Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Одного весняного дня... Ч.3: Дубляни

Дубляни, - місто в Жовківському районі Львівській області. Перша історична згадка про Дубляни датується 1468 р.. Назва походить від дубових лісів, яких було багато в цей час в цій місцевості. Статус міста Дубляни отримали в 1978р.

Панорама

 З метою поправи економічного стану власних господарств об'єднання великих землевласників Галичини - Галицьке господарське товариство на загальних зборах 1847 р. прийняло ухвалу про організацію тут аграрного шкільництва і з метою реалізації цього задуму купило 1853 р. у Ієроніма Льодинського панський маєток у Дублянах, а у січні 1856 р. започаткувало діяльність навчально-наукових установ сільськогосподарського спрямування.
Стара школа / житловий будинок

 Так була відкрита рільнича школа,яка стала середнім професійним спеціальним навчальним комплексом з деякими ознаками вищої школи і мала на меті сприяти подальшому вдосконаленню сільськогосподарського виробництва на основі проведення наукових експериментів і дослідів.
Корівник-господарська споруда навчального маєтку Високої рільничої школи (1881р., 1922р.)

Рільнича школа в Дублянах у 1878 р. стала державним,а у 1880 р. ─ вищим навчальним закладом.
Головний корпус ВУЗу. Парадний фасад

 У цей час  були збудовані навчальні корпуси, гуртожиток, господарські споруди, закладені дослідні поля, розпочали свою діяльність метеорологічна, механічна, контрольно-насіннєва, хімічно-рільнича і землеробська станції, розростався ботанічний сад, створено низку навчальних і науково-дослідних лабораторій. Поруч з вищою школою діяла також нижча сільськогосподарська школа та школа винокурів.
Будівля інтернату-гуртожитку №5.Тепер у бідівлі міська рада,творчі гуртки,сімейне житло...

Фото

У 1901 р. Вищій рільничій школі у Дублянах було присвоєно статус Академії . У цей період відкрито перші кафедри: рільництва і рослинництва, сільської адміністрації, сільської інженерії, а також станцію випробування сільськогосподарської техніки при ній, збудовано хімічний корпус і павільйон механізації, розширено гуртожиток, закладено водогін.
Старі корпуси та новий храм

 Перша світова війна на деякий час пригальмувала науково-навчальний процес у Дублянах, а в роки визвольних змагань ЗУНР (1918-1919 рр.) у приміщеннях Академії перебували на постої вояки УГА.
Павільйон механізації + електровня / кафедра механізації переробки і зберігання с/г продукції

 Згодом Академія втратила автономію та увійшла до складу Львівської політехніки. На базі Академії у листопаді 1919 р. було створено рільничо-лісовий факультет Львівської політехніки. Перші три семестри навчання відбувалися у Львові, а три наступні ─ в Дублянах.
Павільйон механізації + електровня / кафедра механізації переробки і зберігання с/г продукції

 У 1929-1934 рр. на факультеті навчався видатний політичний діяч України Степан Бандера.
Хімічний корпус / міська лікарня

 У жовтні 1939 р.Львівську політехніку було перейменовано на Львівський політехнічний інститут, у складі якого до 1941 р. залишався рільничо-лісовий факультет.
Хімічний корпус / міська лікарня. Головний фасад

 На базі факультету за рішенням РМ СРСР і наказом міністра вищої освіти СРСР від 30 вересня 1946 р. створено Львівський сільськогосподарський інститут.
Старий головний корпус академії.Тильна сторона

  У 60-х рр. ХХ ст. в Дублянах будуються нові навчальні корпуси, їдальня, побутовий комбінат, багатоповерхові житлові будинки, зростає студентське містечко.
Інтернат-гуртожиток №5 / міська рада

 Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. на базі сільськогосподарського інституту створено Львівський державний аграрний університет.
Панорама

Фото

 До комплексу будівель університету  входить: поміщицький будинок (поч.19 ст.), житловий будинок (кін.19 ст.), 3 корпуси - будинки сільськогосподарської академії (1887, 1894-поч. 20 ст., 19 ст.), 2 господарські двори - кін. 18 ст., гуральна - кін. 19 ст. і трансформаторна підстанція 1890 р. - всі ці споруди входять до переліку памяток місцевого значення.
Головний корпус ЛДАУ

Більшість будівель розташовані на території старовинного парку, посадженого на початку 19 ст.
Памятник С.Бандери та годинник на фасаді головного корпусу...
Tags: Дубляни, Львівщина, архітектура, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments