Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Грузія 2013.Частина 1: Монастир Гелаті

 ...Дощ ніби вже й перестав,та хмарне небо сонячної Грузії продовжувало нависати над нашими головами так низько,ніби хотіло якщо не фізично то хоча б морально надавити на нас..Йому получалось частково-погода відійшла на другий план,так як попереду була одна з довгоочікуваних цікавинок-монастир Гелаті..

Вгадавши "на фарт"(частково прочитавши назву по буквах) маршрутку,відправляємось з Кутаїсі в сторону Гелаті.Добре що водій розуміє українську/російську-він то нам і уточняє що де коли і до чого...Їхати недовго,-кілометрів 7 всього (проїзд 1ларі/5грн) і от ми вже біля комплексу...
Головний храм- собор Різдва Пресвятої Богородиці

 На території-не людно,вхід безкоштовний,хоч комплекс і обнесений камяним муром.Комплекс на сьогодні складається з: кафолікону(головний храм) (XII ст), церков вмч. Георгія і свт. Миколи (обидві XIII ст), будівлі Академії, трапезної та дзвіниці.
Заснований в 1106 р. св. царем Давидом IV Будівельником(Строителем) (1089-1125) на честь приєднання до Грузинського царства Кахеті і перемог над турками-сельджуками.Згодом монастир став усипальнею царя Давида.
Храм Георгія Побідоносця

У XII-XV ст. монастирю Гелаті була надана повна автономія, визнавалось лише вище право царя. Навіть у Католікоса-Патріарха Грузії не було такої влади. У монастирі Гелаті у царя був представник. Старші ченці і старший настоятель  також вважалися членами царського двору. У другій половині XIII ст. і в XV ст. через політично-економічне послаблення країни, економічне і культурне життя монастиря Гелаті зіткнулося з перешкодами.
Пізніше колишні привілеї монастиря частково відновив цар Георгій Брцкинвале (Блискучий).
Храм Георгія Побідоносця

Після політичного розпаду Грузії (друга половина XV ст.), монастир Гелаті перейшов під владу царів західної Грузії. Потім в 1510 р. османська армія спалила монастир.
Храм Георгія Побідоносця

Імеретинські царі Баграт III і Георгій II провели в монастирі Гелаті масштабні будівельні і господарські роботи - капітально відремонтували і розписали храми. Відновили закриту і спустошену церкву. Пожертвували їй землі.
Барельєф на стіні храму

У XV ст. в монастирі була заснована єпископальна кафедра, яка і підняла політично-моральне і економічне положення монастиря. У другій половині XV ст. резиденція Каталікоса-Патріарха західної Грузії була перенесена з Бічвінти в Гелаті.
Собор Різдва Пресвятої Богородиці(ліворуч-храм Св.Миколая)

 Гелатський монастир впродовж довгого часу був культурним і просвітницьким центром Грузії, при ньому знаходилася власна академія. Серед викладачів і випускників академії немало відомих філософів, учених-богословів, ораторів і перекладачів.
Надмогильна плита царя Давида Будівельника(Строителя)

За переказами, Давид Будівельник велів поховати себе в Гелаті в прохідному місці: на думку, що затвердилася, могила біля південних воріт монастиря з написом на кам'яній плиті: «Це спокій мій навіки, тут вселюсь, бо я забажав його», є місцем його поховання.Цар  велів так себе поховати, щоб кожна людина, що ступила на цю плиту, пригадала Давида добрим словом.
У храмі ведуться роботи

Усі три храми на території комплексу реставруються,-два із них обнесені риштовкою зовні,у храмі Богородиці ведуться внутрішні розписні роботи.Зайшли і тихенько поспостерігали-щоб не злякати музу).
Келії(?)

 З XVII ст. в монастирі Гелаті провели масштабні відновлювальні роботи царі Георгій VI, Олександр V, Соломон II і єпископи Гелаті. До кінця XVIIII ст. монастир володів 42 селами.    Після приєднання Імеретинського царства до Російськой Імперії (1810 р.) монастир Гелаті з церковної сенторії перейшов в статус державної установи  - став монастирем штату.
Барельєф на стелі портика при вході в будівлю академії

Монастир Гелаті

Далі розглянемо кожен храм трохи докладніше..
Монастир Гелаті

Собор на честь Різдва Пресв. Богородиці  (1106-1125),хрестово-купольная споруда, витягнута по осі «схід-захід», з 3-ма апсидами (середня вище і ширше бічних), з високим барабаном куполу, рукави хреста підвищені відносно ін. частин будівлі.
Інтерєр головного храму

Основне ядро будівлі має 5 арочних входів: поодинці з пн.і пд.боків та 3 в зх. Центральний простір освітлений високими і широкими вікнами; барабан куполу, арки склепіння якого спираються на виступи стін і 2 стовпи, прорізаний 16-ма високими вікнами.
Кладка храму складається з груботесаних каменів різної величини, із заповненням швів дрібнішими каменями.
Інтерєр головного храму

Нижні частини будівлі не мають декору, за винятком обрамлень вікон.
У соборі розміщено 6 прибудов: у ім'я св. праведного Іоакима і Ганни, вмч. Марини, ап. Андрея Первозванного, Всемилостивого Спаса, свт. Миколи Чудотворця і мч. Іринаи. За переказами, в Андріївській прибудові знаходиться могила св. цариці Тамари; прибудова Всемилостивого Спаса служила усипальнею мч. грузн. царів; вважається, що тут похоронені цар Баграт з дружиною Оленою, царі ЗРостом і Симон.
Інтерєр головного храму

До первинного декору внутрішнього простору храму відноситься датована XII ст мозаїка конхи вівтарної апсиди з ростовими зображеннями Богоматері Никопеї і  архангелів Гаврила і Михайла (нижня частина обсипалася, в XVI ст замінена фрескою).
Храм Св.Миколая через арку південних воріт

Гелатський монастирський комплекс

Зі сходу від головного храму стоїть церква XII сто. ім. Святого Георгія Побідоносця. За планом і формою вона повторює головний храм, але по величині значно меншого розміру.Всередині стіни покриті фресками XVI століття.
Дзвіниця

За переказом,храм заснований на місці,де царю Давиду зявився вмч.Георгій і вказав на місце будівлі майбутнього храму.
Це хрестово-купольная споруда з 3-ма апсидами, з куполом на високому барабані, що спирається на виступи стін і на 2 круглих стовпа, висічених з цілісного каменя. Храм добре освітлений: у барабані куполу розташовано 8 високих вікон, в апсиді - 3, в пн.і пд.частині - по 2 вікна, в зх.частині - 3 вікна.
Гелаті-спадщина ЮНЕСКО

Фасади церкви завершені профільованими карнизами, декотрі вікна декоровані орнаментом. Дверний отвір прикрашений широким орнаментованим порталом, до якого з обох боків примикають по дві глухі арки. Із зх. сторони храму - портик з 3 арочними отворами, побудований ймовірно на поч. XVI ст Багратом III і його дружиною Оленою.
Стіни заростають...

І останнім -третім храмом на території монастирського комплексу є церква Св.Миколая-побудована у 13-14ст.
Собор Різдва Пресвятої Богородиці

Храм являє собою невелику  2-поверхова будівлю, де ніжній, прямокутний в плані і перекритий коробчастим склепінням поверх відкритий на всі боки арками, а верхній - купольна церква з однією апсидою.
З пн. сторони уздовж стіни будівлі на двох напівциркульних арках зведені кам'яні сходи.
Комплекс.Вид зверху

З західного боку від храмів Різдва Богородиці і Св. Миколая знаходиться будівля академії (XII ст),а трохи осторонь-дзвіниця XI ст. Її нижня частина,-відкрита з усіх боків арками альтанка побудована над джерелом, над альтанкою зверху комора, а на самому верху дзвіниця.
Інорм.частково взята з http://www.pravenc.ru/text/161963.html та http://www.geo-travel.net/
Погляд з дороги

З 1994р Гелатський монастир входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Гелаті

Назад повертались пішком-направлялись не в місто-попереду був ще один цікавий обєкт,про який розкажу в іншій частині...
При дорозі....

Річка
Tags: Гелаті, Грузія, дзвіниця, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…