Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Кременець. Особливо замок Бони

Відвідини Кременця відбулося спонтанно:були у Бродах,вільного часу вистачало,а чому би й ні?Поїхали!


Маршрутка Броди-Кременець.Час в дорозі-близько 2год,вартість(2011р)-16грн.Проїжджає Почаїв(раджу відвідати,хто не був).
Значить їдемо,вперед невідомому(на що подивитись в Кременці крім замку я не знав,ну не готовились ми тудим)).
   Від автовокзалу і до підніжжя замкової гори ходять маршрутки,добратмись-проблем нема.Проблеми(для недосвідчених)з підняттям))
і ось ми вже на вершині


При головному вході(якщо це можна так назвати)продають вхідні квитки(5грн)і пропонують магнітики та листівки.Звичайно можна піднятись крутішими схилами і ввійти безоплатно,але...надіємось що  наш вклад піде на реставрацію))


Трохи історії.

У XII ст. був побудований дерев'яний замок (за іншими даними - навіть у IX ст.).Перші писемні згадки ? у Волинському літописі 1226, коли володар замку Мстислав Удатний розбив під містом війська угорського князя Андрія ІІ, та Іпатіївському літописі у 1227.У 1240-41 замок витримав напад військ хана Батия, ставши першою фортецею (від часів Чінгісхана), яку не змогли здобути татаро-монголи.
У 1254 Данило Галицький завдає поразки орді хана Куремси.
У 1259 оборонні споруди замку розібрані за умовами угоди з ханом Бурундаєм.
В к. XIII ст. замок відбудовано у кам'яних конструкціях. Дитинець займав крайню частину гори, що видавалася в сторону долини, і мав неправильну форму. З напільної сторони кам'яна стіна тягнулася прямою лінією від краю до краю гори, а в іншій частині повторювала конфігурацію мису. Залишок гори, вочевидь, був обнесений частоколом.
У 1536-1556 господаркою замку є дружина короля Сигізмунда І Бона Сфорца д'Арагона, на честь якої названа замкова гора - Бона. Укріплено замок, який мав високі стіни, три вежі, казарми, господарські будівлі, порохівні та гармати.
У жовтні 1648 після шеститижневої облоги замок було захоплено та зруйновано військами Кривоноса М. Після цього замок не відбудовувався.

До нашого часу збереглися квадратна в плані в'їзна двоярусна надбрамна вежа з арочним готичним проїздом, вежа з боку міста та частина оборонних стін (товщина 2,3 м, висота 8-12 м), що завершуються зубцями-мерлонами та мають щілиноподібні бійниці.вивчаємо колишні неприступні мури
Панорама на комплекс колегіума чину єзуїтів-просто шикарний


"На вершине мира"...

В одному з кутків замкового подвіря організували "неорганізований" смітник...


Масового напливу туристів,як ви бачите,немає
Перед спуском проводимо акцію "Будь вільним!"-з вершини мурів запускаємо у "вільний політ" свої мобільні телефони.Нехай вибачать мене екологи за теке засмічення території,але,надіюсь,телефони хтось знайде і забере

...а,і для тих хто вже загорівся бажанням поїхати на гору і нажитись двома мобілами скажу-їх потрібно було віддавати в ремонт,так що не розчаровуйтесь,коли знайдете,а вони не ловлять мережу)))
Спуск відбувся аж надто швидко-приходилось "гальмувати"за допомогою дерев,щоб не впасти))
А ось і вищезгаданий Колегіум чину єзуїтів

загальну картину ідилії псує памятник воїнам ВВВ.Ну,потрібен він у місті,але чому саме тут а не в іншому місці?
і звернемось до Вікіпедії

Коштом родини Вишневецьких в місті розпочато будівлю колегіуму чину єзуїтів. Будівнитво тривало у 1731-1743 роках. Комплекс поєднав костел і келії в єдиному ансамблі. Єзуїти присвятили костел засновнику ордена Ігтатію Лойолі та Станіславу Костці. Наприкінці 20 століття комплекс колегіуму визнано видатною пам'яткою архітектури країни.
Костел - тринавовий з трансептом, в перехресті - висока гранчата баня, вкрита бароковим куполом з ліхтариком. Вівтарна частина і крила трансепту трохи заокруглені, що значно посилило красу і виразність будівлі.Від підлоги до віщої позначки в інтер'єрі костел має 28 метрів.Бічні нави за єзуїтів були відведені під каплиці.
Коридорною системою костел поєднано з корпусами келій, що в зимню пору давало змогу дістатися всіх частин комплексу без виходу на подвір'я. Бічні крила комплексу попереду мають наугольні башти і утворюють парадний двір на зразок палацового курдонеру. Ухил земельної ділянки спонукав архітектора до створення штучної тераси, вдало прикрашеної парадними сходами, балюстрадами і кам'яними ліхтарями в стилі рококо.Малюнок балюстрад і ліхтарів не має аналогів в Україні. Фасади комплексу розділені на барокові частини-«дзеркала». Контрастне фарбування «дзеркал» і деталей фасадів надає комплексу палацової краси і вишуканості, більш притаманних світським будівлям доби пізнього бароко чи рококо.
У 1803-1805 рр. на базі колегіуму заснували Вищий Волинський ліцей на зразок університета. Фундацією Т. Чацького для ліцею придбано бібліотеку екз-короля Польщі Станіслава Понятовського і колекцію наукових приладів.За участь студентів колегіуму в визвольному повстанні у 1831 р.Колегіум ліквідовано царем, а бібліотека і накові прилади конфісковані і передані новоствореному університету Святого Володимира в місті Київ.

За часів СРСР костел використовувався як спортивне приміщення учбового закладу.За часів незалежності костел в веденні Московського патріархату.

Навпроти колегіуму-Миколаївська церква


Історію храму можна починати вести з 1538 року, коли королева Бона стала фундаторкою дерев"яного костелу, який був парафіяльним і носив титул Успіння Діви Марії. На початку ХVІІ століття луцький єпископ Марцин Шишковський поселив при костелі монахів францисканського ордену.
Тоді ж на кошти місцевої шляхти, яка почала окатоличуватись, ченці зводять новий мурований костел на місці дерев"яного попередника. Поруч з храмом побудували житловий корпус, а також цегляну стіну, завдяки якій монастир відмежовувався від решти міста.
Історію Миколаївського собору не можна буде вважати повноцінною без згадки про ще два храми. Першим з них є стара дерев"яна церква св. Миколая, перші згадки про яку сягають 1553 року. Відомо, що вона розташовувалась в середмісті Кременця і протягом століть кілька разів перебудовувалась. Цей храм згорів влітку 1802 року. Для проведення богослужінь парафіянам було виділено трапезну Богоявленського монастиря. Наступного року Миколаївська церква стала соборною, або іншими словами, перетворилась в головний храм міста.

Після польського повстання у 1830-1831 роках за указом Миколи І францисканський монастир було закрито, а його будівлі передали православним. В грудні 1832 року монастирський костел висвятили в Миколаївський собор, яким він є і по сьогодні.
Крім храму і дзвіниці до наших днів збереглись прилеглий чернечий корпус і фрагменти монастирської огорожі, в нішах якої колись були зображені євангельські сцени.
(інформацію взято з http://ternopillya.livejournal.com/35316.html)

Знизу гора Бони виглядає так


з надписом-признанням якогось пі... нехорошої людини..


фото говорить саме за себе


Богоявленський монастир(1633р).У 1990 монастир відновив свою ді­яльність, тепер як жіночий православний монастир . Богоявленський собор при монастирі було зведено у ХVІІІ столітті, а дзвіницю - на початку ХХ століття.
Дзвіниця Богоявленського монастиря

Навпроти монастиря знаходиться церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього (1887-1889 рр.).(на жаль якісного фото зробити,за браком часу,не зміг)


Вже біжучи(саме БІЖУЧИ)на автобус-встигаємо вихватити ще одну цікавинку-каплиця 19ст

Вже вдома побачив,що пропустили досить цікаву Покровську церкву,кладовище,палац графині Дзембовської..та що поробиш-до мандрівок потрібно готуватись...
Успіхів Вам у поїздках.
Tags: Кременець, Тернопілля, замок, мандрівки, монастир, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments