Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тільки у Львові...Ч.2

...А Львів з кожними відвідинами пропонує нам все нові та нові цікавинки,які,здається,не закінчаться ніколи!Таке собі місто-музей,місто-чарівник,місто-шедевр...Затишне і гамірне,вічне та мінливе,сонячне та дощове,кожен у ньому знайде щось своє,побачить щось нове,а як не цього разу-то наступного,бо місто Лева манить ,притягує,та,зрештою,привязує до себе і ти вже наче наркоман у пошуках дози блукаєш вулицями шукаючи "чогось"..Та з часом розумієш-те "щось" витає у повітрі,створюючи неповторний шарм і атмосферу та надаючи старовинному місту такої популярності і у наш час...


Продовжимо ходьбу містом..Район Знесіння.
Церква Преображення Господнього(Знесіння)

Храм ніяк не могли почати будувати-то відмовляли через матеріал будівництва(проект дерев'яної трибанної церкви виготовив архітектор Левинський вже у 1933р),то замалі розміри ділянки забудови(знову відмова у 1935р),то гроші  витратили на нову будівлю знесінської школи...
 До 1939р.спорудили лише невелику капличку.І лише у 1990-95рр. на старих фундаментах,православною громадою споруджено новий однобанний храм, освячений як церква Преображення Господнього.
Церква Преображення Господнього(Знесіння)

Недалеко-ще одна (незавершена,але вже діюча)святиня-церква Пресвятої Богородиці - Володарки України(УГКЦ).
Церква Пресвятої Богородиці - Володарки України(УГКЦ).

Храм досить таки величезний,якщо точніше-це цілий комплекс,-тут є і благодійна перукарня,і прачечна і їдальня...
 Будівля нагадує такий собі ковчег,з величезними арочними вікнами збоку,прикрашеними вітражами.Купол-під позолоченою бляхою(а ви що хотіли-черепицю?)),всередині досить скромно,зате світло та дуже багато місця.Крім арочних вікон по храму "розкидані" невеликі віконечка-ілюмінатори,розділені на чотири частини хрестовидною перемичкою,саме вони й надають схожості з кораблем.
Церква Пресвятої Богородиці - Володарки України(УГКЦ).

Вулиця Б.Хмельницького.Попавши сюди просто неможливо пройти мимо химерного будиночка із замковою вежею з готичними шпилями,оригінальними "фортечними" зубцями по периметру,цікавим арочним вїздом та скромним балкончиком...Може це яка старовинна вежа,в якій увязнена красуня, в очікуванні свого принца, виходила на невеличкий балкончик і білою хустинкою махала...махала проїжджаючим мимо маршруткам(балкон же на дорогу виходить,а не на якийсь там замковий міст!)).
"Фабрика повидла" на Рогатці(Жовківській)

Насправді все набагато заплутаніше.З одних джерел це: " Химерна споруда колишньої консервної фабрики, історія якої тягнеться від 16 століття...",з інших-будинок збудований десь в кін.19ст. на мурах винних погребів,а ще з інших-"замок" збудували десь у 20ст. для фабрики спиртних напоїв,а у 70-их рр.там була овочева база...
 Що там і як було насправді-я не розібрався(якийсь місцевий чоловяга "підказав" що це-будинок пана.Якого?),але точно знаю-тепер будинок з вежею має свою "кличку"-"Фабрика повидла" і щорічно тут(з 2009р) проводять «Тиждень актуального мистецтва».
"Фабрика повидла" на Рогатці(Жовківській)

Зовсім недалеко від "Фабрики повидла",на тій же Жовківській рогатці,за гламурно-рожевим муром,з надписом над брамою: "Алмазінструмент",знаходиться ще один цікавий обєкт... І чим це він цікавий? Я впевнений,що більшість гостей міста навіть кадру цій будові не жертвують на карті памяті свого "цифровика"...а варто було б!
 Найперше що притягує погляд та викликає повагу-дата на фасаді одного з будинків комплексу-"1782"...То що ж тут було?
  Знаменита львівська фабрика горілок та лікерів Бачевського була заснована на Жовківській рогатці,коли власник гуральні в с. Вибранівка під Львовом Лейб Бачелес, переніс своє підприємство до Львова(1856р). Одне з найуспішніших львівських підприємств розташувалося у будівлях давнього палацу Целецьких. Споруда давнього палацу, фрески та мармур, що його прикрашали, не збереглися.1908 р. арх. В. Садловський здійснив перебудову фабрики Бачевських(залишилась лише вїздна брама та леви),був збудований комплекс фабричних споруд, була і окрема залізнична колія.
Фабрика горілок та лікерів Юзефа Адама Бачевського

Вже у 1807 р. фабрика отримала статус Цісарсько-королівської привілейованої крайової фабрики.У 1848 р. син Бачелесів, Леопольд Максиміліан прийняв християнство і змінив прізвище на Бачевський.
  Йосиф Адам був одним з перших підприємців в Центральній Європі, який почав рекламувати свою продукцію у великих масштабах. Щоб відрізнити його горілку і лікер від інших марок він наказав всю експортну продукцію для продажу розливати у фігурні кришталеві пляшки та обклеювати привабливими етикетками. Продукція Бачевського отримує численні нагороди на міжнародних виставках, визнання у гурманів та світове ім’я – J. A. Baczewski.
  У 1939 - 1941 рр. тут розташувався Лікеро-горілчаний завод №3, один із заводів Водчано-лікерного тресту(Знесіння, вул. Фургальського, 2, тепер це вул. Опришківська).
  З початком ІІ Світової війни фабрика була знищена внаслідок бомбардування міста. У другій половині 20 ст. у виробничих корпусах горілчаної фабрики розміщувалося машинобудівне підприємство, потім завод алмазного інструменту – “Алмазінструмент”. Нині будівлі колишнього горілчаного гіганта займають ВАТ “Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту та ще велика кількість дрібних приватних та державних установ.
Будинок-корабель на розі

Камяниця братів Яна та Кароля Шульців(1896р)-одна з кращих у місті

Продовжуємо ходу по вул.Хмельницького.Наступним обєктом відвідин буде храм.Не просто храм,а храм оборонного типу(це доказують бійниці на мурах),один з найстарішиху Львові ( попередниця була збудована ще за княжих часів-у 13-14ст).
Церква Святої Параскеви П’ятниці

Нинішнього вигляду святиня набула у середині XVII століття(1644р) коли була відбудована на місці зруйнованого пожежею у 1623р храму,на кошти союзника і свата гетьмана Богдана Хмельницького молдавського господаря Василя Лупула. Ім’я фундатора увіковічене вмуруванням у стіну храму пам’ятної таблиці з гербом молдавських правителів: сонця, місяця і корони над головою буйвола.
Дзвіниця(кін.20ст)

Збудована у нижній частині з ламаного каменю, вона нагадує міцну оборонну споруду з високою сторожевою вежею. Водночас(через співвідношення пропорцій,напевне-довжина 22,75м та висота 44м)храм виглядає досить витончено та елегантно.Щипець східного фасаду храму нагадує готичне завершення більшості давніх львівських костелів, жоден з яких не зберігся до наших часів. Прямокутні ніші з боків асоціюються з волоськими і буковинськими церквами, а в головному фасаді храму легко впізнати елементи барочного архітектурного стилю. Церква була найбагатшою серед храмів львівського передмістя: при ній знаходилися шпиталь братства, цвинтар, школа і резиденція священика.
Церква Святої Параскеви П’ятниці

Кілька разів пошкоджена, церква була реставрована у 1870, 1886 і 1908 рр. Саме в 1908 р. під час перебудови за проектом арх. М. Лужецького храм отримав струнку баню з ліхтарем і наріжними башточками, замість шатрового завершення.В архітектурі церкви проглядаються будівельні традиції Молдавії з готичними та бароковими елементами.
Церква Святої Параскеви П’ятниці

 Під час реставрації на початку XX ст. була побудована баня, а по її чотирьох кутах встановили вежечки з маківками. (арх. Лужецький). В кінці XX ст. поряд з церквою була побудована нова дзвіниця, котра разом з храмом творить ансамбль П’ятницької церкви.
Церква Святої Параскеви П’ятниці

 Церква Параскеви має добре збережений інтер’єр. В ньому є найвизначніша пам’ятка давньоукраїнського мистецтва – іконостас, створений талановитими львівськими майстрами початку XVII століття. Шість рядів ікон, об’єднаних ажурною дерев’яною різьбою, свідчать про надзвичайну майстерність тогочасних малярів та різьбярів. Іконостас створювали кілька майстрів з яскравим індивідуальним почерком.В іконах празничного та страсного циклу чи не вперше в історії українського іконопису використано як тло конкретні елементи ландшафту та архітектури. Чотири з сімдесяти ікон багатоярусної композиції виконані у XIX столітті, але своїм мистецьким рівнем поступаються створеним раніше.
 Склепіння і стіни прикрашені фресками кін. 18 ст. роботи Луки Долинського.
Церква Святої Параскеви П’ятниці

Церква Святої Параскеви П’ятниці

Далі буде...

Tags: Львів, архітектура, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments