Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Щирець-містечко оборонних храмів

  Щире́ць — селище міського типу Пустомитівського району, Львівської обл., розташоване на Опіллі над річкою Щиркою(не Ширкою!).Взагалі,Пустомитівський район досить таки багатий на різні памятки арх-ри,так що рекомендую...
 А сьогодні- про Щирець.

Костел Св.Станіслава.Фасад

Перша згадка про містечко в літописі- 1113 р. (1125 р.?) як про руське поселення. Знаходилось воно на невисокому  пагорбі ( центр сучасного Щирця). Місто зі всіх боків було оточене мурами, з зх. боку пагорба протікав (і нині протікає) невеликий струмок, який впадав у притоку р. Щирки, що проходив з пд. боку пагорба, а зі сх. була р. Щирка. Отже,місто з трьох боків оточували водні перепони і болота. Лише з пн. не існувало таких перепон, тому там було вирито глибокий рів (тепер тут проходить дорога на сусіднє с. Піски).
Костельна дзвіниця

Та не дивлячись на такий надійний захист, у XIII ст. Щирець нищать монголо-татарські війська.
Костел.Профіль

У  1391р. тут була заснована римо-католицька парафія.А вже 1397р. король Ягайло надав містові магдебурзьке право з щотижневими торгами та річним ярмарком. Герб міста являв собою на голубому фоні золоті міські ворота з 3 гострими вежами. Вдруге містові надав магдебурзьке право король Зигмунд І у 1509р.-після чергового спустошення міста турками і татарами у 1508р.
Скульптура на дзвіниці

Перший костел міста був дерев'яним. На поч.XV ст. його розбудову фінансував сам король Ягайло.Та в кін.15ст. власник міста розібрав костел і збудував на його місці  каплицю,яку знищили татари у 1526 р.Римо-католицька парафія в місті була відновлена у 1556р., а ерекцію (право на землі) костелові Св.Станіслава надав у Варшаві король Зигмунд-Август.
Скульптура на дзвіниці

 Костел багато разів відновлювали після пожеж(1610, 1648, 1823 і 1827рр.),а у 1834(1888р?) відбулась вагома реконструкція споруди з подальшим розписом інтерєру храму.
У 1912 р. була остання перебудова костелу(за проектом Товариста реставраторів Сх.Галичини), в ході якої укріпили склепіння храму, прибудували контрфорси та апсиди, розширено головний вхід.Повторно храм освятили у 1923р.
Костел Св.Станіслава.Тил

Костел Св. Станіслава - один з небагатьох римо-католицьких храмів Львівської області, який функціонував у радянські часи.
Друга святиня містечка знаходиться на пн.від центральної площі.Це- Троїцька церква XVI ст. з дзвіницею (XVIII ст.) і мурами.
Троїцька церква XVI ст.

Про те що Троїцька церква виконувала оборонні функції свідчать декілька фактів:це і товсті камяні стіни,імінімальна кількість невеликих віконечок і відсутність як такого декору екстерєру.
Дзвіниця Троїцької церкви

Сучасного вигляду храм набув після перебудови у 19ст.Саме тоді й зявилась прибудова до апсиди.
Троїцький храмовий комплекс

У 1955-1956 і 1976-1977 роках церква реставровувалась арх-ром І.Старосольським.Свого часу побула й у статусі музею атеїзму.
Троїцька святиня

Поруч з храмом знаходиться деревяна трьохярусна дзвіниця 18ст.Дзвіницю  реставровано у 1976р.
Вівтар

До огорожі хракму(з тильного боку) примикає кладовище загиблих в роки Другої світової війни,з монументом.
Храм.Бічний вхід на територію


Розвитку Щирця сприяла залізниця Львів - Стрий яка проходила повз місто і мала назву "залізниця Ерцгерцога Альбрехта".
Між Першою і Другою світовою війною Щирець втратив статус міста. Тоді в ньому проживало приблизно 1500 осіб.
Дзвіниця

Ще один храм височіє на високому пагорбі на іншому березі р. Щирки.Зараз святиня відноситься до смт.Щирець,хоча й знаходиться на території с.Піски.Та й значилась памятка як:"Церква Різдва Богородиці, село Піски".Присвоїли...
Св.Варвара на колоні

Троїцька церква XVI ст. з дзвіницею (XVIII ст.) і мурами

Неподалік від Троїцького храму

Отже про храм на колишній замковій горі.
Церква Різдва Богородиці(17ст.) також,як і Троїцький храм,являє собою споруду оборонного типу.Товстенні стіни(якщо вірити джерелам-до 180см.),камяні оборонні мури навколо храму,та ще й каплиця на одному з кутів муру-неначе напівкругла сторожова вежа.
Церква Різдва Богородиці(17ст.)

А шикарна трьохярусна надбрамна дзвіниця з контрфорсами та під гонтом,плавно зєднуючись з однієї сторони з колишньою дяківською школою а з іншої-з камяним муром та утворюючи з ними одне ціле,взагалі шикарно довершує цей комплекс!
Надбрамна дзвіниця

Сама церква була сильно понівеченою після татарського набігу в 1618-1620 рр.Відновили її аж у 1662 р.Сучасного ж вигляду храм набув з 1892 р.
Служба

Інтерєр

Спершу святиня була трибанною, з деревяними куполами на кам’яних стінах, а після перебудови та реконструкції 1893 р., виконаної за проектом знаного галицького арх-ра В.Нагірного, вона постає однобанною.
На подвірї

При реконструкції церкви у 1934 р. за проектом львівського арх-ра Лева Левинського встановили новий купол, а також усунули колишні вишукані арочні обмурування навколо купольних вікон. Тоді також добудували й бабинець з тесаного каменю.
Церква Різдва Богородиці(17ст.)

Згодом в межах мурів, поруч з в’їзною брамою-дзвіницею церкви Різдва Богородиці, збудували приміщення дяківської школи. У ХІХ ст. вона вже не функціонувала, а споруда використовувалася для господарських потреб церкви.
Дзвіниця та школа

 2008 р. були виділені кошти на реставрацію.
Як бачимо-зараз купол вже цілий,під риштуванням залишається лише кутова вежа-каплиця.
Храм та вежа-каплиця

Храм вважається одним з небагатьох вцілілих трикамерних споруд, характерних для української архітектури XV-XVI ст.
Комплекс

Панорама
Tags: Львівщина, Щирець, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments