Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Білорусь 2014.Частина 3: Древнє місто Ізяслав (Заславль)

 Заславль - літописний Ізяслав, Жеславль.Місто в Білорусі, в Мінській області на річці Свіслоч де вона впадає в Заславське водосховище,розташоване за 27 км від Мінська. Згідно з літописними переказами побудований наприкінці X ст. київським князем Володимиром Святославовичем, який віддав його дружині Рогнеді Рогволодовні і синові Ізяславу.

Етнографічний музей.Амбар

 Вперше згадується в літописах в 1127-28рр. у зв'язку з походом великого князя київського Мстислава Володимировича на землю Полоцьку. У той час Заславль був укріпленим містом, центром удільного князівства Ізяславського.
 В 1127 ро. Ізяславль потерпав від Мстислава Мономаховича, а в 1159 р. від міжусобиць князів Глібовичів з Борисовичами.
На горизонті...

 В XIV ст.  Ізяслав був підпорядкований Литві і став власністю Евнутія, скинутого братами з престолу; як Іжеславль він згадується в літописі в числі міст литовских. В Ізяславі правив потомок Евнутія (Явнута), князь Михаїл Іванович.
З XIV ст. Заславль був у складі Великого князівства Литовського. В литовські ж часи Ізяслав став іменуватися Заславом. До XVI ст. вважався містом.
Храм за валом..

 У 1345р. Заславль був відданий литовським князем Кейстутом племінникові Евнуту Гедіміновічу. У 1433р.- захоплений Свидригайлом і спалений, жителі узяті в полон. З 1539р. Заславль - власність феодалів Глібовичів, з 1573р.- А. Пшездецького, з 1678р.- Сапегів.
 У XVI ст. в Заславлі існувала друкарня, в якій була видана Біблія Симона Будного (1574р.).
Кумедні кочки

 З 1793р. Заславль входить до складу Росії як містечко Мінського повіту.
У листопаді 1917р. тут була створена Рада робочих і солдатських депутатів, що встановила Радянську владу.
Спасо-Преображенський храм

 У червні 1941р. Заславль окупований німецькими військами, звільнений 4 липня 1944р. З 1959р. Заславль - селище міського типу в Мінському районі.
Преображенський храм.Тил

 З Мінська до Заславля їздять електрички.
Однією з памяток смт. є Преображенськая церква, побудована в середині XVI-XVII ст на території замку, в оточенні його валів. Спочатку це був храм кальвінізму, а потім в 60-их рр. XIX ст будівля була перетворена на православну церкву.
Одна з памяток Заславля:Спасо-Преображенський храм

 Преображенськая церква - безапсидний храм з прямокутним планом. Компактна і приземиста будівля перекрита щипцевим дахом. Із західного боку до церкви примикає 35-тиметрова вежа, в основі квадратна, а в подальших ярусах восьмигранна. Вежа була прибудована пізніше, очевидно, в XVII ст.
Іконостас

Про перебудову церкви свідчить не лише різнохарактерна обробка окремих частин фасадів, але і товщина стін: вгорі вони значно тонші, ніж внизу. Це дозволяє передбачити, що існуюча верхня стіна з декоративними елементами змінила стіни з бійницями. Вона трактована як аттік, який набув поширення в архітектурі Білорусі.
Фасад храму

 Замчище з храмом в 1967 р. оголошені історико-археологічним заповідником, а всередині церкви, що реставрується,розмістилася філія Білоруського державного історичного музею. У 1990-х рр. будівля була передана церкві.В кін.1990-х пожежа її сильно пошкодила.Зараз храм вже після ремонту.
Замчище (городище "Вал"): залишки замкових воріт

 Наступна сакральна памятка містечка- костел Різдва Діви Марії,-католицький храм, що знаходиться на Ринковій площі в історичному центрі Заславля.
Ринкова площа

 Храм був зведений в 1774 р. на місці старої дерев'яної церкви. Нова церква будувалася як головний католицький храм міста за ініціативою Антонія Пшездецького, власника Заславльського графства.
Фото

 У другій половині XIX ст. храм був закритий російською владою, переосвячений в православну церкву і значно перебудований. На прохання місцевих жителів в храмі зберегли старовинний образ Богоматері, що прикрашав головний вівтар. Незмінною залишилася і назва храму - Різдва Богородиці.
Костел Різдва Богородиці

 Православна церква в приміщенні католицького храму діяла до 1941 р. Під час Другої світової війни будівля була серйозно пошкоджена.
Профіль споруди

 У 1998 р. храм повернений католикам. Реставраційні роботи, початі в кін. 90-х рр. XX ст., ведуться і зараз. У 2007-2008 р. реставрувався інтер'єр храму.
Костел РІздва Пресвятої Діви Марії.Тил

 Храм зведений в стилі пізнього бароко. У нижній частині храму, під вівтарем, знаходилася усипальня сім'ї Пшездецьких, що володіли Заславлем в XVIII-XIXст. Храм Різдва Пресвятої Діви Марії - однонефний, з напівкруглою апсидою і двома ризницями. Стіни храму досягають товщина 2 м.
Фасад святині

На прогулянку історичною частиною містечка вам вистачить години часу,- памятки знаходяться неподалік від залізничного вокзалу.
Фото
Tags: Білорусь, Заславль, замок, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments