Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 7. Тбілісі:прогулянка містом(продовження)

Продовжимо нашу прогулянку столицею Грузії-Тбілісі,а конкретніше-Старою частиною міста..

Міст Миру

Звернув від собору Сіоні в якийсь провулок,побачив групу туристів-поспішив у їхню сторону.Перед очима постала цікава вежа з годинником,складена неначе з окремих частин та підперта металевою рейкою,аби не впала.Як виявилось-ми на Театральній площі,відповідно й вежа має відношення до театру..
Вежа лялькового театру Резо Габріадзе

На самому верху вежі росте деревце,нижче влаштований будиночок для птахів,ще нижче-годинник з боєм.Вежу будували чотири роки-по цеглині,по каменю,в ній безліч деталей як для однієї споруди-постарався майстер,художник,артист та власне керівник театру-Резо Габріадзе...
На Театральній площі...

Задумка автора-життя понад усе,понад віки та переміни.Саме деревце на вежі символізує житя,яке попри будь які негаразди та удари(вежа хоч і нова,але виглядає так неначе от-от рухне) тягнеться вгору..А кожної години з дверцят під дахом вежі виходить золотокрилий ангел і бє молоточком по дзвіночку..Я на жаль тоді цього не знав,не дочекався "крилатого"..
Театр(на першому поверсі-кафе)

Мозаїчна композиція нижньої частини вежі

З цікавістю оглянувши сучасне творіння майстра переходжу до оглядин старовини..
Фонтан на Театральній

Одразу ж навпроти будівлі театру стоїть собі ось вже бл.1500р.найстаріша церква Тбілісі-храм Різдва Діви Марії-Анчисхаті.
Анчисхаті.Східний фасад

За даними досліджень, храм був побудований в першій половині VI ст. за наказом царя Дачі. Свою назву Анчисхаті отримала в XVII ст. завдяки іконам з міста Анчи (Туреччина), що колись належало грузинським царям. Назва церкви так і переводиться «ікона з Анчи».Ікона, що дала ім'я святині, вже більше ста років зберігається в Тбіліському музеї мистецтв.
Вхід до храму

Храм являє собою базиліку, що також свідчить про вік споруди, – ранньохристиянські храми будувалися саме у формі базиліки. Впродовж століть Анчисхаті руйнували і відновлювали знов. Значні зміни в конструкції сталися в XV-XVII ст., коли Грузія воювала з турками і персами. А в 1675 році була побудована двох'ярусна дзвіниця в персидському стилі, яка стала доповнювати прадавню церкву Тбілісі.
Купол дзвіниці

У першому ярусі дзвіниці є арочний прохід в огорожі. Над проходом знаходилося житлове приміщення, інтер'єр якого оброблений арками і нішами.
Фото

В кінці XIX ст. конструкція Анчисхаті була сильно змінена, було додано ще одне склепіння. В період радянської влади церква була перероблена в музей, а потім тут знаходилась художня майстерня. У 1960-х роках була проведена масштабна реконструкція храму, яка повернула йому подобу XVII століття. У 1989 році він знову став діючим храмом грузинської православної церкви.
Анчисхаті.Головний фасад

Найстаріший храм Тбілісі

Навпроти Анчисхаті та поряд з ляльковим театром непогано почуває себе симпатична будівля готелю Амбасадор.
Готель Амбасадор

Будинок

Резиденція президента в Тбілісі

Ще зверху,від фортеці,при огляді міста я запримітив цікавий синьо-смарагдовий купол якогось храму,якого я ніяк не міг знайти спустившись вниз.Блудив туди-сюди в районі приблизно там де він мав би знаходитись і ніяк..Лише "намотуючи" третій круг навколо Сіоні-Анчисхаті я звернув у якийсь "незайманий" досі провулок який і вивів мене на потрібну споруду..
Знайшов!

Вірменський храм Сурб-Ншан( "Святий Знак") збудований у 1701р.Ця церква, як і деякі інші храми, була перетворена на книгосховище в період СРСР, а в 2002 році в церкві була пожежа, який насилу загасили..Храм добряче потерпів,до "повного астя" у 2012р. ще й притвор обвалився..На реконструкцію нема або грошей або бажання(храм являється одним із "конфліктних"-грузини і вірмени ніяк його не можуть поділити.)
При храмі..

Дивлячись на історію вірменських храмів в Грузії(а саме-в Тбілісі),починаю розуміти-чия парафія(конфесія) більш "загребуща"...
Вірменський храм Сурб-Ншан

Напевне вірменська громада надто малочисельна щоб ефективно протидіяти "привласненню" їхніх святинь..То нащо ж тоді вищестоячі?Наголошу ще раз на тому,що релігія покликана обєднувати,а не сіяти розбрат..
Храм

Ще одним храмом який вже перйшов від Вірменської апостольської церкви до Грузинської православної є Церква Святого Георгія-Клдісубані.Знаходиться вона в одному з найстаріших районів міста-Квемо Кала.
Церква Святого Георгія(Клдісубані)

Церква Святого Георгія  була побудована на скелястому узгір'ї, на місці  збудованого в 1600 р. собору. Сучасна будівля була створена на кошти Петроса Зохрабяна та його дружини Лаліт. А в XIX столітті храм капітально відремонтували, також побудувавши дзвіницю і купол. На цю реставрацію вказують вбудовані в камінь шари цегли.
Вид на місто

В 1735 р., на карті у західній частині церкви, біля входу стояла дзвіниця. На початку XX ст. до північного фасаду церкви незаконно були прибудовані житлові будівлі, а в комуністичний період в самій церкві були розташовані лялькова і лакувальна майстерні, пізніше в церкві знаходився голуб’ятник.Церква Св. Георгія в Клдісубані була оновлена і заново освячена у 1991 р. З 2002 року в церкві проходять реставраційні роботи. З 1991р храм належить Грузинській православній церкві.
Цмінда Самеба-"столичний гігант"

Як можна побачити на фото-погода вельми сприяє.Саме такою вона була в останній день нашого перебування в ..ні,не в Грузії,в Тбілісі.Останній день перебування в самій Грузії нам запамятається добрячим "небесним душем"-лило з ночі і до вильоту!
З висоти видно цікаві руїни.Як виясняю пізніше(вже вдома)-це руїни храму Червоного Євангелія(Кармір Аветаран),-раніше-монастир.Дата побудови-спірна:1735,1775 або 1808р.Монастир мав висоту в 40 метрів і був найвищим вірменським храмом в Тбілісі.
Руїни храму Червоного Євангелія(Кармір Аветаран)

Також при сонячній погоді місто виглядає більш привабливо,ніж під дощовими хмарами.
Фото

Вид на місто

Панорама

Ми на фоні...

Ось нарешті ми під височенними стінами фортеці-"душі міста" як її називають між собою жителі столиці.Фортеці стоїть на Святій горі Мтацмінда і від її мурів відкривається чудесний вид на місто-весь Тбілісі перед очима.Варто аби піднятись..Точніше я не уявляю як це було б-приїхати сюди а до фортеці не піднятись!
Фортечні мури з сторони ботанічного саду

Заснована приблизно в IV столітті,фортеця являється ровесницею міста, а можливо і перевершує його за віком. Спочатку цитадель називалася Шуріс-Ціхе, що можна перевести як «Завидна фортеця», але в період монгольської навали отримала нову назву – Нарин Калу, що перекладається з монгольського як «Мала фортеця».
Великі стіни "Малої фортеці"

Інший варіант назви фортеці -слово Нарікала – на грузинській мові означає "неприступна" і "фортеця, що знаходиться на високому горбі". Дійсно Нарікала з трьох сторін оточена скелями, а з четвертою – водами річки Кури. Той, хто володів фортецею, був володарем і всього міста.
 Вже в VII-XII ст., разом із розбудовою міста, виросла і фортеця. Фортечні мури спускалися до річки, і правителі замку мали повний контроль торгівельних доріг, проходивших уздовж річки Кура. Нарікала була практично неприступною завдяки горам, що оточували її, але все таки цитадель захоплювали, руйнували і перебудовували. Так, наприклад, нинішній вигляд фортеці відноситься до арабського типу арх-ри VII-XII ст.
Як в будь-якого військового оборонного об'єкту в цитаделі були таємні проходи, а також особлива система водопостачання.
Храм Св.Миколая

У 1827 р. фортеця не встояла проти сил природи - сильний землетрус значно зруйнував стіни і башти Нарікали. В той же час був зруйнований храм св. Миколая, що знаходився на території цитаделі. Залишки святині були знайдені лише в 1966 р. при розкопках, і через декілька років храм,побудований ще в XIII ст. відреставрували.
Вежі фортеці.Територія ботанічного саду

Після землетрусу-вибуху фортеця більше не відновлювалась,єдиним відреставрованим обєктом на її території є храм Св.Миколая( роботи по відновленню проводили у 1990-их рр.)
Фортечні мури

Відреставрований храм Св.Миколая

Святиня на території фортеці

На вершині дме вітер та світить сонце..під ногами та перед очима-Тбілісі,навколо-туристи та просто відпочиваючі..Гарно!
Дзвони

Фото

Вид з фортечних мурів на вершину Таборі з храмом-новобудом(2002) на території Тбіліського чоловічого монастиря Преображення Господнього

Вид на мури та місто

Сірчані бані

І на закінчення серії постів про Тбілісі виставлю декілька вечірньо-нічних фото міста.Особливо нема чим хвалитись-на вершині фортеці(звідки в більшості знімав місто) був такий вітер(сильний і холодний) що хотілось чимшвидше спуститись!)
Міст Миру

Та й в останню кабінку потрібно було встигнути-щоб не спускатись пішечки-ноги за день відходили набагато більше норми(а канатка працює до 23год).
Міст Миру

"Панцир"

Фото

Вечірнє

Кабінка чекає на посадку

Нічний Тбілісі

Міст Миру

Місто

Цмінда Самеба(зблизька ми його так і не побачили)

Фортеця Нарікала

Вид на фортецю

Цмінда Самеба(фото від станції метро)

Фото

Останній погляд на місто:
1.


2.
Tags: Грузія, Тбілісі, архітектура, вежа, дзвіниця, мандрівки, міст, фортеця, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments