Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 5. Тбілісі:знайомство

 Тбілісі зустріло нас по-осінньому похмурим та прохолодним ранком."Сонячна" Грузія знову здивувала.На цей раз сюрприз був не з приємних...
Після нічного переїзду хотілось відіспатись-потяг Кутаїсі-Тбілісі не вирізнявся комфортом,не було навіть кипяточку щоб заварити чаю(про готову каву мовчу взагалі).

Фонтан біля станції метро Авлабарі

Взагалі,в потязі ми зутріли єдиного,за весь час перебування в Грузії,неприязного грузина.Він був одним з провідників...
Доречі,підйом у потязі роблять не за пів години,а хвилин за 10 до прибуття і ти сонний,під крики "бістро,бістро"(кричали по-грузинськи,але я думаю суть було такою)) пробуєш зібратись,роздуплитись,збігати в туалет,зібрати постіль..Корочше-жесть!
Вірменський храм Нор Ечміадзін(1806-1809рр)

Одразу на вокзалі посьорбали кави-чаю..Захотілось трохи розвіятись після нічної тряски.Поблизу з/д вокзалу є продуктовий ринок.Побрели туди.Знайшлои досить смачну свіжу чурчхелу-всього по 1ларі/шт,більше за таку ціну не бачили ніде.Поснідали місцевим смаколиком.
На подвірї храму Нор Ечміадзін

В іншому місці нам запропонували вино.Продегустували-сподобалось,взяли по літрі(червоного і білого) "для розгону".Розганятись потрібно було з чимось,тому прикупили ще сулугуні та вурди(овечий сир).От щодо вурди-то окрема історія...
 Підозріло дорогий сир я настояв брати без проби-на фарт..Не пофартило.Не знаю як ми не почули міцного запаху коли нам цей сир клали в пакет,але вже коли ми присіли на лавочках щоб посмакувати купленим тут я зрозумів-щось не те!
Смерділо так,що навіть чотири пакети не помагали!В подальшому нам засмерділо і кімнату в хостелі(прийшлось виставити цей "делікатес" за вікно).В літак з собою посоромились брати-залишили вурду хазяїну хостела попередивши,що холодильник у нього набуде неповторнох ароматів).
Такого там вдосталь..

Цікавість та жадібність трохи поборола огиду і я таки спробував трохи того сиру,-смак напевне такий нічого,та я його не надто й відчув через запах забивало в горлі.Руки відмивав шампунем у фонтані-помогло не з першого разу.Візьміть на замітку-сири при покупці хоча б нюхайте!)
 Вразив контраст на вулицях-поміж звичайних будинків стояли страшнющі розвалини,немов після землетрусу,та що вразило вкрай-вони були жилими!
Білизна на "балконі".Тут живуть

Гуляючи по таких от колоритних вуличках відчуваєш себе неначе в зоні активних воєнних дій...
"Елітний район"

Зате на вулицях досить чисто-то тут то там стоять смітники,біля розвалюх валяються мішки,швидше за все з будівельним сміттям,а "засилля"бутилок та обгорток-целофанів не  спостерігається..Є чому повчитись!
Оглядини

Типовий контраст

Потроху тягнуло на сон-червоне вино було смачніше білого,ним ми почастувались вдосталь,та й попередній насичений день плюс сіра погода робили свою справу..Вирішили гуляти до обіду-заселення в хостел було з 12.30- раніше якось не хотілось навязуватись,а пізніше-не було сили)
"Мохова стіна"

В запасі було ще більше двох годин-захотілось хоча б поверхнево оглянути стару частину міста.Попрямували в сторону з якої виднілось "щось"(як виявилось потім-фортеця Нарікала).
Горлиця

Виходимо прямо на новозакладений парк(роботи тривають там і досі).Красиво,цікаво,багато деталей для розгляду.Одразу ж навпроти-міст Миру.
Парк "Ріке"

Якщо не помиляюсь,парк називається "Ріке",має форму Грузії,а доріжками-стежинками поділений на "регіони".Різноманітні цікаві фігурки,креативні лавочки та площадки справді несуть в собі щось "високоєвропейське".Ріка Кура обмежує розміри "Ріке" своїми водами,одразу за нею видніється стара забудова міста,храми,а ще далі,на горі-фортеця.
Старий Тбілісі

Багатий на цікавинки район

Недільний ранок великою кількістю відвідувачів не вирізнявся-спали ще напевне люди,чи по храмах порозходились.Туди-сюди по території парку снувала охорона та працівники в формі.Один з працівників підійшов до камяної стіни,прошептав якесь заклинання чи натиснув секретну кнопку-і сніта відкрилась прихованими дверима.Чоловяга зник всередині-тільки профіль здалеку й встиг "піймати").
"Сезам,відкрийся!"

Бродити по парку і фотати його експонати-ось якою була наша місія наступних хвилин двадцять.
Білий рояль

Дуже багато експонатів-лавочок,кумедних стільців,столиків,каналізаційних люків(з трояндочкою на поверхні) виконані із білого каменю-що за камінь-не знаю.Багацько таких каменюк просто валяються повсюду-великі для дизайну,із меленьких викладають на спеціальних площадках різноманітні слова-символи..
Міст Миру

Красота і практичність

А зверху за цим всім із своєї резиденції спостерігає президент.Жартують що вечорами він бавиться перемикаючи пультом підсвітку на мості Миру..Можливо й так-нехай тішится,аби людям було де відпочити і на що подивитись.
Авлабарська резиденція(2004-2009рр)

Взагалі фотками в парку ми дуже мало-більше розглядали та оглядали.Насправді ж у "Ріке" дуже багато цікавих деталей які заслуговують на увагу гостей та відпочиваючих та всього не назнімаєш-треба щось і в голові залишити)
Космічні обєкти-це культурно-розважальний центр з концертним залом.Жесть!

Храм Сіоні на протилежному боці Кури

Далі потихеньку прямуємо в сторону важливої памятки Тбілісі-храму Метехі,знімаючи по дорозі все,що нас зацікавило.
Храм Метехі

Симпатичний райончик

Майже фортеця

Міст Метехі

Пристройки внизу храмового муру

Метехський замок - старовинна цитадель і резиденція грузинських царів на лівому березі Кури. Поряд з палацом ймовірно в XII ст. був побудований храм святої Богородиці. В історичних джерелах Метехи згадується з XIII ст. У цьому храмі молилася цариця Тамара.
Метехі на реставрації

У 1235 р. під час навали монголів Метехський храм і палац зруйнували. У 1278—1289 рр. храм був відновлений. Протягом 15-го ст. він був знову зруйнований, цього разу персами. У XVI-XVII ст. грузинські царі перебудовували Метехи. Храм ремонтувався в середині XIX століття, корінна реконструкція здійснена в 1987 році.
Храм Метехі

На поч. XIX століття старі укріплення довкола храму були розібрані і на їх місці побудована в'язниця. До революції в Метехськом замку відбував ув'язнення і А.М. Горький.  У 1959 році у зв'язку з благоустроєм міста Метехський замок був знесений. Метехський храм як пам'ятник древньої грузинської культури знаходиться під охороною держави.
Кура.Вид з території храму

Під склепіннями храму Метехи похована перша грузинська мучениця – цариця Шушаника Ранська, вбита мужем-вогнепоклонником в V столітті н.е.
Внизу,перед храмом,стоїть бронзова кінна статуя засновника міста-Вахтанга Горгасалі.
Вахтанг і Старий Тбілісі

В храмі було людно..Та що там "людно"-вірян було більш ніж достатньо.Хто молився,хто слухав,хто сповідався.Доречі сповідають там не так як у нас(сам не сповідався ще з школи,але процедуру знаю)- тут віруючий пише свої гріхи на бумазі і віддає її священнику,а той в свою чергу зачитує їх над особою що сповідається а потім просто рве бумагу,відпускаючи таким чином гріхи.Чи відбувають грішники покуту і яку-не знаю...
Суровий вершник

Храм на краю обриву

А ще площа навколо памятника Вахтангу служить чудовою оглядовою площадкою з якої можна поверхнево ознайомитись з старою частиною міста.
Вид на фортецю Нарікала

Храм поміж домами

Знамениті сірчані лазні

Оглянувши територію звисока вирішуємо ще не спішити до хостелу а пройтись таки в сторону фортеці(без підйому на неї),щоб збити оскому перед тим як ми покинемо цей район(з майбутнім поверненням ,звичайно ж).
Стіна фортеці.Вид з території ботанічного саду

Прямуємо в сторону ботанічного саду,попередньо не знаючи що він там є).Вирішуємо зайти на територію- 1ларі/чол не так вже й багато.Правда нічого "екстра" там не побачили,але прогулялись непогано.
Обриви

Ботанічний сад розкинувся біля підніжжя гори на якій стоїть Нарікала.Що побачили?Багато зелені,мало цвіту(тюльпани,гліцинія,ще якісь кущі),потічок який місцями утворував а-ля міні водоспадики.Найцікавішим обєктом став водоспад який спадав зверху при вході до саду.Щоб ним помилуватись можна й не заходити на територію ботанічного.
На краю...Ризиковано.

Ті самі тюльпани)

Ботанічний сад у Тбілісі отримав свій статус у 1845р і являється найстарішим бот-садом у Грузії.Територія яку він займає складає 98га(128га?)
Ще раз фортечні мури

Храм-новобуд на зумі...

Признаюсь-прогулянка без цілі по стежках-доріжках поміж дерев і кущів вимотала нас ще більше..Потрібно було повертатись назад.З відвідувачів саду ми були напевне на цей час єдиними,а охорони при вході вистачило б на приборкання невеликого мітингу.
Новий храм та залишки старих мурів

Повернулись в район сірчаних бань щоб подихати "тухлими яйцями" та підкріпитись заодно.Получилось непогано.Димок що йшов з коминів на кришах бань свідчив про те,що клієнти десь там,внизу ,получають насолоду та користь від процесу парення...
Комплекс сірчаних бань в районі Абанотубані

Теплі сірчисті джерела зіграли  важливу роль у виборі місця для будівництва Тбілісі. Навіть свою назву місто отримало від слова «тбілі» («тфілі»), що означає «теплий». Теплі (тем-ра вихідної води досягає 37°) джерела в цьому місці завжди служили місцем купання для мешканців. Надалі місце було упорядковано і забудовано окремими банями. Сформований комплекс облаштованих бань існував принаймні під час руйнівного набігу на Тбілісі Ага Мухаммед-хана в 1795 р., хоча існують свідчення наявності окремих упорядкованих лазень, датованих ще XVI ст. За час існування міста лазні руйнувалися, відбудовувалися, розбудовувалися та перейменовувались багато раз.
Банні куполи

Архітектура лазень - традиційна, східна, в основному, перська. Самі лазні є дуже низькими приземкуватими будівлями і знаходяться, з точки зору стороннього спостерігача, під землею, зовні видно тільки склепінні напівкруглі купола, так що туристи ходять прямо по дахах бань. Зверху купол, як правило, закінчується невеликою башточкою з прорізами. Стіни бань зроблені з цегли, підлога і звичайні ванни - з плит місцевого сірого пористого каменю. Дорожчі номери і ванни в них оздоблені мармуром.
Орбеліанівська(Блакитна)лазня(1911р.).Далі-мінарет мечеті

Блакитна лазня-це висока окремостояча споруда, прикрашена стрілчастим фасадом і бічними мінаретами, оздоблена строкатими кахлями.На стіні висить дошка з словами Пушкіна(хвалить тбіліські лазні!).
Орбеліанівська(Блакитна)лазня.Декор екстерєру

В лазні можна замовити як загальну(окремо чоловічі і жіночі)так і окрему кімнату(буде дорожче,але комфорт і умови набагато кращі!).
Фото

Ще раз Блакитна

Підкріпившись беремо штурмом останню "доготельну" ціль-водоспад.
Вода летить,шумить і бризгає в обєктив.Замочивши штани та взуття,заліпивши обєктив,задоволений відходжу в сторону)
Потік

Ми

Остаточно "садимо" батарею фотика і з почуттям виконаного обовязку прямуємо в бік станції метро.В недалекому майбутньому нас чекає душ,гарячий чай та мягка постіль...
Водоспад

Вода

Ще один міні-водоспадик
Tags: Грузія, Тбілісі, архітектура, водоспади, мандрівки, фортеця, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments