкви виконав придворний архітектор Йоган Каспер Зельнер.
Фасад Миколаївської церкви

Згідно декрету австрійського уряду 1787 р. було ліквідовано 42 монастирі василіян через відсутність у них шкіл, достатньої кількості ченців. Тоді був закритий Струсівський монастир (1788р.).Ченці-василіяни переїхали до Улашківців, Бучача. Майно монастиря продали і передали до релігійного фонду.
Будівлю церкви передали католикам під парафіяльний костел, котрий згорів 1891-го.
Фото

  Після будівництва парафіяльного костелу Святого Антонія(1903р.) граф В. Баворовський перебудував храм на родинний гробівець. Будівля зазнала значних пошкоджень в час Першої світової війни. У 1920-х рр. відновили фасади, покриття дахів над презбітерієм, бабинцем, монолітне склепіння нави. На 1938 р. будівля стояла покинутою,а за часів СРСР покинутий храм занепав ще більше - оздоблення втратила підземна каплиця, а крипта, частина печер були засипані. Монастирські будівлі розібрали до фундаментів.
Палац

Напр.1970-х рр. було вирішено на колишньому монастирському дворі розмістити очисні споруди піонерського табору. У 1979р. було обстежено будівлю задля пристосування під музей землеробства. Був розроблений проект відбудови церкви. Будівлю церкви Св. Миколая повернули 1993р. ченцям василіанам з монастиря Бучача. Ченці з Бучача проводять богослужіння у вихідні і святкові дні. Вірогідно, біля церкви буде відновлено монастир.
Окраса-балюстрада зі сторони парку

За церквою Св.Миколая заховалась ще одна пам*ятка Струсова,-палац.
Парадний фасад

Фундаторами будівництва палацу-замку були Лянцкоронські, які в 1780 р. придбали Струсів у Станіслава-Щенсний Потоцького. Лянцкоронські дітей не мали, тому Струсів записали своєму похреснику В. Боровському,який в свою чергу напр. XIX ст. продає маєток своєму родичу, графу Ю. Голуховському.
Останнім власникам маєтку був львівський воєвода Пйотр Дунін-Борковський, який отримав його внаслідок шлюбу з донькою Юзефа Голуховського–Марією.
Тепер вирішуйте самі,-чиїм іменем назвати даний маєток).
Галерея

 Споруда має два фасади та споруджена в стилі ампір. Центральний фасад має шість колон, які тримають трикутний фронтон. Другий знаходиться зі сторони парку і складається враження, що цей фасад знаходиться на підвищенні. Балкон другого поверху спирається на шість колон балюстради.
Нові приміщення інтернату

 В стіні переходу між палацом та кухнею були величезні двері, через які можна було верхи чи каретою, доїхати майже до покоїв. Палац налічував 36 приміщень.В центральній частині першого поверху палацу знаходився велика зала-салон. Парадні сходи прикрашали поручні з бронзи. В обидві сторони від центральної зали тягнулися кімнати. В правому крилі палацу знаходилася родинна каплиця.
Будівлі

 В часи, коли палацом володіли Голуховські, інтер’єр палацу зазнав великих змін. Були перебудовані кімнати, зали прикрасили кришталеві люстри та великі канделябри, що стояли на підлозі. Один з парадних залів палацу облаштували в стилі Людовіка XV. Стіни кімнат оббили матерією. Кожна кімната мала інших колір інтер’єру. Стелі кімнат прикрасили ліпниною. Вся ця краса зникли під час Першої світової війни.
Сосна австрійська: 6 в 1

 Поблизу палацу знаходився великий парк, до якого від палацу, можна було дістатися каштановою алея. В глиб парку вела липова алея, містком через р. Серет можна було потрапити до великої оранжереї. Поруч з замком росте австрійська сосна, зараз це пам’ятка природи державного значення. Раніше в палаці розташовувався дитячий інтернат, а зараз у кімнатах та залах панує пустка та запустіння,-інтернат перебрався у нову будівлю.
Інфоджерело http://castlesua.jimdo.com .
Фото

 Неподалік палацу знаходиться відносно добре збережена синагога, збудована у ХІХ ст.,яку я на жаль не побачив(.
Церква в Чортовій Дебрі
Tags: Струсів, Тернопілля, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…