Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Одного весняного дня... Ч.1: Деревня-Воля Висоцька-Стара Скварява

  Був сонячний теплий весняний день.Вихідний день.Чому б не виїхати кудись на "полювання"?)

Село з назвою Деревня. Цікаво чи є десь у РФ деревня з назвою "Село"?) Перша письмова згадка про село Деревня відноситься до 1455 р., коли воно вперше згадується в книзі Яна Длугоша . Назва, вважають, походить від лісу, серед якого воно було засноване.
Храм Різдва Пр.Богородиці.Фасад

 У селі збереглась деервяна церква,початки якої не відомі.
  Попередня невелика деревяна двоверха церква була збудована у 1604 р. В ній у 1839 р. вінчався Маркіян Шашкевич з Юлією Крушинською, дочкою місцевого пароха. На місці старої церкви з ініціативи о.Крушинського дідичка Генрієта Творянська у 1846 р. своїм коштом виставила нову дерев`яну церкву.
Куди поділись куполи? Їх просто "зїло" сонце

 У 1897 р. внутрішні стіни та іконостас розмалювали Стефан Томасевич із селища Микулинців та Яків Хомик. Церква ремонтована у 1936, 1956, та 1972 рр. Дати цих ремонтів виписані на північно західній грані восьмерика нави. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УПЦ КП.
Храм серед дерев

Дерев`яна церква знаходиться у південній частині села, на підвищеному березі р.Деревеньки. Будівля тризрубна, триверха, розмірами 23,7 м. х 11,6 м.На південний захід від церкви стоїть деревяна одноярусна прямокутна в плані (розміри 4,9 м. х 3,2 м.) дзвіниця, вкрита чотирисхилим дахом.
Храм Різдва Пр.Богородиці

 Наступна наша ціль- храм Св.Архангела Михаїла у Волі-Висоцькій.
Храм + дзвіниця

 Назва села Воля-Висоцька походить від слів "Воля" - новозаселене місце, де селяни звільнялись від податків на певний час, та "Висоцька" - від прізвища власника села Андрія Висоцького, полковника Бузького. А. Висоцький в часи татарських набігів, рятував своїх підданих, які після набігів залишались без їжі та засобів для існування, даючи їм все необхідне. Перша згадка про село Воля-Висоцька відноситься до 1556 р., коли А. Висоцький, будучи бездітним, весь свій маєток, а саме: "Винники, Сопошин, Мацошин, Глинськ, Волю-Висоцьку, Мисьменицю подарував Станіславу Жолкевському, воєводі Белзькому та власнику села Туринка" в подяку за геройську оборону країни від татарів.
Храм Св.Арх.Михаїла.Профіль

 Південною частиною села пропливає потік Фійна, притока річки Свині. В долині цього потоку лежить сільська забудова.
Дзвіниця

 Деревяний храм Св.Арх.Михаїла датується за написом на одвірку західних дверей (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Р. Б. 1598"), хоча більшість джерел датує її  1698 р.
Храм.Фасад

 У 1889 р. розширено бабинець і розписано церкву. В 1891 р. до вівтаря добудували захристію. Іконостас походить з двох періодів: 1655 р. - намісні ікони та празничковий ряд невідомих малярів та 1688-1689 рр. - апостольський ряд і дияконські врата пензля відомого маляра Івана Рутковича. Під час реставрації іконостасу у 1992 р. на східній стіні нави виявлено настінні розписи 1611 р., що є одними з найдавніших в дерев`яних церквах України.
Фото

Дерев`яна церква розташована біля траси Львів - Рава-Руська, біля цвинтара. Збудована з модринового дерева тризрубна одноверха, розмірами 19,9 м. х 8,7 м. Над бабинцем - трисхилий дах, над вівтарем - двосхилий причілковий. Їх гребені вінчають невеликі ліхтарі з маківками, встановлені при ремонті у 1992 р. Тоді ж гонтове покриття дахів замінили бляхою. На схід від церкви знаходиться дерев`яна, двоярусна стовпова дзвінниця розмірами 4,9 м. х 4,9 м., вкрита наметовим дахом.
Одна з найдавніших дерев`яних церков на території Львівської області.Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.
Ансамбль храму Св.Арх.Михайла

 Після оглядин храму у Волі-Висоцькій вирушаємо в с.Стара Скварява,яке лежить на південь від Жовкви.
Новий мурований храм

 Стара та Нова Скварява належали раніше до Жолкевських і Собеських.Село виникло на берегах потічка, який біля Сопошина впадає в р. Свиня, у мальовничій долині між двома довгими пагорбами, один з яких (з північного боку) – той самий Гарай, який височіє над Жовквою.
Два храми-сусіди

В люстрації з 1661 і 1662 рр. (Рукопис Осолінських № 2834, стр. 223) можна прочитати: "Це село на чвертях ланових здавна посаджено. Підданих в цьому селі перед війною було 150; тепер тільки на 4 четвертях сидять 12. Інші чверті лежать пустими... Млин в цьому селі був, 12 років вже пустує... Корчма в цьому селі була, тепер пустує, однак пиво з двірського бровару там дають. Граничить це село з Мокротином з однієї сторони, з Мацошином (Macierzyn) з другої, з Глинськом з третьої, з Креховом з четвертої сторони.".
Храм Св.Архангела Михайла.Фасад

 Вперше місцева церква документально згадується у 1578 р. У 1715 р. вона згоріла, а на її місце перенесли дерев`яну одноверху церкву з с.Глинсько, де вона стояла на горі, на місці городища Щикотина, знищеного монголами 1241 р. За сенсаційним відкриттям, яке зробив наприкінці 2008 р. львівський дослідник дерев’яних українських церков Василь Слободян, котрому пощастило побачити прикритий накладною дошкою вирізьблений напис на брусах північної стіни нави, – церква датована 1508 (!) роком. (вона зберегла автентичний низ та іконостас, а от верх її, на думку В.Слободяна, є пізнішою перебудовою).
Деревяний храм.Профіль

Дату побудови церкви підтверджує не тільки новознайдений напис, а й інша згадка, яка свідчить, що цій церкві 1700 року було «двісті без осьми». У 1820 р. провели ремонт будівлі (давніше цю дату вважали за рік будови церкви). Знищена у другій світовій війні баня церкви відбудована мешканцями. З 1947 по 1989 р. стояла зачиненою. Церкві повернули оригінальний вигляд по реставрації у 2010-2011 р.
Храм та дзвіниця

Церква знаходиться в центрі села, На низькому узвишші, на північ від нової мурованої у 1991-1995 р. церкви. Тризрубна одноверха будівля площею 50 кв. м, заввишки - 15 м. На південний захід розташована деревяна двоярусна дзвіниця накрита пірамідальним верхом, збудована перед 1901 р.
Храм Св.Арх.Михайла + дзвіниця


 А ще у невеличкому селі є мурований костел,побудований у 1902р.
Костел Св.Людовика

 З 40-х рр. ХХ ст. по 1993 р. святиня була зачиненою (там був колгоспний склад). Нині храм відновлено.
Інфо з http://decerkva.org.ua/ та Вікіпедії.
Костел.Профіль

Фото
Tags: Воля-Висоцька, Деревня, Львівщина, Стара Скварява, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment