Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Одеса: ранкова, денна і нічна...

 Одеса -місто на чорноморському узбережжі України, найбільший морський торговий порт, з 1932 р.- місто обласного значення та центр однойменної області, місто-герой. Одеса є третім за кількістю мешканців містом в Україні.

ТЦ "Острів"

До 1795 р. поселення мало назву Кацюбіїв, пізніше - Хаджибей. Напр. XIV - початку XV ст. Пн.-Зх. Причорномор'я перейшло під владу Великого князівства Литовського. Вважається, що саме в цей час польський шляхтич Коцюба Якушинський заклав біля Хаджибейського лиману поселення, яке отримало його ім'я. Перша згадка про замок-порт Великого Князівства Литовського Кацюбіїв датується 1415 р.
Готель "Брістоль"(1898-1899рр.)

Готель "Брістоль"(1898-1899рр.)

Вперше назва Одеса трапляється у 1795 р. Назва пов'язана з давньогрецькою колонією Одессос. Напр. XVIII ст. була традиція називати міста грецькими іменами.
Оперний театр(1884-1887рр.) та будинок Навроцького(1891,1897-1922рр.)

Одеський національний академічний театр опери та балету(1884-1887рр.)

У 1765 р.турецька влада відбудувала стару литовську фортецю, назвавши її «Єні-Дунья» («Новий Світ»), розташовану між сучасними Потьомкінськими сходами та Воронцовським палацом на Приморському бульварі. Цю фортецю неодноразово штурмували запорізькі козаки.
Одеський національний академічний театр опери та балету(1884-1887рр.)

 Перший напад на фортецю стався 2 жовтня 1769 р. У 1974 р. фортеця "Новий Світ" була вперше захоплена об'єднаними козацько-російськими військами. Однак, за Кючук-Кайнарджийським мирним договіром фортеця знову відійшла до турків.
Готель "Моцарт"

Будинок Одеської міської ради / Будинок Старої біржі / Одеська дума(1829-1837рр.)

 У 1794 р. Катерина II підписала рескрипт про влаштування у Хаджибеї військової гавані та пристані для купецьких суден. Призначенням нового порту на Чорному морі було розширення зв'язків та торгівлі з Європою.
Готель «Лондонська» / особняк князя П.Лопухіна(1826-1828рр)

Проект будівлі міста, порту та нової фортеці імператриця доручила нідерландському військовому інженерові Францу де Воллану, який втілив при цьому принципи давньоримського містобудування.
Бруківка

Будівництво портових споруд та головного собору міста розпочалося 2 вересня (28 серпня) 1794 р. під керівництвом Жозепа де Рібаса і Бойонса. Цей день і досі відзначається в Одесі, як день міста.
Фото.Праворуч-будинок присутніх місць(1827-1830рр)

Памятник герцогу де Дішельє(1828р.) на Приморському бульварі.Ліворуч-будинок Завадовського / готель "Петербурзький / ресторан "Бульварь"(1830р.),праворуч- "Присутні місця"(1827-1830рр.)

Морський вокзал.В центрі-готель "Одеса"

Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення в торговельний, промисловий та науковий центр європейського значення. Вже з перших років заснування місто стало основним постачальником зерна з Російської імперії до інших країн Європи та  Азії.
Порт

Ранок

  У 1905 р.матроси броненосця «Князь Потьомкін-Таврійський» підняли повстання.Після захоплення управління матросами, «Потьомкін» прибув саме до Одеси. Після прибуття його у порт натовп матросів та міська челядь почали грабувати та палити портові склади. Ці події спричинили великі жертви серед населення та збитки торговців.
Круїзний лайнер "Pacific Princess" прибуває в порт...

Круїзний лайнер "Pacific Princess" прибуває в порт...

Після проголошення Української Народної Республіки в Одесі спалахнуло більшовицьке повстання, яке закінчилося перемогою українських військ.
Морський вокзал,дитя та кобра

Альтанка у парку

Арочні ніші під Потьомкінськими сходами

Одеса - одне з найбільш розвинених міст в Україні у плані культури. У цьому припортовому місті існує безліч театрів та музеїв, які мають багаторічну історію. В Одесі також народилося та виросло багацько діячів культури - музиканти, актори, письменники, художники...
Трохи архітектури міста :
1) Особняк Поммера (1893-1894рр.)


2) Будинок Вчених / палац графа Толстого (1830,1896-1897рр.)

3) Будинок прибутковий Жданової (1901-1902рр.)

4) Будинок прибутковий Григорьєва / кафе "Fanconi" (1912-1913рр.)

5) Прибутковий будинок Грінберга (1902р.)

6) Будинок прибутковий Заблудовського (1890,1906,1919рр.)

7) Оперний театр 1884-1887рр.)

8) Будинок прибутковий Шполянського (1894р.)

 І ще багато-багато-багато чого можна "наклацати" просто прогулюючись вулицями старої Одеси.Архітектура різноманітна.Левову частку памяток займають особняки та прибуткові будинки,але й храмів тут достатньо.Причому-різноманітних:костели,синагоги,церкви,кірха,мечеть...
Костел Св.Петра (1913р.)

 Римсько -католицька церква з'явилася в Одесі незабаром після заснування міста. Тоді це був невеликий дерев'яний будинок молитви для католиків. І ось , в 1805 р. Дюк де Рішельє - перший градоначальник Одеси, виділив під будівництво храму цілий квартал на вулиці Катерининській.
Римо-католицький костел(собор)Успіння Пресвятої Богородиці (1849-1853рр.)

Перший невеликий костел за проектом Ф. Фраполлі був зведений в 1822 р. Незабаром при костелі почали працювати притулок, дитячий будинок, будинок престарілих, католицька школа. У 1848(1849?)р., за підтримки графа Воронцова, почали будувати собор Успіння Пресвятої Богородиці (він був освячений в 1853 р.).
Храм

 Костел у 1935 р.припиняє свою діяльність, його приміщення передається Німецько - Болгарському клубу, а потім - краєзнавчому музею. У роки румунської окупації робота храму відновлюється, але після війни, в 1949 р., він знову закривається. У храмі руйнують мармурові вівтарі, міняють форму готичних вікон, знищують навіть мармурову підлогу. У невпізнанній будівлі спочатку розміщувалася виставка досягнень Одещини, а потім - спортивний комплекс.
Костел.Інтерєр

Лише 8 серпня 1991р. міська влада повертає ключі від храму, і після довгих років в костелі знову служать святу месу, відкривають недільну школу, проводять катехизис.
Костел.Інтерєр

 Найбільшим монастирем в Одесі являється Свято-Пантелеймонівський чоловічий монастир,на місці якого у 1876 р. було засноване Афонське помістя. Щорічно звідси на святі місця відправлялося в паломництво більше 2 тис. віруючих. Після Жовтневої революції 1917 р. для Пантелеймонівського помістя,настала епоха випробувань. У 1923 р. храм і помістя закрили.
Арабський культурний центр (2001р.)

 Храм знову був відкритий лише влітку 1944 р. У цей же час тут починають працювати Богословсько-пастирські курси, незабаром перетворені в Одеську духовну семінарію.Однак  у 1961 р., храм знову закривають. У його будівлі влаштовують планетарій, а духовну семінарію переводять до Свято-Успенського чоловічого монастиря міста Одеси.
Свято-Пантелеймонівський чоловічий монастир (1876р.)

  Богослужіння у Свято-Пантелеймонівському храмі відновилися в 1990 р. У 1995 р. було засновано чоловічий монастир.
Іллінська церква Свято-Іллінського монастиря (1894-1896ррр.)

 Приїхавши до порту та піднявшись Потьомкінськими сходами, ви вийдете на Приморський бульвар - найкрасивіший у місті. Звідси добре видно панораму порту. Уздовж всього бульвару тягнуться прекрасні архітектурні ансамблі.
 Та що тут говорити-приїдете і вже з вокзалу прийдеться витягувати фотоапарат).
Залізничний вокзал (1880-1884рр.,1950-1952рр.)

 Доречі,під час Другої світової війни будівля вокзалу була підірвана в останні дні окупації Одеси в 1944 р. Було ухвалено рішення про будівництво нового вокзалу на місці зруйнованого. Вокзал побудоували в короткі терміни - з листопада 1950 по липень 1952 р. за проектом архітектора А. М. Чупріна. Нова будівля повторює в цілому старий вокзал.
Залізничний вокзал.Одеса

Фото
Tags: Одеса, Одещина, архітектура, вокзал, мандрівки, море, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments