Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Козелець:Шикарний собор і не тільки...

 Козелець-смт. у Чернігівській області,розташоване на півшляху від Києва до Чернігова поряд із  автотрасою Е95.Містечко цікаве своїми храмами,(особливо собор Різдва Богородиці),варте,щоб приділити йому 2-2,5 год.свого часу.

Собор споруджено у 1752–1763 рр. на замовлення графині Наталії Розумовської архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим - на знак подяки Богові за щасливу долю синів замовниці. Під час Другої світової війни в соборі містилися табір військовополонених і конюшня.
Дзвіниця храму

Храм реставрували у 1961-1982рр.
Дзвіниця

Храм мурований, хрещатий, дев'ятидільний. Рамена завершено напівкруглими ризалітами. Всередині чотири опорні стовпи несуть систему склепінь і п'ять бань, поставлених по діагоналі (як у давньоруських храмах). Витончений ліпний декор стін поєднує форми бароко, рококо і класицизму.
Шикарний собор

 Собор двохярусний. На першомуму ярусі знаходиться «тепла» церква Адріана і Наталії - усипальниця Розумовських. На другий ярус (власне собор) з трьох боків ведуть напівкруглі ганки з відкритими колонадами, завершені наметовими верхами.
Козелецький шедевр,-дасть фори багатьом!

В інтер'єрі панують центральна баня і багатоярусний різьблений з липи іконостас 18 ст. (створений, як вважають, за участю архітектора Растреллі). Образи (1753р.) в іконостасі написані у стилі бароко. Складається він з 50 (було 80) автентичних ікон. Ікони писав Григорій Стеценко, різьбу виконав Сисой Шалматов.
Прикраса екстерєру-багата ліпнина

Куполи

Поруч із будівлею собору розташована чотириярусна дзвіниця.Взагалі, крім собору у храмовий комплекс входить дзвіниця й споруда полкової канцелярії.
Дзвіниця (1766–1770рр.), архітектори, імовірно, І. Григорович-Барський й А. Квасов, квадратна в плані (10 х 10 м), чотириярусна. Перший ярус оформлено рустом, другий -тосканським ордером, третій - іонічним, четвертий - коринфським. Увінчує дзвіницю барокова верхівка.
Собор Різдва Богородиці

Висота дзвіниці із хрестом 50 м.
Комплекс: храм + дзвіниця

 Наступним храмом являється Миколаївська церква,розташована на південній межі давньої фортеці, на місці дерев'яної церкви.
Миколаївська церква

 Будівля споруджена у 1781-1784рр. в стилі пізнього бароко на кошти священика К. Тарловського та парафіян.
Храм.Тил

 Мурована, хрещата; до південного і північного рукавів прилягають низенькі екседри; з східної сторони, між рукавами - криволінійні у плані камери. Фасади завершено трикутними фронтонами. Увінчана багатоярусною банею.
Миколаївська церква.Фасад

 Весною 1846р. в Козельці побував Т. Г. Шевченко, коли за завданням Археографічної комісії подорожував, щоб замалювати історичні архітектурні та історичні пам'ятки Чернігівщини. У повісті «Княгиня» описав Козелець і його архітектурну пам'ятку-собор Різдва Богородиці.
Стара будівля поряд з полковою канцелярією

Школа(?)

 Будівля полкової канцелярії споруджена в 1756-1765 рр. на замовлення полковника Київського козацького полку Юхима Дарагана за проектом і під керівництвом архітектора А.Квасова. У виконанні ліпного декору брав участь архітектор І. Григорович-Барський.
Будівля полкової канцелярії

 У 1765-1781 рр.тут містилася канцелярія Київського козацького полку, а після скасування полкового устрою в 1781 р. - Козелецький магістрат. З 1860-их рр. до 1917 р. тут знаходилося Козелецьке повітове земство, де протягом 1862-1868 рор. працював  письменник та етнограф Анатолій Свидницький.
 У 1918-1958 рр. в будинку розташувалися органи НКВС УРСР; у підвалі було влаштовано в'язницю. В часи німецької окупації в ньому знаходилося гестапо.
Канцелярія-бібліотека

 У 1958 р. проведено капітальний ремонт, після чого споруду передано центральній районній дитячій бібліотеці.
Будинок полкової канцелярії.Вид з тилу

 Двоповерхова з підвалом мурована буді­вля, зведена у перехідній стилістиці від бароко до рококо, розташована в центрі міста посеред парку поблизу собору Різдва Богородиці і є архітек­турним акцентом у забудові. Протягом XIX ст. сталися незначні зміни у внутрішньому розплануванні будинку, зміне­но дах, який первісно був укритий гонтом, зак­ладено деякі віконні й дверні отвори та проби­то нові, зашклено відкриту лоджію-галерею на другому поверсі ризаліту.
Районний будинок культури

 Будівля канцелярії прямокутна в плані (співвідношення сторін 2:1), з виступаючим ризалітом на головному фасаді, що виконував функції закритого ганку: там розміщено сходи на другий поверх і в підвал. На другому поверсі ризаліту - відкрита лоджія-галерея, вирішена у вигляді аркади з присадкуватими колонами й балюстрадою.
Ресторан

Симпатична будівля ресторану

 Третім храмом Козельця є Вознесенська церква,побудована у 1866-1874рр.
Вознесенська церква.Фасад

Мурована, п'ятибанна, хрещата у плані, має дві апсиди - з східної і західної сторони. Кутові бані декоративні. Центральна баня більша за кутові і відіграє головну роль в силуеті храма, має вісім вікон. Фасади потиньковані, білені, прикрашені напівциркульними вікнами та карнизами.
Храм поміж дерев

 В 1975р. проведено реставраційні роботи. Церква - унікальний зразок традиційного для Лівобережної України 17-18 ст. хрестового п'ятибанного храму в період історизму. Церква недіюча. Приміщенні віддано під розташування Музею історії ткацтва Чернігівщини.
Інформація у статті-з Вікіпедії.
Храм-музей

Фото
Tags: Козелець, Чернігівщина, архітектура, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments