Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Туреччина 2013:Частина 6- Хієраполіс

 Хієраполіс (Ієраполіс,Єраполіс) - я думав що руїни цього античного міста будуть непоганим бонусом при відвідинах Бавовняної фортеці(Памуккале),а виявилось що це окремий надзвичайно цікавий обєкт,який захоплює не менш(обманюю,таки трохи менше),ніж травертинові тераси...

Гімназія(?)

Біля театру тривають роботи..

...і на зумі

 Ієраполіс - античне місто, руїни якого лежать за 17 км від турецького міста Денізлі. Сучасна назва Ієраполіса- Памуккале.
Фото

Перші споруди на місці Хієраполіса з'явилися в 2 тис. до н.е. Цар Бергамі Атталос II в 190 р. до н.е. побудував нове місто на цьому місці і назвав його Хієраполіс (з гр. - священне місто). Місто згодом було зруйноване землетрусом і відбудоване заново. У 133 р. до н.е. місто перейшло під заступництво Риму.
Один з входів в Ієраполіс

Гармонійний хаос

Місто зіграло важливу роль в поширенні християнства. У Хієраполісі загинув один з 12 апостолів - св. Пилип(Філіп). За проповідницьку діяльність був страчений (розіпятий головою вниз) в 87 році (під час правління римського імператора Доміціана).
"Обрубки" колон

У 395 р. місто переходить під управління Візантії. Костянтин Великий зробив місто столицею області Фригія і одночасно центром єпископства.
Фото

За огорожею-великі римські терми(бані).Зараз-музей

У 1097 р. місто було передане турецькому султанові як військова компенсація. Надалі Ієраполіс разом з розташованими поруч містами Лаодикія і Колоссі був спірною територією і кілька разів переходив з рук в руки. Остаточно місто переходить під заступництво турків в 1210 р.
У 1534 році сильний землетрус остаточно зруйнував місто.
Колонада.Насправді це "латрина",- римський громадський туалет

Перші розкопки в місті відбувалися починаючи з 1887 р. німецькою групою археологів.Сучасний етап досліджень Хієраполіса почався в 1957 р. Археологічні і реставраційні роботи продовжуються і в даний час.
Терми/базиліка

Склеп Тіта Флавія Зевксіса

В наші дні в Хієраполісі можна побачити розвалини римських лазень, перетворених у Візантійські часи в церкву, банний комплекс,перетворений у музей(реставрується),надгробок апостолові Філіпу, а також присвячені Доміціану монументальні ворота з двома вежами та інші обєкти..
Склеп(?)

Фото

В той же час, античне містечко знамените своїм незвичайним кладовищем- містом мертвих (Некрополь). Річ у тому, що ці місця, багаті термальними джерелами, ще в античні часи були зоною лікування важко хворих людей, які у великій кількості  прибували сюди з різних міст сподіваючись на зцілення...
Прогулянка по некрополю

В результаті одні, позбавившись від недуги, поверталися назад до себе, інші, залишалися тут назавжди, вмирали і були поховані в цій землі відповідно своїм традиціям. Тому Некрополь Ієраполіса відрізняється надзвичайною різноманітністю могильних пам'ятників-надгробків: тут і саркофаги, лодкоподібні лікійські могили, склепи і т.д.
Стежка

Саркофаги

Саме місто розташоване на плато, високо над живописною долиною, і має в плані вельми чітку структуру.
Ворота Доміціана

Головна вулиця, завдовжки приблизно 1,5 км. і шириною близько 13,5 м, йде з пн. на пд. паралельно травертинам. З обох боків її завершують ворота з масивних кам'яних блоків. Інші вулиці шириною близько 3 м. збудовані паралельно або перпендикулярно головній. Перетинаючись під прямим кутом, вони утворюють впорядковані, прямокутні квартали. Кордони міста обкреслені кам'яними стінами римського періоду.
Терми-базиліка

Римляни створили в Хієраполісі повноцінну систему водопостачання, яка вдосталь забезпечувала і городян водою і безперебійне функціонування декілька лазень та фонтанів.
Фото

З джерел в горах до міста підходили три водопроводи загальною протяжністю близько 30 км. Їх основу складали труби з обпаленої глини.
Ворота Доміціана-їх побудували в 84-86 рр. н.е. за наказом Юлія Фронтіна

Один з водопроводів безпосередньо забезпечував водою лазні і купальні. Два інших доставляли воду до цистерни Castellum Aqua – кам'яного резервуару, розташованого високо в горах над амфітеатром. Тут вода накопичувалася, частково очищалася від домішок і по трубах поступала в місто.
Арки воріт

Колони на вулиці Фронтіна-1

Колони на вулиці Фронтіна-2

У східну частину античного Ієраполіса веде вузька дорога, що веде між автостоянкою і музеєм. Поруч вється стежина до священних руїн храму Аполлона (II-III ст н.е.) - заступника міста.
Північні ворота

Поряд з сходами храму Аполлона можна побачити вхід в храм Плутона, бога підземелля. У священну нішу під храмом з підземного джерела постійно поступає насичений чадним газом і отруйними випарами пар. У античні часи сюди, без шкоди для здоров'я удавалося спускатися лише жерцям-євнухам богині Кібели. Після того, як тут загинули два німецькі туристи, вхід закрили залізними гратами.
Латрина

Комерційна агора

Комерційна агора знаходиться ліворуч від вулиці Фронтіна,на пагорбі.Була побудована в період між 1 і 2 ст. н.е. Її розміри були настільки великими, що зробили споруду одною з найбільших в римській провінції Азія. Величезне поле служило не лише торгівельним майданчиком, але використовувалося також для парадів, ходів, вистав і боїв гладіаторів.
Ще раз ворота Доміціана

Руйнівні землетруси швидко обрушили центральну частину споруди. Тому в 4-5 ст. будівля була демонтована і використана як вторинний ресурс для будівництва оборонної стіни довкола міста.
Фото

Щодо північних воріт(фото яких викладені вище),-вони були побудовані в 4-5 ст.н.е., як частина оборонної системи, що оточила місто по всьому периметру. Ворота вибудували поперек центральної вулиці  на півночі міста. Північні ворота охоронялися двома вежами. Споруда впритул примикала до фонтану Тритона.
Руїни Хієраполіса

Руїни фонтану Тритона

Фонтан Тритона-багатоповерхова споруда, повністю оброблена мармуром, відрізнялася витонченими барельєфами і фризами. Величезна ванна вміщала десятки тонн води, яка виливалася в чаші для рабора для внутрішнього споживання в місті Хієраполіс.
Залишки стіни фонтану

В даний час залишки блоків задньої стіни складують з тильного боку споруди. Залишки мармурових частин споруди нікчемно малі...
Фото

Колонада

Вулиця

Всі бажаючі(проплативши,звичайно),втомившись від походеньок на сонці,можуть охолодитись скупавшись у басейні Клеопатри.І омолодитись зразу ж,вірячи легенді..
Руїни фонтану біля храму Аполлона

Насправді цариця Клеопатра тут ніколи не була і названий він так виключно за свої властивості.
Вода в басейні Клеопатри

На місці гарячого гейзера колись древні римляни побудували свої лазні. Лазні давним-давно зруйнувалися, кам'яні блоки і різьблені колони попадали в розколину між скелями -природний басейн з гарячими джерелами. Так вони і залишилися лежати там, додаючи цьому місцю особливу чарівність.
Басейн-ванна

Відпочили?Гайда тоді знову на розкопки!
Фото

На одному з схилів розмістився новий театр. Третій по величині після Ефеса і Аспендоса театр був побудований в середині II ст при імператорові Адріані і значно розширений в III ст. при імператорові Септімії Сервусі.
Цікаво

Театр

На будівництво верхньої секції з 25 лав використовували камені, узяті з більш древнього театру. Після завершення будівництва театр вміщав 10 (15?)тис. чол. Зараз на 46 рядах уміщається лише близько 7 тис. глядачів.Та й то добре!
Реставраційні роботи тривають

Театр.Новий

Лише невелика частина руїн старого театру дивом збереглися до наших днів.
 Сьогодні можна побачити одні з вертикальних сходів, що колись ділили глядацький зал театру на сектори, а також частину сидінь, хаотично розкиданих по схилу. Тут же можна виявити невеликий фрагмент залу, які утворені восмью рядами сидінь. На жаль, сцена старого театру Хераполіса не збереглася. Відсутні навіть сліди її фундаментів.
Розкопки в Ієраполісі

Шкода,дуже шкода що час екскурсії дууже обмеджений.Не встигли вдосталь нагулятись-налюбуватись театром.А багато хто й взагалі не ходив до нього...
Фото

Лавки-ряди

Не кажу вже про залишки храму Св.Філіпа,до яких потрібно підніматись ще вище.На них часу не вистачило...
Фото.Театр.Хієраполіс

Висновок: будучи в Туреччині однозначно потрібно відвідати це місце,а будучи вже в цьому місці,на мою думку,не варто відмочуватись у "газ-бульці" чудо-басейну Клеопатри(потім,вдома омолодите своє тіло у саунах-салонах),а краще таки походити-побродити.подивитись на руїни античного міста.
Інфа частково взята з http://turbina.ru/ та http://itour.ru/ .
Фото

Мартиріон Св.Пилипа

Напис

Одна з багатьох...
Tags: Туреччина, Хієраполіс, мандрівки
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments