Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Як тебе не любити...Частина 7

 Випало нещодавно мені відвідати нашу столицю..Вроді й часу обмаль було,та декілька вільних годин все ж таки знайшлось,якими я  звичайно ж пожертвував для прогулянки містом.Сіра похмура погода чомусь ніяк не настроювала на потрібну "хвилю",а отже побродивши недовго вулицями,небагато то й побачив,а ще менше-пофоткав.Та нічого,головний обєкт запланований для відвідин цього дня,увагою обділений не був(що саме це було-зрозумієте переглядаючи пост)...То пройдемось!
Першим гігантом ,який попав у мій обєктив стала будівля найбільшої бібліотеки України, головного науково-інформаційного центру держави-Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського.
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

 Заснована 2(15) серпня 1918 року як Національна бібліотека Української держави, з 1988 року носить ім'я В. І. Вернадського.Входить до числа десяти найбільших національних бібліотек світу.Обсяг фондів — близько 15 млн. одиниць зберігання(книги, журнали, продовжувані видання, карти, ноти, образотворчі матеріали, рукописи, стародруки, газети, документи на нетрадиційних носіях інформації). Бібліотека має найповніше в державі зібрання пам'яток слов'янської писемності та рукописних книг, архіви та книжкові колекції видатних діячів української й світової науки та культури.
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

 Щорічно до фондів надходять 160-180 тис. документів (книг, журналів, газет тощо).У Бібліотеці понад 40 підрозділів, що згруповані за напрямами їх діяльності в інститути , центри, Фонд президентів України, Національну юридичну бібліотеку і Службу інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади. В Бібліотеці працюють понад 900 співробітників.Якось так)!
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Далі ми прямуємо(ну добре-їдемо на метро)) до станції Олімпійська де оглядаємо наступну новозбудовану памятку столиці-НСК "Олімпійський".
Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

НСК "Олімпійський" — головна спортивна арена України, один з найбільших стадіонів Європи.Оновлена арена має статус стадіону категорії «еліт» і місткість 70 050 місць.
 Днем створення стадіону вважають 12серпня 1923р. , коли на «Червоному стадіоні ім. Л. Троїцького» були проведені перші змагання першої Олімпіади Київщини. Проект стадіону був розроблений інженером Л. І. Пільвінським Для південної та східної трибун використали схили Черепанової гори. З уламків будівель збудували північну та західну трибуни, засипавши їх землею.
Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

Друге урочисте відкриття повністю реконструйованого стадіону(5 років робіт по удосконаленню), що отримав нову назву-"Республіканський стадіон ім. М.С. Хрущова", планувалося 22 червня 1941р.,але того самого дня розпочалася війна. Офіційно з часів окупації стадіон був відкритий 12липня 1942р.
Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

Улітку 1954р. завершилося будівництво головного фасаду стадіону – колонади зі службовим входом до внутрішнього двору адміністративного корпусу. Ці колони стали візитівкою стадіону.А в  жовтні 1962р.Республіканський стадіон ім. М. С. Хрущова змінив назву на Центральний стадіон.
Друга генеральна реконструкція стадіону була розпочата 1966р,-за новим проектом двоярусна чаша трибун стадіону була розрахована на 100 062 місця.Таким чином київський стадіон став найбільшим за місткістю трибун у Радянському Союзі і Європі.
Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

1996р, згідно з Указом Президента України, Державне спортивно-виробниче підприємство «Республіканський стадіон» стало Національним спортивним комплексом «Олімпійський».
У 2008-11рр.тривала реконструкція стадіону з метою підготовки до проведення ЧЄ з футболу 2012р. Реконструкція стадіону НСК «Олімпійський» передбачала створення сучасної арени, на базі старої споруди.Будівлю "одягнули" у скляний фасад, а сам стадіон накрити унікальним дахом зі скловолокна і надміцної матерії. Місткість стадіону зменшилась до 70 050 глядацьких місць, що не заважає йому бути однією з найбільших спортивних арен Європи.
Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

Неподалік від стадіону знаходиться колишній Троїцький народний будинок(1901-02рр.,стиль-раціоналізм),який тепер є Київським державним театром оперети.
Київський державний театр оперети

Якщо ходити вулицями поспіхом,як це робить більшість людей(у всіх ж справи,турботи),то й не помічаєш,що будинкі які оточують тебе усі різні,з безліччю деталей,кожен цікавий по-своєму,кожен унікальний по-своєму.Сама лише кольорова різноманітність вже симпатизує.Придивіться до них уважніше:
"1904"

Кожен другий при докладнішому огляді викликає захоплення.
1910-13рр,модерн(Саксаганського 12)

І хоча перші поверхи "окупували" різноманітні магазини-бари-офіси-банки,заліпили плакати-реклами-вивіски,та ви гляньте поверх них,беріть вище,пропустіть цю архітектурну "непотріб" мимо свого погляду і ви побачите-будинок живе своїм життям,своїм минулим,він має свою історію яку не загорнути в паскудну обгортку "алло" чи "люксоптики"(це для прикладу)...
Колишній прибутковий будинок купця Ф.Поллак(кін.19-поч.20ст) на Червоноармійській

Житловий будинок (1896—1997,неоренесанс), архітектор А.-Ф.Краусс.Шота Руставелі 22

Симпатичний різнокольоровий ряд

Так от "тихим кроком" доходимо до центрального юдейського молитовного будинку Києва-синагоги Бродського.
Синагога Бродського

Зведена була синагога за проектом інженера Георгія Шлейфера на замовлення власника декількох цукрових заводів і мецената Лазаря Бродського у 1897-98рр. у готичному стилі.Оскільки у той час була заборона на споруду молитовних будинків, Лазар пішов на наступну хитрість, в Сенат він подав лише креслення бічного фасаду,-ніби це будується звичайна будівля і таким чином отримав дозвіл на  будівництво.
Синагога Бродського.Фасад

У 1926р. синагогу закрили: будинок став клубом, потім — політшколою і військово-санітарним гуртком.У 1955р.приміщення надали Київському академічному театру ляльок.
Споруда багато реконструювавлася. Проведена в середині 1970-их рр. реконструкція істотно змінила будинок: був прибудований фасад і перебудований верхній поверх.
Синагога Бродського.Профіль

Після виходу в 1992р. Указу Президента України про повернення релігійним громадам культових будинків, що належали їм, уперше за багато років єврейська релігійна громада змогла відсвяткувати Хануку у синагозі Бродського. У 1997р.ляльковий театр переселили.
14 березня 2000р.при участі численних гостей відбулося урочисте відкриття відновленої Центральної синагоги Києва.
Синагога Бродського.Тил

Червоноармійська 96(що за будівля-не знаю),знайшов лише інфу що дана будівля передана у державну власність з віднесенням її до сфери управління Служби безпеки.

 Поряд ще одна цікава будівля,більше того-це навіть памятка архітектури!Правда весь "фейс" споруди завішаний непотребом..
Думаєте що колись ось таких гігантів не будували?Правильно мислите!Бо наша "памятка архітектури" то лише перших три поверхи цього "монстра",все решту-величезна надбудова 2009-11(?)рр.Короче використали старий будинок як фундамент для нового проекту,а не знесли,-бо то ж памятка,люди стогнати будуть(та хто їх слухає?).
Памятка архітектури

Взамін-"вилизали" історичну будівлю,провели невдалу реконструкцію(саме так,бо при реставрації балконів не збивають,а тут-позбивали),і от які ми хороші-памятку ми ж залишили,ще й відновили,а що там вище-ви не дивіться...
Ще донедавна тут хазяйнувала Голосіївська РДА в м. Києві та Фонд приватизації комунального майна Голосіївського р-ну.Хто ж тепер там живе?
Така от памятка...

Дитяча музична школа №10(будинок причту Миколаївського костелу)

І от я нарешті біля найочікуванішого обєкту цього дня-Миколаївський костел.
Костел Св.Миколая

Скільки часу йому вдавалось уникати зустрічі зі мною-одна з найкрасивіших архітектурних пам'яток міста та найпомітніших споруд Києва завжди чомусь була поза моєю увагою,та сьогодні нарешті ми побачились..
Готичний велетень

 Наприкінці 19 ст. в Києві був лише один діючий костел - Олександрівський,-в Києві на той час налічувалося понад 40 тисяч віруючих, а він міг вмістити не більше 1500 відвідувачів.
 Дозвіл на будівництво нового костелу було отримано, і в 1899 році почалися роботи зі зведення храму. Будівництво велося за проектом молодого архітектора С. Воловського. Оскільки він на той час був студентом і йому бракувало досвіду, доопрацювання проекту і керівництво будівництвом доручили відомому київському архітектору В. Городецькому(його творіння в Києві- будинок Державного музею українського образотворчого мистецтва, Будинок з химерами і Караїмська кенаса (сьогодні будівлю займає Будинок Актора), який переробив проект та вніс ряд змін.
Миколаївський костел.Вид збоку

Для зведення Миколаївського костьолу Городецький практикував використання залізобетону - нового для того часу будівельного матеріалу. У результаті побудована ним будівля стала однією з найкрасивіших споруд, побудованих в 20 столітті в стилі готики: з високими шпилями, стрункими пропорціями, легкістю і ясністю композиції в цілому.

 Якщо придивитися до балконів, що оперізують грані веж собору, то видно, що утримують їх в нерухомому стані загадкові потвори, знемагаючі під своєю ношею. А ще вище, під самими підставами гострих куполів, причаїлися інші химери,які наче оглядають дороги що ведуть до храму. На вежі зі шпилем гніздиться велике сімейство грифонів. Арки входу теж декоровані загадковими знаками з ящірками – саламандрами. Саламандру нерідко зображували як символ цнотливості, в християнському мистецтві вона асоціювалася з прихильністю до віри і добра. Те ж відноситься і до грифона. У середньовічній Європі ця істота символізувала подвійну природу Христа – божественну і в той же час людську. Грифон був пов’язаний з силою і уважністю. Ось тому то саме ці істоти і були обрані, щоб прикрасити Миколаївський костел.
Костел

Архітектор Городецький, вказуючи на перемогу добра над злом, на центральному фронтоні поставив скульптуру Архістратига Михаїла, що наступив ногою на  диявола у вигляді крилатого дракона.
Костел Св.Миколая.Західний фасад

Миколаївський костел, побудований в стилізованому готичному стилі, був потужною домінантою тоді ще мало забудованого району. Будівля має форму довгастого григоріанського хреста, розділеного на три наоса. На західному (наймальовничішому) фасаді розташовані три вхідні портали, в бубнах яких розміщені барельєфи на релігійні теми. Над центральним порталом знаходиться велике, традиційно кругле, вітражне вікно у формі готичної троянди з насиченим ліпним декором, а над ним, завершуючи архітектурну композицію фасаду, розташовується трикутний фронтон. Особливе враження справляють ажурні стріли-вежі висотою 64 метри. У бічних галереях розміщено зображення гербів представників польських шляхетських родин, які брали участь у заснуванні Миколаївського костелу.
Шпиль вежі

Зсередини святиня була щедро оздоблена настінними розписами і вітражами (вітражі, їх було 40, не збереглися). Стіни храму було частково облицьовано червоною керамічною плиткою, а дахи покрито Марсельською черепицею.
Центральна композиція головного фасаду

 Будували Миколаївський костел протягом 10 років(1899-1909рр.) на пожертви, що надходили від приватних осіб. У 1909 р. ще недобудований храм освятили. Через початок Першої Світової війни роботи з внутрішнього оздоблення храму були практично припинені, тому що Київ став прифронтовим містом, і кошти, призначені для будівництва, очевидно, пішли на військові цілі.
Лівий вхід з порталом

Центральний вхід з порталом

У післяреволюційний час костел закрили, а в 30-х роках минулого століття в ньому розміщувався склад,храм пограбували...
Миколаївський костел


 У 1943 році костел Св.Миколая значно постраждав від пожежі, що виникла в результаті артилерійського обстрілу. По закінченні війни будівлю храму частково відремонтували і розмістили тут частину фондів Київського державного обласного архіву.Тут також встановили антени, глушили західне радіо “Свобода” та “Бі-бі-сі”.
Костел.Тильна сторона

 У 1978 році Радою Міністрів УРСР було прийнято рішення про створення в Києві Республіканського Будинку органної та камерної музики, і в Миколаївському костелі почалися реставраційні роботи, яких він давно вже потребував. У процесі реставрації відновлено черепичний дах собору, замінено паркет, замість втрачених кольорових вітражів встановлено нові, які виготовили для Миколаївського собору в Прибалтиці, фасади облицьовано плиткою (через нестачу коштів під час будівництва костьолу облицювання не було доведено до кінця). Авторами проекту реконструкції і реставрації виступили О. Граужис та І. Тукалевський.
Портали головного фасаду

 З 1981 р.будівлю переобладнали в концертний зал Будинку органної та камерної музики(саме тоді закінчилась реставрація храму). Для костелу був виготовлений концертний орган, спеціально створений майстрами фірми «Rieger-Kloss» в чехословацькому місті Крнов.При реконструкції приміщення колишнього Миколаївського костелу особливо враховувалося поєднання форм музичного інструменту і навколишнього його інтер'єру. У зв'язку з цим орган має 55 регістрів, які розподілені по трьох мануальних клавіатур і педалі. Крім того, у нього є 3846(3960?) труб різного діаметру: від 13 мм до 6 метрів. Всі ці труби зроблені з металу і благородних порід дерева, зокрема червоного і чорного. Орган також відрізняється широкою тембровою палітрою(побачити його мені на жаль не вдалось-храм був зачиненим).
Гостроверха святиня

Орган розмістили у вівтарі, він зайняв три поверхи.Згідно інтернет-опитувань орган Миколаївського костьолу в Києві входить в десятку кращих у Європі.
Храм.Тильна сторона

З 1992 року в храмі стали регулярно проводити богослужіння, що чергуються з концертами Будинку органної музики. Проте сама будівля знаходиться в списку споруд які не підлягають поверненню релігійним організаціям(власності держави). 25 червня 2001 костел відвідав Папа Римський Іоанн Павло II.
Інформаційні джерела http://gyrno.net/info/uk/hram/mikola%D1%97vskii-kostel,http://www.kievtown.net/ukr/sights/nikolaevsky_kostel.htm,http://vsviti.com.ua/2011/11/mykolajivskyj-kostol-u-kyjevi/.
Бічна сторона

Побачити а тим більше познімати тильний бік будівлі дуже складно-навколо все огороджено якимись парканами,гаражами.нормального доступу немає.Хвилин 25 бродив навколо щоб знайти спосіб зняти святиню ззаду і таки знайшов!)
Миколаївський костел.Тильна сторона

Виявляється одним з можливих(а може й єдиним) методом попасти на територію позаду храму є проходження територією державного лінгвістичного університету,який сусідує з храмом.Та пропуск в універ лише по студентських...Прийшлось пояснити,чому це чужа особа "рветься" на територію ВУЗу більше ніж самі студенти).Охорона дала добро і я (поблукавши ще хвилин 15 всіма цими сходами-переходами) вийшов нарешті на потрібну площадку.
Фасад

Напевне в променях сонця всі ці деталі декору виглядають взагалі неповторно...Потрібно буде якось навідатись сюди в сонячний день!
Погляд на храм

Ще трохи ззаду)

Костел Св.Миколая

Намилувавшись і познімавши вдосталь та сповна втамувавши свій інформаційний голод,я попрямував на квартиру(див.-на метро),-похмура прохолодна весняна погода пробудила в мене бажання прийняти гарячий душ та посидіти з горнятком чаю дивлячись за вікно..Тим більше через декілька годин відправляється мій потяг,а я ще не пообідав!)
Палац Україна(1970р)

Пам'ятник Георгію Гонгадзе і журналістам, загиблим за свободу слова(2008)

А тут можна купити смачного тортика(це не реклама,-перевірено особисто))
Tags: Київ, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments