Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Білорусь 2014.Частина 7: Гомель

 Білоруське Полісся протягнулося на півдні республіки більш ніж на 500 км. - від Зх. Бугу до Дніпра. Головна водна артерія цього регіону - р. Пріпять - вбирає в себе багаточисельні притоки з України (Поцуп, Горинь, Ствіга, Уборть) і багатьох районів Білорусі (Піна, Ясельда, Цна, Случь, Птічь).

На валізах...

Такі от мистецькі експонати...

 Гомель - місто Білоруського Полісся, обласний центр республіки, розташований поблизу кордону з Росією і Україною. У літописах вперше згадується у 1142 р. Вже тоді він був укріпленим поселенням Чернігівського князівства. Замчище як першооснова поселення розташовувалося на пагорбі біля впадання річки Гомельки в Сож. В кін. XVIII і пер.пол.XIX ст. при будівництві палацового ансамблю залишки замчища були розібрані і зірвані.
Собор Св.Петра і Павла (1809-1824рр.).Фасад

Собор.Профіль

 Однією з памяток міста,а якщо точніше-складовою головної памятки,є собор Петра і Павла,який входить у Гомельський палацово-парковий ансамбль.
Інтерєр храму

 Цей собор був побудований за ініціативою графа Миколи Петровича Румянцева, який дуже багато вклав сил і засобів у місто. У 1809 р. був закладений перший камінь у фундамент храму, побудувати його вирішили на честь апостолів Петра і Павла. Десять років продовжувалося будівництво собору, потім ще п'ять років пішло на оздоблювальні роботи. Храм повинен був дивувати і захоплювати своєю красою не лише зовні, але і всередині.
Вівтар

 Освятили собор в 1824 р. Споруда в стилі пізнього класицизму у висоту досягала 25 м. У розрізі собор мав форму хреста. Храм вінчав купол, який був встановлений на циліндрі, всіяному вікнами. Внутрішнє убрання храму приголомшувало своїм багатством: все начиння було привезене Миколою Румянцевим з Петербурга. Головною реліквією були частки мощів Святителя Миколи. Правда, вони не збереглися до нашого часу. Стіни собору прикрашали багаточисельні ікони.
Фрагмент настельного розпису

 Граф Микола Румянцев по праву міг гордитися собором, який побудував. Він навіть заповідав поховати себе тут. Останній притулок він знайшов в лівій прибудові собору. У 1837 р. Гомель став частиною володінь Паскевичів, вони старанно утримували храм, не міняли нічого в його архітектурі і внутрішньому убранні.

У 1907 р.  Петропавловський собор отримав статус кафедрального.
Інтерєр собору Петра і Павла

 До 1929 р. храм був діючим, але радянська влада закрила його. Собор позбавили куполів, а потім влаштували тут музей. Деякий час в будівлі знаходився антирелігійний відділ музею. Можливо, завдяки цьому собор не підірвали, як багато інших храмів. Під час Великої Вітчизняної війни храм деякий час діяв, але це продовжувалося недовго. У 1960 р. собор знову закрили, а через два роки в його будівлі розмістився планетарій, який був тут до 1988 р.
Кафедральний собор Св.Петра і Павла

Вербна неділя

 Деякий час собор був покинутим. Тоді віруючі стали боротися за свою святиню, і в 1989 р. їм віддали символічні ключі від храму. Петропавловський собор почав своє відновлення. У 1992 р. була відновлена дзвіниця, в 1996 р. – побудований хрестильний храм Св.Іоанна Предтечі.
Фото

 Собор стоїть на високому мисі, обмеженому зі сходу Сожем, з півночі - глибоким яром. Головним фасадом собор обернений у бік міста. Будівля підноситься над низовинною заплавою річки і видна на велику відстань.
Храм

 Неподалік від собору знаходиться ще одна цікавинка,-також складова палацового комплексу,-каплиця-усипальня Паскевичів.
Фото

 Фамільна каплиця-усипальниця колишніх власників маєтку являє собою яскравий зразок садибної архітектури культового призначення останньої чверті XIX в. Вона складається з каплиці - наземної споруди і усипальні - підземного склепу з невеликим наземним об'ємом-входом для поховання померлих.
Вхід в крипту

 Ідея створення в Гомелі родового склепу з каплицею належала синові генерала-фельдмаршала І. Ф. Паскевича Федору, що володів Гомельським маєтком з 1856 по 1903 р.
Каплиця та вхід у крипту(ліворуч)

 Первісний проект фасаду каплиці і план були розроблені московським академіком архітектури Є. І. Червінським в 1866 р. Креслення  усіх зовнішніх і внутрішніх елементів  окремо було запропоновано зробити іншому академіку архітектури  А . Х. Пелю. Остаточний проект цієї складної наземно-підземної споруди в Гомелі був затверджений 21 грудня 1869р., будівництво почалося навесні 1870-го і тривало до 1889 р. По завершенні всіх робіт в усипальниці були поховані  членів сім'ї Ф. І. Паскевича, а пізніше і він сам.
Каплиця-усипальниця

 В оздобленні культових споруд 70-80-х рр. XIX в. застосовувалися характерні для давньоруської архітектури матеріали: різьблений камінь, кераміка у вигляді теракоти і майоліки. У даній  пам'ятці, виконаній у в так званому російському стилі використані мотиви московської архітектури XVII в., Представлені в синтезі декоративно-прикладне мистецтво і живопис. Оздоблювальними і оформлювальними роботами керують два петербурзьких архітектора німецького походження: М. Є. Месмахер і О. Е. Вегенер.
Декор екстерєру каплиці

Паркова будівля / музей

 Каплиці у плані являє собою квадрат площею близько 30 кв. м, об'ємна композиція в стилі дерев'яних п'ятиглавих шатрових церков. Головною родзинкою споруди є її декоративне убрання. Порожнисті, химерні формою керамічні колони, скульптурні кокошники, розетки, карнизні пояси, позолочені куполи і кольорова кераміка виконані на найвищому художньому рівні.
Пушка з ядрами біля палацу

 Склеп у вигляді протяжного тунеля з циліндровим зведенням знаходиться під землею. Вхід в неї закритий масивними чавунними дверима. Внутрішній простір освітлюється через круглі ліхтарі-люки, розташовані у верхній частині склепіння.
Альтанка в парку

 Та головною складовою Гомельського палацово-паркового ансамблю є звичайно ж палац (чому б ще комплекс був ПАЛАЦОВО-парковим,якби не так?).
Набережна ріки Сож

Робінзон з кішкою в каное? Хм,невідома мені композиція

 За умовами першого поділу Речі Посполитої в 1772 р. територія Гомеля увійшла до складу Російської імперії. З цього моменту бере свій початок історія створення палацу - головної визначної пам'ятки Гомеля.
Палац Румянцевих і Паскевичів

 Будівництво його було розпочато в 1777 р. за вказівкою генерал-фельдмаршала Петра  Румянцева, якому «село Гомій» була подарована Катериною II за видатні перемоги у війні з Туреччиною. На колишній території давньорадимичського дитинця, на місці старого замку магнатів Чарторийських був закладений новий палац.
Декоративна паркова скульптура-"бараняча голова"

 Після смерті П.О. Румянцева гомелський палац успадкував його син М. Румянцев,при якому з 1800 по 1805 р., за проектом відомого архітектора Дж. Кларка до центральної частини палацу були прибудовані два двоповерхових флігеля. Вже тоді палац починав набувати рис, що властиві музею. У палаці, що захоплював сучасників своєю красою і вишуканістю, формувалися різні колекції.
Палацова вежа

У 1834 р. власником Гомельського маєтку став великий російський воєначальник генерал-фельдмаршал Іван Федорович Паскевич.
Протягом 1837-1851рр. була здійснена масштабна реконструкція будівлі. Лівий флігель палацу був видозмінений: прибрані портики іонічного ордера, надбудували третій поверх, змінили внутрішнє планування. На місці правого флігеля була зведена вежа, до якої прибудували веранду з балконом. У вежі були влаштовані апартаменти князя, розміщені різні колекції, військові трофеї, бібліотека. Флігель та вежа з'єднувалися з центральною частиною галереями, до фасаду з боку річки був прибудований грот з верандою.
Фото

Головна будівля палацу з флігелем

 Одночасно з реконструкцією палацу навколо нього створювався парк. З різних регіонів завозилися різні породи дерев і чагарників, здійснювалася розбивка алей. У цей же період формуються романтичні куточки парку. Русло древньої річечки Гомеюк перетвориться в Лебединий ставок, влаштовуються газони з квітниками, гроти, альтанки, фонтани, у паркових алеях встановлюються копії античної скульптури. В пер. пол. XIX ст. формування архітектурно-паркового ансамблю було завершено.
Вежа,флігель та головна будівля палацу Румянцевих і Паскевичів

 Традиції облаштування палацу, колекціонування були продовжені і за сина фельдмаршала Ф.І. Паскевича. За його бажанням в друг. пол. XIX ст. в північному ризаліті палацу була влаштована домова церква на честь Іоанна Богослова і Св. Єлизавети. У центральній частині змінили ганок з боку міста, був побудований нині існуючий пандус. Надалі, аж до поч. XX ст., палац зберігав свій вигляд без значних змін.
Палацова вежа та флігель

 У березні 1919 р. пожежею будівлі палацу і колекціям було завдано значної шкоди.
Головна будівля палацу Румянцевих і Паскевичів.Парковий фасад

Головна будівля палацу Румянцевих і Паскевичів.Головний фасад

Великої шкоди завдали палацу-музею і цілісності його колекцій роки війни, в період якої музейні цінності були евакуйовані, а в червні 1946 р. фонди були повернуті в Гомель, але виявилося, що з евакуйованих предметів залишилося близько 200 експонатів, хоча в фондах Гомельського музею в довоєнний час налічувалося 7540 експонатів.
Обласний драматичний театр

На поч. 1945 р. музею було відведено 5 кімнат в лівому флігелі палацу. У 1952 р.музей став називатися «Гомельський обласний краєзнавчий музей». Вежа палацу (праве або південне крило) була повернена музею після відновлення в грудні 1970 р.
Фото з вікна тролейбуса

Фото з вікна тролейбуса №2

У 1978 р. музею було передано каплиця і усипальниця (підземний склеп) князів Паскевичів. У 1997 р. музею було передано так званий «Мисливський будиночок»,в якому після реставрації будівлі розмістився художній відділ музею. Частина палацу -грот, був переданий музею за рішенням Гомельського облвиконкому в травні 1998 р., центральна частина палацу - в листопаді 1999 р. У вересні 2004 р. після реставрації відкрито для відвідувачів Центральна частина палацу Румянцевих і Паскевичів.
Фото з вікна тролейбуса №3

У зв'язку з реорганізацією в 2006 р. обласний краєзнавчий музей був поетапно перетворений в державне історико-культурний заклад «Гомельський палацово-парковий ансамбль».
Фото з вікна тролейбуса №4

Ось в принципі і все з цікавого,що ми оглянути в Гомелі.
Палац Культури Залізничників ім.В.І.Леніна

 А взагалі,якби погоду та покраще і часу та побільше,то можливо й гуляли б містом і подовше,а так як маршрут наш пролягав далі,то й на цьому спасибі.
Туристична карта міста

 Окреме спасибі хочу висловити бабусі,у якої ми ночували та відпочивали- Дзякуй!
Залізничний вокзал


 І на закінчення-декілька фото інтерєру залізничного вокзалу міста.
Ленін покаже де "касавая зала" !

Ленін покаже де "зала чакання"!

В біло-голубих тонах..

Фото
Tags: Білорусь, Гомель, архітектура, вежа, каплиця, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments