Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Червоноград-це не лише шахти.Ч.2:Старе кладовище

 Більшість туристів(чи просто,громадян) попадає в Червоноград(Кристинопіль) вїжджаючи(виїжджаючи) в(із) міста прямуючи на Львів чи зі Львова...От як запутано видав)!Суть полягає в наступному-Червоноград являється таким собі перевалочним пунктом(без образ),навмисне,в пошуках якихось тур.цікавинок сюди напевне і не їздять(ну,хіба фанати типу нас з вами)).

Так от,доїжджаючи вже вищезгаданою маршруткою до міського автовокзалу,гріх не побачити біля дороги хрест,встановлений на братській могилі(якщо не помиляюсь-могилі січових стрільців),а за могилою знаходиться старе кладовище,на яке ми й навідаємось..
Каплиця-усипальниця на кладовищі

На кладовищі підноситься над врослими в землю залишками плит та хрестів  каплиця-усипальниця родини гетьманської лінії графів Вишневських.Точніше -її залишки..
Інтерєр каплиці

А залишилось від неї небагато-розписані та облуплені стіни і "карявий" кусок огорожі поряд.Правда(як не дивно)на фронтоні споруди зберігся герб Вишневських.Та й він розвалюється з часом(можна порівняти моє фото і фото зроблене явно раніше-отут).А,ще "втримався"декоративний елемент на одному з кутів усипальниці.Диво!
Частина хреста всередині усипальниці

Весь інтерєр склепу круто,товстим шаром "замінований" пташиним послідом,як доречі і більша частина всієї території цвинтаря..А що-дерева не дуже то й спішать підрізати,от пернатим і є чим та де занятись.
У виправдання міської ради все таки скажу-поблизу головного входу та біля братської могили територію таки почистили...А може це початок глобальних робіт по упорядкуванню всієї території?Хоча,глянувши на дальню сторону кладовища я дуже в цьому засумнівався...
Каплиця Вишневських.Фасад

Є версія що десь тут на старому кладовищі був(чи навіть є)один із входів у підземний тунель який у свою чергу веде до самого палацу Потоцьких(про палац ми ще напишемо).Ну,незнаю..може то тільки слухи,а може й справді щось було-я не побачив ніякого входу...заріс напевне,або ворони "прикрили").
Герб на фронтоні

Ну що тут ще добавити-інформації як такої про склеп немає,а книга яка б могла дати хоч якусь інформацію(є така книга "Кристинопіль 1692-1951") зараз на жаль не біля мене,так що вибачайте(при бажанні можу "відзняти" статтю,якщо там така буде).
Збережений декор

Поміж дерев...

Окрім каплиці-усипальниці на цвинтарі є ще декілька цікавих надгробків які варто оглянути(на шедеври не розраховуйте-це вам не Личаківське і не Байкове).
Надгробок-обеліск "оброблений" тими ж пернатими...

Людей на території не видно було,та й судячи з кількості квітів і свічок на могилах(а точніше-їх відсутності) тут взагалі рідко хто буває...
В одному місці побачив чотири цікаві стовбці-чи це початок(і зразу й кінець) якогось монументу,чи це такі своєрідні надгробки-без підписів і позначок(в чому я дуже сумніваюсь) чи це хтось так своєрідно територію обгородив...
Магічний квадрат

Вічнозелений повзучий плющ вже став для мене символом кладовищ-всюди його зустрічав на цвинтарях,любить він обплести своїми ліанами сірі надгробки та мовчазні дерева,придавши їм трохи барвів,можна навіть сказати-вдихнути трохи життя у неживе(тут я маю на увазі надгробки та хрести).
Поховання..

Територія кладовища невеличка,так що погуляти-побродити(грубо сказав-погуляти по цвинтарі,поміж хрестів?) довго-не получиться.
Нове кладовище у місті відкрили у 2011р.
Обезглавлений розводить руками без кистів...

Щодо якихось реставраційних робіт на старому цвинтарі-про таке у місті і близько не чути-тут аби гілки хоча б вчасно підрізали та траву косили....А могли б і за каплицю взятись,вона все таки одна..Та скільки їх таких закинутих по Україні занепадає?Може нащадки Потоцьких(як такі є) побачать цю статтю тай приїдуть у Кристинопіль роботи проводити?
"Стражник скарбовий"

Досить цікавий монумент-з двома відбійними молотками(може якийсь шахтар похоронений).Дивує також той факт що "відбійників" ще не "потягнули" на метал.Є ще значить трохи совісті в людей...Зовсім мало,та є...
Надгробок трудівника

Покалічене розпяття

Покалічене розпяття

На території цвинтаря я е побачив ні однієї лавочки,цікаво,невже сюди приходять лише на Великдень та в день Усіх Святих,та й то не затримуючись?
Шикарна плита біля одного з надмогильних хрестів

Плита на могилі

Віднайшов тут декілька поховань сестер-черниць.Одне з них з новою плитою,доглянуте,з квітами,інше-відносно закинуте.Подивувався...Невже різні парафії?(до слова-неподалік від цвинтаря знаходиться жіночий монастир).
Доживає...

В цілому-враження досить таки негативні(не від могил-від їх стану)- старе кладовище занепадає,не дивлячись на той маленький розчищений клаптик при вході та десяток впорядкованих могил,-це надто мало,надто....
Надкушений витвір

Польське братське поховання

Дальня нерозчищена частина цвинтаря

Зарослі та занедбані могили

Tags: Львівщина, Червоноград, каплиця, кладовище, мандрівки
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments