Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Весняний виїзд. День IІ . Частина 3: Городенка

  Отож,після огляду чудової панорами Заліщиків ми відправились далі по складеному заздалегідь маршруту.Правда щось (а сам- весняне сонце,яке в цей період чомусь надто швидко відправляється до сну) нам підказувало,що всіх пунктів ми явно не встигнемо відвідати..Ну щож,хоча б щось! Ага,то направились ми в Городенку,що всього в 25-ти км.від Заліщиків,але то вже є Франківщина,а не Тернопілля!


 Так от за якусь годину можна побувати у трьох областях: погулявши в Заліщиках(Тернопільська обл.) поїхали на огляд панорами міста та каньйону у село Хрещатик (Чернівецька обл.),а далі-в Городенку (Івно-Франківська обл.).Якось так!
Бароковий костел з монастирем театинців

 Назва міста походить від слова "город" - укріплення з частоколів та зрубів. Перша літописна згадка про Городенку датується 1195 p. і називається поселенням хліборобів і ремісників у складі Галицько-Волинської держави. У 1668 р. Городенка отримує Магдебурзьке право. Місто входило тоді до складу Руського воєводства з центром у Львові, але саме не творило якоїсь адміністративної частини, а належало до Коломийського староства.
Храм.Профіль

 З 17 ст. в місті почали селитися вірмени, які до пер. пол. 18 ст. утримували в своїх руках майже всю торгівлю. Про впливовість вірменської общини свідчить побудова в 1706 р. великого вірменського костелу. Великий слід в історії і культурі Городенки і краю залишила і єврейська громада. Почали селитися євреї в Городенці у 16 ст., але найбільший їх наплив спостерігався після надання місту Магдебурзького права(1668р.). В 1743 р. Потоцьким надано цій общині привілеї в торгівлі й ремеслі, виділено місце під будівництво синагоги і на цвинтар. З сер. 18 ст. євреї витіснили з торгівлі вірмен і посіли в цій сфері панівне становище.
Костел Непорочного Зачаття Діви Марії.Тил

 Велику роль у розвитку міста відіграв магнат Микола Потоцький, який володів величезними маєтками на Покутті та Поділлі і хотів перетворити його в центр староства, а тому сприяв будівництву, розвитку ремесла й торгівлі. На його кошти розширено греко-католицький монастир, архітектором Меретином споруджено костел Непорочного Зачаття та церкву Успення Пресвятої Діви Марії.
Костел.Фасад

Костел Непорочного Зачаття споруджено протягом 1745-1769 рр. для отців-місіонерів у стилі пізнього бароко,за проектом архітектора Бернарда Меретина у співпраці з скульптором Пінзелем. Вважається першою спільною роботою двох митців і однією з найцінніших пізньобарокових пам'яток на території колишньої Речі Посполитої. До комплексу входять також корпус монастирських келій та колона зі статуєю Пречистої Діви Марії.
Плід співпраці Меретина та ПІнзеля

  З історії храму відомо що, освятили костел 1760 р.У 1763 р.костел змінив статус із монастирського на парафіяльний. Також у 1837 р. храм відновлено після пожежі 1835 р. Наступні реставрації проходили у 1905-1906 та 1920-х рр. (після руйнувань, заподіяних у 1915 р. під час Першої світової війни).
Каплиця (?) біля костелу

В часи СРСР у приміщеннях пам'ятки розташовувалося ПТУ механізаторів. Начиння храму було по-варварськи знищене. Вівтар роботи Пінзеля (зокрема, 13 із 18 майже триметрових вівтарних скульптур) порізали на дрова.Певне зима була морозною,що дров не вистачало(... Мистецтвознавцеві Б. Возницькому вдалося врятувати його рештки (зберігаються в музеї Пінзеля, Львів). Пошкоджена статуя «Доброго Пастиря» знаходиться у експозиції Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття (Коломия).
Велика синагога на вул. Ринкова,1

 Перед костелом на високій колоні розміщена фігурка Мадонни авторства Пінзеля. Ансамбль костелу доповнюють комплекс монастирських келій, що примикають до нього зі сходу. На жаль зараз вони стоять пусткою. Але в їх побудові відчутна рука майстра – різаліти оздобленні пілястрами і завершені профіліруваним карнизом. Споруда цегляна, у плані нагадує літеру "П", сполучена переходом з костелом. Монастирські келії двоповерхові з північної сторони і одноповерхові з південної.
Синагога "ховається" поміж житлової забудови

 У 1772 р. після першого поділу Речі Посполитої Городенщина в складі Галичини відійшла до Австрії. Під час правових, освітніх і релігійних реформ австрійського імператора Йосифа II, які він здійснював в дусі європейського просвітительства, у 80-х рр. 18 ст. було ліквідовано обидва монастирі в Городенці. В 1788 р. відкрито першу світську школу з німецькою мовою навчання.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці на вул.Шевченка,70

 Ще одним творінням арх. Б.Меретина у місті є церква Успіння Пресвятої Богородиці,збудована у 1763 р. у стилі пізнього бароко.
У 30-х рр. ХІХ ст. до храму прибудували дзвіницю.
Храм.Тил

 Цікаво,що і ця святиня,як інша,збудована коштом М.В.Потоцького (костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії) увінчана замість хреста хрестоподібним гербом Потоцьких.
За легендою, базованою на одному із варіантів народної «Пісні про Бондарівну», храм зведено в знак покути магната за вбивство Бондарівни - дівчини з сусіднього с. Чернятин.
Церква Успіння Пресвятої Діви Марії

 А найдавнішою спорудою міста є Вірменський костел,зведений  у 1706р. Колись навколо храму був зведений високий мур, а сам він славився дуже пишним внутрішнім оздобленням. З 1811 р. у храмі був орган.
Вірменський костел.Фасад

 Храм оборонного типу-товсті стіни,контрфорси,строгі форми.Зараз будівля стоїть пусткою...
Закинута святиня

 Давно у Городенці немає вірменської громади,тому й за храмом доглянути нікому.
Свого часу вірменів потіснили євреї,але і їхня святиня -Велика синагога,яка існувала з 1742 по 1941 рр.,використовується зараз зовсім не за призначенням,-виконує роль шкільної спортивної зали.Та й перебудови значної зазнала. Але хоча б не пустує..
Інфоджерело: http://07061989.blox.ua/html .
Вірменський костел на вул.Крушельницької,8

Храм.Тил

 У 1910 р. у місті було розпочато будівництво української гімназії, виникли товариства «Просвіта», «Сокіл».
Городенківська РДА та памятний знак заснування міста

Центральна площа з памятником та Палацом Культури
Tags: Івано-Франківська обл, Городенка, мандрівки, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments