Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 4. Мцхета:Джварі

 Спочатку відстань здавалась недосяжною..Ну,не то щоб недосяжною-просто лінь десь зсередини посіяла свого хробачка який виростав з неймовірною швидкістю,одночасно нашіптуючи: "воно тобі треба?влупив собі зум,зняв на відстані-вдома на моніторі розглянув та й хватить.."
Я знав що не клюну на ці спокуси,але все ж чимдуж кинувся на пошуки заповітного моста-чим швидше я його знайду-тим скоріше замовкне надокучливий "хробак"!

Джварі з мостика

Офіційно місточка для переходу через річку немає-про нього я читав у звітах,про нього мені підтвердили у тур-центрі,про нього змовчав таксист пропонуючи довести до храму і дуже здивувався коли я заявив про факт наявності цього переходу.Знайти неважко-йдеш напряму до ріки-а потім попід берегом в сторону протилежну місту(в сторону фортеці) і вже хвилин через 5-8(залежить хто як ходить) ми попадаємо на місточок.
Мета все ближче!

Якщо ви спочатку подивились Мцхету(а саме-Самтавро і Светицховелі) то вам тільки на цей невідомий перехід,так як до великого мосту дуже далеко повертатись.Якщо ж ви їдете з Тбілісі і не маєте наміру заїжджати в Мцхету а плануєте лише піднятись до Джварі-сміливо виходьте перед великим мостом ,не вїжджаючи в містечко-храм буде як на долоні-з дороги не зібєтесь і підйом буде легким(довшим але легким).
Останні кроки!

..Перейшовши місточок потрібно обережно перебігти через трасу-переходів тут немає,а рух досить таки інтенсивний і швидкий.Небезпечні секунди!Подолавши і цей барєр опиняємось на полі-гори тепер по нашій стороні-Мцхета-по протилежній.
Пробую спілкуватись з місцевим пастухом кудою мені легше і швидше піднятись.Він володіє лише грузинською(о,яка несподіванка!)).Як не дивно,все ж розумію кудою швидше а кудою легше піднятись.Вибираю найважчий,зате найкоротший шлях..
Відпочинок на камені під Джварі

Чоловічий монастир Джварі стоїть на горі Армазі недалеко від старої грузинської столиці Мцхети. А під горою шумлять, зливаючись світлими та темними водами річки Арагва і Кура.За переказами, свята рівноапостольна Ніно, йдучи по Грузії з проповіддю, поставила на цьому місці хрест. «Джварі» і переводиться як «хрест».
Зливаються води Арагви і Кури

Не знаю,чи це усі навколо недооцінюють сили мандрівників,чи вид у мене був втомлений,чи може не принято у Грузії перенапрягатись,та те що вважалось зі слів таксиста "неможливим" а з натяків працівників тур-центру-"майже неможливим",зайняло у мене всього 20хв.Так,приходилось майже повзти між чагарниками і зарослями,так-іноді підіймався "на чотирьох",так- загнав декілька колючок у руки..Але підйом тривалістю 20хв-це даалеко не критично!
А може це я на емоціях майже вибіг туди..Незнаю)
Нетиповий ракурс храму

Потужний вітер на вершині погрожує скинути назад до підніжжя гори,і якщо сам ще надієшся на силу ніг та сяку-таку вагу тіла,то фотоапарат приходиться тримати міцно-гляди шлейка не витримає і-прощай техніка).Сідаю перепочити на краю гори..
Красота

Храм побудований правителем Східної Грузії над дерев'яним хрестом, поставленим на горі Св. Ніною. З письмових джерел відомо, що в сер. VI ст. хрест стояв відкрито і його було видно здалеку.На честь нього в грузинській церкві проводились святкування.
Храм і частина муру

У другій пол.VI ст. правитель Гуарам побудував поряд з хрестом малий храм Джварі. У 586 році син Гуарама Степаноз I починає будівництво великого Джварі, який повинен був стати гідною оболонкою для національної святині — хреста Св. Ніни. Будівництво було закінчене в 605 р.
Профіль

Через шум вітру чую своє імя..Дивно.Оглядаюсь-знайомий таксист,з яким ми спілкувались у Тбілісі(який не переконав мене у необхідності взяти машину).На лиці у нього подив і недовіра: "Ну як,піднявся?"-запитує.Відповідаю.Хвалить і дивується.Говорить що привіз земляків-туристів з України.Через хвилину підходжу до них-сімя з Рівного.Спілкуємось,ділимось враженнями,бажаємо хорошого дня,розходимось..Вони йдуть до автівки-я залишаюсь..
Ідилія...

Гримаса на руїнах Малого Джварі

Панорама

Храм з трьох сторін був обнесений камяним муром.Зараз то тут то там видніються розкидані залишки цих стін,придаючи пейзажу ще більшої краси.
Пейзаж

Храм Джварі побудований на самісінькому краю скелі, яку він продовжує і завершує. Його видно з усіх боків з далекої відстані.Будова являє собою тетраконх(22м. х 18,4 м.),перекритий куполом на восьмигранному барабані, з 4 кутовими приміщеннями, що примикають до нього.
Джварі

Зовнішній декор

Композиція "Піднесення хреста" над входом у храм

Східна і південна сторона храму прикрашені скульптурними рельєфами і орнаментами, на гранях вівтарної апсиди — три рельєфи із зображеннями титарів. Скульптури грубуваті, але в цілому орнамент добре підкреслює архітектурні форми храму.
Всередині святині

Місце з хрестом, навколо якого звели храм

Ікона

Відвідувачів досить мало,а в час мого заходу всередину-там взагалі був лише один монах...Дуже тихо,тільки вітер завиває за стінами.Розписів на стінох немає-чи то не збереглись,чи може їх там і не було.Не приглядався у пошуках залишків-оглядав інтерєр загалом,не концентруючи увагу на деталях.
Храм Джварі.Фасад

Побродивши ще трохи по території вирішую що час спускатись.Спускаюсь з іншого боку-не там де підіймався,-звідси не так круто і без хащів!
Храм та руїни монастирських стін

Погода сприяє для прогулянки-як жаль що завтра вже літак а ще стільки б хотілось побачити.Клацаю затвором все що довкола мене.Красота!
Внизу-Військово-Грузинська дорога та р.Арагві

Злиття Кури та Арагви.Праворуч-Мцхета

Храм Джварі та залишки монастирських мурів і Малого Джварі

ГЕС на Курі

Природа навколо тішить око - зелений колір якого так невистачало взимку розкинувся по горах,по схилах у вигляді кущів,трави,дерев..камяні обриви так і манять на самісінький край-а що там внизу?Не раджу підходити надто близько-сліди обвалів ще не прикрили ні мох ні зелень..
На краю..
.
Фото

Природі і архітектура

Десь внизу видніється траса,за спиною-гори,вдалині попереду-гори,праворуч-гори..Хочеться злетіти над всім цим і оглянути згори..Лечу!Лечу!Лечу швидше!Спотикаючись за якийсь камінець ледь стримую рівновагу,блін-так і "долітатись" недовго!Приходиться прикладати зусилля щоб спускатись спокійним кроком а не бігом,та "літати" більш не буду,-вирішую для себе).
Храм

Між небом і землею...

Як не дивно та спуск зайняв приблизно стільки часу що й підйом,а то й більше.Згодом розумію чому-досить часто зупинявся по дорозі для "клацання" і милування навколишніми видами.Десь через 25хв.спускаюсь до траси..
Природа

..і провода не в тему

У 2004 році Джварі був внесений до списку Міжнародного фонду монументів, як один із ста, яким загрожує загибель, проте реставраційні роботи 2007 років дозволили виключити його з цього списку.
Мох на каменях

Ще декілька фото перед остаточним "приземленням":
Погляд на Мцхету

Погляд на храм

Придорожня зона

Ряд хвойних біля траси

Прямую в сторону Тбілісі,намагаючись подночасно і знімати і піймати якусь маршрутку.
Міст

Там вдалині....

Знак
Tags: Грузія, Джварі, Мцхета, гори, мандрівки, природа, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments