Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Літній виїзд. День 2.Ч.1: Буданів та Долина

 Із Зарваниці виїхав раненько,щоб "добити" всі заплановані пункти свого маршруту.Сонечко помаленько підіймалось,золоті куполи християнського центру залишились позаду,а в лице дув ще прохолодний ранковий вітерець.А всюди-туман,молочна пелена над долинами,легка сиза накидка понад дорогою,а промені ранкового сонця пробиваються то тут ,то  там...

Костел Воздвиження Св.Хреста.Храм після реставрації

Костел з мурами

 Дивним чином заблукав "поміж трьох доріг"... А тут і пальне закінчується,а до заправки біля 40 км. Добре що вибрався на трасу,а звідти ,на останніх грамах бензину,-до ближнього села.Прийшлось походити по подвірях,потривожити людей(автомобіль тут дааалеко не в кожного).Зрештою допомогли добрі люди,-згодились продати трохи пального,а в результаті навіть і грошей не взяли.Велике спасибі їм(може колись читатимуть)).
Мури кляштору Сестер Милосердя

 Вперше Буданів згадується у 1549 р., коли польський король Сигізмунд II Август дозволив шляхтичці Катажині із Золотників дружині воєначальна і галицького воєводи Якуба Будзановського заснувати на теренах с. Скомороше (Скоморохи) міста з назвою Бодзанів (Скоморохи залишилися, містечко почали будуватися трохи північніше). За легендою село, котре дало початок місту Бодзанову (Будзанову), було засноване пастухами, назва походила від виду сиру (будз).
Монастир-психлікарня

Костел Воздвиження Св.Хреста.Фасад

 Перший дерев’яний замок у Буданові був зведений в 1549 р. Фортецю спалили татари і на поч. XVII ст. розпочалося будівництво нового мурованого замку. Будували муровану твердиню Ян та Мартин Ходоровські. Замок звели прямокутним з чотирма круглими вежами на кутах.
Скульптура на подвір*ї

 У 1631 р. власником замку стає О. Семінський, а далі фортеця переходить до родини Лєвочинських. Під час української Національно-визвольної війни 1648-1653 рр.,козацька армія тричі штурмувала замок, але заволодіти твердинею вдалося лише під час третього штурму в 1651 р. Після цього замок залишався в напівзруйнованим на протязі 10 років.
Богородиця(?) на постаменті

Новий власник Будзанова з 1672 р., Томаш Лужецький, відбудува та укріпив фортецю, зважаючи на можливий наступу турків, що вторглися в Україну.
Замкова вежа

 В 1765 р. турецька армія захопила та зруйнувала замок. Коли турки покинули Україну, замок вже не відновлювався, а власник, на той час Будзанова, Євстахій Потоцький розпочав будівництво костелу на території замку.
Дорога попри вежу

 Фасадна частина костелу і апсида розмістилися на місці північної та західної оборонних веж замку, каміння яких використали для будівництва храму. Вхід в храм завершив високий фронтон. Аспиду прикрасили пілястрами.
Фото

 В 1817 р., новий власник Будзанова Бобровский, передав замок у вічне користування місцевій об’єднанній католицькій парафії. Частина приміщень почала використовуватися під житло священника. В 1846 р. будзанівський ксьондз Кульчицький заснував в замку монастир Сестер Милосердя (klasztor SS. Miłosierdzia), та прибудував до східного замкового муру житлові приміщення для монашок. Монашки відкрили в монастирі школу для дітей та лікарню.
Пам*ятник радянського періоду

 Замок-монастир було сильно зруйновано під час Першої світової війни. Після Другої світової війни, в 1956 р., монастир був відновлений, та запрацював як психіатрична лікарня. Вона функціонує тут і досі.
Південне крило фортеці ще на поч. ХХ ст. зберігалося, хоча і в стані руїни, але до нашого часу не дійшло. До наших днів збереглися дві круглі башти з двома ярусами бійниць, а також частково замкові мури та житлові приміщення , що прилягають до мурів з внутрішньої сторони. Біля замку дотепер помітні сліди валів.
Інфоджерело
http://castlesua.jimdo.com .
Буданівські церкви

До 1939 р. у містечку діяли товариства «Сокіл» (1903р.), «Просвіта», «Луг», а також народний дім.
Панорама

Два храми в с. Довге

  Наступним цікавим пунктом було село Долина,перша писемна згадка про яке значилась 1497 р.
Церква Св.Миколая(1725р.)

 У 1577 р. польський шляхтич Ян Гольський став власником  с. Довге, на землях котрого заснував, почав будувати містечко Янів. Для збільшення доходів з міста власник Ян Гольський надав кошти для будівництва мосту через р. Серет біля Янова. Король Сиґізмунд ІІІ Ваза 1604 p. дозволив йому брати мито для утримування міста, мостів в доброму стані.
Церква.Тил

Дзвіниця церкви Св.Миколая та картопляні ряди

Костел Св.Трійці та картопляні ряди

  На крутому пагорбі, що омивається р. Серет, посередині села, а в ті часи містечка стояв замок. Збудований у формі прямокутника, обнесений мурами товщиною у три метри, та укріплений по кутах вежами споруда була надійним захистом від нападів. Ще до кам'яного на цьому місці стояв дерев’яний замок.
Костел.Тил

 До нашого часу збереглися: один ярус західної вежі з підвалом,південна стіна з арковим проходом та нижні мури. Західна вежа і зараз справляє враження грізного та надійного оборонця, хоча залишився від неї лише перший ярус з шістьма вікнами-бійницями.
Одна з Богородиць на костельному подвір*ї

  Верхній поверх вежі був розібраний, а підвал всередині засипано землею, хоча вхід у підземелля зберігся. Мурована фортеця була зведена на поч. XVII ст., за наказом Яна Гольського, подільського воєводи, для захисту від нападів татар.
Костел та дзвіниця

 Далі замок перейшов у власність Богушів. В 1611-1634 рр. на території замку було споруджено родинну капличку Гольських. Освячення провели в 1661 р.
Костел Св.Трійці / церква Архистратига Михаїла. Фасад

 В 1675 р. замок захопили турки і звісно зруйнували його. Після турецької навали замок вже не відбудовувався повністю. Відбудували лише капличку розширивши її, використавши каміння зруйнованого замку, та залишки оборонного муру. Зберегли в’їздну браму в замок, що зараз примикає до костелу Святої Трійці.
Вхід та арка

Друга фігура Матері Божої

 В XVIII ст., за володіння Богушів, на території замку працювала селітрова фабрика.
Інфоджерело http://castlesua.jimdo.com .
Костел та залишки замкових мурів

 Як матеріал для побудови укріплень використовували ламаний піщаник. Замок мав довгасту, майже прямокутну форму. Основу його укріплень складали стіни.Північна сторона укріплень була найменш доступною - тут у замку був серйозний природний захист у вигляді крутого схилу, що обривається в долину річки. Західна сторона була найбільш доступною для атак противника.
Ще одна Богородиця

Замкові мури

 Наприкінці 19 ст. в Яневі були магістрат, повітовий суд, нотаріат, пошта, телеграф, синагога. Діяли філії українських товариств «Просвіта», «Луг», «Рідна школа», кооператива.
Бійниця у ролі печі

Західна вежа-бастея

Стежка між мурами

Tags: Буданів, Долина, Тернопілля, замок, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments