Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Білорусь 2012.Частина 6:Брест(Брэ́ст)-фортеця

Основним обєктом в Бресті для нас була звичайно ж фортеця,все інше побачене-приємний бонус,який доповнив образ міста.Та насамперед-фортеця.Як я вже писав раніше,у 2012р. у нас була мета(звучить як у передвиборчій програмі кандидата "Х"- "у мене є мрія.."))-побачити ти бажані фортеці-у ТаракановіКерчі і в Бресті.
Брестська фортеця(то є моя думка) не є настільки атмосферною як дві попередні,вона скоріше являє собою музей під відкритим небом-доглянута,відвідувана,відома,та може в цьому і є її ізюминка...

Алея до головного входу і саме головний вхід на територію фортеці

На місці нинішньої Брестської фортеці надбужськими слов'янами в колись було засновано поселення Берестя. Вперше про нього згадується в 1019 р. в "Повісті минулих літ".Зараз же на території фортеці(на території Волинського укріплення) існує унікальний археологічний музей "Бярэсце"("Берестя"),відкритий у 1982р на місці археологічних розкопок.
Головний вхід.Вид з сторони Цитаделі

Основою експозиції музею є розкопки. На глибині 4 м. знаходиться частина ремісничого кварталу — 28 дерев'яних житлових і господарських споруд XIII ст, частокіл, залишки  печей. Культурний шар завтовшки до 7 м. і висока вологість дозволили зберегти багато із споруд на 5–9, деякі навіть на 12 вінців(колод), що є великою рідкістю.
Будівлі — наземні однокамерні квадратні в плані споруди з круглих колод хвойних порід, — поставлені глухими стінами до повздовжньої вулиці, в 3–4 ряди між поперечними, на відстані 40–60 см одна від одної.
"Звезда"("Зоря")

Вся експозиція музею "Берестя" знаходиться в критому павільйоні площею 2400 м2, збудованому з бетону, скла і алюмінію.
Та повернемось до історії самої фортеці.
Вал Кобринського укріплення

Після третього розподілу Речі Посполитої (1795 р) Брест-Литовськ увійшов до складу Російської імперії. Виникла необхідність зміцнення нових рубежів Росії, для чого передбачалося звести ряд фортець уздовж західного кордону.  У 1830 р. був затверджений план будівництва Брест-Литовської фортеці, який розробили військові інженери: генерали К.І.Опперман і Н.М.Малецький, полковник А. І. Фельдман.
На території досить симпатично..

Відповідно до цього плану, фортецю планувалося побудувати на місці старого міста Брест-Литовська. У зв'язку з чим, старовинні споруди міста були знесені (за винятком деяких культових споруд – монастирів і церков, які були пристосовані для потреб фортечного гарнізону). Нове місто Брест-Литовськ було збудоване на відстані 1,5-2 км. від фортечного муру.
Вид на монумент "Жажда"("Спрага") і воду(р.Мухавець)...

У 1833 р. почалися земляні роботи. 1 червня 1836 р. в фундамент Цитаделі фортеці була вібдулась закладка першого каменя, замурована пам'ятна  дошка і шкатулка з монетами. 26 квітня 1842 р. фортеця вступила в число діючих фортець I класу Російської імперії.
Сучасне використання захисних споруд

Фортеця складалася з Цитаделі і трьох обємних укріплень,які утворювали головну фортечну огорожу і щприкривали Цитадель з усіх боків: Волинського (з півдня), Тереспільського (із заходу), Кобринського (зі сходу і півночі). Із зовнішнього боку фортеця була захищена бастіонним фронтом – фортечним муром (земляний вал з цегельними казематами усередині) 10-метрової висоти, протяжністю 6,4 км. і обвідним каналом, заповненим водою. Загальна площа фортеці 4 км2 .
Південно-східна частина захисної казарми

Цитадель являла собою природний острів, по всьому периметру якого була побудована зімкнута двоповерхова оборонна казарма протяжністю 1,8 км.Товщина зовнішніх стін досягала 2-х м., внутрішніх, - до 1,5 м. Казарма складалася з 500 казематів, в яких могло розміститися до 12 тисяч воїнів з боєприпасами і продовольством. Цитадель з'єднувалася з іншими укріпленнями за допомогою мостів і воріт: Брестських, Холмських, Тереспільських і Бригідських.
Вхід у...

За межі фортеці виводили Південні (Миколаївські), Східні (Михайлівські), Північні (Олександрівські), Північно-західні (Графський проїзд) ворота і Варшавський проїзд.
Погляд в сторону головного монумента

Кобринське укріплення складалося з 4-х бастіонних фронтів з трьома равелінами (I, II, III, IV, V бастіон і I, II, III равелін) і трьома казематовими редьюїтами- в I, III, IV бастіонах. Волинське укріплення складалося з 2-х бастіонних фронтів з двома равелінами (VI, VII, VIII бастіон і IV, V равелін), з  казематовим редюїтом, в VIII бастіоні.
Центр Цитаделі

У 1851-1876 рр. в Цитаделі була побудована православна Свято-Миколаївська церква за проектом академіка Д.І. Грімма.
"Жажда"("Спрага").На задньому плані-головний монумент Цитаделі-"Мужество"("Мужність")

Храм являє собою купольну споруду, церковна базиліка у візантійському стилі, усередині якої було встановлено 8 колон. Храм був розписаний в романському стилі. Величний купол храму вінчав Георгіївський хрест. На початку XX століття Свято-Миколаївський собор був головним храмом Західноросійського краю.
Після підписання Ризького мирного договору (18 березня 1921 року) храм перебудували в гарнізонний костел Святого Казимира за проектом польського архітектора Ю. Лісецкого.
З приходом червоної армії культовий об'єкт був переобладнаний: в переддень війни в нім розміщувався клуб 84-го стрілецького полку.
Монумент "Спрага"

В ході боїв 1941 року будівля стала важливим пунктом оборони, оскільки знаходилась на найвищому місці острова, звідки добре проглядалась вся територія фортеці.
У 60-і роки XX століття була проведена консервація будівлі і колишній клуб включили в меморіальний ансамбль.
 У 1994 році будівля була повернена православній церкві, почалися роботи по її реставрації.  З осені 1995 р. в Свято-Миколаївському гарнізонному соборі стали проводити богослужіння.
У грудні 2003 року в дар для дзвінниці було передано 7 дзвонів від уряду України з написом на великих дзвонах: "У пам'ять захисників Вітчизни. Леонід Кучма".Так от...
Південна казарма

У другій половині XIX ст в цілях протидії обходу фортеці противником стали створювати окремі потужні оборонні укріплення – форти. У 1864 р. почалася реконструкція фортеці за планом, розробленим великим російським фортифікатором генералом-адьютантом Е.І.Тотлебеном(Тараканівська і Керченська фортеці-теж його рук справа).
"Мужність" і руїни

Безпосередньо у фортеці були проведені роботи по розширенні головного валу, приведені в порядок редьюїти, на Кобринському укріпленні побудовано два редути («тотлебенівські») . Будувалися артилерійські батареї,капоніри, додаткові порохові льохи.
Впродовж 10 років йшло будівництво 9 фортів першої лінії. Кожен отримав номерне позначення. Протяжність захисної лінії досягла 30 км.
Казарма

До кінця 1914 р. на зовнішній лінії фортечної оборони було: 14 фортів, 21 проміжний опорний пункт, 5 оборонних казарм, 7 порохових льохів, 38 артилерійських батарей.
Холмські ворота.Вид з Цитаделі

З 1965р. Брестській фортеці присвоєно звання фортеця-герой,а з 1971р.на території фортеці відкрито меморіальний комплекс «Брестська фортеця-герой» побудований по проектах скульптора О.П. Кибальникова.
Холмські ворота.Вид від мосту

До площі Церемоніалів примикає будівля Музею оборони Брестської фортеці і руїни Білого палацу. Композиційним центром є головний монумент «Мужність», на його зворотній стороні розміщені рельєфні композиції, що розповідають про окремі епізоди героїчної оборони фортеці. У 3-ярусному некрополі, композиційно пов'язаному з монументом, поховані останки 850 чоловік. Перед руїнами колишнього інженерного управління горить Вічний вогонь Слави. На оглядовому майданчику збереглися руїни казарм 333-го стрілецького полку і інших захисних і житлових споруд.
Ще раз Холмські ворота,-вже з мостом

Головний монумент комплексу-скульптура "Мужність"-зображення воїна і прапора. Ця величезна по своїх розмірах скульптура, що складається з 200 частин (при лінійних розмірах в плані до 54 м. і висоті більше 30 м.) зводилася  у вигляді бетонної оболонки, яка кріпилася до  металевого каркасу з сіткою внутрішніх колон 6x6 м.
Холмські ворота з примикаючими руїнами казарми

Капітальний ремонт, консервація і фарбування зовнішньої поверхні монументу проведені влітку в 2004-2005 рр.
Свято-Миколаївський собор.Вхід

Ще однією скульптурою на території Цитаделі є монумент "Спрага".
Однією з драматичних сторінок оборони Брестської фортеці була сильна потреба у воді. Водопровід був виведений з ладу в перший день війни, а літо в той рік стояло незвичайно спекотне.
Свято-Миколаївський собор.Профіль

Багато бійців і командирів загинули, намагаючись добути дорогоцінні краплі. Після війни на берегах річок знаходили пробиті каски, фляжки, кухлі і останки загиблих.  Творці меморіалу, знаючи про цю трагедію, вирішили розповісти про неї, використовуючи майстерність скульптора. Фігура солдата, що повзе до води з каскою в руці, не залишає нікого байдужим. Сьогодні в протягнутій вперед касці – живі  квіти від відвідувачів фортеці.
Свято-Миколаївський собор.Інтерєр

Довжина скульптурної композиції – 13 м. Матеріал – декоративний залізобетон, вага залізобетону – 720 тонн.
Свято-Миколаївський собор.Інтерєр

Свято-Миколаївський собор.Інтерєр

Свято-Миколаївський собор.Інтерєр

У східній частині  Цитаделі,  збереглися фрагменти однієї з останніх кам'яних будівель старого Брест-Литовська, зруйноване місцями до рівня фундаменту- Білий палац.Споруда була зведена в другій половині XVIII століття на місці дерев'яної церкви Св. апостолів Петра і Павла, побудованою при Василіанському монастирі  заснованому в 1629 р.  Під час будівництва фортеці будівля була перебудована і пристосована під будівлю офіцерських Зборів.  У 1813-1814 рр. тут розміщувався штаб формування російських кавалерійських резервів.
Свято-Миколаївський собор.

У 1915 р. будівля постраждала, частково оновлена під час німецької окупації, і 3 березня 1918 р. тут був підписаний Брестський мир.
Церковний дім

У 20-30-і роки ХХ ст споруда залишалася місцем відпочинку і проведення заходів культурно-освітньої спрямованості. На різних поверхах будівлі розміщувалися: гардероб, телефонна будка, їдальня, бар, читальний зал і генеральські апартаменти.
Свято-Миколаївський собор.

В ході бойових дій 1941 р. будівля постраждала, а під уламками перекриттів, що звалилися, були похоронені останні її захисники.Залишки стін розібрали в 50-і роки.
Монумент "Мужність".На передньому плані-руїни інженерного управління

Також одним з головних елементів меморіалу є стометровий обеліск у формі чотиригранного багнета російської рушниці системи  Мосіна ("трьохлінійки"), символізуючий  перемогу над ворогом, вічну славу героїчним  захисникам фортеці. Ця складна інженерна споруда висотою  104,5 м. і вагою 620 т. була піднята влітку 1971р.
Рельєфні зображення на тильній стороні головного монументу

Головний вхід в меморіальний комплекс являє собою залізобетонний паралелепіпед, врізаний у вал, з висіченою в нім п'ятикутною зіркою. Блок підтримується відкосом фортечного валу. Ширина проходу Головного входу - 18,5 м., довжина залізобетонного блоку – 44 м., висота – 10 м., ширина – 35 м.
Руїни Південної казарми

Бетонний блок опирається на земляний вал і каземати, частково врізаючись  і нависаючи над ними. Внутрішня конструкція бетонного блоку (40x35 м., висота – 14 м.) – виконана в збірно-монолітному каркасі. Зовнішні перекриття виконувалися з монолітного залізобетону в чистій опалубці, сліди  якої залишилися на стінах, надають їм своєрідну форму.
Музей оборони Брестської фортеці.Праворуч-руїни Білого палацу

Стінки проходу обкладені полірованим темним гранітом, який  контрастує з вистураючими в отворі руїнами казематів. Це створює  емоційно-психологічний ефект. Доповнюють його позивні Центральної радіостанції Радянського Союзу - мелодія "Пісня про Батьківщину" композитора І. Дунаєвського,  голос  який оповіщає про напад фашистської Німеччини на СРСР,  пісня "Священна війна", звуки бомбардування і стрілянини.
"Мужність" і обеліск

Фото

Вхід на територію-безкоштовний.Прийдеться заплатити лише за відвідини музеїв("Берестя"-точно,решту-не знаю).
Холмські ворота.Вид з сторони річки

Житлові споруди 13ст.Музей "Берестя"

Житлові споруди 13ст.Музей "Берестя"

Tags: Брест, Білорусь, мандрівки, музей, фортеця, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments