Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Прикарпаття.Ч.3: Приозерне.Закинута садиба Рея

  Приозерне.Сама назва вказує на те,що поряд повинно бути якесь озеро.Його я так і не знайшов,-певне тому що й не шукав,зате побачив справжню перлину Псарів(так село іменувалось до 1961р.)-закинутий маєток графського роду Реїв.

Садиба Рея(18-19ст.)

Добратись сюди можна наступним чином:з сторони Івано-Франківська-через Рогатин їдучи на Львів переїжджаємо с.Черче(тут варто побачити храм Св.Василя) та Підкамінь(не той що всі подумали)).Одразу за Підкаменем повертаємо з траси ліворуч,їдемо камянисто-асфальтовою дорогою все прямо та прямо і за деякий час-вуаля,-ліворуч буде металева брама та якийсь закинутий КП. Вам туди.Хто їде з сторони Львова,-на Бібрку-Нові Стрілища та за Фрагою перед тим же Підкаменем-праворуч з траси.
Маєток у Приозерному-Псарах

Про Псари відомо з другої половини XVIII століття. Перший відомий власник - галицький підканцлер Юзеф Яблоновський. Він будує тут класичний палац, з колонами, портиком та всілякм декором.Після смерті магната маєток  потрапляє до графа Станіслава Рея (1833-1873).Та палац був деревяним і тому шляк його швиденько занепав...Прийшлось розібрати.
Лев та герба над вікном

 Новий камяний будинок почала зводити ще за існування старої деревяної споруди.Будівля у необароковому стилі була споруджена за проектом львівського архітектора Юліана Захаровича на замовлення графині Вільгельміни Рей у 1880-82 рр.
Лев та герба над вікном-2

Новий мурований будинок з чотириярусною вежею на високих підвальних поверхах скоріше нагадував замок.Кожен фасад був прикрашений оригінальною ліпниною.
Інтерєр.Є такі сходи..

..а є й такі!

Весь комплекс складався з парку зі ставками, колись повного екзотичних рослин(зараз тут кропива по пояс та якісь кущі-зарослі), в''їздної брами з вежею (1822р.), двоповерхового палацу, до якого веде липова алея, флігелів, і будівлі XVIII ст. - зерносховище і стайня. Палац виник пізніше інших будівель.
Інтерєр.Один з коридорів

Коли у 1939р. Західна Україна ввійшла до складу СРСР, у палаці влаштували колгоспний свинарник. Та згодом побачили що поросятка ковзають ратичками на паркетних підлогах,і їх  незабаром виселили, а садибу віддали під психоневрологічну лікарню, а з 1955р. - до Рогатинського зооветеринарного комплексу.
Каплиця

За часів незалежної України тут діяв жіночий монастир, а потім садибу передали УПЦ Київського патріархату а саме Свято-Успенському жіночому монастирю.Будівлю заходилися ремонтувати.Та щось той ремонт певне результату неіякого й не дав,може ще й гірше зробив-останні господарі садиби, залишаючи палац, прихопили паркет і двері, залишивши лише кістяк будинку.
"Хороми"

Дорогою на горище..

У 2005р.монастир покинув стіни садиба і відтоді споруда стоїть-пустує.Хоча,за інформацією,церковна громада продала її ще на початку 2008р. невідомій фізичній особі за 350тис.грн(інфа з інету).Жодних власників бродячи по території та всередині самої будівлі я не побачив...
Горище

А походити таки є де-неподалік від самого палацу можна побачити в'їзні ворота з прибудованим двоповерховим корпусом, до якого примикає кругла вежа(яка,доречі,судячи з фоток,вже довго не простоїть).. Ці ворота є старшими від палацу,-вони були збудованими у 1822 р.
На виході...Палац "під охороною"..

В'їздний проїзд в палаці колись був наскрізним, але в 1970 р. його замурували - тут було вибрано місце для встановлення пам'ятника Леніну якого так і не встановили.
Садиба.Фасад

Під палацом є підземелля-вони відкриті і потрапити в підземні кімнатки та коридор може кожен бажаючий.Порада:потрібно мати з собою ліхтарик інакше можна налякатись навіть якогось кота.Мене наприклад неслабо "сполохали" дві величезні сови які вилетіли прямо на мене з якоїсь бокової кімнатки  коли я підіймався на горище садиби..
Кутова вежа

Кругла вежа

Така от ситуація з садибою на даний час-ніби й власник є -та доглянути споруду й надалі нікому..Жаль,виявляється приватна власність також може пустувати.Та,якби то яка дача на березі озера,а то ж ПАМЯТКА АРХІТЕКТУРИ..Жаль..
Підземелля.Коридор

Підземелля

Побродивши-походивши навколо будівлі нарешті побачив місце де точно БУЛА ЛЮДИНА!З одного боку садиби викошена трава!Невже споруду не забули?Та насправді це напевне якийсь селянин просто приїхав та й накосив трави крілям на обід..чи свинкам морським,на зиму...
Маєток занепадає...

От ніби й все.Можу добавити лише одне-всі бажаючі готуйте лижі поспішайте,бо хоча стан садиба Рея і кращий за,скажімо,палац у Підгірцях(тих що в Стрийському районі),чи замку в Поморянах,та все ж...
Деталі екстерєру

Садиба Рея.Фото 1

Садиба Рея.Фото 2
Tags: Івано-Франківська обл, Прикарпаття, Приозерне, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments