Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Дубно....А особливо-замок!Дубно було у плані нашого маршруту під пунктом №3,після Берестечка і Пляшеви(чи Пляшевої-виправіть як правильно)) про які ви можете подивитись тут http://neo777vitaha.livejournal.com/2012/01/24/ або тут http://ua-travels.livejournal.com/1886083.html

Та ближче до справи і трохи історії вперемішку з фото:

Дубно-райцентр на півдні Рівненської області. Про місто під назвою Дубен Іпатьєвський літопис згадує ще під 1100 р. в зв'язку з рішенням вітічевського з'їзду руських князів.Литовський князь Ягайло грамотою від 4 листопада 1386 р.підтверджує приналежність поселення місцевому князю Федору Oстрозькому, а у 1498 р. К.І. Острозький отримав від литовського князя Олександра привілей, за яким Дубно стало містом.Князь Костянтин Острозький мав право не лише звести тут замок, а й влаштувати власну митницю і зайнятися торгівлею.Після Люблінської унії Дубно входить до складу Речі Посполитої.

Сьогодні місто зустрічає нас ось таким симпатичним "боїнгом": Пам'ятник Герою Радянського Союзу Іванову Івану Івановичу.Відкритий у 1978 році. В кінці 2000-х рр. був намір зняти пам'ятник у зв'язку з його аварійним станом.

Офіційна дата спорудження Дубенського замку-1492р.
Замок,станом на сьогодні(тобто на 2011р)). Вїздна брама(
можна розгледіти фамільний герб, з масонськими символами):

Мури замку та шпиль Дівочої вежі

Ми потрапляємо(не минаючи касу,звичайно ж,-5грн.за квиток-ціна як на мене,просто символічна.) на внутрішнє замкове подвіря.
В переході стоїть ось такий цікавий "артефакт":

В 1753 р. князь Януш Сангушко подарував Дубно князю Станіславу Любомирському з обов'язком тримати в дубенському замку 270 піших людей для військових потреб та оборони фортеці.

В останній третині XVIII - початку XIX ст. відбувається значне зростання в суспільному житті міста. Головною причиною цього було перевод сюди зі Львова в 1772 р. так званих контрактів, тобто великого 4-тижневого ярмарку.
  У внутрішному дворі ми бачимо:
1) Палац Острожських-трапецієподібна в плані двоповерхова будівля, перекрита високим чотирисхилим дахом. Це одна з мурованих споруд 16 ст., перебудована у 18 ст. У 1930-х роках флігель переобладнано й пристосовано для розміщення громадських організацій.

  2) Палац князів Любомирських -розміщується в північно-східній частині замкового подвір’я, на самому березі річки. Його збудовано за проектом архітектора Г.Іттара з використанням фрагментів старих стін і фундаментів палацу XVI ст. У 1780-х роках, під час наступної перебудови, в архітектурі палацу, особливо в оздобленні інтер’єрів, з’явилися елементи архітектури класицизму (архітектор - Д.Мерліні).

Палац - велика за розміром (70:20 м), прямокутна в плані споруда, витягнута з південного сходу на північний захід. З боку замкового подвір’я - двоповерховий, а від річки - триповерховий завдяки мурованому цоколю, укріпленому контрфорсами. Монолітний об’єм палацу перекрито чотирисхилим черепичним дахом. Фасади - без декоративного оздоблення; вікна - прямокутні, без обрамлень.

Архітектурна спадщина старого Дубна скупчена загалом на території історичної частини міста, яка в цілому співпадає з його сучасним центром на лівому високому березі Ікви, що має площу близько 110 га.
            Сильний поштовх до розвитку міста був в кінці XV - на початку XVI ст. з отриманням магдебурзького права (1507 р.). Посилення ремісничих цехів, зростання населення викликали бурхливе будівництво- на схід від фортеці формується ринкова площа з ратушею.
  Для захисту з єдиного вільного доступу до міста на західному перешийку (з боку Луцька) насипається високий земляний вал з Луцькою надвратною баштою і глибоким ровом спереду. Дубно стало одним з найбільш укріплених міст Bолині.
  На поч. XVII ст. в місті на стратегічно важливих місцях зводяться нові монастирські комплекси - бернардинців поблизу Луцької брами і кармеліток в північному кінці півострова. Одночасно капітально перебудовується сам замок. Біля західного в'їзду в місто складається передмістя Забрам'я, або Луцьке, біля північно-східного боку - Сурмичі. Знову перебудовується замок, набуваючи цього разу більш парадного, палацового характеру.

 Замкові мури зсередини:

 І звичайно ж,який замок без підземель?!

такий собі тунель метро))
освічується псевдо-середньовічними ліхтариками))

атмосфера-відповідна...псевдо..жах не навіює...може це й на краще.
   Територія подвіря обладнана для відпочинку:
любителям посидіти

 постріляти("тир"-на задньому плані)

Влітку подвіря виглядає набагато живішим і кольоровим
Вид на вїздні ворота з Дівочої вежі

а ось і сама вежа:

Чому "Дівоча"?-за легендою відважна княжна Беату, направила з вежі  гармату на полчище татар, тим самим відігнавши їх від замкових мурів. Із того часу вежу кличуть “Дівочою" або вежа Беата(Беату)

Помилуватись з неї на краєвиди Ікви-святе діло))


Ну і на закінчення-замкова сторожа,або-"кого нам слід боятися")))

Та,перефразовуючи відоме народне прислівя, скажу- "Собак боятись-по замках не ходити!"
Приємних та цікавих мандрівок Вам та дякую за увагу!Tags: Дубно, Рівненщина, замок, мандрівки, палац, памятники
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments