Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 6. Тбілісі:прогулянка містом

Відпочивши в хостелі близько 4-ох год(ну поки там душ,кава-чай,розклад речей та облаштування кімнати) вирішую,що спати зараз,коли є час на ознайомлення з містом,буде просто єресю).

Храм

За вікном світило сонечко,дощ,який падав всі чотири години допоки ми були в хостелі,нарешті закінчився.Це було ще однією причиною швиденько покинути кімнату.
Правда моя половинка спала "без задніх лапок"-температура робила своє(як пізніше ми зясували).Принісши в кімнату жменю ліків,тихенько виходжу...
Храм Олександра-Невського(1864р)

Йти від хостелу до станції метро(Марджінашвілі)-6хв.звичайним кроком,тож дорога не напрягала.Звернувши трохи з курсу побачив типову російську архітектуру-дійсно храм Олександра-Невського(а це був він) ще називають "російським храмом".
Каплиця

Побудована в 1864 р. на пожертвування віруючих, додатково Святійший Синод виділив 5 000 рублів. У 1886 р. до церкви була прибудована дзвіниця. Є дві трапезних: Олександра Невського і Миколая Чудотворця(побудована в 1900 році на честь імператора Миколи II). У 1913 році поряд з церквою звели каплицю на честь 300-ліття династії Романових.
Вірменський храм Нор Ечміадзін(1806-1809рр)

На вже звичну станції Авлабарі метро примчалось швидко,а звідти-пішком до Старого Тбілісі..
Доречі,пороїзд у метро оплачуться за допомогою пластикової карти(2 ларі) яку потім можна поповнити на будь-якій станції.Проїзд на канатці(а також у деяких міських автобусах) також оплачується цією карточкою.
Храм Метехі над Курою

В подальшому карточку можна повернути і отримати назад 2 ларі.Ми повернути не встигли,так що далі-на правах реклами:продам пластикову карту для проїзду у метро Грузії.Жартую!)
Фортеця Нарікала

Цмінда Самеба/храм Святої Трійці

Неподалік від фортеці височіє фігура а-ля "Родина-мать" у Києві.Це аналогічний памятник,тільки по-грузинськи-"Деда Картлі"-"Мати Грузія".
"Деда" на грузинському означає "мама",а "батько"- звучать як "мама", "дід"-"папа"...Як все заплутано,ніби більше слів не було)!.
"Деда Картлі"-"Мати Грузія"(1958р-вис.20м)

Правда у порівнянні з нашою київською "амазонкою" грузинська просто "крихітка"(бл.20м).І хоч композиційно вони різні,та суть подібна-що тут що у нас -фігури сірих височенних жінок з мечем у руці.Правда "Мати-Грузія" трохи привітніша,-наша ще й щит тримає,а ця-чашу...Гостинна!
Дзвіниця(?)

Вирішую піднятись на гору до фортеці.По дорозі заходжу   у сувенірний магазинчик.Після діалогу пропонують купити вино.Дегустую-непогане(не краще ніж те,що ми брали на базарі,зате дорожче у 5 раз).
Місто

Пропонують ще й чачу..Хм,змерз я трохи(сонце то виходило,то ховалось),чому б не попробувати?Закусую чурчхелою,-самогон як самогон,а от чурчхели смачнющої як тут я більше ніде не зустрічав.Домовляємось нак завтра,якщо у мене не поміняються плани..Плани помінялись(ми закупились на базарі-і чача і вино в рази дешевше і не гірше)ю
Свинцеве небо над домами....

Сонце наче дразнилось-то виходило то ховалось за сірими хмарами,які в свою чергу погрожували в будь-яку хвилину знову "заплакати"..
Доречі,фото у звіті зібрані із двох днів перебувань в Тбілісі,можете побачити який контраст у погоді.Це тому що в останній день нашого візиту сонце наче проснулось і хотіло компенсувати попередні дні своєї відсутності теплими ясними променями..
Тбілісі

"На зумі"

Зрештою не дойшовши до фортеці буквально трішки,вирішую бути "благородним"-спуститись,а ввечері витягнути свою "сплячу красуню" з кімнати і тоді вже на канатці піднятись на гору щоб помилуватись вечірнім містом..Так воно в подальшому й було).
"Балкончик"

Зверху туди-суди літали кабінки,спокушаючи на проїздку.Вартість-1лар/чол в одну сторону.
"Летючі" кабінки

Недільний день компенсував явище ранкової відсутності людей цілими "зграями" як туристів так і місцевих..Хто піднімався вверх,хто спускався,хто снував поміж вузеньких вуличок виглядаючи наступну цікавинку а хто спокійно сидів за столиком потягуючи щось з чашки-бутилки..Місто жило на повну.
На реставрації

Я був одним з тих,хто з голодним поглядом кидався до наступної цікавинки щоб оглянути-пофоткати її та шукати нову "жертву".Такий собі а-ля "мисливець" на памятки,"мило" заміняло зброю,азарт аналогічний мисливському..Стережись,ти в обєктиві!
Верхній Бетлемі/храм Вифлеємської Богоматері(поч.18ст)

Церква побудована вірменами на початку 18 ст., з 1994 передана грузинській православній церкві.
Верхній Бетлемі/храм Вифлеємської Богоматері(поч.18ст)

Логічно,що коли є Верхня Бетлемі,то десь поряд має бути і Нижня Бетлемі.Так воно і є.Спускаємось нижче.
Фото

В районі Клдісубані, на крутий схил піднімається вулиця-сходи ( вул. Бетлемі). На цьому місці, в 1725-27 рр., переселеними з Ірану вірменами був заснований жіночий монастир св. Стефаноза ( Сурб Стефаноз) і невелика церква. У 1868 році, замість неї була побудована купольная церква, яку перебудовували в 1910 році. З 1988 року церква перейшла у власність Грузинської Православної Церкви.Це і є історія храму Нижня Бетлемі.
Тбілісі

На цегляному фундаменті  побудована хрестокупольна споруда. Церква споруджена з цегли, купол стоїть на чотирьох стовпах. Апсида напівкруглої форми, фасади украшені декоративними арками і високими прямокутними заглибленнями. Вікна підкупольного барабана вписані в арки. Над ними-виконаний декоративною цегельною кладкою підкупольний пояс.
Нижній Бетлемі/жіночий монастир Св.Стефана

Входи в храм влаштовані з північної і західної сторін. До північного входу ведуть широкі двосторонні сходи викладені з каменю .Із західного боку до храму примикає житловий будинок, який спирається на зведені перед входом в храм два потужні стовпи а верхньою частиною фасаду прилягає впритул до стіни храму.
Нижній Бетлемі/жіночий монастир Св.Стефана

Взагалі ,тут напевне нормальним явищем є прибудова до храмів якихось житлових(а може й не тільки житлових) приміщень.Цікаво виходить-оглядаєш стіну храму,оглядаєш..О,а це вже й не храм а чийсь будинок,попід стінами якого я тиняюсь..
Біля храму

Нижній Вифлеєм(Бетлемі)

Спускаємось ще нижче,бо зверху я засік новий обєкт,до якого тепер направляюсь.По дорозі оглядаємо представників грузинської архітектури.Непогано,та небагато..
Архітектура

Автошкола(?)

Читав що у десь у СтаромуТбілісі має бути діюча синагога.Чесно кажучи в плани відвідин я її не вносив,та як вже не підійти ближче,коли я вийшов майже на неї.Не сподівався,-бонус!
Велика Тбіліська синагога-одна з трьох діючих єврейських святинь у місті.Була побудована в кін.19ст.
Синагога

Джваріс Мама ("батько хреста") ліворуч та вірменський храм Норашені(відповідно праворуч)

Церква імені Святого Хреста,(Джваріс Мама), знаходиться на перехресті вулиць Леселідзе і Єрусалимської. Згідно історії, перша церква була побудована тут за часів Вахтанга Горгасалі. Собор, побудований в друг.пол. V ст., належав патріархії Єрусалиму і був схожий на собор на могилі Христа на Голгофі. Впродовж століть він змагався з грузинськими монастирями Єрусалиму.
Храм.На передньому плані вхід-крамниця-дзвіниця

Пам'ятка що дійшла до нас побудована в XVII ст. У 1825 р. споруда була відремонтована, тоді ж була зроблена прибудова із західного боку, знесена в 1920 р. За радянських часів в соборі було влаштовано книгосховище. У 1983 р. провели реконструкцію прилеглої до собору території. У цей же період з приміщення прибрали книгосховище. З 1989 року собор знов діє.Позаду храму знаходяться монастирські келії.
Джваріс Мама

Зовні "Батько хреста" має звичайний куполо – хрестовий вигляд. Чотири рукави, покриті двобарвним дахом, створюють форму хреста. На місці їх пересічення, в центрі, розташований широкий дванадцятигранний купол з кватирками. Фасади виконані в неяскравих тонах, зі сходу на подовжніх стінах змальовано три хрести.
Біля храму стоїть величезна каменюка,з-під якої тече свячена вода..
Вірменський храм Благовіщення Богородиці(Норашен)

В одному дворі,по сусідству з храмом Святого Хреста,підноситься ще одна святиня-вірменська церква Благовіщення Богородиці-Норашен("Ахалшені"-"новозбудована").
Норашен та камяна глиба

Норашенськая церква була заснована в 1467 р. Садатом. У 1650 р. Ходжа Назар перебудував церкву, що майже руйнувалася.Купол храму побудував майстр Петрос. Надалі церква повторно реставрувалася в 1795 р., 1808 р. і 1875 р. силами вірменської общини.
Камінь

У зв'язку з будівництвом вулиці «Вірменський базар» (нині Леселідзе), в 1924-1925 рр. була створена спеціальна група, яка проголосувала за руйнування святині. На щастя, рішення не затвердилося, і церква уникнула руйнування. У 1937 р. Норашен, як і багато інших церков, на території СРСР була закрита. У подальші роки будівля використовувалася як архів.
Два камені...

У 1989р. грузини розширили свою діяльність по відношенню до церкви з метою її перетворення на грузинську православну. Ці дії досягли кульмінації в 1994р., коли місцеві вірмени взнавли, що всі значні книги були вилучені з архіву. Події показували, що Норашен чекає доля, схожа з долею іншої вірменської церкви, - Кармір Аветаран, колись найвищою (40 метрів) вірменською церквою Тбілісі, знищеною в 1989р.
Могила представниці сімї вірменських меценатів в Тбілісі-Ліди Тамамшян

8 лютого 1995р.настінні написи майстра Петроса, що оповідали про реконструкцію куполу в 1650г., були знищені. Інші вірменські написи, два хачкара і дві прекрасні фрески XIX ст., створені представниками школи Овнатанянів, також були пошкоджені і знищені.
Храм Благовіщення Богородиці

Церква Благовіщення Богородиці /Норашен – одна з найбільш примітних вірменських культових споруд в Тбілісі, що є типом купольної базіліки, фасади якої виділяються декоративною аркадою.Над західним фасадом на даху збудована невелика ажурна ротонда дзвіниці.(інформ. з http://www.wholeearth.ru/sec9/pos2287).
На подвірї Джваріс Мама-Норашен

Така от неприємна ситуація,коли релігія не обєднує а навпаки-доводить до ворожнечі...
Каплиця

Настінна плита

Вірменський храм Норашен

ВуличкаДалі вирушаємо в сторону величнішого собору Тбілісі-Сіоні.
Нова дзвіниця

Сіоні — тбіліський кафедральний собор, побудований в ім'я Пречистої Богородиці та названий в честь Єрусалимської святої гори- Сіон.Слід зазначити, що «Сіоні» є не лише в Тбілісі, але і в інших містах Грузії. Існує думка, що в Грузії «Сіоном», називали лише церкви, побудовані в ім'я Божої матері.
Храм Сіоні

Перший тбіліський Сіоні був заснований в кінці VI ст.. Але після вторгнення арабів він був зруйнований. Новий собор відбудували в 1112 р. після звільнення Тбілісі Давидом IV Будівельником.  У подальші роки собор Сіоні ще не раз піддавався руйнуванню війнами і землетрусами, але кожного разу повністю відновлювався.
Купол

Під час капітальної реконструкції в другій половині XIX століття були відновлені пошкоджені фрески, розписаний купол храму. Також реставрацї Сіоні проводилися в 1978 та 1980-83рр.
Храмовий комплекс

Сіонський кафедральний собор являє собою центрально-купольну споруда з розвинутою східною частиною у вигляді виступаючих гранованих апсид. Купол Сіоні покоїться на склепіннях, що спираються на вівтарні стіни і два стовпи. Як склдепіння, так і арки мають стрілковий контур, що, мабуть, є результатом переробок XVII ст Зовнішня орнаментика стримана і суха по малюнку. Порівняно більше орнаментований барабан куполу.
Сіонський кафедральний собор

Недалеко від головної будівлі знаходяться дві дзвіниці: одна старовинна, триярусна, була побудована в XV столітті і відновлена в XX столітті після руйнування персами, друга відноситься до XIX століття і є прикладом російського класицизму в Грузії.
Храм

Стара дзвіниця

Інтер'єри собору прикрашають фрески російського художника Р. Р. Гагаріна. Але головна пам'ятка Сіона - це древній хрест святої Ніни, який, згідно з переказами, подарувала їй Пресвята Богородиця перед тим, як направити до Грузії.
Фото

До 2004 року, коли був побудований новий кафедральний собор Цмінда Самеба, в Сіоні знаходилася кафедра грузинського католікоса.
Собор Сіоні

Закінчимо цю частину симпатичним кадром..
"Симпатичний кадр")

Далі буде...
Tags: Грузія, Тбілісі, архітектура, дзвіниця, мандрівки, синагога, фортеця, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments