Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Одного весняного дня... Ч.2: Жовква(храм Прсв.Трійці)-Малий Дорошів-Гряда

  Одна з представників спадщини ЮНЕСКО в Україні-церква Пресвятої Трійці у Жовкві.Соромно признатись,але вперше спромігся її відвідати лише цієї весни.
Храм Прсв. Трійці(1720р.)


 Попередня до існуючої церква, вибудувана у 1601 р. з модринового дерева, згоріла разом з церквою сестер василиянок у 1718 р. У 1720 р. коштом парафіян і королевича Костянтина Собєського збудували існуючу церкву.
Фасад храму

 У XIX ст. до східної стіни вівтаря примурували цегляну ризницю, в яку вставили кам'яне обрамування вікна XVI ст. перенесене з замку. Іконостас 1728 р., чотириярусний, зі срібленою різьбою та майже п`ятдесятьма іконами жовківських майстрів кола відомого маляра Івана Рутковича. Реставрована у 1976 - 1978 рр. за проектом  Б. Кіндзельського та І. Могитича. Іконостас реставрований у 1978 - 1979 рр. П. Лінинським та Я. Мовчаном. Наступна реставрація проведена у 2010-х рр.
Розмите фото іконостасу

 Церква знаходиться на колишньому Львівському передмісті, біля вул. Львівської. Тризрубна триверха будівля розмірами 23,8 м. х 7,3 м. Складається з гранчастого вівтаря, ширшої квадратової нави та вужчого квадратового бабинця.
Храм та дзвіниця

 Церкву оточує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання складаються з відкритого зрубу, надопасання - кожуховані гонтами. У південній стіні нави є бічний не діючий вхід. Всі зруби перекриті восьмериками, поставленими на четверики стін надопасання, завершені високими шоломовими банями. Вінчають бані сліпі ліхтарі з маківками (над бабинцем ліхтар відкритий).
Фото

 На північ від церкви розташована мурована стінна дзвіниця з трьома арковими прорізами для дзвонів, зведена у 1891 р.
Памятка ЮНЕСКО

 Наступна памятка-деревяний храм у селі Малий Дорошів.Правда зовні більша частина споруди закута у бляшані "лицарські лати",але ж десь там під ними-дерево!
Храм Св.Миколи(1882р.)

Перша відома церква у Дорошеві була побудована у 1565 р. Ця будівля ремонтувалася у 1855-1856 рр. У 1882 р. стараннями о. Т. Поляновського на місці попередньої церкви збудована існуюча сьогодні деревяна. Керував будівництвом майстер Л. Дрозд з с.Жидятичі . Про це свідчить різьблений напис на одвірках західних дверей в бабинець.
Храм та дзвіниця

 З 1961 по 1989 р. церква стояла зачиненою. Зараз вона у користуванні громади УГКЦ.
Фото

Знаходиться у східній частині села, на підвищенні, в оточенні дерев. Тризрубна триверха будівля традиційного планування - ширша, наближена до квадрату нава посередині та вужчі прямокутний бабинець з заходу і гранчастий вівтар зі сходу. При вівтарі - дві прямокутні ризниці по боках. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване в місцях прилягання ризниць. Бічний вхід - у південній стіні нави.
Блискучий храм

 На північний захід від церкви розташована давніша деревяна двоярусна стовпова дзвіниця з XVIII ст., вкрита пірамідальним наметовим дахом.
Проводяться  реставраційні роботи.
Церква Св.Миколи

 Сусіднє село-Гряда,також має чим похвалитись,-церкву Св.Параскеви видно з дороги на Львів.
Храм Св.Параскеви(1876р.)

 Вже у 1565 р. в документах написано про існування церкви, хоча найдавніші згадки датуються 1515 р. В акті перевірки парафії с.Гряда від 1827 р. зазначено, що дерев`яна церква збудована 29 травня 1714 р. з різаного соснового дерева. Біля неї стояла нова мурована дзвіниця з 4 дзвонами.
Храм з дзвіницею

23 квітня 1868 р.(за іншими даними - у 1867 р.) від того, що хтось після богослуження забув погасити свічку, згоріла церква. Після цього, поруч згорілого храму поставили збиту з дощок каплицю.
Храм.Фасад

 З ініціативи тодішнього пароха Гряди о. Ю. Туркевича майстер Л. Дрозд почав будувати нову дерев`яну церкву при дорозі, на кам`яному фундаменті, яку освятили на свято Параскеви П`ятниці 9 листопада 1876 р. У 1895 р. виконано стінопис, наступний раз помальована всередині у 1929 р. У 1930 р. замінено первісне гонтове покриття дахів на бляшане. Після ремонту в кін. 2000-х рр. стіни і дахи будівлі фарбовані у світло і темно жовтий. Церква у користуванні громади УГКЦ.
Фото

 Церква знаходиться біля центру села, поруч дороги і цвинтару, на схилі гряди. Деревяна тризрубна триверха будівля традиційного планування - ширша нава, вужчий бабинець від заходу і також вужчий гранчастої форми вівтар зі сходу. При вівтарі - дві невеликі прямокутні ризниці по боках.
 На південний захід від церкви стоїть деревяна двоярусна стовпова дзвіниця з 1876 р., накрита пірамідальним дахом, а внизу по периметру захищена фартухом. Нижче неї по схилу розташована мурована стінового типу дзвіниця на три дзвони.
Інфо з http://decerkva.org.ua/ .
Храм Св.Параскеви

Tags: Гряда, Жовква, Львівщина, Малий Дорошів, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments