Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 3. Мцхета:Самтавро та Светицховелі

Від Тбілісі до першої столиці Грузії-міста Мцхета порядка 16 км(туди куди нам потрібно).Маршрутки ходять досить часто з автостанції біля метро Дідубе(Тбілісі).ціна проїзду -1ларі/5грн.Беремо квиточки в касі,сідамо в маршрутку і чекаємо допоки вона заповниться...Всі?Ну то поїхали!

Храм Самтавро з дзвіницею.На підході...

Одразу напишу-кому ліньки або важко буде піднятись до храму Джварі(а стоїть він на горі біля Мцхети,а бути там і не відвідати Джварі-великий злочин)),замовляйте таксі одразу на автовокзалі-як добре поторгуєтесь то вас повозять по храмах за нормальну ціну(тільки одразу не погоджуйтесь бо прогадаєте).
....Котимось на маршрутці хвилин двадцять..Тю,можна й пішком дойти(при бажанні  і наявності часу).Зупиняю навпроти монастиря Самтавро,транспорт котиться далі,я-в сторону.
Монастир Самтавро

Дух перехоплює-краса неймовірна,навколо гори та все в зелені,на одній вершині-храм,на іншій-фортеця а перед самим носом-величний комплекс..Шалений вітер підштовхує мене до воріт,мовляв-чого чекаєш,-заходь!
Дзвіниця

 Мцхета – одне з самих древніх міст Грузії, а також її перша столиця.Розкинулось місто серед скелястих гір і річок Арагві та Кура. Проте, велика слава міста не існувала довго, лише до 736 року. У 736 році місто було зруйноване армією Мервана, після чого міські стіни вже не зводилися і Мцхета втратило минуле значення.
Фортеця Бебрис Ціхе

До зовсім недавніх пір Мцхета не носив титулу міста і лише в 1956 році цей населений пункт охрестили як місто.
Поховання в храмі Самтавро

Що ж,оскільки и вже на території,то розглянемо поближче перші відвідані святині.
Монастир Самтавро — комплекс з Самтавро-Преображенської церкви і жіночого монастиря святої Ніни знаходиться при злитті річок Мткварі і Арагві.
Інтерєр храму

Церква побудована в IV столітті царем Міріаном. Після царя Міріана, Преображенський храм багато разів руйнувався і відновлювався. У першій половині XI століття, за часів царювання Георгія I, по указу католікоса Мелхіседека храм розширили, прибудували південні брами і прикрасили оригінальним орнаментом. Також прикрасили храмовий інтер'єр.
Храмова ікона

У храмі Самтавро знаходиться безліч святинь, частина животворящого стовпа, чудотворна ікона Іверськой Божої матері, чудотворна ікона святої Ніни, пожертвувана з Санкт-Петербурга царем Георгієм XII, могили святих царів Міріана і Нани, мощі святого Абібоса Некресського та Шио Мгвімського, частина каменя з могили святої Ніни з Бодбе і інших реліквій.
Самтавро-Преображенська церква

У другій половині XIX ст за часів екзархату, храм відновила ігуменя жіночого монастиря св. Ніно, Ніно Амілахварі. Тут було засновано жіноче духовне училище (4-х класна прогімназія), яку потім перенесли в Тбілісі.
На стіні храму..

З багатого комплексу Самтавро, на сьогоднішній день збереглися Преображенський храм, мала церква св. Ніно (Маквловані), дзвіниця, вежа-фортеця, храмовий іконостас XV століття, фрески XVII століття.
Двері до храму

Мцхета в старих джерелах величалась другим Єрусалимом. Історія навернення Грузії (Іберії) тісно пов'язана з рівноапостольною, каппадокійськой дівою св. Ніно, що зібрала грузинський народ і  привела його до Бога.  У цих місцях знаходиться "ожинник" (Маквловані), де св. Ніно проповідувала християнство, світло якого осяяло всю Грузію, у зв'язку з чим в 324 році християнство було оголошене державною релігією за часів святих царів Міріана і Нани.
Самтавро

Ожинник св. Ніно, як джерело духовної благодаті, знаходить аналог в Біблії, в "неопалимій купині" Мойсея.
Відомо, що впродовж століть Самтавро був центром християнського церковного життя і духовного подвигу.
Барабан храму

Така от історія.Ще на території монастиря знаходяться поховання,могильні плити зручно вмостились собі хто під самим муром комплексу,хто під деревом в занітку його крон а хто й просто у траві заховався...
Храм Св.Ніно

Досить помітно контрастують два храми-Самтавро і Св.Ніно-один величезний,гостроверхий,прикрашений різьбою та візерунками,інший-крихітний,без особливих прикрас(та що тут казати-зовсім без декору),зате під черепицею.Заходимо всередину крихітної святині...
Два храми..

А всередині темно,тихо і тісно...Пахне свічками,єдине джерело світла-також свічки.В одному з кутів сидить монахиня,-молиться чи дрімає-не знаю,голови не підіймала.Фотографувати посоромився-ще злякаю спалахом,кімнатка ж крихітна...Стіни і стеля чорні від кіптяви,через неї проглядають залишки фресок,атмосферно.не затримуюсь надовго-молюсь і вихожу на сонце...
Храм знайшов притулок під деревом..

Величний храм..

Десь у 2010р центр Мцхети відреставрували,вичистили-вилизали і придали йому вигляд "нової копійки"..На жаль на все місто коштів певне не хватило і в стилі а-ля "нью Прага" ми бачимо зовсім небагато,але ж як приємно пройтися по цих мощених пішохідних вуличках поряд з акуратненькими садибами та магазинчиками..
Нова Мцхета

А вдалині там гори..грузинські гори...Забуваєш де знаходишся і мелькає думка-що ж мене занесло в такі шикарні дорогі місця?Тут недорого,але красиво!
Фото

Скажу чесно-не дуже вірив коли читав про те,що храм Светицховелі важко описати -його потрібно побачити...Мушу визнати-це таки правда.
Мури навколо собору

Внутрішній "мандраж" починається вже тоді,коли підходиш під мури за якими ховається храм..Не те щоб ховався-знаходиться,бо з такими розмірами заховатись важко.
За стіною та над нею

Храм набагато більше прикрашений орнаментами,різьбою та барельєфами ніж Самтавро.Різнокольорова кладка також робить свою справу(візуально).
Купол храму

Одразу навпроти входу на територію святині знаходиться така собі площа-імпровізований(а може й справжній)центр Мцхети.Фонтану(як пасує центральним площам)тут немає,та є цікава споруда під античний храм чи що..Насправді ж тут розмістився туристичний інформаційний центр,а ще-РАГС.Такі от сусіди!)
ТІЦ-РАГС

Доречі,в інформаційних центрах сидять досить приємні компетентні люди які покажуть-розкажуть і порадять все що треба(ну,або що самі знають).Також тут можна взяти карту того чи іншого міста "за дякую".
Светицховелі (животворний стовп)

Светицховелі (животворний стовп).Профіль

 Згідно з легендою, в I ст. місцевий рабин Еліоз, що став свідком розп'яття Ісуса Христа, викупив у воїнів частину Хітона Господнього і привіз його до Грузії, своїй сестрі Сидонії. Але як тільки Сидонія притиснула Хітон до своїх грудей, тут же впала мертвою. Священне полотно так і не змогли забрати з її рук, тому поховали його разом з Сидоніє. На могилі виріс  кедр, якому поклонялися як божеству і вважали цілющим.
Декор стіни храму

Декор стіни храму

Три століття опісля свята Ніна принесла в Мцхета благу звістку про християнство. На її прохання цар Грузії Міріан ІІІ заснував церкву на місці, де покоївся Хітон.
Барельєфи Светицховелі

Зі священного кедра вирубали сім колон для дерев'яного храму. Проте викорчувати пень не вдалося, а з його ствола витікало благовонне міро. Згідно з переказами, цей стовп творив дива,лікував людей, тому його назвали "светицховелі", що в перекладі з грузинського означає «Животворний стовп».
Вид на Джварі з подвіря Светицховелі

За іншою легендою, саме тут в IV ст. була побудована перша християнська церква в Грузії – церква Святої Сидонії. Сама свята була також похована в цих місцях.
Фото

Згодом, після того як перша церква була закінчена, її зруйнували. Впродовж багатьох століть, її намагалися звести знову, але нічого не виходило. На початку XI століття, під час чергового будівництва перший стовп нового храму був виструганий з дерева, яке, з чуток, виросло над могилою Святої Сидонії. Через декілька десятків років собор все-таки вдалося побудувати. Звідси походить і назва цього неймовірно красивого храму – «Стовп Животворниий», або по-груз. «Светицховелі».
«Стовп Животворниий»

Вважається, що сенс цїєї легенди в тому, що без опори на духовні традиції минулого немає майбутнього, і що прийняття грузинами християнства не було для них зв'язано з фундаментальним розривом з духовною культурою минулого.Філософськи...
Профіль

І ще одна історія,повязана з будівництвом храму:розповідають,що храм, споруджений архітектором Арсукісдзе, викликав заздрість у його вчителя, який обмовив майстра, і тому відрубали праву руку. За іншою версією, руку Арсукідзе відсікли за наказом царя, щоб ніколи не зміг він побудувати нічого подібного Светицховелі.
Величний храм

І дійсно над центральною аркою північного фасаду собору, поміщений рельєф руки, що тримає кутник, і написом "Рука раба Божого Арсукідзе. Згадайте". (Про це, зокрема, описується в романі К.Гамсахурдіа "Права Рука Великого Майстра").Інфо-http://www.georgia.orexca.com/rus/cathedral_svetitshoveti.shtml
Фото

Сучасний храм як такий був побудований в XI столітті (1010- 1029 г .г.) на місці першої в Грузії християнської церкви Дванадцяти Апостолів, спорудженої в IV столітті.
Ідилія

Ставши головним собором і центром християнства в Грузії, Светицховелі повторив всю історичну дорогу грузинського народу від осквернення сельджуками, коли храм використовувався як хлів для верблюдів, до розграбувань турками і персами. Потайні кімнати Светицховелі служили укриттям для місцевих жителів під час набігів і сховищем коштовних книг і коштовностей.
За стіною..

У XIX столітті, перед прибуттям російського царя Миколи I, давні ікони покрили декількома шарами вапна. Їх очистили від нього лише в 60-х роках XX століття.
Глеки на територі храму

Посуд для вина

Цікавим фактом архітектури комплексу є його побудова згідно з астрологічними знаннями, в який, як вважається, закладений таємний сенс. Споруди утворюють фігуру хреста, де осьова лінія відхиляється від подовжньої на 22 градуси. Саме на цей кут повернені відносно сторін світла єгипетські піраміди і такий же кут нахилу має земна вісь. А розташування веж і споруд, що оточують собор, на думку сучасних учених, відображують структуру Сонячної системи.
Ще трохи декору в екстерєрі

Барельєфи

Собор Светицховелі вирізняється величною і гармонійною архітектурою. Барельєфи західного фасаду майже повністю збереглися в своєму первинному вигляді. На південному фасаді краще всього помітна характерна асиметрія будівлі. Декоративні арки північного фасаду підкреслюють висоту собору в 54 метри.
Святі на стіні

Внутрішні стіни розписані фресками, більшість з яких, на жаль, не збереглися в своєму первинному стані. Багато ікон також було замінено, а оригінали зберігаються в національних музеях Грузії.
Настінна ікона всередині собору

Велика фігура Ісуса у вівтаря була написана російським художником в XIX столітті. Барельєфи прикрашають кетяги винограду, що є особливістю багатьох храмів Грузії.
Вівтар

У південній частині комплексу знаходиться невеликий кам'яний храм, який є копією каплиці Гробу Господнього в Єрусалимі. Його побудували на початку XIV століття, щоб відзначити, що собор Светицховелі є другим місцем в світі, де лежить одяг Христа.
Інформація з http://allcastle.info/asia/georgia/001
Понівечена різьба

Понівечена різьба

До інших історичних пам'ятників відносяться кам'яні купелі IV століття, в яких хрестили королів, і залишки оригінального животворящого стовпа.
Ісус

Фрагменти розпису, що зберігся на стінах храму, виконані в основному в XVI-XVII століттях. У фрагментах фресок можна побачити сцени з легенди про хітон Господній, пов'язаною з будівництвом храму Светицховелі.
Ікона над входом

Перед вівтарем знаходиться поховання грузинських царів, у тому числі Вахтанга Горгасалі – засновника Тбілісі, Іраклія II – царя Кахетії, царів династії Багратіоні і інших.
Поховання

За всю довгу історію Светицховелі не раз руйнували і реставрували. Найзначніша реконструкція була проведена спочатку в XV столітті, коли купол собору і набув свого нинішнього вигляду, а потім в XVII столітті, коли був встановлений існуючий шатер куполу, проведений ремонт, побілені внутрішні стіни храму. Але в цілому Светицховелі все ж зберіг той образ, який надав йому в 1029 році архітектор Арсукідзе.
Інтерєр храму.Праворуч-камяний храм

Інтерєр храму

Светицховелі – грандіозний собор хрестово-купольного плану. Від високого хрестоподібного фасаду симетрично з двох сторін відходять прибудови, прикрашені арочними рельєфами. За фасадом ніби другим ярусом піднімається основна будівля собору. Вона прямокутна в плані і в середині неї підноситься барабан, увінчаний загостреним куполом з 16 вікнами.
Собор Светицховелі

Фасади храму прикрашені кам'яною різьбою, характерною для грузинської архітектури кінця X, - початку XI ст. Арки обрамляють віконні отвори, різьблені рельєфи і ніші. Серед рельєфів на стінах храму можна бачити фігури ангелів, що летять, - фрагменти попереднього храму, збудованого в IV ст.
Фасад.Головний вхід

Карнизи і обрамлення вікон  покриті різьбленим рельєфним орнаментом, який з іншими декоративними прикрасами гармонійно зливається в загальний архітектурно-художній образ всієї будівлі.З обох сторін вїздної брами храмового муру "примостились" коровячі голови.Інфо з  http://www.advantour.com/rus/georgia/mtskheta/svetitskhoveli.htm
Вїздна брама

Храм оточений фортечним муром, який за планом наближається до квадрата. Стіна була споруджена за наказом царя Іраклія II (згадується в тексті висіченим над південним входом в храм). Висічений камінь в старій частині перемішаний з річковим каменем в стіні. Споруди на стінах виконані з цегли. Стіна двоярусна.
Мури та за ними

У верхній частині є бойова доріжка, на рівні якої також є сховища каменю. В стіни вбудовано 6 циліндричних і 2 чотирикутних вежі. Вхідні ворота розташовані на південній стороні. На західній стороні дзвінниця і брами XI століття — чудовий приклад грузинської народної архітектури.
Вуличками міста..

Під час розкопок в 1963—1964 роках в південно-західній частині стіни були знайдені останки католікоса Мелкіседека (XI століття). У дворі, в південно-східній частині стіни — палац католікоса Антона II. В даний момент повністю перероблений і являє собою історико-етнографічний музей.Інфо з http://ru.wikipedia.org/wiki/
Фото

Ще декілька разів оглядаюсь на храм-він не ховається за деревами чи мурами-стоїть гордо,проводжає мене...
Фортеця старця(Бебрис Ціхе) IX ст.-частина фортеці обвалилась через дощі

Фортеця

А я направляюсь до Джварі...
Джварі
Tags: Грузія, Мцхета, гори, дзвіниця, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments