Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Білорусь 2014.Частина 2: Ружани

 Після Косавського палацу рушили у напрямку Ружан.Так-так,саме рушили,пішком,надіючись на автостоп,як і у випадку Косава.Ну що поробиш-проїзд між цими двома пунктами був під знаком питання ще під час планування поїздки...

Головний корпус з двосторонньою аркадою

 Погода зіпсувалась,пішов дощ..Це на краще-подумали ми,швидше над нами змилосердяться і підберуть..Прийшлось таки трохи змокнути,та зрештою зупинили стареньку "Волгу" з трьома військовими "на борту".В процесі вияснилось,що один із них з Франківщини,другий служив на Львівщині а третій..просто нормальний дядько).Підвезли нас до зупинки з піднавісом,підказали коли і що буде їхати на Ружани..
Руїни головного корпусу палацу Сапєг в Ружанах

Панорама

 Автобус чекали десь 40хв,за цей час дощ то посилювався,то переставав.Зрештою,коли приїхали у Ружани,падати перестало,а потім навіть сонечко пробувало пробитись.
Фасад колишнього театру.Тривають роботи

Фото

 В 16 ст. садиба належала родині Тишкевичів. У 1602 р. проводились будівельні роботи на території садиби,без конкретних вказівок в якому саме місці. Садиба вже належала Сапєгам. Роботи розпочалися за вказівкою володаря, яким був великий канцлер литовський Лев Сапєга.
Колонада

Бічна брама

 На поч. 18 ст. розпочалася Велика Північна війна між Московією та Швецією, куди були втягнуті Данія, Саксонія і Річ Посполита. В Речі Посполитій пройшло розмежування політичних сил: ставленика Російського царя Петра І підтримали магнати Радзівілли, на протилежному боці були магнати Сапєги та ставленик Швеції -Станіслав Лещинський, який не втримав трон і відбув в почесне заслання у Францію. Перемогу вибороли Радзівілли.
Головна вїздна брама(1772-1777рр.)

Арочний проїзд відреставрованої брами

Переможці сприяли руйнації замку в Ружанах. В травні 1706 р. вояки Карла ХІІ здобули і поруйнували Ружани, замок пограбували ще до прибуття шведів конфедерати Радзивіллів. Розбрат в Речі Посполитій робив її все більш слабкою, що закінчиться трьома розділами країни між зміцнілими сусідніми державами і втратою Польщею державності.
Колони

1748 р. садиба належала Кристині Масальській (з родини Сапег). Тоді ж розпочато відновлення замку за проектом королівського архітектора Яна Зигмунта Дейбла. Архітектор помер у 1752 р. і будівництво продовжив його учень - Ян Самуель Беккер.
  Теріторію готували до будівництва нової резиденції. Розібрали руїни замку та дві його вежі.
Всередині.Руїни головного корпуса

Сучасний стан головного корпуса

 Комплекс палацу і господарських споруд переріс в пишний, практично бароковий ансамбль з палацом магната і двома флігелями, в’їздною брамою і кордегардією, поєднаними наскрізними аркадами. Споруди утворювали великий почесний двір (курдонер), площа якого дорівнювала 2 га. Новозбудований палац прикрасили портиком з подвоєними колонами, які вінчав трикутний фронтон з ліпленим скульптурним декором. Дахи зберігали бароковий характер з переломом та люкарнами.
"Інтерєр"

 Згодом в мистецтві Західної Європи розпочався поворот до класицизму, моду на який діяльно підтримувала і пропагувала Франція. Відгомони новомодного класицизму знайшли відбиток в спрощених фасадах магнацького палацу, рустикації кордегардій та обох флігелів. Велич і пишнота були притаманні залам палацу і припалацовому театру.
Між театром та головним корпусом

Корпус палацу Сапєг.Профіль

 В 18 ст. нову резиденцію прикрасили  бібліотека та картинна галерея, розташовані в Західному флігелі. Бібліотека Сапег налічувала не менше 2 000 видань.
Кількість картин тільки в Ружанах перевищувала 200 зразків. В різних палацах Сапег зберігались твори польських та італійських майстрів.Мистецькі скарби родини Сапєг доповнювали гобелени з Франції, ювелірні вироби з срібла, мармурові погруддя історичних осіб, коштовний посуд...
Фото

Симетрично Західного флігеля на протилежному боці почесного двору стояв Східний флігель. В середині споруди розмістили парадні сходи, що поділяли корпус на критий манеж та театр. Глядацька зала театру мала вигляд підкови з двома ярусами лож.
Домінанта головного корпуса

 Унікальним на теренах Білорусі був в сад бароко, створений на північній стороні Ружанського замку. Він нагадував віяло, покладене на землю. Його теж створив Ян Самуель Беккер. Сад  починався з заокругленої галявини перед парковим фасадом палацу і мав радіально-кільцеве розпланування. Кожна з алей саду закінчувалась парковим павільйоном, серед яких був і театр просто неба. Сад був знищений раніше за палац і відомий лише за описами. В повоєнні роки 20 ст. його забудували приватними будинками.
Вид від головного корпуса палацу

У вікні...

 В 1812 р. Ружани здобули війська Наполеона. Місто пограбували, але покинутий палац не руйнували. 1829 р. Ружанський палац перейшов в майно Євстафія Сапєги.Він підтримав національно-визвольне повстання 1830-1831 рр., чим став на бік програвших. Російський імператор Микола І в якості покарання негайно конфіскував майно бунтівних польських магнатів. Російські військові пограбували Ружанський палац. Майно та мистецькі скарби 1832 р.вивезли в Санкт-Петербург, частка перейшла в Петербурзьку Академію мистецтв, частка - в російські імператорські резиденції (Імператорський Ермітаж, Гатчинський палац тощо).
Ружанський палац Сапєг. Скелет..

У флігелі з театром тривають відновлювальні роботи

 Ружанський палац передано підприємцям родини Пінос, де діяли ткацькі майстерні, майстерні-візовні тощо. Але виробництво скорочувалось, бо економіка краю в 19 ст. перебувала в кризі. Першими загинули і зникли звіринець та регулярний парк.
Головна вїздна брама з бічними корпусами.В одному з корпусів-музей

Від колишньої величі-лише кістяк...

 Ружанський палац, покинутий і занедбаний, опинився у вирі трагічних і швидкоплинних подій 20 ст. У 1914 р. сталася пожежа. Тут ще діяли прядильні майстерні, але територію 1915 ро. захопили вояки Австро-Угорщини. Майстерні не чіпали, а в порожніх приміщеннях створили військовий шпиталь. В повоєнні роки землі відійшли до новоствореної Польщі, що відновила власну державність.
Аркада

Руїни театру

 1933 р. нащадок роду Євстафій Сапега, тодішній міністр закордонних справ Польщі, передав резиденцію старшому синові - Яну Сапегі. Останній розпочав відновлювальні роботи, які припинили 1939 р.через анексію земель західної Білорусі Червоною Армією Сталіна.
Брама.Вид з сторони входу

 За часів СРСР палац стояв пусткою. Поруйновані палац, наскріні аркади, всі дахи, зник Західний флігель, теріторію якого забудували приватними будинками. Східний флігель вцілів до карнизів, але повністю втрачені манеж, центральні сходи і розкішний театр, всі інтер'єри.
 Влітку 2008р.на території палацового комплексу почалась реставрація,спочатку взялись за головну браму і прибудовані до неї бокові флігелі.Роботи закінчили у 2012р.,та не зупинились на цьому,зараз,як бачимо,тривають роботи по відновленню Східного флігеля з театром.
Фото

 Не палацом єдиним..це про Ружани.Крім садиби тут можна оглянути ще декілька цікавинок.Одна з них- Троїцький костел.
Храм

У 1596 р. великий литовський канцлер Лев Сапеєга виділив кошти на споруду в своєму родовому маєтку Ружани костелу Троїцького. Храм був спочатку дерев'яний, в 1615-1617 рр. на його місці був побудований кам'яний храм в стилі раннього бароко.
Чотирьохярусна вежа костелу

 У 1768 р. до середньої частини храму з півночі була прибудована каплиця Св. Хреста, а в 1787 р.симетрично їй з південного боку - каплиця Св. Барбари. У 1780-их рр. храм був перебудований за проектом запрошеного з Саксонії архітектора Яна Самуеля Беккера, в 1850 р. в будівлі був проведена реконструкція. Перебудови додали архітектурному убранню церкви риси класицизму.
Троїцький костел

 У радянський період храм продовжував залишатися діючим, в ньому служили священики ордена домініканців.
Профіль храму

У архітектурі храму домінує висока чотирьохярусна вежа. Вхідний портал знаходиться в нижньому ярусі вежі, виконаному у вигляді четверика, інші три яруси - восьмигранні, зменшуються в розмірах з висотою. Завершується вежа високим шатром. Головний фасад костелу оформлений пілястрами, а бічні - контрфорсами.
Храм

 Храм оточений камяною огорожею з брамою.
Палацовий комплекс.Вид через приватний сектор

 Храм Св.Петра і Павла(у минулому-уніатський),в комплексі з монастирськими будівлями займає повністю одну із сторін площі міста.Церква була зведена в 1762 - 78 рр. придворним архітектором Сапєгів Яном Самуелем Беккером  в стилі, перехідному від бароко до класицизму.
Петропавлівський храм.Профіль

Внутрішній двір

  Головний фасад церкви виконаний у вигляді своєрідного щита, що прикриває будівлю. Форма щита близька до квадрата. Статичність композиції порушена лише в середній частині.
Житловий корпус монастиря(1784-1788рр.)

Частина муру

 Шарові пілястри, карнизи, обрамлення дверей і вікон храму - елементи, властиві архітектурі бароко XVIII ст. Привертає увагу портал головного входу, об'єднаний з вікном другого ярусу.
Інтерєр

Храм Св.Петра і Павла.Фасад

 Через дорогу від Петропавлівського храму,на території якогось автопідприємства,а колись це був синагогальний двір, доживає свої останні дні (місяці) ще одна памятка архітектури-синагога.А точнше їх дві:одна велика,в плачевному стані,покинута на призволяще,а друга,-одноповерхова будівля з контрфорсами,виконує зараз роль якогось відділення.
Велика синагога

І табличка на стіні...

Дата будівництва даних обєктів-кін.18ст.,а у др.пол.19ст.проводились реставраційні роботи.
Всередині

Над побудовою синагог працював придворний архітектор Сапєг- Ян Самуель Бекер.
В очікуванні чогось...

Мала синагога

 А ще на площі можна помилуватись композицією на придворну тему,створеною з різьблених деревяних фігур.
Фото

Деревяні дворяни

 До автовокзалу звідси бл.7хв.неспішним кроком,тож оглянувши все що нас цікавило відправляємось туди.
Мушкетер)

Каліф)

Типові будиночки білоруських сіл
Tags: Білорусь, Ружани, мандрівки, палац, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments