Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Червоноград-це не лише шахти.Ч.1:Релігійна

Червоноград(Кристинопіль)-місто у Львівській обл.,відоме насамперед своїми вугільними шахтами.Величезна частина населення шахтарського міста(а всього його біля 70тис) працює у вугільній галузі,а ще більша з нею звязана через родичів,знайомих чи друзів..
"Нічого цікавого"-подумає пересічний "турісто" проїжджаючи сіре місто по обїздній дорозі(прямуючи на Львів,чи до Жовкви..а може й до Сокаля).Частково він буде правий-тут немає ні ратуші,ні старовинної площі Ринок,ні шедевральної архітектурної перлини,ні...То що ж тут все таки є крім згаданих вже шахт?Про все по порядку.Сьогодні пропоную оглянути сакральні споруди міста.

"Червоноград скоро буде як Ватикан-почув якось з вуст якогось чоловяги-як тільки щось починають нове будувати то це буде або церква або капличка...".Напевне не знає бідолаха що в тому Ватикані стіко церков як є у Кристинополі навіть би не помістилось (може він з Римом переплутав?).Та то таке,а от релігійних забудов у місті дійсно предостатньо!
Українська автокефальна православна церква-церква ікони Почаївської Божої Матері(бл.2000р)

Більшість(та що тут казати-майже всі) святині-новобуди,тому ніякої історичної цінності не являють.Та це не заважає людям ходити туди на служби).
Ця ж УАПЦ.Як на мене-була б під гонтом-ціни їй би не було!

Не знаю що так сприяє відкриттю нових "будок" з хрестами(не завжди) на куполі-чи то шахтарі вельми релігійний народ,чи може занятись в місті більше нема чим,тому й релігія взяла вагому перевагу над культурною програмою розвитку.
Храм Св.Варвари(АПЦ).Св.Варвара-покровителька шахтарів,тому церкву іноді називають "шахтарською"(бл.2001р)

Ще один "кіоск" із вагонки розмістився  зразу ж на початку невеличкого парку.Напевне ініціатори забудови думали-от буде молодь прогулюватись(з бутилочкою пива) по парку-мимохідь і зайде в храм.Не знаю чи виправдав себе проект.Та навіть якщо й ні-не біда,конструкція здається не надто важка-при потребі погрузять на яку площадку та й перевезуть на більш "рибне" місце))
Храм -будка

Непримітна церковка

Є звичайно ж і симпатичніші екземпляри.Наприклад ось цей-УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України.
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України(бл.2007р)


Храм досить таки непоганий,із зрубу хоч і під "блєхою" і з м/п вікнами.Дзвіниця до половини першого ярусу вимурована,далі-дерево.
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України

На території храмового комплексу знаходиться фонтан,дитяча площадочка,також зводиться катехитична школа(?)
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України

"Фото з порогу"

Наступна ж святиня є памяткою архітектури та однією з найдавніших споруд міста-колишній костел Св.Духа,зведений у 1692 році за кошті Юзефа - Феліціана Потоцького.
Костел Зіслання Св.Духа.Тильна сторона

У 1692 році в Кристинопоі був заснований монастир римо-католицького ордену бернардинців. Перші його споруди були зведені (з дерева) в 1692—1704 роках. У 1695 році був заснований римо-католицький прихід, який разом з іншими приходами Белзкого деканату до 1787 року знаходився у складі Перемишльського діоцеза. При костелі в 1747 році були побудовані кам'яні келії.
Костел Зіслання Св.Духа.Вид з дамби

Пожежа 1749 р. знищила частину споруд і пошкодила костел. Відновлення монастирського комплексу було повністю завершене до 1760 р. на засоби Юзефа-Феліціана Потоцького.
Костел Зіслання Св.Духа.Фасад

Війни XX століття не завдали шкоди костелу та монастирю. Лише в 1944 році була пошкоджена верхівка куполу. Після 1951р., коли територія відійшла до СРСР, костел був недіючим і використовувався не за призначенням. Поступово він перетворювався в руїну.
Дзвіниця в профіль

В 1988 році, коли відзначалося 1000-ліття хрещення Русі-України, рішенням міської ради приміщення було передане православній громаді. На той час в місті не було жодної діючої церкви. У 1988 - 1989 роках велися ремонтні роботи. У 1989 році церква Св. Рівноапостольського князя Володимира за вольовиявленням парафії зареєструвалася як  православна церква.
Храм Св.Володимира

Святодухівський костел виконаний у стилі барокко. Будівля побудована з цегли, в плані хрестовидна. Центральний неф, завершений куполом, значно вищим бічних нефів і трансепту. Головний фасад прикрашений пілястрами, встановленими на високих цоколях, увінчаний карнизом і фронтоном криволінійних контурів.
Келії(?)

Інтерєр

До центрального входу в XIX ст був прибудований невеликий притвор з трикутним фронтоном. Південний фасад костелу позбавлений архітектурного декору. З півночі і сходу до будівлі храму примикають двоповерхові монастирські келії з просторим прямокутним внутрішнім двором.
Костел Зіслання Св.Духа/Храм Св.Володимира

Костел Зіслання Св.Духа/Храм Св.Володимира.Ніч

Ще один міський храм "заблукав" посеред житлових споруд приватного сектору.Та й схожий він на звичайний будиночок,якби не релігійна атрибутика.
Неідентифікований храм в районі старого кладовища

Симпатична криниця на подвірї

Зовсім недалеко від кладовища також знаходиться жіночий монастир-храм сестер служебниць Непорочної Діви Марії Української Греко-Католицької Церкви.
Храм сестер служебниць Непорочної Діви Марії Української Греко-Католицької Церкви

Ще раз: храм сестер служебниць

Одним з найцікавіших своєю формою є храм-"ковчег"-храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ)
"Ковчег"

Будівля повністю обшита вагонкою та бляхою-просто таки еталон несмаку,але форма оригінальна!)
Храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ)

Храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ).Профіль

Храм Св.Йосафата або ж церква "на трикутнику"

Історія парафії св. Йосафата УГКЦ  творилася протягом 14 років. Заклали камінь під нову церкву ще в 1991 році. Громада складалася з політв''язнів і їх родин, які за любов до своєї Батьківщині провели свою молодість в сталінських концтаборах і не маючи матеріальніх благ, хотіли побудувати величний храм.
Храм Св.Йосафата

Храм св. Йосафата по величині випереджає кафедральній собор св. Юрія в Львові більш ніж в два рази. В неділю 25 листопада 2007р., в день храмового празника відбулися торжества з нагоди освячення нового собору св''ященномученика Йосафата, апостола єднання. Це найвищий храм в Прибужжі, висота якого 58,3 метри, площею близько 1000 кв. метрів, що поміщає понад 2000 вірян.
Храм Св.Йосафата

Архітектор проекту храму Юрій Фігар. Головний престол, жертовник, зробили майстри з Турківського району. Нові образи Хресної дороги виготовлені з каменю. Іконостас виготовлений майстрами з Великого Любіня.
Храм Св.Йосафата

Храм виглядає досить таки ефектно:по-перше навколо нього немає забудов,а по-друге - розмір таки має значення!)
Храм Св.Йосафата

"Нічна"

Ще один цікавий храм а-ля ковчег являється притулком громади євангелістів.
Євангелістський храм

Євангелістський храм

Продовжуємо далі обходити сакральні споруди Червонограду,яких тут аж ніяк не бракує.Храм архидиякона Степана.
Храм архидиякона Степана

Громада УПЦ КП була заснована в 1988 році. Наступного року було вирішено будувати храм на пожертвування парафіян. Була зведена тимчасова капличка на час будівництва храму. Будівництво храму розпочалося в 1992 році.
Храм Св.Стефана

Автор проекту - архітектор Коваленко В. А. Розпис церкви здійснювали бригади майстрів з Волині, Рівного, Почаєва під керівництвом художника з Рівного. Іконостас, пристіл та тетрапот виготовили майстри зі Львова.Освятили храм у 2010р.
Храм Св.Стефана

Тимчасова каплиця(?)поряд

Ну і останньою на сьогодні(не думайте-не останнім у місті) буде ще одна памятка архітектури Кристинополя-монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія.
Церква Св.Юрія.Ремонт на території

Святоюріївський монастир був заснований белзким воєводою Салезієм Потоцьким в 1763р. для ордену василіан, які повинні були піклуватися про місцеві і сусідні приходи, а також влаштовувати народні місії в його володіннях.
Церква Св.Юрія.Ремонт на території

У 1771—1776 роках на місці дерев'яних будов монастиря проекту архітектора І. Зельнера були зведені нинішні келії монастиря. Будівлі були пошкоджені пожежами 1797 і 1852 років, також були розширені в 1789 і 1888 роках.
Василіанський монастир.Вид на монаший сад і тильну сторону обителі

У архітектурі монастирських келій і Святоюріївськой церкви поєднуються риси пізнього бароко і класицизму. Будівля келій цегельна, двоповерхова, Г-подібна в плані, з коридорною системою планування, хрестовими склепіннями. Фасади позбавлені архітектурного декору за винятком північно-східного, який був оформлений плоскими лопатками і віконними наличниками у стилі барокко. У 1959 р. був відновлений центральний купол церкви (архітектор І. Старосільський).
Церква Св.Юрія(УГКЦ)

Велика церква Юрія побудована в псевдокласичному стилі, складається з трьох об'ємів. Її центральний об'єм перекритий еліпсовідним куполом на низькому восьмигранному барабані, підтримуваному опорами. Притвор і східна частина накриті двосхилими крівлями. Вісь головного фасаду підкреслюють трохи виступаючий ризаліт, увінчаний трикутним фронтоном, і портал входу, а завершується фасад аттіком з декоративними кам'яними вазонами.
Церква Св.Юрія(УГКЦ)

Стіни церкви розчленовані пілястрами тосканського ордера. У церкві зберігалася чудотворна ікона Богоматері.
Інтерєр храму
а)


б)

При монастирі була зібрана коштовна бібліотека, що зберігалася тут до кінця 19 ст.
Зимовий вечір біля храму

Монастир василіан був ліквідований в 1946 р. польською владою, проте ченці продовжували діяльність нелегально. У 1980 році в будівлі монастиря була відкрита філія Львівського музею історії релігії і атеїзму, в колишніх келіях монастиря — картинна галерея.
Монастирський корпус

У 1989 році музей був перенесений в колишній палац Потоцьких, а будівлі церкви і келій були передані релігійній греко-католицькій спільноті. Монастир відновив свою легальну діяльність в 1990 році.
Церква Св.Юрія

У 1990 році побудовано дзвіницю за проектом Вадима та Надії Ярощуків. В 1993 році встановлено новий  різьблений іконостас.Нові ремонтно-оздоблювалні роботи почались у 2010р(?)і тривають й досі.
Монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія

Монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія
Tags: Львівщина, Червоноград, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…