Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тартаків: палац та костел сьогодні

 Сьогодні була чудова погода,прекрасна весняна погода,-ну просто гріх сидіти вдома.Вирішив трішки прокататись.Одним із  пунктів обрав селище Тартаків,в якому був ще у 2011-му році.Цікаво поглянути,-а як там "поживають" місцевий палац та костел.

Палац здалеку

 Описувати історію памяток як і самого населеного пункту не буду,оскільки все вже описував тут (кому цікаво заходьте).
Велосипед набрав декілька додаткових кілограмів завдяки болотній масі,що налипла на колеса.Поставив його під стіною а сам вирушив "на оглядини".
Вежа з перекошеним шпилем

Комин як і колись "вінчає" гніздо

 Реставрацією і "неи пахне",хоча колись і були такі слухи.. Споруда стоїть,чекає і водночас руйнується та занепадає..Шкода,дуже шкода.
Фото

 Цікаву історію щодо пожежі розповів місцевий дідусь.За його словами підпалили памятку(правда на той час вона памяткою й не була) дітлахи,-хотіли смажити в підвалі палацу шашлики,а там прибиральниці зберігали фарбу,лаки та інші легкозаймисті матеріали...
Тильна сторона палацу Потоцьких

 Каже бачив чорнющий дим аж за кілометр,-в цей час(за словами чоловіка) він саме був на полі. Чорний дим валив вже тоді,коли загорівся дах.А спочатку загорілись дубові сходи.Красиві такі,точені... "Ти не бачив що там було"-каже мені.
Помагав гасити вогонь.
Фасадна сторона будівлі

 Розказує із захватом,ніби ці події були рік чи два тому...
" 360 пожежних машин було,їхали і з Львова і з Дрогобича... Не змогли загасити,оскільки дах був із свинцю,а той від температури плавився тай капав донизу,на пожежників,людей з відрами.. Небезпечно було.."
Вежа

 На цей період в будівлі розміщувалась бібліотека.Планували віддати споруду в користування шахто-будівельному управлінню (ШБУ).
Інтерєр

Наслідки пожежі

 Розказує далі: "В кінці парку,біля одного з виїздів була родинна каплиця Урбанських.Так от,з приходом "совєтів" каплицю використовували в якості обєкту для стрільбищ.Там і скелети були пані та пана Урбанських.А потім там все зрівняли з землею.."
Залишки сходів..

 3 лютого 2010 р. голова ОДА М. Кміть уклав угоду про передачу палацу в Тартакові в концесію на 49 років підприємцю Ігореві Новосаду з Волині. Тоді інвестор зобов'язався вивести палац з аварійного стану, відновити його та ввести в експлуатацію, після чого палац функціонуватиме як туристично-відпочинковий комплекс.
Ліпнина на стіні

 На жаль, нині ми можемо констатувати, що пам'ятка національного значення, потрапивши у приватні руки, знищується на очах, а місцева влада впливу не має. Передача в оренду майна передбачає принаймні сплату немалих коштів за користування пам'яткою архітектури, а концесія дозволяє безоплатно користуватися об'єктом 49 років...
Фото

 Ще у 2013-му році збиралися матеріали щодо розірвання концесійної угоди між ОДА і підприємцем Новосадом.Чим це закінчиться?Побачимо.
Декорований фасад будівлі

Герб над балконним вікном

 Костел Михаїла спіткала,на щастя,інша доля.Польська громада (зі слів того ж таки дідуся) фундує теперішні реставраційні роботи.
Частина ліпнини з фасаду. Судячи з моїх фантазій це голова ангела."Прострілена" голова...

Красень у занепаді...

Палац

 "Копаючи отут септик (показує мені на місце,за метрів 6-7 від костелу),знайшов дещо,можу показати,якби хто цікавився,то в мене воно буде"-розказує мені далі місцевий.
" Я цікавлюсь трохи так історією і всяким таким,бо якби не хотів,то нашо я б то тримав?Чекай,зараз винесу".. Прямує до будинку. "А хату то мені колгосп ще дав,то потім знімали за цеглу і решту..То зачекай,тільки велосипед завези до костелу,бо поїде без тебе.."
Костел Св.Архангела Михаїла

 Пообідати я заходив у кафе-бар одразу біля палацу,"Гулівер" називається.Хоч "інтерєр" і не дуже(обманюю,-паскудний такий інтерєр) та голубці з картоплею смачнющі.І кава також.Правда й ціна,як для такого населеного пункту(тут я нічого проти Тартакова не маю),явно завищена.
Храм у риштуванні

 Повертається за декілька хвилин мій "археолог" тримаючи в жмені свої скарби,-ложечку(срібну?),невеличкий латунний блочок(невідомого походження) і дві орнаментовані латунні деталі,-"перерубав лопатою,коли копав.То була одна така штука.Не знаю що то є" -каже.
В процесі реставрації

Металочерепичний дах

 За костел щиро тішуся,а палац шкода,дуже шкода...
Фасад храму

 Поспілкувавшись ще трохи з дідом дякую йому за інформацію,обіцяю викласти фото його знахідок в інтернеті.Прощаюсь та вирушаю у наступний пункт.
Брама

Комплекс

Такі от знахідки

Такі от знахідки-2
Tags: Львівщина, Тартаків, дзвіниця, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments