Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Ясіня.Особливо храм Вознесіння

 Я "сіня"? Ясіня! Або "Єсінє"(діалект)- смт.на Закарпатті,відоме насамперед (віднедавна) тим,що у ньому знаходиться одна з учасниць ЮНЕСКівського об'єкту під назвою  "Дерев'яні церкви Карпатського регіону в Польщі та Україні",- церква Вознесіння Господнього,або ж Струківська церква.Ми ще побачили її в ролі претендента,а вже буквально через день(чи два),-вуаля,і маємо новий обєкт ЮНЕСКО!Добре є.


Струківська церква.Фото з дзвіниці

Селище Ясіня, засноване вихідцями з галицької Гуцульщини, згадується в документах 1555 року.Спочатку належало угорському феодалу Драгфі(чуть не Дракулі),а пізніше(після 1583р)перейшло до феодала Каролі.
Храм Вознесіння(1824р.)

Дзвіниця(1813р.)

Історія Струківської церкви тісно пов'язана з історією заснування села. Ходить легенда,що кілька сотень років тому повертався додому пастух-гуцул Іван Струк з села Зеленого з отарою овець. Затримався в долині, а коли вдарили морози-не встиг переправити худібку на потрібний бік.. Закурило-замело і змушений був Іван вернутися в долину.
Дзвіниця.Вхід

Збив з ясенового дерева якусь будівлю та й там і залишив овець, а сам вирушив додому. А навесні повернувся вівчар і побачив усіх овець живими та ще й з приплодом.Для нього це було чудом!От і збудував на цьому місці каплицю, а також хату з найбільшого ясена, а в долині заснував село і назвав його Ясіня. Пізніше на місці каплиці збудували церкву.Струківську церкву,хоча посвячена вона як церква Вознесіння.
Миколай(?) ховається в дзвіниці

Свята Трійця на іконі

Ікона(там же,в дзвіниці)

Храм -хрещатий у плані, одноверхий .Центральний зруб, квадратний у плані, завершується шатровою восьмигранною банею з декоративною маківкою. Бабинець, вівтар і бічні приділи прямокутні, завершуються двосхилими дахами. По периметру всю споруду оперізує широке опасання на випусках верхніх вінців. Споруда відзначається вишуканими пропорціями. Це унікальний зразок традиційного храмового будівництва Гуцульщини.
Дзвони

Всередині збережено іконостас, шо походить з часу спорудження церкви. На жаль, ікони грубо перемальовано. У 1994 році до західного зрубу добудували з дерева додаткове приміщення.
Фото.Представниця ЮНЕСКО

На північ від церкви стоїть дзвіниця, збудована 1813 р.
Дерев'яна, двоярусна, складена з ялинових брусів. Четверик нижнього ярусу вище піддашшя переходить у восьмерик, покритий наметовим дахом. Стіни вище від піддашшя й дах покриті гонтом.
Храм

Висота смерекової споруди – 11 метрів. Переповідають,що вона була перенесена до Вознесенської церкви в 1895 році від знищеної пожежею церкви в північній частині селища. Верхній одвірок декоровано композицією з хреста і солярних знаків та написом «ANNO DOMINI 1813».
Дзвіниця Вознесенської церкви

У червні 2013 року Церква Вознесіння Господнього (Струківська) увійшла до числа українських дерев'яних церков, включених до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Струківська церква.Ясіня

Під час нашого візиту,територію церковного подвіря заповнила туристична група чи то румунів чи то угорців чи то...не розрізняю я їх.Підвипивший сторож,почувши що ми розмовляємо українською неймовірно зрадів-одразу ж погодився ще раз відкрити храм (тур-група вже там побувала) і показати-розказати що знає.
Іконостас

Інтерєр

Храмовий інтерєр

Розповідав не зовсім виразно,але захопливо,за що йому подяка)!
Ікона

Ікона-2

В 1971 р. пам’ятка реставрувалась. У 1994 р. храм віддали місцевій греко-католицькій громаді.
Струківська церква

Із листопада 1918 по червень 1919 рр. Ясіня були столицею  Гуцульської республіки, проголошеної народними зборами мешканців Ясінів та навколишніх сіл. Створили її, щоб запобігти утискам з боку австріяк. Тут були власні міністерства та суд.
Фото

А ще у селищі є декілька мурованих храмів,підвісний міст через річку Чорна Тиса та прекрасні краєвиди на вершини Чорногори.
Храм на пагорбі

Художники увіковічнюють красу храму та пейзажів

Звідси також частенько починають сходження на Говерлу та Петрос.Одним словом-варто їхати).
Міст через р.Чорна Тиса

Річечка

Храм Пр.Богородиці(поч.20ст.)

Типові житлові будинки
Tags: Закарпаття, Ясіня, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments