Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Старий Розділ

  Розділ (Роздол,Старий Розділ) має декілька цікавинок,заради яких варто затриматись у цьому містечку(смт.) у Миколаївському районі на Львівщині на півтори-дві годинки.Так ми й зробили..

Палац Жевуських-Лянцкоронських

У 1569 Микола Чернійовський отримав привілей на право заснування міста Розділ «на сирому ґрунті», тобто на необжитому місці, і про це є згадки в акті люстрації королівщин 1570 р.Саме слово «розділ» слід ототожнювати з поняттям «межа». Роздільне поле було межовим між двома селами- Крупсько та Березина, розділювало їх(про це згадка ще у 1462р.).
Занедбано...

Тильна сторона палацу

5 січня 1745р. своїм привілеєм король Август ІІІ надав містечку маґдебурзьке право та герб.
Зарослі сходи

Спочатку побудували замок. У 1703р. Після втрати його оборонного значення почали зводити кам'яний палац,навколо якого розбили регулярний присадибний парк.Коли вимерла чоловіча лінія роду власників Жевуських,Розділ,як придане за дружиною,отримав граф Кароль Антон Лянцкоронський(1848-1933рр.).Цій родині містечко належало до 1939р.
Вікна майже всі цілі..{C}{C}

Богиня

У 1874р. Лянцкоронські розпочали реконструкцію старого та зведення нового будинку за проектом ректора Львівської політехніки професора Юліана Захаревича.
Центральний вхід

З 1874 по 1903 роки палац активно розбудовується графом Каролем Лянцкоронським, будівлю палацу було прикрашено медальйонами з зображеннями богів з Олімпу, а територію кількома десятками античних (і не тільки) скульптур.
Споруда

У 1904р. французький архітектор Шарль Баужует об'єднав будівлю Захаревича із старим корпусом та все облаштував із художнім смаком.У палаці з 60 кімнат з'явилися електричне
освітлення,водогін,телефон.
Палац Лянцкоронських.Фасад

Граф Кароль був відомим меценатом та колекціонером, його колекція вважалася третьою за величиною в Австро-Угорщині. В палаці було облаштовано майстерні для художника Яцека Мальчевського.
Фото

Ще до Другої світової війни найцінніші експонати були вивезені сином Кароля у австрійські і швейцарські маєтки .Те що залишилось було передане до радянських музеїв, в Ермітаж (Санкт-Петербург) і Львівську галерю мистецтв.
Античні колони

У радянські часи за рішенням Ради Міністрів СРСР у палаці був розташований санаторій «Розділ».Це був перший крок до знищення пам’ятки архітектури...
Залишки фонтану(?)

Після того, як розпався Союз, перестав приймати відвідувачів і санаторій “Розділ”. Величезний палац  облаштований з художнім смаком, з  бібліотекою на 20 тисяч книг, що була розташована на першому поверсі, і античними скульптурами стали нікому не потрібними.
Забута памятка

У 2001 році Борис Возницький (покійний директор Львівської галереї мистецтв) встановив автентичність античних мармурових скульптур (вік сягає ІІ століття), які вважалися пізніми копіями. Дивом вдалось врятувати бронзову фігурку "Путто з дельфіном" (1462 р) з пункту прийому металобрухту (автором є вчитель Леонардо да Вінчі Андре дель Вероккіо).
Палац-санаторій.Головний фасад

Будівля з 2004р. перебуває в приватній власності київської фірми “Мережа відпочинку”. Придбавши за безцінь у “Укрпрофоздоровниці” пам’ятку архітектури, київські фірмачі начебто планували влити у палац друге дихання і облаштувати там музей чи картинну галерею. А поруч збудувати готель. Ремонтно–реставраційні роботи мали розпочати у 2004 році. Але не розпочали: списали на формальності – брак якихось документів.(з газети "Високий Замок").
Палацова брама

На території парково-палацового комплексу вас можуть налякати таблички типу: "Увага!Злий пес!",так от,як сказав місцевий дядечко-пес давно здох...з голоду,ніхто його не ходив годувати...Печально.Зате можна ходити і не боятись.
Панорама

Наступна атракція-бароковий костел  колишнього кляштора кармелітів.
Костел Матері Божої Святого Скапулярія

Перша згадка про деревяний костел у містечку датується 1615роком.Вже у 1620р. цю святиню знищили татари.
Напівкругла каплиця з колонами

Спорудження нового камяного костелу проходило з 1616 по 1648рр.Кошти на будівництво надавали родини Чернієвських та Жевуських.Останні,у 1646р.,запросили до Роздола отців кармелітів,та передали ще незакінчений на той час костел їм.
Келії(?)

 У 1774р. святиню під титулом Пресвятої Трійці консекрував архєп. В. Сераковський.Ченці переселились у муровані келії у 1763р.
З метою недопущення закриття монастиря австрійською владою, у 1780р. тут засновують лікарню для невиліковано хворих. 19ст. (а саме 1822р.,1837р.,1858р.) костел реставрувався за рахунок коштів Лянцкоронських.
Споруда біля костелу

 1945 р.-кармеліти виїжджають до Польщі,забравши з собою частину майна.Монастир закривають,а в його приміщенні відкривають лікарню для розумово відсталих дітей.Храм  розділили на два поверхи,- на верхньому - клуб, на нижньому - котельня та лазня.
Костел

 Лише у 1992р.верхній поверх храму було повернуто віруючим і освячено під титулом  Матері Божої Святого Скапулярія.
На час наших відвідин храм був закритим.Його відкривають лише по неділях-на час служби.Зате діти проявляють неабиякий інтерес до гостей.Доречі,вони,як і всі діти,дуже люблять цукерки,так що захопіть з собою дві-три жмені їдучи туди,- хлопці будуть вдячні вам..
Храм Успіння Пр.Богородиці

Дзвіниця

Вівтар

Ще в містечку можна будівлю синагоги,старої школи та декількак цікавих будиночків.На кладовищі стоїть каплиця(але туди ми не ходили,-це вже я взнав з "інету").
Храм Успіння.Фасад

Дзвіниця
Tags: Львівщина, Старий Розділ, дзвіниця, мандрівки, палац, храми
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Миколаїв. Ч.1 : Перші дві години містом

  Із "червоного" карантинного Львова в "червоний" карантинний Миколаїв. Афішувались глобальні обмеження з частковою відміною…

 • Чемеринці

  О, село, село Чемеринці, Ми про тебе казку складем, Де б не носила життя наша доля, Пам’ять про тебе ми збережем. Дівчата і хлопці…

 • Збруї : Хатинка посеред озера

  Чи багато таких об*єктів по Україні? Напевне декілька є, але щоби розпіарених-то не надто. Знаю на Хмельниччині у Старому Солотвині,-то туди їхати…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments