Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Білорусь 2014.Частина 4: Гродно

 Гродно-одне з цікавіших міст Білорусі.Власне для мене,-найцікавіше.Купа памяток зосереджених здебільшого в центрі і навколо нього,чистота(як і всюди в Білорусі),розвинена інфраструктура... Сподобалось.

Костел Св.Франциска Ксаверія вночі

 Гродно - одне із найстаріших міст Білорусі. Його історія налічує більше 800 років. Вже за часів Древньої Русі місто стало її важливим бастіоном на північно-західному рубежі. З цим зв'язують і походження самої назви міста, що виникла від слова "городити". У древніх літописах воно згадується часто під ім'ям Городно або Городень.
Інтерєр фарного костелу

Скупі рядки древніх літописів донесли до нас солодкий смак перемог і гіркоту поразок городничан, але завжди Гродно зберігав за собою славу політичного, економічного і культурного центру.
Орган у храмі

У XII і пер. пол. XIII ст. Гродно було центром  князівства. В сер. XIII ст. місто попало під владу литовських князів, але незабаром було відвойованее і увійшло до складу Галицько-Волинського князівства. Потім знов і надовго входить до складу Великого князівства Литовського.
Один із барокових вівтарів та кафедра в стилі рококо(17ст.)

Один із 13-ти...

У XV ст. Гродно перетворюється на найбільший торгівельно-ремісничий центр Білорусі, а з XVI ст. стає резиденцією великих литовських князів, потім польських королів (Вітовт, Баторій). Все це сприяє як зміцненню оборонної потужності старої цитаделі, так і широкому розмаху міського будівництва.
Фото

Розвиток міста спочатку йшов від замку, розташованого на високому пагорбі біля впадання річки Городничанки до Німану, на схід і північ (вздовж річок). Планування вулиць не отримало регулярної системи; вона була прив'язана до складного рельєфу міста і головних його компонентів - торгівельної площі і замку.
Ряд вівтарів на колонах між нефами

 Торгівельна площа розташувалася в двох кварталах від замку. На неї виходило сім вулиць міста, у тому числі всі основні, пов'язані із заміськими дорогами і мостом через Німан. Центральне місце на площі зайняла ратуша, довкола розташувалися будинки знаті, крупних торговців, тут же підносилися церкви, костели, монастирі...
Головний вівтар костелу Св.Франциска Ксаверія

 У культурній спадщині Гродно провідну роль грають його чудові архітектурні ансамблі. У них є сусідами пам'ятники різних епох і стилів, в яких знайшла своє відзеркалення складна історія міста. Збереглися пам'ятники староруської архітектури (залишки кріпосних стін і веж, Нижня і Борисоглібовська церкви), готики, ренесансу і бароко (бернардинський костел і монастир, Старий замок), бароко (ієзуїтський, бригітський і францисканський монастирі з костелами), класицизму (будинок віце-губернатора Максимовича), псевдоготики (лютеранська кірха), псевдоросійської архітектури (Військовий собор), модерну (колишній будинок Тальгейма), конструктивізму (Будинок офіцерів) і інших найрізноманітніших стилів.
Різьблена кафедра

Окрім унікальних будівель, що являють певну історичну епоху з вираженими межами того або іншого типу, в центральній частині міста збереглися невеликі кам'яні споруди, які багато в чому є характерними для Гродно. Це перш за все - дво- і триповерхові житлові будинки з мансардами (вул. Комсомольська, Велика Троїцкая і ін.).
Обеліск

 Гродненські монастирські комплекси з костелами і церквами у минулому несли і оборонну функцію, тому не випадково в структурі міста вони зайняли вузлові місця на основних вулицях і головній площі. Значущість пам'ятників XVI—XVIII ст. визначається не лише їх високим художнім рівнем, розвиненою і силуетною композицією, але і тим. що вони закріпили на століття головні напрями вулиць і каркас архітектурно-планувальної основи центрального району.
Вівтар ікони матері Божої Конгрегатської

 Історичний центр Гродно має ряд особливостей. Містобудівна композиція його формувалася з врахуванням живописного природного ландшафту - пагорбів, заплав річок і ярів. Планувальна структура міста не випробувала впливу регулярних перетворень кін. XVIII - пер.пол. XIX ст. Велике значення для формування подоби сучасного Гродно мають архітектурні пам'ятники, що збереглися, і інші коштовні в історіко-архітектурному відношенні забудови.
Вівтар

 Однїєю з основних памяток міста є костел Св.Франциска Ксаверія,що входить у комплекс монастиря єзуїтів.Комплекс почав формуватися після 1622 р. У комплекс входили кам'яні костел, колегіум, бібліотека, аптека, житлові корпуси і господарські споруди. Це був найбагатший в Речі Посполитій комплекс. Він займав цілий квартал.З XIX ст більшість споруд ієзуїтського комплексу, що збереглися, зайняті під в'язницю.
Інтерєр костелу

Трьохнефий план костелу має розміри 30х60 м, висота близько 50 м. У просторовій композиції поєднані системи базилікового і хрестокупольного храмів.
Спочатку головний фасад костелу був дуже простий, дві його вежі були позбавлені пластики, властивої розвиненому бароко. Нині фасад є триярусною композицією з боковими вежами-дзвіницями.
Апостоли як елементи вівтаря...

 Чітко виділяються вертикальні і горизонтальні розчленовування пілястрами. Фасад насичений ордером, багато тут складних профілів, арочних і прямокутних ніш і отворів, вежі ажурні і силуетні.
В центрі-Спаситель,по боках-Євангелісти

 Святковий і пишний інтер'єр костелу. У його убранні широко використовувалися засоби архітектурної пластики, скульптура і живопис. Особливу красу інтер'єру додають розвинена багатофігурна композиція у вівтарі і опорні стовпи, прикрашені декоративними колонками іконостасів, виконаними цілком з дерева. Ці декоративні елементи мають високу художню цінність. Фресковий розпис (1752 р.) складається з багатосюжетних композицій, розташованих в арочних нішах, склепіннях і ін.
Фото

 Головний вівтар - один з найвищих барочних вівтарів в Європі (21 м.).
Головний вівтар фарного костелу

 Влітку 2006р. у вівтарі собору сталася пожежа: дві статуї виявилися повністю знищеними, ще декілька сильно постраждали. Причиною пожежі, згідно офіційної версії, стала несправність електропроводки. Був проведений збір пожертвувань на відновлення втраченої частини вівтаря, з 2009р. велися активні роботи по реконструкції вівтаря, і влітку 2011р. відновлений в новій колірній гаммі вівтар було представлено на огляд.
Різьблена кабінка для сповіді

Фото

 Біля входу в костел - скульптура Христа. Напис “Sursum corda” (“Вознесемо серця”) - вступний діалог молитви євхаристії, присутній в літургії всіх обрядів як Західної, так і Східної церкви.
Кабінка для сповіді

 Сказати що інтерєр храму захоплює...цього замало,-він просто шикарний!Ми ходили туди-сюди клацаючи на всі сторони,і ніяких тобі зауважень.
Вівтар

Статуя Христа при вході в костел

 В 1413 р. Гродно стало повітовим містом Трокського (Тракайського) воєводства. В 1391 р. місту було даровано неповне, а в 1496 р.- повне Магдебурзьке право. Місто обзавелося магістратурою, а в 1540р. своїм гербом - зображенням оленя з золотим хрестом між рогами, перескакує через огорожу («Олень св. Губерта»).
Костел+ аптека

Після Люблінської унії 1569 р., що об'єднала Велике князівство Литовське та Польщу в федеративну державу - Річ Посполиту, Гродно стало центром Гродненського воєводства. У місті почали проводитися сейми.
Монарх Речі Посполитої, польський король і великий князь литовський Стефан Баторій в 1576 р. перебудував замок, відомий як Старий, і палац у стилі ренесансу (архітектор Ското), в якому розташовувалася королівська резиденція аж до смерті Баторія в 1586 р.
Фарний костел Св.Франциска Ксаверія.Фасад

 У місті розвивалися торгівля та ремесла. Після об'єднання православних і католицьких церков у Гродні облаштувалися ордени домініканців, францисканців, єзуїтів, бернардинців, кармелітів і бригіток. До кінця XVIII ст. а в місті було 9 костелів і 2 уніатських монастиря.
На площі

Забудова центральної площі

Забудова центральної площі-2

 1650-1740-ті роки - час економічного занепаду в розвитку міста, що було наслідком поглиблення феодально-кріпосницьких відносин і численних війн.
Мегабудівля- драматичний театр

 У період війни між Росією і Річчю Посполитою 1654–1667 рр. місто в 1655–1657 рр. було захоплене російськими військами, в ході російсько-шведської війни 1656–1658 рр. захоплено шведськими військами. Незабаром у місті був побудований замок як місце збору Сейму і Сенату, і з 1678 р.кожен третій сейм проходив у Гродні, місто отримало неофіційний статус третьої столиці Речі Посполитої.
Центр міста

 Під час Північної війни 1700–1721 рр. в 1702–1708 рр. кілька разів переходило з рук в руки, було зруйноване і пограбоване шведськими військами, а в 1709–1710 пережило епідемію чуми, в результаті якої загинула значна частина населення.
Палац Хрептовичів (1742-52рр.,1790р.)

 У зв'язку з військовими діями в районі Гродна у вересні 1705 р. сюди приїжджав російський цар Петро I і зустрічався в Фарному Костелі з польським королем Августом II. Великих збитків завдали місту пожежі 1675, 1720, 1750 і 1782 рр. Тільки в другій половині XVIII століття почалося пожвавлення.
Фото

Гродно було одним з вогнищ повстання Тадеуша Костюшка 1794 р. У 1795 р. в результаті третього поділу Речі Посполитої місто увійшло до складу Російської імперії. У Гродні відбулося зречення від престолу останнього короля Польщі - Станіслава II Августа Понятовського.
Міська забудова

 Неподалік від Старого(і Нового) замку знаходиться ще одна памятка міста- пожежна каланча.побудована у 1912р.на пожертви жителів міста.
Пожежна каланча

Під час Франко-російської війни 1812 р. в Гродно 2 липня вступили війська Наполеона. В цілому польсько-литовська громада Гродненщини вітала прихід французьких військ. Гродно стало центром однойменного департаменту тимчасового Литовського князівства, проголошеного Наполеоном.
Вежа

 У XIX ст. в місті спостерігалася тенденція до русифікації і дискримінації поляків, а також посилення позицій православної церкви. Один з костелів (т. зв. Фара Вітовта) було перетворено у православний Софійський собор; монастир бернардинок, заснований в 1621р.- у Борисоглібський чоловічий монастир; уніатський жіночий монастир базиліанок (заснований у 1633 р.) - у Різдво-Богородичний жіночий монастир.
Фото

У районі Гродна діяли загони повстанців під час національно-визвольного повстання 1830–1831 рр. Після скасування кріпосницького права 1861р. Гродно розвивався як один з промислових центрів Білорусі.
За будинком-вежа

  Гродненський Старий замок - історично утворений комплекс оборонних укріплень. Виник за часів Староруської держави. Багато разів руйнувався, відновлювався і перебудовувався. У його плануванні і архітектурі виявляються нашарування багатьох століть.
Арочний міст та палац Вітовта

Замок розташований на високому і крутому пагорбі на правому високому березі Німану при впаданні в нього річки Городничанки. Топографія місцевості визначила обрис плану замку, близького до трикутника. Протяжність кріпосних стін досягала майже 300 м. при середній товщині близько 3 м. Стіни мали неоднакову висоту і завершувалися зубцями. Із зовнішнього боку вони, як і вежі, підпиралися контрфорсами. Від міста замок відділявся яром і глибоким ровом.
Палац Вітовта.Зовнішній фасад

Арочний міст (друг.пол.17ст.)

У замку за часів Вітовта було п'ять укріплених веж. В'їзна вежа розташовувалася в південно-східному куті фортеці і з'єднувалася з містом підіймальним дерев'яним мостом. Найвища вежа, кругла у плані, уціліла з XIII ст і була включена Вітовтом в систему нових фортечних укріплень. Вежі не збереглися до нашого часу: деякі були розібрані при будівництві палацу Стефана Баторія в кінці XVI ст, від інших залишилися фундаменти і частини стін.
Спуск до річки

Фото

 Уявлення про замок Вітовта і системи його укріплень дає  гравюра Гродно 1568 р. До східної стіни замку між двома вежами- круглою і кутовою  примикав двоповерховий палац. Його архітектура, як і архітектура всього замку Вітовта, мала готичні обриси. Про конструкції стін можна судити лише за залишками цегли і каменя-валуна, що збереглися.
Міст веде до Старого замку

Цегла в кладці стін використовувалася для вирівнювання рядів каменю, в вежах- як облицювальний матеріал. Особливістю цегли є знаки-клейма майстрів,вирізані гострим інструментом на ложкової стороні цеглини до випалення.
У мостовій арці...

Брама Нового замку

 У 80-х роках XVI ст. при Стефані Баторії Старий замок піддавався корінній перебудові. Із укріплень Вітовта були використані лише стіни і деякі вежі. Палац був побудований заново італійським архітектором Ськотто з Парми. У плануванні двоповерхового палацу помітна його пристосованість до оборони: були відсутні парадні вестибюль і сходи, стіни відрізнялися великою товщиною. Невеликі по величині кімнати і декілька залів створювали асиметричну і замкнуту композицію плану.
Новий замок

 Палац цього часу був витриманий у формах архітектури ренесансу. Його характерні риси- декоративний аттік, вікна з тонкими налічниками, еркери з фігурним завершенням. Замок був задуманий як палацово-замковий комплекс. Подальша доля Старого замку була пов'язана з багаточисельними переробками.
Новий замок.Фасад

 Зараз в Старому замку розміщується Гродненський історико-археологічний музей. Замок з містом сполучає кам'яний арочний міст, побудований замість дерев'яного в другій пол. XVII ст.
Фото з оглядової площадки Нового замку

 Навпроти Старого замку знаходиться Новий замок із своїм палацом.Гродненський палац Нового замку -колишній королівський палац - побудований за проектом дрезденських архітекторів Матеуша Данієля Пепельмана, Іохима Хрістіана Яуха і Яна Фредеріка Кнобеля у 1737-1742рр..
Вид на ріку Німан

Палац побудований  буквою "П", з обширним парадним двором і головним корпусом в глибині. Обидва замки - Старий і Новий -зв'язані в один архітектурний комплекс, домінуючий в забудові правобережної частини міста. Зовнішня архітектура палацу була проста: фасадні стіни членувалися лопатками і пілястрами, між вікнами поверхів були скульптурні картуші. Інтер'єри відрізнялися пишнотою обробки.Виділялися Сенаторський і Круглий зали, рясно прикрашені ліпниною і різьбою з салоновою красою і легкістю стилю рококо.
Вид із руїн Старого замку

По мосту від Нового замку-до Старого

 Палац згорів під час Великої Вітчизняної війни. Після відновлення і реконструкції в нім розмістився Гродненський обком КПБ.
Залишки стін Старого замку

Вид на Новий замок

У 1885р. історичний центр Гродна було зруйновано в результаті великої пожежі.
На території Старого замку

 В 1921–1939 рр. Гродно було центром повіту в Білостоцькому воєводстві. Близько 70 % населення становили євреї. Польською владою було заборонено викладання білоруською мовою, закрито всі білоруські школи. Проповіді священиків могли виконуватися тільки польською мовою.
Пагорб Старого замку

 З вересня 1944 р. Гродно - центр Гродненської області Білоруської РСР. Місто не дуже сильно постраждало в результаті війни: більшу частину визначних пам'яток міста вдалося зберегти. Однак після війни було знесено багато історичних будівель, наприклад, в 1961 р. підірвано фарний костел Вітовта XIV ст., жіночий монастир бернардинок, на місці якого у 1977 р. почали зводити будинок обласного драмтеатру, ряд інших визначних пам'яток.
Пейзаж

У планах реконструкції міста, які приймалися в 1960-х рр., було повне знесення деяких історичних кварталів, проте їм не судилося збутися.
Пейзаж-2
Tags: Білорусь, Гродно, архітектура, замок, мандрівки, міст, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments